Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

sunet Laguna 2, ce se poate optimiza?

cdadan
post 18 Jul 2010, 10:07
Post #121


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




100-120W pe un sistem care scoate puterea asta relaxat, fara a fi dus la limita, e suficient. Difuzoarele bune (P8 Precision, 8W3V3-4) au 250W. Nu stiu daca poti gasi dif bun de putere mai mica. Iar eu spun ca un dif bun este absolut necesar. Discutam de membrana, suspensie, magnet si draq mai stie ce, ideea e sa sune corect, sa coboare iar in cazul nostru trebuie sa si urce destul de mult. Nu te deranjaza cu nimic puterea maxima ceva mai mare.
Nu ai nevoie de amplificator mare fiindca nu vei folosi decat o fractie din putere. Sistemul de pe masina are o limita, la fel si urechile tale.

Ti-am dat ca varianta sub-ul de 10 de la Helix in cazul in care vrei sa mergi pe un buget mai mic. Insa primele optiuni raman in continuare P8 Precision si 8W3V3-4, ai garantia unui sunet corect.

SWD-300 nu-mi place in primul rand datorita volumului imens. Dif de 30 cu putere maxima 350W (adica vre-o 100, 120 RMS) ... inutil. Dar ma rog, daca spatiul ocupat in portbagaj chiar nu te intereseaza, poti merge si pe o astfel de solutie. Din cate vad in poze, panoul din spate nu e in unghi, pregateste-te sa sacrifici jumate de portbagaj. wink.gif Esti sigur ca mai e disponibil pe undeva? Si la ce pret, pe net l-am gasit la 1200 lei.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 18 Jul 2010, 10:42
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Da,nu am gasit dimensiunile acelui SWD-3000 insa am vazut citeva filmulete cu diverse portbagaje...se poate pune in asa fel incit diful sa priveasca spre dreapta si ampliful atasat sa fie frontal...mai studiez.Oferte ar fi doua la 600 lei unul posibil in garantie,folosit vreo 3 luni doar.
Mai e varianta cu cel mai mic pachet Alpine si anume un T320 (150w RMS) pus pe un sub 843BR (120w RMS).
Varianta ultima ar fi incinta ca a ta (nu stiu daca iese exact,nu stiu cit ma costa TOTUL) si un amplif pus in dreapta in pasaj.Probabil ma va costa doar incinta cu subul si transportul cit ma costa ori SWD-3000 si aproape de pachetul amintit care are oricum amprenta la sol foarte mica,dimensiunile fiind 275x283x215/325 mm probabil in ordine latimea,inaltimea,partea de sus apoi cea de jos,nu?
Apropo,SWD-3000 are peak power 350w si 200w RMS iar ampliful este MRP-M350...nu-i stiu dimensiunuile in schimb.
Sint siteuri care spun ca JLul tau ar avea de fapt 150w RMS...

Daca Adi poate sa faca o incinta pentru un sub de 12" de la Alpine mai am o varianta de a cumpara un kit SBE-12 si sa folosesc difuzorul,as avea conectica si MRP-M350 incluse.In alta ordine as putea sa iau doar diful,fac incinta si aleg apoi un amplif...350 ar fi fost perfect pentru el.Am masurat si chiar cu incinta nu ocup decit 40/40cm din portbagaj exact pe toata inaltimea lui si exact cit este bancheta mica dpdv a latimii.

This post has been edited by audiofilu': 18 Jul 2010, 12:36


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 18 Jul 2010, 16:31
Post #123


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Nu are rost sa cumperi bass pack si sa faci alta incinta. E pierdere de timp si bani.
JL8W3v3-4 are 250W RMS conform specificatiilor oficiale.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 18 Jul 2010, 16:51
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




http://www.bassjunkies.com/audio/jl-audio-jl8w3v3-4
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...em=270609283357
Si mai sint...
Thermal Power Handling (Pt): 250W nu stiu ce inseamna.
Si pe siteul oficial spune tot asa:
http://mobile.jlaudio.com/products_subs.php?series_id=27
In fine...
Astept raspuns de la Adi.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 18 Jul 2010, 20:55
Post #125


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Daca ma uit bine, in fisa difuzorului apare exact power handling (continuous) 250W. Nu stiu care e relatia corecta cu root mean square. Pe site-urile romanesti e dat cu 250 RMS. wacko.gif
Important e ca merge.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 18 Jul 2010, 21:00
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pe mine sincer nu ma intereseaza,vorba ta,bine ca esti multumit insa daca e sa ma iau dupa puterea recomandata pentru acest subwoofer in imaginea luata din ultimul link se vede unde incepe optimum si unde incepe danger zone...ma indoiesc de faptul ca un sub de 250w RMS este pus in pericol de un amplif de 250w RMS...nu?
Probabil ca pe siteurile romanesti cei care au tradus stiu engleza cit mine adica mai deloc.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 18 Jul 2010, 23:08
Post #127


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Hai ca ai lamurit misterul, in sensul ca mi-am amintit. Acolo apare RMS power range, clar, negru pe alb, in fisa producatorului.
Nu ai cum sa arzi un astfel de difuzor, poate cu un amplif de putere echivalenta dus la maxim (distorsiuni) si tinut mult acolo.

This post has been edited by cdadan: 18 Jul 2010, 23:10


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 19 Jul 2010, 11:10
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Dar un kit bun de instalare?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 19 Jul 2010, 13:09
Post #129


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




La cabluri nu stiu. Eu am pus cablu de sudura (industrial, 25mm) plus alte solutii recomandate de meserias. Nu am iesit mai ieftin raportal la un kit, din contra, a fost destul de scump. Dar ma rog, totul supradimensionat, sa fie ...
Pana in 200W merg kit-urile de cabluri care vin in pachete de bass, au cam 8-10mm. Vezi sa fie cu remote si siguranta de o valoare corecta, functie de specificatiile amplif-ului.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 20 Jul 2010, 07:35
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Care o fi diferenta dintre aceste suburi in afara de puterea RMS?
http://www.car-sound.ro/subwoofere-auto/al.../sws-1042d.html
http://www.car-sound.ro/subwoofere-auto/al.../swe-1043e.html
Ambele in jurul lui 200 lei.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 20 Jul 2010, 11:30
Post #131


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Din ce-mi dau seama, constructiv e posibil sa fie aproape la fel. Diferenta:
- unul e cu o singura bobina pe 4 ohmi
- celalalt e cu doua bobine de 4 ohmi, poti sa-l legi in paralel si obtii 2 ohmi sau in serie si ai 8 ohmi

Sunt interesante sistemele pe 2 ohmi, teoretic obtii putere aproape dubla fata de 4 ohmi. Dar e greu sa gasesti, la pret rezonabil, amplificator stabil in 2 ohmi.
Cat despre dif-urile de mai sus, daca mecanic sunt identice, cam degeaba fortezi in ele putere mare in 2 ohmi ca nu au cum sa o scoata.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 20 Jul 2010, 12:39
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Dar daca se conecteaza asa cum vin ele,pe 4 ohm se obtine aceeasi putere sau la cel de-al doilea puterea marita este obtinuta la 2 ohm?
Greu de ales,orice as face trec de 1000 lei iar daca aleg si incinta custom...
Unul din aceste suburi pus in incinta custom si stresat de T320 ar fi o solutie ieftina...bate aproape la pret (chiar in plus) de kitul SBE-12kit care are dif de 30 si acel M350 si kit de instalare insa volumul e mare...
As lua un T320 si un 1043BR iar daca suna decent scot diful si-l montez intr-o incinta custom ca a ta.

This post has been edited by audiofilu': 20 Jul 2010, 12:53


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 20 Jul 2010, 13:45
Post #133


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Cel cu o singura bobina se leaga simplu si are 4 ohmi.
Cel cu doua bobine poti sa-l legi la 2 sau 8 ohmi (cum am scris mai sus). Am auzit si de legare pe 2 canale, adica ai amplif pe 2 canale, nu-l mai conectezi in punte, legi cate un canal la cate o bobina de pe dif. Nu stiu cat e de ok. blink.gif
Puterea marita se obtine la 2 ohmi. Insa e vorba de cat duce fara sa se arda, fara a mai tine cont de randament.
Daca vrei scule pe 2 ohmi, trebuie sa cauti dif pe 2 ohmi (nu solutii din astea cu doua bobine) si amplif care sa fie stabil in 2 ohmi. Am fost tentat de solutie, dar m-am lasat pagubas, nu ai prea multe variante. Oricum, nu puterea e importanta, ci calitatea.
Vezi ca pachetul 1043BR + T320 nu are conectica inclusa.
Apropo, cati W RMS zic astia ca are dif-ul meu? biggrin.gif http://www.hifi-audio.ro/produs-373-jl_audio_8w3v3_4.html


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 20 Jul 2010, 14:51
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




25w radmasa.gif
Tocmai ce spuneam ca e mai avantajos acel kit SBE-12 insa diful este pus intr-o incinta vit un sfert de portbagaj...ampliful este ok,monobloc.In conditiile astea parca vad ca nu iau nimic,e greu sa ma hotarasc.E adevarat ca nu ma grabesc...
La ce putere zici tu ca ai disponibila te-ai fi descurcat cu mai putin?Ma gindesc totusi la un sub micut de pina in 150w RMS,unul care sa poata fi montat intr-o incinta ca a ta.

This post has been edited by audiofilu': 20 Jul 2010, 15:01


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 20 Jul 2010, 20:23
Post #135


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Eu folosesc doar o mica parte din puterea disponibila. Dupa ce s-a realizat montajul, am pus amplificatorul pe la 50% (gain) si bass boost 3-4 dB, adica setari mai mult decat safe pentru a proteja dif-ul nerodat. Evident eram impreuna cu Adi. Cand am dat ceva volum din HU, adica spre 20, cu bass setat undeva in zona 0, nu vreau sa-ti spun ce senzatie ... simteam efectiv ca tabla vibreaza pe masina. Si au fost cateva intervale scurte, de ordinul secundelor. Am ajuns acasa cu o durere infundata de cap, in zona urechilor, abia am adormit.
Pana acum nu am fost tentat de repetarea "experimentului". Cu setarile de sub bine echilibrate in raport cu puterea sistemului stock, adica muzica nu bubuiala, pe la volum nivelul 16 se observa in retrovizoare cum eleronul incepe usor sa vibreze. La 18-20 e mai mult decat evident. Interesant ca masina e bine antifonata si de afara nu se aude mai nimic, cu usile si geamurile inchise. Fiind hatch, sunetul se propaga in interior nesperat de bine.

Nu te arunca la dif-uri cu diametre mari, nu are rost. Aveam si eu o fixatie ca 10 ar fi o limita minima, dar nici vorba. Nu ai idee ce poate face un dif bun de 8. Ai grija la volumul incintei, sunetul moale si placut se obtine intr-un volum semnificativ mai mare decat cel din fisa tehnica.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 20 Jul 2010, 20:54
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




am trimis laptopul sa-mi repare balamalele si mi-e lene sa ma duc la PC asa ca scriu de pe PDA.
Ce parere ai pentru inceput de PMX-T320 (150w RMS) si un sub 843BR (120w RMS) in incinta lui?Poate suna bine si-I fac incinta custom.Tu unde ai ampliful pus?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 20 Jul 2010, 21:59
Post #137


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(audiofilu' @ 20 Jul 2010, 21:54)
Ce parere ai pentru inceput de PMX-T320
*


Am zis de la inceput: daca ar fi sa reiau lucrarea, as inlocui MRP M500 cu PMX T320. wink.gif Cand am cumparat amplif-ul, baietii de la alpineshop m-au intrebat ce combinatie am ales, ce dif, incinta, detalii obisnuite. Urmatoarea intrebare: la ce-ti trebuie amplif atat de puternic? PMX T320 ti-ar fi suficient. Chiar daca puterea pare mica, e masurata CEA si in realitate 320-ul scoate suficienta putere pentru o astfel de aplicatie.
Am observat mai apoi ca aveau dreptate, MRP M500 e ... cam mult.
Nu stiu cum suna incinta de 8 de la Apline, nu pot sa-mi dau cu parerea. La dif nu merita sa te ieftinesti, e piesa cea mai importanta.
Amplif-ul nu e montat nicaieri, deocamdata sta pe podeaua portbagajului. Motivele sunt simple: nu mi-am facut de lucru pe la masina, nu m-a deranjat pana acum ca nu prea plimb bagaje mari, nu stiu unde sa-l prind, pe lateral sau pe spatarul banchetei ...


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 21 Jul 2010, 08:03
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




As incerca ori in portbagaj in pasajul din dreapta (nu stiu de curburi ce sa zic) sau sub scaunul pasagerului.
Chiar asa de slab sa fie acel dif din incintele de 8" sau 10" de la Alpine fata de altele?
Sa faca diferenta acei 30w RMS in plus si acei 4Hz in minus (34-30) pentru frecventa de coborire in cazul subului de 10" in "disputa" cu cel de 8"?Cu alte cuvinte merita diferenta de pret (si de volum ocupat in portbagaj) acest sub de 10" fata de cel de 8"? (sub de 12" se exclude,este imens).

This post has been edited by audiofilu': 21 Jul 2010, 15:29


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 21 Jul 2010, 21:02
Post #139


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Am dat azi comanda la pack, urmeaza sa discut maine cu meseriasul acela, pentru ca vineri oricum sunt programat la service... deci sper pana cel tarziu pe sapt. viitoare sa am instalat totul, si sa vedem ce iese...
deja ma agit biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 21 Jul 2010, 21:07
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Lasa agitatia.
Ce bass pack ai comandat?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 21 Jul 2010, 21:21
Post #141


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Acesta :
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...pact_Bass_Pack/

Sunt curios cum va suna comparativ cu cel al lui dan, chiar voi face pe viu o comparatie biggrin.gif

Dupa ce e gata, desigur...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 21 Jul 2010, 21:28
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Din start nu suporta grad de comparatie insa e posibil sa fie suficient pentru completarea bassului.
Eu intentionez sa iau subul de 8" sau 10" si un amplif PMX-T320 si daca suna multumitor ii trintesc o incinta cum are Dan.Sa nu uiti sa imi trimiti un mesaj de amintire...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 21 Jul 2010, 21:32
Post #143


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Verifica prima data daca e spatiu sub scaunele din fata. La mine nu e ...
Oricum, e complicat sa pui acolo amplif-ul, trebuie sa tragi diverse fire, inclusiv cablul de alimentare, si nu prea ai cum sa le ascunzi. Pe urma nu stiu daca e bine ca acel cablu care pleaca spre dif sa fie atat de lung.
Difurile nu suna chiar dupa caracteristicile date. Nu pot sa-mi dau cu parerea, nu le-am auzit. Incearca sa gasesti recomandari cat mai credibile si evident, sfaturi ale cunoscatorilor, care le-au urmarit pe viu.

renodood pune jucariile sus si ne vedem la o sesiune de teste.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 21 Jul 2010, 22:00
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Daca iau un sub de 8" sau 10" o sa pot pune ampliful pe incinta dar asta mi se pare o solutie nu stiu cum sa-i spun...La masinile care au sub din fabrica nu vezi ampliful si sigur nu e linga el apoi dimensiunea cablurilor kitului degeaba este de 3cm grosime daca restul cablurilor din sistem (de la acumulator la alternator) este mai mic.
renodood:avem acelasi sistem de sunet? (nu mai stau sa caut acum).


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 21 Jul 2010, 23:16
Post #145


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Nu stiu, eu am Cabasse standard. Cred ca tunerlist...

<span class='edit'>22 Jul 2010, 10:06:</span>
Mda, am fost sunat acum dimineata ca nu mai au kitul acela de la Alpine, si ca au fost probleme de fiabilitate cu el, si urmeaza sa fie scos de pe site.

MI-au oferit http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a..._B30_Bass_Pack/ la acelasi pret de 499 RON... desi e sub mai mare si cred ca fara incinta bass reflex.... sad.gif

Sa-l iau, sa nu-l iau ?

Asta cum e de exemplu? http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...gade_Bass_Pack/

This post has been edited by renodood: 22 Jul 2010, 09:18


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 22 Jul 2010, 09:14
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Vezi ca mai e un pachet care are un alt amplificator,mai ieftin cu vreo 100 lei sau cauta pe okazii,sigur gasesti acelasi pachet mai ieftin.
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...tion_Bass_Pack/
Ampliful are 150w iar subul 250,nu stiu daca este bine (si pentru cine este rau).
Renegade ala pare sa fie mai echilibrat dar depinde cum suna...

This post has been edited by audiofilu': 22 Jul 2010, 09:20


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 22 Jul 2010, 09:20
Post #147


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Chestia e ca daca subul de 8 nu e suficient de bun, intr`un portbagaj asa mare ca la laguna se pierde, din ce am inteles, deci solutia de compromis ar fi un sub mediu...

Din kitul indicat de tine nu vad nicio diferenta fata de ce mi s-a oferit, par relativ identice, si deci mai ieftin...

22 Jul 2010, 10:27:
Mai mult, ce mi`au oferit ei la 499 aici de ex e 480, cu livrare gratis
http://www.car-sound.ro/promotii/magnat/b30-bass-pack.html

This post has been edited by renodood: 22 Jul 2010, 09:27


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 22 Jul 2010, 09:29
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Unul are amplificator:
Amplificator Magnat Edition 22HQ

* amplificator stereo, 2 canale
* putere:
o 4 ohmi, stereo: 2 x 55 W RMS
o 4 ohmi, in punte: 1 x 150 W RMS
o 2 ohmi, stereo: 2 x 75 W RMS
* stabila la 2 ohmi
* raspuns in frecventa: 5 Hz - 50 kHz (-3dB)
* bass boost variabil 0 - 12 dB la 45 Hz
* filtru low pass variabil 40 - 300 Hz (12 dB)
* filtru high pass variabil 40 - 300 Hz (12 dB)
* selector mod de functionare 2/1 canale
* circuit de protectie impotriva scurtcircuitelor si a supraincalzirii

Celalalt are amplificator:
Amplificator Magnat Edition Two

* amplificator stereo, 2 canale
* putere:
o 4 ohmi, stereo: 2 x 55 W RMS
o 4 ohmi, in punte: 1 x 150 W RMS
o 2 ohmi, stereo: 2 x 75 W RMS
* stabila la 2 ohmi
* raspuns in frecventa: 5 Hz - 50 kHz (-3dB)
* bass boost variabil 0 - 12 dB la 45 Hz
* filtru low pass variabil 40 - 300 Hz (12 dB)
* filtru high pass variabil 40 - 300 Hz (12 dB)
* selector mod de functionare 2/1 canale
* circuit de protectie impotriva scurtcircuitelor si a supraincalzirii

Nu e acelasi???
Subul de 8" nu e mic,la ML are tot sub de 8" insa instalatie Harman Kardon.


This post has been edited by audiofilu': 22 Jul 2010, 09:31


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 22 Jul 2010, 09:37
Post #149


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Aia zic si eu, par identice biggrin.gif
Bine, nu ma cramponez acum daca e de 30 de cm, pace buna, cand am de transporttat chestii mari, il decuplez, nu e dezastru.

Ampliful e identic, subul la fel...deci ceva`mi scapa. biggrin.gif
Ideea e, 430 sau 480, merita sa`l iau sau ba ?


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 22 Jul 2010, 09:42
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Tu cumpara-l si daca nu esti multumit il poti returna in termen de 10 zile lucratoare.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 05:56
Dacia