Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dilema cumparare Fluence

mihail75
post 24 Oct 2011, 06:58
Post #1


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




Buna,
sper ca am postat corect aici.
Am ajuns si eu la dilema cumpararii unei masini noi. Cum ofertele par foarte bune acum, parca ar fi momentul sa schimb Loganul pe care il am de 5 ani si jumatate. Nu am avut deloc probleme cu el, asa ca sper sa nu regret schimbarea. De placut, la ochi, imi place categoric Fluence. Am unele ezitari cind citesc despre unele probleme ivite la posesori, asa ca intreb: este fiabila? Ca tot omul, vreau o masina cu consum onorabil, motor la fel si cu care sa nu stau in service. Merita modelul de la promotie sau sa upgradez?
Ca alternativa as avea Opel Astra sedan (e clar ca vreau o masina de familie), insa nu prea am vazut comparatii Fluence-Astra.
O a treia varianta ar fi Chevi Cruze, insa am citit pe forumuri ca exista multe probleme, asa ce parca nu m-as baga.
Ce parere aveti?
multam

This post has been edited by mihail75: 24 Oct 2011, 07:00


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 24 Oct 2011, 07:06
Post #2


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Mai sunt de luat in calcul Focus, Octavia si Kia C'eed(break).

Daca vorbesti de masini noi, Focusul nou mi se pare foarte frumos. Din pacate din spate sau lateral il tot confund cu Latitude laugh.gif


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 24 Oct 2011, 09:31
Post #3


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




ideea e ca mai mult de 10.000 euro (exclusind cele 3 tichete rable) nu prea am de unde scoate, iar de facut un alt credit nici nu intra in discutie. Focus e frumos, insa bate spre 11000+, iar Octavia e la oferta doar cu acel motor puturos de 1,4 (ce e mai bun sare iar spre 11-12 mii). Cum sunt fan sedan, Kia C'eed iese din discutie.
Deci daca facem o comparatie Fluence, Astra sedan (Cruze cred ca pica) care e in avantaj?


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali.eo
post 24 Oct 2011, 09:43
Post #4


Valentin Cristea


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 August 11
From: Bucuresti




Salut! Cam asta ar fi timpul la care trebuie sa schimbi masina. Iti spune un fost posesor de Dacie (Solenza, diferentele nu sunt prea mari intre Logan si Solenza), am 1.300Km si o luna jumatate de cand am luat masina, si nu am observat nicio problema. Sper sa nici nu apara curand. Consumul mi se pare unul potrivit, raportat la greutatea masinii si puterea motorului. De pretul pieselor nu am cum sa comentez, pt ca nu am facut nicio revizie. Singurul lucru care este cam enervant este ca isi dezvolta toat puterea cand treci de 3.000r/m, cand sunt mai putine r/m, tot are putere destula, dar se simte diferenta cand treci de la 2.000 la 3.000r/m. In rest nu stiu ce sa-ti mai zic... . Bafta la o alegere cat mai potrivita!


--------------------
Renault Fluence 2011 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 24 Oct 2011, 09:53
Post #5


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Astra Sedan banuiesc ca e varianta chelita si low-cost a generatiei trecute de Astra. Nu m-am suit in asa ceva, insa am mers cu Astra Classic 2 si mi s-a parut mai slab finisata si mai prost antifonata decat Astra din care fusese derivata, iar dotari sigur avea mai putine. Decat un compromis de genul asta, mai bine mergi pe Fluence, chiar daca e o varianta de baza banuiesc ca iti ofera mai multe dotari decat Opelul (nu am comparat, dar m-as mira sa nu fie asa). Si la Skoda banuiesc ca e aceeasi situatie ca la Opel, Octavia Tour care nu poate fi comparata in niciun fel cu Octavia obisnuita, dotari lipsa, economie la materiale si motoare extrem de lesinate (1.4 si 1.6 MPI)


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 24 Oct 2011, 15:59
Post #6


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




am fost azi la dealer si am vazut/condus un Fluence (din pacate, la condus aveau doar diesel, dar a fost ok). Prima impresie e pozitiva, nu stiu daca sa iau Authentique sau Expression (diferenta ar fi de la 8800+tichete la 9800+tichete, ultima avind climatronic). Masina pare robusta, placut la condus.
La Opel da, e generatia H (caci la urmatoarea generatie nu au inca sedan), insa au oferta de dotari destul de generoasa (http://www.opel.ro/oferte-servicii/current-offers/current-car-offers/opel-campaign-opel-astra-classic-iii-euro-5.html). Am sa dau o fuga si aici sa vad ce si cum, greu de tot de hotarit.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Oct 2011, 16:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




e cel mai simplu. ia ce iti place tie. eu am luat o masina, portocalie.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 24 Oct 2011, 16:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Chiar ma intrebam daca oferta lor e pe bune, ca vad peste tot mega/super oferta de 8800.
Au si finantare avantajoasa asa cum sustin?


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Oct 2011, 16:23
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




e pe bune. am primit si eu pe email. poate au masini pe stoc aduse la un curs euro mai mic si acum le convine sa scada din pretul euro da sa ramana acelasi in lei (sau chiar mai mare in lei)


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phonyx
post 24 Oct 2011, 19:06
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 8 March 08




Cel mai bun sfat e sa mergi cu fiecare care iti intra in buget si sa faci un drive test,iar pe forumuri se discuta multe,nu exista marca fara probleme.Arunca un ochi si pe Cruze 1.6 124cp,dotari decente undeva la 10mii E.Mai ales ca au generatia 2012 cu cateva inbunatatiri,problemele care au fost sau remediat,acestea fiind la primele serii.


--------------------
Chevrolet Cruze 1.8LT - BH- CRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 24 Oct 2011, 19:52
Post #11


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




nu stiam ca generatia 2012 a aparut la Cruze! poate dau o fuga si la ei, daca or fi remediat problemele.
La Renault mi s-a spus ca e vorba de masini facute in prima jumate a anului, pe stoc, cu care nu vor sa intre in 2012, de aia le dau mai ieftin (la anul clientul s-ar putea sa nu vrea sa ia masina veche de... un an).


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 24 Oct 2011, 22:54
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




eu as exclude primul cruze-ul. Prea multe probleme pentru o asemenea masina. Si eu mai citesc din cand in cand forumul gm si m-am distrat cand am vazut ca cruze-ul asta e megane-ul 2 fara facelift al americanilor. Despre astra classic nu stiu ce sa zic.

@barf, ce masina ti-ai luat bre, ca mor de curiozitate? tongue.gif ford focus? tongue.gif

This post has been edited by aphophis: 24 Oct 2011, 22:54


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 25 Oct 2011, 07:58
Post #13


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




da, am exclus Cruze, un alt motiv fiind si faptul ca din Iasi e greu de luat, din motive de insolventa a dealer-ului. Nu fac un drum in alt judet doar ca sa vad masina.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 25 Oct 2011, 09:01
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




am fost si eu in dilema: Fluence, Octavia Cruze. Am ales Octavia pt ca mi-am permis, dar daca bugetul este limitat, sfatul meu e sa mergi pe Astra III Clasic sedan.
Eu scosesem aceasta masina la 9500 EUR, cu multiple optiuni: ESP in standard, pachet Electronic (inclusiv climatronic), pachet Beauty, volan in piele, proiectoare+lumini ceata, radio CD cu MP3.
Daca lucrezi in armata, politie, sistem bancar, delaerul Radacini iti face automat reducere de 5%. Daca nu esti, te inscrii in ACR, si iti face reducerea; apoi delaer-ul iti ma reduce el cu vreo 800 EUR pretul, mai scazi si programul REMAT, si ajungi la 9500 EUR+3 vouchere.
avantajul Opel: service mai ieftin decat Reanult, masini ceva mai fiabile decat Reanult, distributie pe lant (din cate stiu eu), oricum revizia de 4 ani nu te omoara ca la Renault.
Dezavantajul este ca la Astra III Sedan nu ai cotiera.
Deci gandeste: cu 9500 EUR iti iei varful de gama de la Astra III Sedan, iar la Fleunce iti iei varianta Dynamique (fara climatronic, fara ESP).
Cruze nu are climatronic, nu m-a interesat.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 25 Oct 2011, 12:15
Post #15


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




am fost la Opel aici la Iasi, dezamagire, nici macar nu au avut vreo masina sa imi arate, in plus ma scotea la 10700 euro. Bine, cei de aici sunt in insolventa, cam batea vintul. Pe de alta parte, am o oferta din alt judet, ma scoate cu ce ai spus tu la 10200. Oare sa mai trag de ei, oare mai scad? Practic cam la aceleasi dotari am ambele masini, Fluence Expression si Astra sedan, ambele la 10200!


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecollar
post 25 Oct 2011, 12:37
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 September 11
From: Timisoara




Da, Opel ... Mergi pe GM ... Fac masini senzationale


--------------------
Renault Fluence 2010 Privilege 1.6 16v Arkamys usb parasolare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thauzz
post 25 Oct 2011, 12:56
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 23 May 10
From: IASI




Salutare,

Asa cum spunea si colegul b76bgaarh...La urma urmei iti cumperi ce-ti place tie (tinand cont de buget si alte lucruri).
Ca sa nu stau degeaba si sa-mi dau si eu cu parerea (sper eu una folositoare si nesubiectiva datorita masinii din semnatura, pe care o posed), spun doar atat:
Lucrez de 3 ani in Iasi la compania de rent a car cea mai mare din tara.In Iasi am un parc auto cu 44 de autoturisme, dintre care 7 sunt Opel Astra H Hatchback ( motoare de 1.4 Ecotec si 1.6 Ecotec).
4 dintre aceste masini au fost cumparate de noi acum o luna jumatate. au in jurul a 3500-3700 de km, deci in ciuda faptului ca sunt masini forjate si ras-forjate de catre clienti, macar acestea pot spune ca n-au avut timp sa faca probleme.TEORETIC....Fiindca 3 dintre ele, toate cu motoarele de 1.4 eco, au avut aceeasi problema comuna: au papat 25 de litri de antigel in primii 2000km!problema? fulia de la pompa de servo...bla bla bla...ca nu-s mecanic si nu mai stiu ceilalti termeni tongue.gif
alte "mici" probleme?
cutia de viteze e praf.daca la renault cea in 5 trepte mai "agata" din cand in cand, la opelurile astea noi abia daca iti intra in treapta 2-3.
Ne-am dus si noi la dealer-ul in insolventa, si....."asa face toate fabricate in perioada aia"

Nu imi pot permite sa postez aici "Nu-ti lua Domle' Opel ca e varza, nu-ti lua Cruze ca e americana facuta pe vapor si d-aia e rupta, nu-ti lua Fluence ca e mai naspa ca Megane 2"... si lista poate continua.

Ti-am insirat cateva din problemele cu care m-am confruntat la acest tip de masini nou-noute. Iar daca alegerea ta va fi in final Opel, macar sa stii la ce sa te uiti cand vrei sa faci un drive-test.

In rest...numai bine si indiferent de alegere, sa-ti placa si sa nu ai niciun fel de probleme.

Stima




--------------------
renault megane 3 2009 1.6 16V 110CP - IS 19 PCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 25 Oct 2011, 13:15
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(theodor2004 @ 25 Oct 2011, 10:01)
.... sfatul meu e sa mergi pe Astra III Clasic sedan.
.....
*



Astra Clasic III Sedan nu e cea veche (si probabil chelita), probabil ceva gen Octavia Tour la Skoda? Eu unul suspectez ca la astfel de "editii" calitatea scade mult fata de ce era pe ele cand reprezentau versiunea la zi, ca sa zic asa. Nu m-as repezi chiar asa de usor la un astfel de model.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 25 Oct 2011, 13:21
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




oricum la teste au o masina mai de doamne ajuta, care in primul rand ii luata de la mama ei, iar restul ce sunt la vanzare sunt care de pe unde, iar standardele de calitate se reflecta in pret, deci ca si concluzie alege ce-ti place si in care te simti tu bine, de exemplu eu unul cand am cumparat masina nici macar test drive nu am facut tinind cont ca abia aparuse modelul si nici nu stiam mare lucru despre ea, mi-a placut cum arata si nu am stat pe ganduri ,adevarat ca am tinut cont si de masina de dinainte care a fost tot un reno destul de vechi drept ii dar am fost multumit si am zis sa continui pe aceasi marca, cu toate ca am condus tot felul de masini, acuma fiecare are abordari diferite cand achizitioneaza un lucru si se gandeste de mai multe ori inainte de a arunca cu banu


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 25 Oct 2011, 13:45
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




mie mi-a placut Astra Sedan III Classic. Este adevarat ca e la sfarsit de viata, si poate calitatea nu mai e la fel, dar e o masina pe care te poti baza. Prietena mea are Opel cu motor Ecotec, si nu are nici o problema la cutia de viteze sau la altceva. Doar ca a schimbat placutele la 23 000 km (ca nu ma ascuta sa mearga in frana de motor), si i s-a ars o spira de la incalzirea lunetei. In rest intretinerea e mai ieftina decat la Renault, si, din cate imi amintesc eu, distributia era pe lant. Oricum, si accesoriile nu se schimb la 4 ani ca la Renault, ci la 5.
Eu zic sa contactezi un dealer Radacini, ei iti fac reducere suplimentara de 5% daca intri in ACR.
Iti pun mai jos 2 poze cu Opel Astra Clasic III sedan, vopsit cu culoarea technical grey (mai costa 384 EUR).
Daca nu iti place sedan-ul, iti poti lua Hatchback-ul, care se comercializeaza si in Germania, si are si cotiera cu distributia aerului spre locurile din spate.

This post has been edited by theodor2004: 25 Oct 2011, 13:47

Attached thumbnail(s)
09042011525.jpg ( Size: 320.54k ) Number of downloads: 734
09042011526.jpg ( Size: 376.44k ) Number of downloads: 754


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 25 Oct 2011, 14:29
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Lasa ca am eu coleg care are Astra III (pe original, nu clasic) si l-a lasat ambreiajul la 60k. Asa ca nu sunt nici alea usa de biserica.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 25 Oct 2011, 15:52
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




pe mine m-a lasat ambreiajul la Clio la 50 000km ha, ha radmasa.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 25 Oct 2011, 15:57
Post #23


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




probabil e ceva disperare, caci cei cu Opelul au plusat cu 200 euro si pilot automat (climatronic deja avea, deci nu e cheala, cum sugera cineva mai sus), deci iese la 10 mii. La Renault i-am intrebat: daca platesc cash mai scade ceva din cei 10200, insa au zis ca e masina "din lista", adica de 6 luni, si nu mai scad nimic. Inca sunt in dubiu, zilele acestea trebuie sa ma hotarasc la una din ele. Chevi a picat din schema, iar Ford Focus mi se pare prea scump (peste 11 mii).

This post has been edited by mihail75: 25 Oct 2011, 15:59


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 25 Oct 2011, 16:38
Post #24


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




daca vrei sa cumperi si ai banii necesari nu mai sta pe forumuri.
te duci frumusel acolo unde e masina si te plimbi cu ea. azi, maine, poimaine. o iei in regim de iarna sa vezi cum se comporta pe ploaie, cum dezabureste, cum incalzeste, etc... franare, etc.. eventual iei si familia (sa o incarci sa o simti cum se deplaseaza incarcata).
si asa faci cu toate masinile pe care doresti sa le testezi.
intr-adevar inteleg ca poate nu ai timp sa te deplasezi in alta localitate la alt dealer, dar traim in rrromania si e meltenism mare. e aberant sa nu existe dealeri de la fiecare brand renumit in marile orase. anyway.
iti iei o zi libera si te deplasezi acolo sa iei masina la plimbat si chiar pt o zi sau doua.
nu vor?! dar banii ii vor. cum vine asta. le soptesti ca tocmai te-ai hotarat sa iei masina cealalta. si nu e tiganeala. tiganeala se numeste refuzul si nesimtirea lor.
cererea e egala cu oferta, si e un drept normal sa testezi masina. la nevoie le bagi tu combustibil sa nu se numeasca nesimtire ca ai mers 100km pe banii lor.
desi eu am beneficiat de conditii mult mai bune cand m-a dus sa ma plimb cu o marca mult prea mare fata de cele prezente.
deci, cu tupeu te duci si iei masinile la puricat. si cu agenduta de criterii in mana bifezi ce si cum, pt tine.

si culmea, ca mi-am amintit, pe internet vei gasi fimulete de ghiduri pt cumparare de masini din america, unde ti se recomanda ceva in genul acesta. faci vizite, verifici, analizezi, si nu din prima si din stafurile altora. cauti avantaje eventual la revizii.

ca un mic secret. costul unei achizitii nu este cel initial, ci valoare totala a unui contract, si cu sumele ulterioare. combustibilul nu il bagam in calcul dar reviziile obligatorii si ce se schimba e important. in plus perioada de garantie e importanta. habar nu ai ce va avea masina ta (caci toate marcile au probleme, si nu stii ce lot ai nimerit)
vrei ca la 50k km sa iti pice ambreiajul si sa culmea sa fie la o luna dups ce iese din garantie (ipotetic vorbind)

scuze de postul lung dar daca ai rabdare sa parcurgi radurile speri sa intelegi ce atitudine trebuie sa ai tu, cumparatorul
stima,


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 25 Oct 2011, 16:43
Post #25


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




ai absoluta dreptate, insa daca ai sti cit de putin timp liber am... De aceea apelez la internet. Stiu, o masina nu iei zilnic. Oricum, nu cumpar ceva fara sa verific atent cit mai multe lucruri si fara sa o conduc.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phonyx
post 25 Oct 2011, 19:26
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 8 March 08




Ar mai fi in gama aceasta de pret si noul hyundai elantra,are un design foarte futuristic.


--------------------
Chevrolet Cruze 1.8LT - BH- CRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecollar
post 25 Oct 2011, 22:00
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 September 11
From: Timisoara




Vad ca mai toate topicurile referitoare la achizitia de Renault-uri au la baza o singura idee: ieftineala. Sa fie cat mai ieftin, cumparatorul n-are mai mult de n euro.
In cazul de fata lucrurile sunt chiar mai grave, suma maxima disponibila fiind de 10.000.
Eu nu pot sa inteleg cum, dupa atatia ani de democratie dar si criza, lumea inca nu este in stare sa priceapa ca achizitia unei masini nu inseamna doar banul pe care-l dai la acel moment vanzatorului. Daca plangi si-ti creste tensiunea atunci cand vine vorba de revizii, consum sau cauciucuri de zapada, inseamna ca nu-ti permiti masina respectiva, cel putin nu in totalitate. Ma rog, conducere la bara din fata, fara nicio viziune, anticipare, prospectare ...
La suma disponibila, sau trasa de par cu multe greutati si dusa spre 11000, in mod clar nu esti clientul tinta al unei masini din clasa compacta.
Cele mai bune solutii ar fi: sa ramai la Logan-ul pe care-l ai acum, sa iti iei un alt Logan nou sau sa iti cumperi un BMW/Vw din 2004 (restul banilor tinandu-i pentru reparatii si zile negre). Pur si simplu nu vad ce mare salt ai face de la un Logan catre un Fluence practic chel: fara cotiere, fara esp, fara senzori si alte dotari. Da, motorul, manevrabilitatea, tinuta de drum si pozitia la volan sau in scaun sunt mai bune, dar ... chiar fara nicio tehnologie care sa-ti usureze viata la bord n-o vrei?
Renault stie sa faca cele mai ieftine masini, de pe urma carora sa obtina maximum de profit, dar pentru clasa lor compacta nu prea te incadrezi. Si da, fata de ceea ce s-a pomenit p-aici, ca si variante alternative, Fluence-ul ar fi alegerea cea mai buna (poate doar Elantra in varianta maxima de echipare sa fie mai inspirata, dar nu stiu cat de mult as merge pe un producator low-cost asiatic).

This post has been edited by whitecollar: 25 Oct 2011, 22:04


--------------------
Renault Fluence 2010 Privilege 1.6 16v Arkamys usb parasolare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomageorgian
post 25 Oct 2011, 22:24
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.335
Joined: 22 February 10
From: Franta




m-am interesat de Hyundai si am primit o oferta de Hyundai Elantra Highway la 13.271 euro cu tva + 1000e tichetele, ceea ce mi se pare mult.
Intradevar arata f bine, dar din ce am citit pe net despre ea e doar frumoasa atat, din pct de vedere tehnic nu impresioneza.


--------------------
. . .
Latitude 2.0dCI
Laguna 3 2.0dCI
ex C5 x7 2.0hdi
Logan 1.6mpi
Bmw e39 530D
Laguna 3 2.0dCi
Qashqai 1.5dCI
Twingo 2 1.2i
Bmw e28 520i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecollar
post 26 Oct 2011, 07:50
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 September 11
From: Timisoara




1.6 benzina 132 de cai, motor in patru cilindri, aspirat, eu zic ca impresioneaza. Iar de la anul Hyundai va aduce pe noile i30, i40 SW cam toate tehnologiile recente din ziua de astazi: avertizare unghi mort in oglinzile laterale, pilot automat adaptiv, pilot de parcare automat, avertizor banda de circulatie (asta nu e prea folositor in Romania intrucat foarte multe drumuri duc lipsa de marcaje), frana de parcare automata, scaune cu ventilare si incalzire, volan incalzit.

http://www.netcarshow.com/hyundai/2013-i30/
http://www.netcarshow.com/hyundai/2012-i40/

Renault ce-a adus pe modelele de generatie III ale sale, ca si noutate, fata de cele precente? Arkamys-ul? Plasticul mai bun din bord?
Nu ma atrage marca Hyundai, dar rombul a ramas producatorul auto ce a investit cel mai putin in produsele tale in materie de inovatie si tehnologie (la ultimele modele, ma refer).


--------------------
Renault Fluence 2010 Privilege 1.6 16v Arkamys usb parasolare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 26 Oct 2011, 09:10
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




La Hyundai te omoara service-ul mai rau decat la Renault, insa per ansamblu sunt ceva mai fiabile.
Mihail, asa cum ti-au zis si alti colegi, tr sa te gandesti si la revizii si la reparatii, al caror cost te va zapaci la Renault.
Am un Clio de 8 ani, si mie personal mi s-a luat de Renault. Reparatii, reparatii, si iar reparatii, stat in service ; spre ex m-a costat 85 RON sa schimb un bec din bord.
Eu nu as mai merge pe Reanult sub nici o forma, gata, mi-a ajuns. Fiabiliatatea e scazuta, poate la Laguna III sa fie mai buna, dar nu la cele low-cost.
Nici Opel nu sunt usa de biserica, dar service-ul e mai ieftin, si reviziile mai ieftine, si distributia de 4 ani nu te omoara ca la Renault.
Totusi, fa tot posibilul si mergi la un test-drive cu ambele motorizari. Daca nu ai unde, imprumuta masina unui prieten, vecin, roaga/plateste pe cineva sa te lase 5 min sa ii conduci masina, sa vezi cum e.
Inca un amanunt: scaunele de la Opel sunt cam neconfortabile la drum lung, pt ca au suport lombar prea mare. La 2-3 ore tot tr sa iei o pauza. In rest masina se conduce usor, are 7 boxe (nu grozave, dar le are), pilot automat, volan piele, computer bord, climatronic monozona.
Tu decizi, dar personal mie imi e frica sa mai merg pe Renault.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:39
Dacia