Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum e CVT-ul?

VladSoare
post 27 Jul 2011, 08:59
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Salut,

Sînt în căutarea unui urmaș pentru broscuța din semnătură. Am mai multe variante în minte, iar una dintre ele este Fluence.
Problema este că am decis ca următoarea mea mașină să aibă cutie automată, iar la Fluence cutie automată normală nu este decît pe diesel. Iar eu nu vreau diesel. Totuși, mai există și varianta de doi litri și 140 de cai, cu cutie cu variație continuă, CVT. Nu știu însă nimic despre cutia asta, n-am condus niciodată așa ceva, și m-ar ajuta dacă mi-ați putea spune cîte ceva despre ea.

În primul rînd, cum se comportă? Cum se conduce? E ca o automată normală, în sensul că o bagi în Drive cu piciorul pe frînă, iar cînd ridici frîna pleacă singură? Tot cu convertor hidraulic și tot tacîmul? Poți s-o controlezi și manual la nevoie, eventual să mergi în frînă de motor la coborîre, chestii din astea?
O să încerc probabil să fac un test drive, dar pînă atunci mă interesează și părerile voastre.

În al doilea rînd, pe ce principiu funcționează? Îmi amintesc că pe vremuri, cînd am citit despre CVT-uri, soluția constructivă era cu două trunchiuri de con orientate în sensuri opuse, pe care se plimba o curea. Asta de la Fluence tot așa e? Toată forța de tracțiune stă în tensiunea dintr-o curea? Cureaua aia trebuie schimbată periodic, presupun, deci trebuie demontată cutia de viteze la anumite intervale de timp sau de kilometri, etc.? Nu sună foarte atractiv. Ar trebui să mă îngrijoreze chestia asta?

Mulțumesc.

This post has been edited by VladSoare: 27 Jul 2011, 09:02


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 27 Jul 2011, 09:46
Post #2


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca






Un exemplu.

CVT-ul are forta liniar distribuita fata de automata.

This post has been edited by BannedHost: 27 Jul 2011, 09:47


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 27 Jul 2011, 09:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




E principiul folosit la scutere (Variator si curea de transmisie) deci frana de motor consistenta.


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Jul 2011, 11:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, dar nu știu cum e la scutere, n-am mers niciodată pe scuter.
Oricum, una e să tragi o pocnitoare de cincizeci de kile pînă la patruzeci la oră, și alta e să tragi o tonă și un sfert pînă la două sute la oră. smile.gif
De-aia mă întreb cît de fiabilă ar putea fi această soluție... Dar poate că-mi fac eu griji degeaba. S-or fi gîndit ei și la asta...
Cureaua sigur e consumabilă, deci asta înseamnă că va trebui demontată cutia de viteze la fiecare x kilometri sau y ani, nu? Adică va fi ca la distribuție - dai periodic o grămadă de bani și desfaci juma' de mașină? unsure.gif
Cînd pleci de pe loc, doar iei piciorul de pe frînă și mașina pleacă singură, ca o automată normală? Adică pleci din rampă bine-mersi, fără frînă de mînă sau alte jonglerii, așa cum faci cu o automată?

Din filmuleț pare foarte atrăgătoare ideea unui CVT. Vreau însă să știu bine în ce mă bag, în caz că aleg varianta asta.

This post has been edited by VladSoare: 27 Jul 2011, 11:08


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 27 Jul 2011, 11:14
Post #5


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Teoretic, CVT-ul e alegerea ideală. Practic, și mai ales în cazul tău, mai bine nu. Problema e chiar cureaua aia. Nu e consumabil, e fiabilă însă nu se poate apropia de performanțele ideale. Și de aceea, cutia e lentă. Și consumă și cam mult de la convertizorul ăla de cuplu. Iar motorul ăla de 2.0 litri e un dinozaur. 11-12 mediu in combinația de acum. In cel mai bun caz.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 27 Jul 2011, 11:28
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Eu din cate stiu, CVT actuale sunt cu lant, nu cu curea din cauciuc
http://www.citynews.ro/hunedoara/auto-27/s...tip-cvt-101820/


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Jul 2011, 11:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
Teoretic, CVT-ul e alegerea ideală. Practic, și mai ales în cazul tău, mai bine nu. Problema e chiar cureaua aia. Nu e consumabil, e fiabilă însă nu se poate apropia de performanțele ideale. Și de aceea, cutia e lentă. Și consumă și cam mult de la convertizorul ăla de cuplu. Iar motorul ăla de 2.0 litri e un dinozaur. 11-12 mediu in combinația de acum. In cel mai bun caz.

Nu mă interesează consumul. Vreau trei lucruri: motor pe benzină, cutie automată, putere nu neapărat foarte mare, dar măcar măricică. Iar combinația asta nu va veni niciodată cu consum mic, indiferent de marcă sau de model.

Cum nu e consumabilă? blink.gif
Cum poate o curea care suportă niște forțe imense, într-un mediu ostil, să reziste o viață? unsure.gif
Ce înțelegi prin lentă? Din filmuleț pare că-i mai rapidă decît o automată normală. E drept că filmulețul e o reclamă, deci nu m-ar mira să exagereze un pic...

This post has been edited by VladSoare: 27 Jul 2011, 11:31


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Jul 2011, 11:37
Post #8


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nu e curea, e un lant.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 27 Jul 2011, 11:38
Post #9


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




E curea metalică! Nu am spus că e de cauciuc. Voi ați înțeles icon_mrgreen.gif . Însă tocmai că e metalică, de asta e fiabilă și nu e consumabil.

QUOTE(VladSoare @ 27 Jul 2011, 12:29)
Ce înțelegi prin lentă? Din filmuleț pare că-i mai rapidă decît o automată normală. E drept că filmulețul e o reclamă, deci nu m-ar mira să exagereze un pic...
*



Păi, teoretic, ca CVT-ul să funcționeze la peformanțe maxime, trebuie că frecarea intre conuri și curea să fie maximă în continuu. Nu se întâmplă așa ceva. De aceea, nu poți aplica șocuri in transmisie pentru ca va patina cureaua aia. Cum insă e automată, totul este controlat și de aceea accelerația nu se va face la maximul posibil pentru a evita acele patinări.

Ce limitări mai ai? Păi să zicem că mergi cu 80 la oră constant și vrei să faci o depășire. Evident, fiind pe cvt, cutia a redus raportul maxim, mergi undeva pe la 1600 rpm cred. Dacă aveai manuală, băgai in a 3-a instant, sau dacă aveai DSG la fel retrograda rapid. Pe când aici, apeși pe acceelerație, detectează cutia că vrei forjă. Incepe și marește raportul până când la viteza pe care o ai, ajungi să ai 6000 rpm și pe urmă când ajunge acolo, menține turația și incepe să crească viteza variind raportul. Dar asta ia ceva timp. Pentru că nu poate face tranziția aia foarte rapid intre diverse poziții ale conurilor. Plus că nu știu cât de confortabil acustic ți se va părea ca pe toată perioada depășirii că stea motorul in 6000 constant biggrin.gif

Asta pe modul automat. Pe manual, ai niște viteze prestabilite, și poți schimba secvențial. Dar nici asta nu se face prea rapid. Evident, cu niște electronică bună, o curea performantă se pot reduce multe din aceste neajunsuri, dar cum vorbim de Renault, mă îndoiesc că au investit cine știe ce in dezvoltare.

This post has been edited by ssilviu: 27 Jul 2011, 11:53


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Jul 2011, 12:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Aaa, e metalică. Bun, acum totul are sens. Eu îmi imaginam ceva din cauciuc.
Mulțumesc pentru explicație. Pare logică. O să încerc oricum să mă înscriu la un test drive ca să văd cu ochii mei cum merge, dar acum știu măcar în mare la ce să mă aștept.

This post has been edited by VladSoare: 27 Jul 2011, 12:31


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 27 Jul 2011, 12:31
Post #11


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ce buget ai?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 27 Jul 2011, 12:35
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Este un lant trapezoidal din zale cu un fel de dantura pe flancuri, iar fuliile conice au de asemenea dantura. Transmisia nu se face prin frecare ca la o curea trapezoidala obisnuita, nu are cum sa patineze.
Pivgetriebe.png

Am avut un astfel de lant dar l-am aruncat, daca ii puneam o poza intelegeati cum se transmite miscarea.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 27 Jul 2011, 12:55
Post #13


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Sunt mai multe variante tehnice: pentru soluțiile light ai curea de cauciuc. Pentru forță brută ai lanț, dar și aici diferă destul de mult, unele versiuni nu au dantură pe fulii. Iar altele au curea metalică, care arată cam așa:
cvt-belt.jpg

This post has been edited by ssilviu: 27 Jul 2011, 12:55


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Jul 2011, 15:36
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Tocmai am aflat că un prieten de-al meu are CVT pe mașina lui, așa că am fost azi să fac o probă. E drept că-i Audi, deci poate n-o fi la fel ca Fluence, dar pînă cînd oi reuși să ajung la un dealer Renault la test-drive e suficientă și asta pentru o primă impresie.
Într-adevăr, cutia are o întîrziere sesizabilă, atît la plecarea de pe loc, cît și la kick-down. Automatele pe care le-am condus pînă acum te înfigeau în scaun instantaneu. Asta te înfige în scaun după două secunde, iar plecatul de pe loc cu scîrțîit de roți e exclus.
Nu mi-a displăcut, dar nici nu m-a impresionat prea tare. Per total, cred că aș prefera o automată normală dacă aș avea de ales, dar dacă CVT-ul ar fi singura opțiune nu m-aș supăra prea tare, presupunînd că mi-ar plăcea mult restul mașinii.

This post has been edited by VladSoare: 29 Jul 2011, 15:37


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 29 Jul 2011, 15:41
Post #15


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Și CVT-ul ăla e de de la Audi, nu de la Renault. Deci nu te aștepta că cel de la reno să fie peste ăla ... Nu ai zis ce buget ai. O Skoda Octavia 2 1,4 turbo de 125 de CP cu DSG 7 trepte ar fi mai rapidă decât Fluence și ar consuma și semnificativ mai puțin. Plus că dacă ai avea bani, un 1.8 turbo de 160 de cai deja nu mai are loc comentarii.

This post has been edited by ssilviu: 29 Jul 2011, 15:44


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Jul 2011, 19:47
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Bugetul să zicem că ar putea fi extins ca să acopere o Octavie. De fapt, chiar Octavia ar fi următoarea pe lista mea, în caz că nu-mi place Fluence.
În principiu, tind să favorizez Renault-urile, în primul rînd pentru că-mi place mai mult designul, în special cel interior (pe cînd la mașinile din grupul VAG bordul e doar o masă neagră, otova, simplă și masivă, fără nici un farmec), iar în al doilea rînd pentru că Froggie al meu m-a servit bine timp de zece ani, nu-i pot reproșa nimic, și încă mai merge perfect și azi. Se găsesc piese pe toate drumurile, întreținerea e ieftină... Bineînțeles, nici prețul nu-i de neglijat. Un Fluence full costă cît o Octavie cheală.
În fine, deocamdată nu sînt fixat pe nici una. O să decid după ce văd toate variantele și pun totul în balanță.

This post has been edited by VladSoare: 29 Jul 2011, 20:41


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 18 Aug 2011, 01:12
Post #17


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




DSG-ul este mult mai "violent" si mai rapid ca CVT, la CVT ai senzatia ca ai ceva defect la cutia de viteze, o senzatie stranie de patinare, care la Honda am sesizat-o cel mai usor. DSG schimba foarte rapid si precis, uneori, la o depasire in forta ajunge sa retrogradeze cateva trepte, pentru a ajunge la puterea necesara. 1,4 TSI este lesinat pe manuala, dar cu DSG este altceva, 1,8 TSI este foarte bun, dar sub 14 nu scoti in Bucuresti, la mers sportiv.

CVT-ul de la Fluence si Megane este produs de Nissan, se numeste X-Tronic CVT, se gaseste si pe Juke si alte cateva modele de la ei, este o cutie foarte fiabila (mai ales ca este foarte intalnita in State), axata pe confort si mai putin pe depasiri si mers intr-un ritm alert.

Daca vreti sa conduceti CVT si nu o puteti face la Renault si Nissan, o puteti face la Honda, pe modelul Insight, dar aviz amatorilor, sunt sanse sa va prapaditi de ras cand veti auzi motorul turat la 5500 RPM, suna a aspirator, numai masina nu. Honda Insight

Nissan Sentra este o masina construita pe platforma tehnica de la Megane2, are foarte multe parti ascunse in comun, iar motorul MR de 2.0 140CP si cutia CVT sunt un criteriu comun, un exemplu de acceleratie al Nissan Sentra, dupa cum se aude, suna a aspirator de 1600W laugh.gif

Octavia 1,4 TSI DSG, si asta nu suna prea sportiv, dar cat de cat suna a masina blink.gif si tranzitia de la 0 la 100 se face mult mai sportiv, unde la CVT ai senzatia ca iei la curse un troleu.

This post has been edited by connectorxp: 18 Aug 2011, 01:20


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 27 Aug 2011, 08:26
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Mie mi se pare foarte tare cutia CVT. Cand mergi linistit iti tine motoru la o turatie foarte mica si consuma putin, iar cand ai nevoie de putere il tine in permanenta la putere maxima. Iar senzatia ca motorul trage incontinu este foarte interesanta, nu mai astepti sa ajunga la capatul turatiei ca sa schimbi viteza, nu mai pierzi putere/cuplu la schimbatul vitezelor.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 27 Aug 2011, 09:16
Post #19


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Dar aștepți să ajungă motorul la putere maximă .... Care ia o groază ...


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kad
post 30 Sep 2011, 12:01
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 30 September 11




am eu pe qashqai de 2.0 benzina 4x4 , cvt ... cutie care nu are treaba cu condusul sportiv sau cel economic . eu scot in oras in jur de 13 iar la drum lung 10 . la 27000km s-a stricat comanda care elibera schimbatorul de viteze , calcam pe frana si nu mai puteam sa trec din D in P sau altceva . la service au descoperit , dupa 12 ore de cercetari, ca de vina era un cablu electric intrerupt prin ansamblul cutie de viteza...treaba japoneza nu gluma .
femeile iubesc masina asta , pe mine ma scoate din minti , calci pedala de acceleratie , motorul se duce in 6000 de ture si tu tot pe loc esti ohmy.gif .
la drum lung nu sta nimeni in spatele tau ,toti te injura ,pt ca atunci cand iei piciorul de pe acceleratie , masina intra in frana de motor mai repede ca la o transmisie normala ,iar toti cred ca nu-ti merg stopurile pe frana . acelasi lucru se intampla si la coborarea de pante , nu prea folosesti frana . singurele cutii automate mai faine sunt pe bmw in 7 rapoarte si pe mercedes ,g tronic.


--------------------
dacia 1300 dacia 1300 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecollar
post 30 Sep 2011, 12:08
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 September 11
From: Timisoara




@kad

Nu stii tu sa schimbi si esti un "marlan"... ai pomenit ca are Bmw cutie automata mai buna decat Vw cu dsg? Esti constient ce ai putut sa faci pe forum-ul asta? Pe cati veterani i-ai jignit? Omule?????
radmasa.gif

Sper ca sesizezi gluma si nu te trezesti si tu ca te-am jignit.

Foarte bine ai punctat. Bmw a scos in 2008 cutie cu dublu ambreiaj senzationala. Din pacate, din ratiuni economice - costuri ridicate de fabricatie, pe noul seria 5 o comercializeaza limitat, mergand mai mult pe o automata obisnuita, dar cu 8 rapoarte.


--------------------
Renault Fluence 2010 Privilege 1.6 16v Arkamys usb parasolare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:22
Dacia