Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope iarna

vali.eo
post 23 Oct 2011, 12:37
Post #61


Valentin Cristea


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 August 11
From: Bucuresti




A zis bine espacern, dar nu sunt foarte multe sanse sa gasesti cu ET43. Sa sti ca ET-ul este variabil, si poate sa fie intre 50-40. Si mai trebuie sa sti ca marimea gaurii centrale este 66.1


--------------------
Renault Fluence 2011 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PTK
post 23 Oct 2011, 13:48
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 22 October 10
From: Bucuresti




QUOTE(espacern @ 23 Oct 2011, 10:17)
@PTK=Pentru Fluence janta are specificatiile 6.5J15 5X114,3 ET43 unde
6.5 este latimea jantei
J forma
15 diametrul
5 nr.gauri
114,3 distanta prezoane
ET43 dezaxajul
@+
*



multumesc frumos


--------------------
Renault Clio 2005/Expression/1.4 8V 75 cp
Renault Fluence 2010/Privilege/ 1.6 16v 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lbadul
post 24 Oct 2011, 20:36
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 17 May 08
From: Ploiesti




Salut,
Pentru cine mai e interesat de jante de aliaj, am gasit ceva convenabil la Cluj:

http://www.alexbeagroup.bizoo.ro/vanzare/1...ane-III-Fluence

Atat ca au ET47, cel putin asa mi-a zis vanzatorul, dar cred ca asta nu e o problema.


--------------------
Renault Fluence 1.5dCi, 90CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali.eo
post 26 Oct 2011, 10:31
Post #64


Valentin Cristea


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 August 11
From: Bucuresti




Chiar nicio problema! M-am uitat pe jantele originale, cu care a venit masina din fabrica, si au ET47, deci, le puteti lua fara griji.


--------------------
Renault Fluence 2011 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcisoi
post 31 Oct 2011, 10:36
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 5 February 05




QUOTE(AF80 @ 22 Oct 2011, 16:45)
De fapt daca sunt mai late e mai bina deoarece ai mai mult contact cu solul de aici o franare mai buna plus o plecare de pe loc mai rapida pe zapada, gheata etc. <


Ce ageamii astia din raliuri... folosesc anvelope mai inguste in conditii de aderenta scazura si mai late in conditii de aderenta maxima .. cand de fapt ar trebui sa faca invers .... smile.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gif


PS mai documenteaza-te un picut ..... nu strica ... ca poate mai crede vre-unu ca daca pui de 235 o sa fie cel mai tare pe zapada smile.gifsmile.gifsmile.gif


--------------------
Reno Fluence 1.5 dci 85 cheala 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 3 Nov 2011, 14:56
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




se folosesc anvelope mai inguste in conditii de zapada/gheata, si mai late vara.
Deci cine are anvelope de 185/65/R15, poate sa isi puna iarna 175/65/R15. Anvelopa fiind mai ingusta, va exercita o presiune mai mare asupra solului/zapezii/ghetei, si in consecinta si aderenta va fi mai mare.
Deci fac bine cei de la raliuri. smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 3 Nov 2011, 20:10
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




oameni buni, puneti ce recomanda producatorul..ca n-au scos din burta valorile alea. nu mai facti treaba "romaneste". am vazut acolo, am auzit dincolo...

amintiti-va cum nemtii au reusit sa rastoarne Loganul doar schimband o janta.

producatorii fac mii de ore de teste si simulari pana cand iau o decizie, nu se uita la TV sa vada ce fac aia din raliuri


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30lei
post 4 Nov 2011, 21:49
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 7 September 09




si as mai adauga ca risti si o amenda pentru cauciucuri care nu exista in cartea masinii. (presupun)


--------------------
Renault Fluence 1.5dci / 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AF80
post 4 Nov 2011, 23:15
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 April 11




Nu am spus sa pui iarna pe un fluence cauciucuri mai late dar nici de 195.


--------------------
Renault Fluence Dynamique 1.5dci 105cp 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 8 Nov 2011, 12:26
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




felul in care masina se comporta pe zapada/namol/ghiata depinde de mai multi factori:
-calitatea materialului din care sunt facute anvelopele (sa nu se intareasca la temperaturi negative, si sa ramana cat mai moale posibil );
-profilul anvelopei (ex un profil in V taie mai bine zapada); Profilul difera de la marca la marca, in functie de studiile pe care le face compania producatoare;
-presiunea exercitata de masina asupra solului. Cu cat presiunea este mai mare, cu atat masina derapeaza mai putin, pt ca ,,apasa'' pe sol.

In fizica, P=G/S (P=presiune, G=greutate, S=suprafata de contact a masinii cu solul).
Deci, ca presiunea sa fie cat mai mare, este necesar ca suprafata S sa fie cat mai mica (marimea lui P este invers proportionala cu suprafata S). Asta se poate realiza doar prin montarea unor anvelope mai inguste decat cele de vara (ex in loc de 195 sa se monteze cu latime de 185 mm).
Eu stiu ca, din punct de vedere al aderentei pe timp de iarna, o anvelopa mai ingusta e mai eficienta decat una mai lata. Dar daca te amendeaza Garcea ca nu e trecuta dimensiunea in talon, e alta discutie.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 8 Nov 2011, 22:26
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




QUOTE(theodor2004 @ 8 Nov 2011, 13:26)
felul in care masina se comporta pe zapada/namol/ghiata depinde de mai multi factori:
-calitatea materialului din care sunt facute anvelopele (sa nu se intareasca la temperaturi negative, si sa ramana cat mai moale posibil );
-profilul anvelopei (ex un profil in V  taie mai bine zapada); Profilul difera de la marca la marca, in functie de studiile pe care le face compania producatoare;
-presiunea exercitata de masina asupra solului. Cu cat presiunea este mai mare, cu atat masina derapeaza mai putin, pt ca ,,apasa'' pe sol.

In fizica, P=G/S (P=presiune, G=greutate, S=suprafata de contact a masinii cu solul).
Deci, ca presiunea sa fie cat mai mare, este necesar ca suprafata S sa fie cat mai mica (marimea lui P este invers proportionala cu suprafata S). Asta se poate realiza doar prin montarea unor anvelope mai inguste decat cele de vara (ex in loc de 195 sa se monteze cu latime de 185 mm).
Eu stiu ca, din punct de vedere al aderentei pe timp de iarna, o anvelopa mai ingusta e mai eficienta decat una mai lata. Dar  daca te amendeaza Garcea ca nu e trecuta dimensiunea in talon, e alta discutie.
*



pe pagina 2, la data 22 Oct 2011, 20:17 am incercat sa explic la ce este "buna" latimea anvelopei. Te rog uitat-te. "Presiunea" nu are nici o legatura cu deraparea.

Derapatul tine de fortele de frecare care actioneaza asupra rotii si a fortelor de frecare laterale. Ff=coeficient de frecare*greutate. Presiunea nu apare pe nicaieri.Masina nu "apasa"...dinamica asta e ceva mai complicata decat o formula de cl V-a care nici macar nu are legatura cu ce se petrece de fapt. Efectul presiunii care "apasa" este resimtit doar de structura cauciucului..plezeneste mai usor(de aia camioanele au cate 2 randuri de cauciucuri).

Tot ce reusesti cu o presiune mai mare este sa te afunzi mai mult in zapada.

De exemplu, mergi cu bicicleta(roti subtiri) pe gheata. Derapezi sigur. E prea usoara? mai pune o butelie in spate. O sa derapeze la fel de usor.


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 9 Nov 2011, 10:11
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




m-am uitat, si sincer nu m-am lamurit.
Pe de alta parte, cum explica forta laterala faptul ca un autoturism Tico cu roti inguste, (ca de bicicleta cum spui tu), nu derapeaza iarna asa cum derapeaza, hai sa zicem un Fluence cu roti de 195/65/R15? Daca mergi iarna cu o masina cu anvelope de vara de 195mm, sanie te faci. Cu unele de 175mm eu m-am descurcat binisor cateva ierni.
Sunt total de acord ca pe carosabil uscat, sunt mai bune anvelopele late, asa cum ai scris acolo, dar raman la parerea ca o anvelopa ingusta e mai buna pe conditii de zapada/namol decat una mai lata.
Marea problema nu mi se pare ca nu ar fi mai bune, mi se pare ca poate sa te amendeze Garcea daca nu sunt trecute in talon.

This post has been edited by theodor2004: 9 Nov 2011, 10:11


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Nov 2011, 10:22
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(theodor2004 @ 8 Nov 2011, 12:26)
In fizica, P=G/S (P=presiune, G=greutate, S=suprafata de contact a masinii cu solul).
Deci, ca presiunea sa fie cat mai mare, este necesar ca suprafata S sa fie cat mai mica (marimea lui P este invers proportionala cu suprafata S). Asta se poate realiza doar prin montarea unor anvelope mai inguste decat cele de vara (ex in loc de 195 sa se monteze cu latime de 185 mm).

Ți-a scăpat ceva. wink.gif
Presiunea o fi așa cum spui tu, dar pe noi nu ne interesează presiunea, ci forța de frecare. Iar forța de frecare este egală cu forța de apăsare (nu cu presiunea, ci doar cu forța!) înmulțită cu coeficientul de frecare (care-i constant, pentru că depinde numai de materiale: cauciuc și asfalt).
Frecarea nu depinde de presiune, ci numai de greutatea mașinii și de materialul din care e făcută anvelopa. Dacă pui anvelope mai late, greutatea mașinii rămîne aceeași, dar se distribuie pe o suprafață mai mare. Cu alte cuvinte, suprafața e mai mare, dar forța de apăsare pe unitatea de suprafață e mai mică. Sau invers: dacă pui anvelope mai înguste, atunci forța de apăsare pe unitatea de suprafață va fi mai mare, dar suprafața totală va fi mai mică, deci per total tot acolo ajungi.
Frecarea e μG, indiferent pe ce suprafață distribui acel G.

QUOTE
Eu stiu ca, din punct de vedere al aderentei pe timp de iarna, o anvelopa mai ingusta e mai eficienta decat una mai lata.

Nu întotdeauna. Doar pe zăpadă proaspătă, afînată și adîncă. Adică atunci cînd vrei ca roata să sape în stratul superficial, pufos, și să ajungă la un strat mai tare și mai aderent. Roata subțire sapă mai ușor în zăpadă decît roata lată, din cauza presiunii mai mari. Dar odată ajunsă acolo, va avea aceeași aderență ca și una lată.
Pe gheață sau zăpadă bătătorită nu contează lățimea. Cu Tico mergi bine prin zăpadă proaspătă, imediat după ce a nins, dar pe gheață sau pe zăpadă bine bătătorită se duce și el ca sania dacă n-are cauciucuri ca lumea. La Tico se mai întîmplă și altceva: mașina e foarte ușoară, are doar vreo 750 de kile, sau pe-acolo. Deci are inerție mai mică. Tico la 40 km/h are o energie cinetică mai mică decît Fluence la 40 km/h, deci patinează mai puțin pentru că are mult mai puțină energie de pierdut. Cu vreo 40% mai puțină. smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 9 Nov 2011, 10:43


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 9 Nov 2011, 11:08
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




QUOTE(theodor2004 @ 9 Nov 2011, 11:11)
m-am uitat, si sincer nu m-am lamurit.
Pe de alta parte, cum explica forta laterala faptul ca un autoturism Tico cu roti inguste, (ca de bicicleta cum spui tu), nu derapeaza iarna asa cum derapeaza, hai sa zicem un Fluence cu roti de 195/65/R15? Daca mergi iarna cu o masina cu anvelope de vara de 195mm, sanie te faci. Cu unele de 175mm eu m-am descurcat binisor cateva ierni.
Sunt total de acord ca pe carosabil uscat, sunt mai bune anvelopele late, asa cum ai scris acolo, dar  raman la parerea ca o anvelopa ingusta e mai buna pe conditii de zapada/namol decat una mai lata.
Marea problema nu mi se pare ca nu ar fi mai bune, mi se pare ca poate sa te amendeze Garcea daca nu sunt trecute in talon.
*



Primul rezultat al comparatiei intre Tico si Fluence este ca sunt doua masini diferite.

Faptul ca iarna ai avut un anumit comportament cu caucicuri de vara, nu tine de cei 195 ci cel mai probabil de material. Nu poti sa faci astfel de comparatii: cu caucicuri neomologate de vara pe gheata m-am descurcat mai rau decat cu unele mai inguste de pe o masina de 2x mai usoara.

Cum am mai zis si cum confirma si Vlad, presiunea nu are legatura forta de frecare. De fortele de frecari laterale nu se vorbeste niciodata(nici intr-a V-a nici la scoala de soferi) desi ele exista..Fflaterale este proportionala cu latimea jantei.

Am luat parte de mai multe ori la niste cursuri de siguranta rutiera, si cu Clio si cu Fluence. Ultima oara a fost pe o ploaie destul de puternica si era destul de racoare. A fost foarte interesant sa vezi comparatia intre mai multe modele de masini in fata unor situatii dificile. Iti zic sigur ca cele mai moderne, cu tot ce au ele, de la caucicuri mai late la ESP-uri s-au tinut mult mai bine in viraje si au franat mult mai bine(inclusiv Renault-ul). Modele similare dar cu caucicuri mai inguste aveau tendinta de a iesi mai usor de pe traseu, ESP-ul intra mult mai mult si erau nevoiti sa franeze mai mult. Asta datoria Ff "laterale" mai mici. Masinile gen Tico, Matiz s-au descurcat prost de-a dreptul. (asta legat de derapaje si aderenta in virjae).

Cat despre tractiune, era un documentar pe Discovery, unde nisgte baieti prin niste munti inzepeziti, cu niste masini cu pneuri deja foarte late(de le-or fi ales pe acelea?), pentru ca se blocasera in zapada, au dezumflat rotile si intr-un final au iesit. Deci cum ramane cu presiunea si latimea?

Cred eu ca cei care au gandit masinile astea au stiut ei ce fac.


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bhadorya
post 11 Nov 2011, 20:42
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 March 11
From: constanta




azi mi-am luat cauciucuri de iarna (ceva made in china) pentru ca nu se mai gasesc de firma cu dimensiunea 205/60/r16 si am dat 1500 lei ,montaj gratuit
SUNY se numesc radmasa.gif

This post has been edited by bhadorya: 12 Nov 2011, 19:51


--------------------
renault megane 2 estate 2007 1.5 dci chel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
novio
post 12 Nov 2011, 13:30
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 13 November 05
From: ... din anticul Aegyssus.




Eu am fost ceva mai fericit. Am gasit ultimele 4 bucati (cauciucuri) BF Goodrich - 205/60/r16, la 360 lei bucata.


--------------------
RENAULT Fluence Expresion/2011 - TL-11-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30lei
post 12 Nov 2011, 16:15
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 7 September 09




Bifat 4 bucati "Nokian wr d3" 500 bucata montaj inclus. (205/60/r16)

This post has been edited by 30lei: 12 Nov 2011, 16:16


--------------------
Renault Fluence 1.5dci / 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viviesp
post 18 Nov 2011, 12:03
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 16 April 06
From: Bucuresti




Salutare,
daca este cineva interesat am 36buc anvelope iarna BF-GOODRICH 205/65R15 94T G-FORCE WINTER - 380ron/buc
livrare gratuita oriunde in tara.
contact
0724.309.320

factura si garantie 2ani

This post has been edited by viviesp: 18 Nov 2011, 12:26


--------------------
renault Megane 2001 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius140872
post 7 May 2012, 20:02
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 16 October 08
From: Resita




Buna

Tocmai am ridicat noul venit...Renault Fluence....si nu sunt multumit de cauciucurile / jantele cu care a venit echipata respectiv 205/65/15 goodyear.

Sunt putin presat de timp si trebuie sa comand alte jante si cauciucuri inainte de venirea CI a masinii de la Bucuresti si nu am idee ce dimensiuni sunt trecute acolo. Am vazut din discutii ca dimensiunile uzuale sunt pe 205 cu 15'' sau 16'' dar cu riscul de a repeta intrebarea ( desi nu cred ,caci am citit toate postarile) a pus cineva 215 pe masina ?? sau a trecut careva la RAR ... 215 in cartea masinii ??

urmatoarea intrebare ar fi daca a montat cineva jante cu ET 40 pe Fluence ? cum arata masina ? deoarece am in vizor 215 / 55 /16 cu janta offset sau ET 40 si sunt curios ...


--------------------
2011 /2017 Renault Fluence 1.6 , 16v & Megane 3 dci 1.5 edc 2011 / 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali.eo
post 7 May 2012, 21:33
Post #80


Valentin Cristea


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 August 11
From: Bucuresti




Salut! Citisem eu pe undeva pe forum, dar nu mai stiu exact unde. CRED ca la sectiunea M3 pe cineva care a trecut de la 105 la 115 si zicea ca servodirectia nu mai face fata atat de bine. De alt ceva nu am auzit sa se planga... Si cum in talon nu scrie ce dimensiuni sunt acceptate nu cred ca vei avea probleme la RAR.
Uite si topic-ul de la sectiunea Megane 3 la care se potrivesc toate jantele care merg si pe Fluence. :
http://www.reno.ro/MODEL-JANTE-t161201.html


--------------------
Renault Fluence 2011 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 May 2012, 21:37
Post #81


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(vali.eo @ 7 May 2012, 22:33)
Si cum in talon nu scrie ce dimensiuni sunt acceptate nu cred ca vei avea probleme la RAR.
*



Da RAR-ul crezi ca da 2 bani pe talonul emis de politie sau se uita in CI-ul emis de ei?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 8 May 2012, 07:41
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




fiind masina noua nu vei face inspectia RAR asa ca stai linistit si pune-ti ce anvelope vrei ,cele puse pe masina sunt omologate de producator asa ca nu vei avea nici o surpriza. daca tot vrei sa-ti pui ceva pune jante pe 17'' numai ca nu vei mai avea acelasi confort.


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcrane
post 8 May 2012, 09:33
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 27 April 12




Recomandarile astea de ce nu le faceti intr-o nota personala? Sunteti toti cumva avocati de succes si, daca da, cate procese cu ARR-ul/Politia ati castigat avand drept speta retinerea certificatului de inmatriculare din cauza neconformitatii dimensiunii anvelopelor utilizate?

Cel ce si-a cumparat masina: deschide usa stanga de la sofer si acolo vei avea trecute toate dimensiunile omologate pe masina ta. Dupa cum ai citit, 205 65 r 15 si 205 60 R 16 sunt anvelopelele admise pe masina (p-alea de 17 nu mi le aduc aminte acum caci nu m-a interesat niciodata janta mai mare de atat). Daca pui altele si te opresc aia de la ARR ramai fara talon. Sau poate dai o spaga.

In caz ca vrei altele suplimentare fata de cele date de producator (doar toti romanii sunt mai destepti decat fabricantii, nu?) tre' sa mergi la RAR sa ti le omologheze si sa ti le treaca in cartea masinii.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nokia_6260
post 8 May 2012, 11:42
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 8 April 11




QUOTE(dcrane @ 8 May 2012, 09:33)
Recomandarile astea de ce nu le faceti intr-o nota personala? Sunteti toti cumva avocati de succes si, daca da, cate procese cu ARR-ul/Politia ati castigat avand drept speta retinerea certificatului de inmatriculare din cauza neconformitatii dimensiunii anvelopelor utilizate?

Cel ce si-a cumparat masina: deschide usa stanga de la sofer si acolo vei avea trecute toate dimensiunile omologate pe masina ta. Dupa cum ai citit, 205 65 r 15 si 205 60 R 16 sunt anvelopelele admise pe masina (p-alea de 17 nu mi le aduc aminte acum caci nu m-a interesat niciodata janta mai mare de atat). Daca pui altele si te opresc aia de la ARR ramai fara talon. Sau poate dai o spaga.

In caz ca vrei altele suplimentare fata de cele date de producator (doar toti romanii sunt mai destepti decat fabricantii, nu?) tre' sa mergi la RAR sa ti le omologheze si sa ti le treaca in cartea masinii.
*


Corect!Am fost eu la RAR si costa 150 lei sa treci alte dimensiuni la jante.


--------------------
Renault Captur 1,2 Tce 2017 - HSK-IP-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 8 May 2012, 11:52
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Si daca pierd abtibildul ala ce fac daca ma opreste militia ?
O sa-mi ceara talonul si o sa constate ca nu se mai trec dimensiunile. Totusi eu pe carte am trecute 3 dimensiuni : pe 15, 16, 17.


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 20:28
Dacia