Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reglare convergenta roata punte spate

24gmn
post 17 May 2011, 17:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 10 January 10




Am fost nevoit acum 1 luna sa fac geometria rotilor deoarece a terbuit sa schimb bieletele.Acum 2 zile am observat ca roata dreapta spate este uzata pe exterior destul de mult.Cauciucurile sunt de vara de anul trecut,iar uzura este destul de avansata ,adica a ajuns la talon(semnul acela dintre riduri)Celelalte cauciuciri nu au nimic,adica uzura uniforma ca dupa 6 luni de utilizare(vara trecuta).M-am uitat la cauciucurile de iarna,acestea nu sunt uzate neuniforn,uzura normala dupa 2 ierni de folosire,de aceea am tras concluziz ca uzura neumiforma de la cauciucul de vara se trage de la un reglaj prost ,atunci cind am facut geometria.Este posibil acest lucru?Adica se poate regla ceva la puntea spate,astfel incit sa-mi uzeze cauciucul pe exterior?Ce ar trebui sa fac?Am vaga impresie ca daca ma duc la atelierul unde am facut lucrarea o sa-mi zica de cine stie ce bucsa care tocmai s-a uzat si de aici toate problemele.Ce ar trebui sa stiu sa nu fiu prostit?


--------------------
renault megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 17 May 2011, 17:49
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Nu se regleaza decat convergenta fata. Uzura neuniforma prezenta la o anvelopa si la alta nu pe aceeasi roata, se poate datorata echilibrarii necorespunzatoare a acelei roti.

This post has been edited by 19vik: 17 May 2011, 17:49


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 17 May 2011, 18:33
Post #3


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




La un mic search aflai ca pe spate se schimba puntea daca sunt probleme cu unghiurile. Nu se poate regla nimic pe spate ph34r.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 18 May 2011, 15:10
Post #4


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Iar de la mine afli ca ai sanse ca puntea "noua" sa fie si mai stramba ca cea pe care o ai pe masina.
Ca idee eu sunt primul si singurul proprietar al Coupe-ului cumparat in 2006 de la Meridian Vest.
Masina nu a fost lovita niciodata si nici gropi nu a vazut, cu toate astea, la ultima geometrie, rotile spate au o deviatie de aproape 1 grad (adica, vazut de sus cam asta ar fi pozitia lor / \ )
Cu toate astea, anvelopele nu sunt uzate inegal iar consumul ridicat si rezistenta la inaintare nu sunt sesizabile.
Tot atunci am aflat ca mai sunt sute de masini noi, nelovite cu aceeasi problema.
Urmatoarea masina clar va fi cu suspensie independenta pe spate, insa pana atunci, m-am obisnuit cu ideea


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djthem
post 18 May 2011, 16:06
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




Salut
Pe spate, la hatchback-uri (nu stiu cum este la sedan) rotile sunt /\ si nu paralele, pentru marirea stabilitatii in viraje.


--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 19 May 2011, 08:47
Post #6


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Subliniez ca pozitia aceasta a rotilor ( / \ ) este cu masina vazuta de sus, nu din spate (ca la BMW-urile alergate)
Nu cred ca e normal ca puntea din spate sa formeze o mica sageata....


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djthem
post 19 May 2011, 11:12
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




Nu, de sus vazuta nu este normal sa fie asa.


--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 19 May 2011, 16:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 944
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




si la mine sunt un pic /\ arata destul de ciudat insa nu retin imaginea de noua asa ca............ atata timp cat nu are joc nu uzeaza neuniform sanatate, si drumuri fara probleme


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 4 Jun 2011, 22:15
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




ai zis ca este vorba de gumele de vara; ai tinut cont cand le-ai dat jos de pe masina, care si cum a fost? posibil sa fie o roata scoasa de pe fata si de-aici uzura pe exterior. la o roata dezechilibrata, in general se uzeaza neuniform si bate destul de puternic, la un moment dat se deformeaza si masina va merge ca "pisatu' boului"


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darem
post 6 Jun 2011, 08:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 19 January 06
From: Constanta




Am si eu aceeasi pb, roate spate stanga s-a uzat pe exterior pana nu se mai cunosc santurile de pe umerii cauciucului.
Am fost cu ea la TSI-C-ta si din ciclul "asa face toate" nu au gasit nimic la masina... am schimbat intre ele rotile spate, reechilibrate, presiune facuta si am plecat pana la BR. Pneul uzat inegal, s-a uzat in continuare destul de grav, cel care a trecut pe stanga spate, nu a patit nimic....tind sa cred ca este ceva legat si de pneu. In discutie este un Dunlop Fast Response, setul cumparat de nou din 2008 si are cca 45kkm. Posed si set separat de incaltari de iarna.
Nu stiu ce sa mai zic, decat ca imi pare tare curios cum se uzeaza acea anvelopa!!
Ceva sugestii???


--------------------
renault megane SEDAN 2005 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgerusu
post 6 Jun 2011, 09:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 29 December 10
From: iasi




parca am mai auzit chesti asta la alti colegi si sigur tot un Dunlop era in discutie...nu mai stiu daca fix modelul asta


--------------------
renault megane II 2005 coupe 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 6 Jun 2011, 14:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




darem: fa-i o chestie rudimentara: intoarce pneul pe janta (daca nu are sens) si vezi ce se intampla; acum mai este si alta chestie: e foarte greu de echilibrat o anvelopa ajunsa intr-un stadiu avansat de uzura...posibil sa inceapa sa bata. eu am Bridgestone B390 si sunt tunse uniform la cca 50000 km si nu le-am echilibrat din 2009, dar nu le-am scos niciodata de-atunci de pe jante


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darem
post 6 Jun 2011, 22:29
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 19 January 06
From: Constanta




Nici eu nu le scot de pe jante, am set separat de iarna. Le curat si le intretin exemplar as zice...daciaclub.ro. Sincer, mi-am luat gandul de la ele..oricum cu acel pneu eu nu mai pot circula in siguranta.
Nu le pot intoarce ca sunt cu int si ext.
Aste este, o las pe seama defectului de fabricatie.
Azi am cautat ceva pneuri pe net si mi-am facut o idee de preturi, zilele urmatoare dam si o comanda.
Numai bine!

LE: dap...interesant de ce nu ma lasa sa inserez un link al unui alt site!?

This post has been edited by darem: 6 Jun 2011, 22:37


--------------------
renault megane SEDAN 2005 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24gmn
post 8 Jun 2011, 20:21
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 10 January 10




Am schimbat rotile din spate intre ele si la service mi-au gasit bucsele de la punte deteriorate,una era rupta,cealalta ...obosita ,asa ca le-am schimbat pe amindoua.Acum astept sa treaca timpul sa vad daca asta era cauza...


--------------------
renault megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alt_radu
post 4 Jan 2012, 13:34
Post #15


Băgător de seamă ...


Group: Members
Posts: 261
Joined: 15 May 11
From: Bucuresti




Acum 6 luni din neatentie + o groapa, am facut o pirueta pe strada, sfarsind pe trotuar. La geometrie mi sa spus ca am unghiul de cadere cu 10 minute peste acceptabil si celalalt tot peste liminita dar cu mai putin.
Acum a venit vremea facturilor, cele 10 min sunt din fuzeta (cel putin asa cred eu, bazat pe faptul ca discul de frana a capatat o tesitura de mai marea frumusetea).
Intrebari:
- Se poate schimba doar fuzeta?
- rulmentii de la discuri s-or putea refolosi? in conditiile in care sunt buni
- doneaza cineva o poza cu un subansamblu demontat pentru a putea intelege ce e acolo?

PS: Discurile si placutele se schimba
O sa revin cu o poza cu discul, cand ajung la masina


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5dCi 2005 - B-XXX-JIE
Faceti motorina cat vreti ca eu tot de 50 Ron alimentez.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 4 Jan 2012, 13:51
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Pt cei cu anvelope spate uzate pe exterior: daca uzura o observati dupa 40-60k cand oricum trebuie schimbata anvelopa nu e nici o problema, este normal sa se toceasca mai mult pe exterior pt ca la orice viraj sarcina se transfera pe exteriorul rotii. Iar cea din dreapta se uzeaza pe exterior mai mult decat cea pe stanga pt ca drumurile sunt in general inclinate spre dreapta si apare acelasi fenomen chiar si la rularea in linie dreapta.
Daca uzura e foarte mare dupa 20k sa zicem si se cere schimbarea anvelopei din cauza asta...atunci este o problema.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 05:23
Dacia