Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Trepidatii in volan la franare.

aryb4
post 1 Feb 2008, 20:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 January 08




Salutare!
Am un Megane 1 clasic. Recent, am observat o problema. La franare pe la 80 90km/h, se simte o trepidatie in volan ca si cum rotile nu sunt echilibrate. Mentionez!. In vara am schimbat discurile, placutele de frana si am pus si caucicuri noi 4 bucati. Din vara abea daca am facut 2000 de km. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?


--------------------
Ranault Megane 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditasse
post 1 Feb 2008, 20:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 15 November 07
From: P I T E S T I




Pai intai incearca sa verifici daca sunt bine stranse prezoanele, ... (eu am patit-o ) daca nu se rezolva fa o echilibrare, ..dar cel mai probabil discurile sunt de vina


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004/ 1.6 16 v - ag 77 tas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 1 Feb 2008, 21:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Ai discurile bulite.
Ar trebui sa le schimbi.
Daca ar fi cauciucurile trapidatia s-ar simti permanent, de la o anumita viteza in sus si ar creste in intensitate cu viteza.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 1 Feb 2008, 21:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Daca tin bine minte, a mai fost o astfel de intrebare si unul din raspunsuri era ca poate nu discurile sunt bulite, ci pistonasele de la etriere nu gliseaza cum trebuie si apasa neuniform. Incearca sa verifici si aspectul asta.

Uite aici topicul respectiv.

BTW. Unse search smile.gif


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 2 Feb 2008, 02:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(aryb4 @ 1 Feb 2008, 20:52)
Salutare!
Am un Megane 1 clasic. Recent, am observat o problema. La franare pe la 80 90km/h, se simte o trepidatie in volan ca si cum rotile nu sunt echilibrate. Mentionez!. In vara am schimbat discurile, placutele de frana si am pus si caucicuri noi 4 bucati. Din vara abea daca am facut 2000 de km. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
*



ori de la bielete, ori trebuie sa le echilibrezi.

Ai cumva vreo roata pe care ai atins-o si ti-au indreptat-o la vulcanizare ? In general la astea au probleme cand echilibreaza si le pun plumbii aiurea.

This post has been edited by andu911: 2 Feb 2008, 02:45


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aryb4
post 4 Feb 2008, 17:53
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 January 08




Caciucurile sunt noi au fost montate abea in noiembrie. si nu am avut pana de caciuc iar de cand le-am montat nu au scapat aer deloc. Bieletele au fost si ele schimbate la fel capete de bara, bucse, brate si bucse bara stabilizatoare. Discurile au fost schimbate si ele in vara. E posibil sa se duca atat de repede? Sau o fi un defect de fabricatie? Am inteles ca daca discurile sun incinse si o duc la spalatorie se pot ovaliza. Este exclus sa se fi intamplat pt ca o duc la o spalatorie care e la 200 metri de casa si nu cred ca putem pune problema se se incinga. E posibil sa fie din caseta de directie? Pe elevator cand am mai fost la service ave un pic de ulei se pare ca scapa pe la furtunele de tur retur sau pe la simering. Mentionez ca am fost cu caste de directie la cateva service-uri si de fiecare data mi s-a spus ca e OK caseta de directie.


--------------------
Ranault Megane 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zazie
post 4 Feb 2008, 20:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 22 December 05




Eu eram cu Megane 2.2 cu probleme de acest gen. Am schimbat odata discurile. Acuma iar face. Calitate Renault catre 0.
MHY, prezent si el pe forum, are aceeasi problema acum. E de ras biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Extreme
Renault Megane 2.2 Hatchback. 1,5 dCi 85 CP Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 4 Feb 2008, 23:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Problemele de genul acesta pot sa aiba cauze complexe.
Daca discurile sunt noi, nu este exclus sa aiba un defect de fabricatie. Acest lucru poate fi dovedit pe orice stand de probe de frana (ex la orice statie ITP) cu functia de testare ovalitate. Standul poate sa determine cat % sunt deformate discurile. Este inpropiu sa spui ovalitate la discuri, dar este un termen incetatenit de la tamburi citire, dar efectul este acelasi.
Alta cauza, ar fi jocuri in mecanismul de directie, mai precis in bielete, caseta, semicaseta (daca este cazul). Ce se intampla: in cazul unui joc in trapezul de directie, apar deformari oscilatorii ale acestuia, deci implicit si trepidatia in volan.
Alta cauza ar mai fi jocul in bratele suspensiei, in cazul cand cel putin unul din lagarele bratelor are joc. Efectul este un dus intors oscilator inainte si inapoi al bratului, cu o anumita fregventa. Se ajunge la rezonanta si...gata vibratia.
Nu in ultimul rand, se mai intampla (destul de rar)sa apara un joc excesiv in bucsile puntii fata (berceau) Astefl puntea misca, rotindu-se in jurul axei verticale si apar diferente de viraj pe ambele roti. Rezulta aceeasi vibratie, dar de data asta se pierde si traectoria in linie dreapta.

Revenind la necazul omului, ar trebui in primul rand sa faca un test de franare pe o linie de stand cu ridicarea diagramei de ovalitate si diferenta de franare pe punte. Daca tot a ajuns acolo, mai dureaza un minut sa verifice si jocurile in puntea fata.

Bafta si minuni!


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TreXeL
post 6 Feb 2008, 09:08
Post #9


Am laguna meaaaa, sunt meserias


Group: Members
Posts: 128
Joined: 20 June 07




vezi tamburi spate + cabluri. poate fi unul rupt, eu asa am patit si la fel facea masina. desi pare sa nu aiba nici o legatura daca ai discuri si pe spate. si eu am ramas uimit.


--------------------
Renault Laguna II 2003 / Initiale /300CP :D as vrea io - SM-05-MIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 06:20
Dacia