Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Catalizator + Servo

catalin_81
post 16 Apr 2007, 08:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 April 07




Buna ziua,

As dori sa va retin si eu atentia cu 2 probleme cu care ma confrunt

-catalizator infundat
-defectiune la pompa de servo

Daca prima problema mi s-a depistat la o constatare, de a doua nu a zis nimeni nimic. Eu o banuiesc din unele discutii de pe forun (sunet la rece la rotirea volanului si chiar o usoara pierdere de lichid)

Solutia lor a fost:
Inlocuire catalizator iar in ceea ce priveste servo... eventual sa mai completez cu lichid daca scade prea mult nivelul

Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1. Ce imi recomandati in ceea ce priveste catalizatorul: original sau universal?
Am inteles ca la tipul acesta de masina(Megane 1, bicorp, 1996) nu ar prea merge cel universal
2. Care sunt simtomele unui catalizator infundat si ce se risca daca se merge cu el asa pentru ca eu nu simt nimic...
3. Ce ma sfatuiti vis-a-vis de problema de servo? Daca e sa completez cu lichid, de care sa fie? Care este nivelul normal?(la mine, la rece este aproape la nivelul "manerului" de la filtru iar la cald este putin peste)


Multumesc, o zi buna









--------------------
Renault Megane 1 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cobra
post 16 Apr 2007, 14:55
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 June 04
From: Bucuresti




catalizatorul nu prea merita sa il mai schimbi, costa mult (eu auzisem ceva de genul la cateva sute bune de euro), poti sa il lasi asa cum este, sau sa mergi la niste tinichigii sa il taie, sa il goleasca si sa il sudeze la loc.


--------------------
Megane 1 RT Hatchback - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcsiki
post 16 Apr 2007, 20:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 15 February 05
From: Brasov




AM avut si eu o problema mai grava la catalizator , dupa o schimbare de tobe s-a desprins ceva in catalizator si infunda iesirea gazelor ...... de abia mai puteai urca un deal ....
Langa Brasov este o firma care instaleaza si care face tobe si catalizatoare : Stelco Romania, da o cautare cu google si vezi ..............
Mai incearca si la alti producatori ca sunt girla care fac catalizatoare.

Pentru servo vezi ca era un link referitor la repararea servodirectiei.

BAFTA


--------------------
VW Bora 2002 Break
older : Renault Megane 1 Classic 1,9 dTi ,Renault Megane 1 break 1,6/16v , Renault Estate 1.5 dCi 80cp
serv new : Ford Focus 1.6 tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 24 Apr 2008, 01:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




catalizator infundata, iti blocheaza gazele si in cel mai rau caz ti se opreste motorul sau nu mai are putere masina.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 13:37
Dacia