Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Suspensi sport Megane I

dj69dad
post 13 Feb 2008, 17:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 December 07




Salut..si-a schimbat cineva arcurile sau suspensia..pt ca nu stiu cum sa procedeaza pe spate,are bara de torsiune pe spate ..am inteles ca se coboara garda dintrun criket sau ceva de genu....pe fata am gasit arcurile si costa 60 de euro...help me pls...


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 16v - dj. ? .dad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riptor
post 13 Feb 2008, 18:28
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 30 August 06




pe fata intr-adevar e simplu,iei arcuri,pe spate se desface suspensia si se monteaza in alta pozitie. probleme apar cand ansamblul este ruginit si se desface greu,dar se rezolva cu rabdare.. exista o scula speciala cu care se scoate bara de torsiune,un fel de ciocan cu actiune inversa,pentru a trage afara bara. pentru rigidizarea suspensiei se monteaza o bara de torsiune mai rigida plus amortizoare intarite.de obicei bare mai rigide se gasesc mai greu din cate stiu eu, asa ca multi opteaza doar pentru niste amortizoare mai tari sio garda la sol micsorata. e posibil sa intre bara de renault 21 (din cate stiu eu are acelasi gen de suspensie pe spate) care e mai rigida din cauza greutatii mai mari a r21.


--------------------
renaultsport clio 182
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj69dad
post 14 Feb 2008, 08:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 December 07




tnx...in craiova patroni de la dezmebrari nu asa de darnici si cam umfla preturile ...sper sa gasesc un R 21...inca caut un tinichigiu...se pare ca nu prea se baga... sad.gif


--------------------
Renault Megane Classic 2000 1.6 16v - dj. ? .dad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 00:37
Dacia