Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Kangoo 4X4, Merita cumparat?

dihorul
post 19 May 2008, 17:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 May 08
From: Bucuresti




Salutare!
Am intrat pe acest forum deoarece sunt decis (in mare masura), sa cumpar un Renault Knagoo 1.9 diesel, 4X4, model Privilege, cu 5 locuri (nu e de marfa). Masina vreau sa o utilizez "casnic", un fel de masina de familie.
Ce stiti despre acest model? Merita? Eu am mai avut ca masina de firma un Kangoo pe benzina, de marfa, si am fost multumit (era si noua). Asta, pe care intentionez sa o cumpar e s/h cu 140.000 Km la bord.

This post has been edited by dihorul: 19 May 2008, 17:56


--------------------
Volskwagen 1302 LS 1970 - B 14 ZPW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 19 May 2008, 18:00
Post #2


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




salut!

Ca masina de familie merita, nu stiu ce sa zic de cei 140000 km pe care ii are la bord insa..

O mica descriere legata de kangoo 4x4 gasesti aici:
http://www.reno.ro/Renault-Kangoo-4x4-t103723.html


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 19 May 2008, 18:03
Post #3


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Daca are km reali e bine...sa o verifici cu atentie pe dedesubt, tren de rulare, transmisie, planetare, pierderi de lichide. La un 4x4 sa stii ca anvelopele se schimba toate 4 odata si absolut identice, ca model si dimensiune.
Si neaparat o revizie generala inainte de a trece la utilizarea de zi cu zi.
In tot teren, daca intri in teren greu evita sa patinezi ambreiajul, bagi a II-a si gaz in plin.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dihorul
post 19 May 2008, 18:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 May 08
From: Bucuresti




Multumesc pentru sfaturi. @Fratzica Linkul e foarte util. @Hellcat Da, asa ma gandeam, sa ma bag pe sub masina inainte de a o cumpara, nu se stie pe unde a umblat si ce bolovani a luat in burta. Ceva experienta am cu 4X4. Masina mea de serviciu e un Chevrolet Blazer (merg mult pe drumuri accidentate, de aici ideea cu 4X4).
Apropo, anul de fabricatie e 2003. Asa sunt eu. Nu am cumparat si nu o sa cumpar niciodata masina noua.
Pentru Reanult am o slabiciune, am avut doua, acum ceva timp. Un R 5 si un R 5 Super. Bune masini.
Sigur ca motorul 1.9 Dci e mai vioi si cu cuplu fata de 1.6 16V din link. Alte intrebari: E 4X4 permanent? Sa ma astept la ce consum cu 1.9, tinand cont ca o sa traga de o transmisie 4X4?


--------------------
Volskwagen 1302 LS 1970 - B 14 ZPW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 19 May 2008, 18:28
Post #5


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Da, 4x4 permanent.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 May 2008, 18:37
Post #6


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Treaba cu km multi e cam cum era cu daciile inainte, la noroc. Multi nu ar fi si oricum mai bine sa fie mai multi si reali... era mai bine daca scria 65000km? Oricum daca te decizi sa o iei recomand o diagnoza computerizata si un test cat mai amplu inainte de achizitie, iar dupa schimb de distributie (in primul rand), bujii fise, ulei, verificat nivel ulei in transmisie, sistem franare (mie chiar incepe sa-mi puna probleme asta) etc. Desi, daca zici ca preferi un sh, sunt sigur ca stiai toate astea.
Cred ca cel mai bine ai schimba experiente cu Fratzica, el are 4x4, vad ca ti-a dat si link cu topicul lui. Diferenta e ca el nu are atati km cu el smile.gif.
Multa bafta cu masina daca te decizi sa o iei.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dihorul
post 20 May 2008, 19:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 May 08
From: Bucuresti




Multumesc mult comunitatii voastre. Sunteti de lauda. Sigur dau o fuga si iau masina, sotia mea deja se vede la volanul unui 4x4 smile.gif
Va tin la curent.
Multa bafta!


--------------------
Volskwagen 1302 LS 1970 - B 14 ZPW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 08:29
Dacia