Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

CARLIG TRACTARE L3, montaj si echipare

SAVAGE
post 12 Feb 2015, 12:35
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 22 June 06




Pe principiul "sa avem masina full option" am achizitionat de pe un site de vanzari, o instalatie completa de tractare(carlig,instalatie electrica,cadru metalic inclusiv suruburile de prindere).
Toate bune, pana merg la un electrician autorizat care ma informeaza ca mufele de la instalatia electrica a masinii nu se pupa cu mufele de la carlig, asa ca am renuntat momentan la montaj.
Intrebarea aste:
1. Instalatia electrica difera la break fata de berlina?Aici electricianul sustine ca este posibil o diferentiere urmare a instalatiei de la hayon.
2. La masinile ce vin din fabrica cu aceasta dotare exista o preechipare a instalatiei electrice?Ca sa fiu mai explicit, electricianul sustine ca ar trebui sa existe un cablu special pentru remorca, cablu ce vine din calculatorul masinii, de sub bord si care in partea din spate a masinii ar trebui conectat cu una dintre mufele anexate la instalatia carligului.
3. A montat cineva acest accesoriu?
va multumesc anticipat...


Attached thumbnail(s)
16250691_5_644x461_carlig_original_renault_laguna_iii_break_timis.jpg ( Size: 34.06k ) Number of downloads: 171


--------------------
RENAULT LAGUNA INITIALE 2002 / PRIVILLEGE 1.5DCI 81KW 2009 - CT 81 LAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cf09dsm
post 5 Mar 2015, 13:46
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 11 December 07
From: CLUJ-NAPOCA




ACEEASI PROBLEMA : am cumparat anul trecut o instalatie completa de tractare(carlig,instalatie electrica,cadru metalic inclusiv suruburile de prindere), am montat cu un prieten cadrul metalic am tras cablurile in portbagaj si pas... Cei de la renault spun ca cutiuta cu calculatorul carligului nu se poate monta (masina mea e prima editie dec 2007 ce am luat e de pe un 2009 identic dar cu motol 2l) Asa ca stau cu patratelul ala in torpedou de un an si ma folosesc de carlig cand am nevoie dar pe raspunderea mea (fara parte electrica),,, daca gasesti solutie da un pm smile.gif

This post has been edited by cf09dsm: 5 Mar 2015, 13:46


--------------------
renault laguna III 2008 1.5 dci navi - CJ-90-DSM
CF09DSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 15:06
Dacia