Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

problema roata stanga spate

valy_lendal
post 24 Dec 2007, 19:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 October 07




Am dat intr-o groapa cu roata din spate(din partea stanga) si se pare ca s-a strambat.S-a spart janta si este stramba cu totul, jos la nivelul solului este indreptata spre masina, nu mai este paralela cu roata din dreapta, sper sa intelegeti ce vreau sa spun. Sunt foarte nervos si imi este greu sa ma exprim. Mi-a spus cineva ca s-ar putea sa se fi indoit puntea...ceea ce este foarte grav. As vrea sa stiu ce pot sa fac ma duc la un service ( la care....dc puteti sa-mi recomandati unul bun), sau sa ma duc direct la renault. Sau dc ati patit asa ceva sau macar asemanator cum ati rezolvat. Si dc stie cineva cam cat ar costa o punte spate (presupun ca este o suma fabuloasa....dar macar sa stiu la ce sa ma astept).
1zhelp00.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 ESTATE 2002 PRIVILEGE - B-42-MAF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 25 Dec 2007, 17:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Probabil vreun brat al suspensiei rupt, strambat. Este usor de reperat defectul, doar sa fie masina ridicata pe un elevator. Nici de schimbat nu cred ca e prea greu. Oricum, du-te la un service mai rasarit, nu neaparat reprezentanta.
Pentru piesa, eu as incerca sa ma uit pe la dezmembrari, dar nu strica nici o intrebare la un magazin de piese.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 25 Dec 2007, 17:21
Post #3


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- pe spate e destul de greu de intervenit... verifica si amortizorul pe langa cele enumerate de tiberiu...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valy_lendal
post 25 Dec 2007, 19:06
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 October 07




Deci nu este stramba puntea? a scapat.gif Multumesc mult baieti !! O sa ma duc joi la un service sa vad cum o rezolv.


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 ESTATE 2002 PRIVILEGE - B-42-MAF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 25 Dec 2007, 19:08
Post #5


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- chiar de la o groapa nu... sa ne spui ce constatare a facut service ul... bafta...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valy_lendal
post 29 Dec 2007, 22:32
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 October 07




am fost pe la multe serviceuri......este puntea stramba sad.gif ....si cum in perioada asta nu am de unde sa iau punte ( la renault-2500RON pe la dezmembrari aproximativ 1600RON) am fost la un mecanic de cartier si a indreptat-o ! Acum astept sa vina anul nou si sa fac comanda de o punte noua sad.gif( . Se pare ca laguna are o punte foarte proasta, dupa ce ca francezu a pus puntea dintr-o sg bucata ( era exceptionala una independenta ) a mai pus-o si proasta.


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 ESTATE 2002 PRIVILEGE - B-42-MAF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Dec 2007, 22:41
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Casco wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doruletz75
post 29 Dec 2007, 23:02
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 October 07




se pare ca da excl.gif


--------------------
renault laguna 2000 - B 75 DRU
Cand eram pic imi doream sa lucrez la Dacia Pitesti si sa fac Politehnica si acum......ce vremuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 30 Dec 2007, 01:21
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




sper sa nu fiu prea offtopic, am auzit de la un mai mare om al forumului cum si-a schimbat bucsile de pe puntea spate original de cauciuc cu bucsile de la cabina unui tir pe care le-ar fi prelucrrat la strung.

am studiat problema si ceea ce am gasit vine in felul urmator:

la camionul de marca MAN la care am avut accest erau montate ceva de genul 4 perechi a cate 2 bucsi unele ff mari care vin fixate in fata, doua perechi de marime medie sa spun si inca o pereche de marime mai mica dar chiar si acelea erau prea mari pt puntea spate de la laguna.

inca ceva materialul din care aceste componente sunt facute este unul foarte flexibil si elastic, ceea ce nu vad cum ar ajuta la tinuta de drum a masinii, eu speram sa fie ceva mai dur decat cauciucul original montat .

ce sugestii aveti? poate m-am uitat la camionul gresit, poate nu am gasit eu comonentele cu pricina, vreo sugestie? huh.gif


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 30 Dec 2007, 01:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@ valy_lendal: groapa aia era semnalizata de cine intretine drumul ala? Macar fa si tu o plangere undeva nu ca ai obtine vreo despagubire dar poate dobitocii pun o creanga acolo ca panouri cu semne de circulatie ca lumea probabil nu au...sa nu mai pateasca si altii.

<span class='edit'>30 Dec 2007, 18:55:</span>
Na ca am patit si eu ceva asemanator. Ce rahat de autostrada avem daca se poate numi asa. Am luat o groapa pe A1 spre Pitesti intre km 46 si 47 pe banda 1. Ditamai groapa!!!
Am iesit cu amicul meu care si-a luat o Lada pe langa renault-ul 25 pe care il avea sa ii facem consumul la gaz si ....am stat prea aproape de el (mergea cu 90) si am vazut-o prea tarziu. Toata treaba s-a soldat cu janta din fata dreapta indoita si cauciucul care se dezumfla vazand cu ochii. Noroc ca le-am schimbat pe cele de aliaj cu astea de tabla cu cauciucuri de iarna. Am inteles ca cu ceva ciocane si reechilibrare se rezolva insa nu stiu cauciucul daca mai prezinta siguranta.
Ma duc la coltul suparatilor sa imi vars naduful.

This post has been edited by dan73205: 30 Dec 2007, 18:58


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 30 Dec 2007, 19:02
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Eu am derapat intr-o iarna si am luat o bordura. Am strambat janta si o bieleta de directie.
Ambele s-au rezolvat cu cateva ciocane.
Cauciucul nu a avut nimic.
Si voi ce parere aveti, sa nu-i bagi in p@#!% mamii lor pe astia care-ti mai cer si taxa de drum cand nici pe autostrada nu poti merge fara sa-ti rupi masina??
Si Tariceanu f@#$-l-as in cioc, sa ne lase sa aducem rable, ca macar de una de 1000 euro nu ne doare sufletul cand o plimbam pe soselele patriei.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 30 Dec 2007, 19:04
Post #12


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




poi sa bage bre taxa pe autostrada si atunci sa vezi ! cred ca nu o sa le mai ajunga tribunalele! mama lor de hoti!!!!!


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 30 Dec 2007, 19:11
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Sper sa nu am altceva. Am urcat-o usurel pe la 170 si se comporta bine cu rezerva ...nu au aparut alte zgomote sau vibratii. O sa raman cu rezerva pana incep astia sa lucreze pe la vulcanizari ca e la aceleasi dimensiuni numai ca are cauciuc de vara. Am intrat pe site la AND si nu au dom'le un telefon la care sa sesizezi ceva...idiotii dracului...au un tabel cu telefoane si e unul pt siguranta circulatiei...poate acolo.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 31 Dec 2007, 22:41
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Am fost azi cu roata la Autosoft pe Fundeni. A pus un baiat acolo roata pe un aparat si a inceput sa o dezdoaie cu ceva hidraulic sau pneumatic. Era deformata si pe partea cealalta. Lau un moment dat satul sa tot dea cu creta m-a trimis la plimbare ca cica sa dau masina mai aproape ca sa o ridice un coleg de-al lui pe cric (se si grabeau sa plece acasa). Si cum am iesit, cum a terminat si el de indreptat. Janta este tot de aliaj usor nu e de otel dar vopsita in negru si cu aspect de janta normala.Dupa ce i-a pus cauciucul tot avea bataie. El a dat vina pe cauciuc spunand initial ca am franat puternic si ca ar fi tocit. Eu i-am spus ca nu e asa pt ca este nou cauciucul si rizurile alea specifice la cauciucurile de iarna se vad inca bine si oricum masina are abs asa ca mai greu. Pana la urma a ramas ca de la lovitura aia s-a deformat si cauciucul si ca trebuie altul ceea ce am acceptat pana la urma pt ca m-am uitat si la janta si la guma cand se invartea si asa parea. In sfarsit nu o mai lungesc acuma in prag de an nou...ma duc sa vad daca a adormit bebelusa mea si ce mai pus nevasta pe masa.
Hai sa traiti si La Multi Ani!!!


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 14:44
Dacia