Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna 2 RHD, posibilitati de inmatriculare permanenta in Rom.

PhilipMorris
post 7 Dec 2007, 00:27
Post #1


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Salutare tuturor

Un prieten bun mi-a facut un pret special pt Laguna lui si ma gandesc de vreo saptamana la asta. 600 Euro! Are un singur defect, este cu volanul pe dreapta wacko.gif . Masina este 2003 full options fara piele, model break, stare impecabila. Pretul este modic, dar nu as vrea sa o iau decat in situatia in care merge inmatriculata in tara. Am trimis deja un mail celor de la RAR, si nu ar avea obiectii majore. Mi-au specificat numai sa ma adresez politiei pentru mai multe detalii. Tot ce vor dansii de la RAR este ca sistemul de iluminat sa fie adaptat cu fascicul director spre dreapta drumului. Ma intreb daca as avea vreo sansa sa o inscriu in Romania, sau daca stie cineva vreun caz similar. Mersi anticipat.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 7 Dec 2007, 00:28
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




De inscris...la noi se inscrie orice, bani sa ai, dar vei putea sa o conduci in deplina siguranta?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 7 Dec 2007, 00:30
Post #3


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




QUOTE(R19/16v @ 7 Dec 2007, 00:28)
De inscris...la noi se inscrie orice, bani sa ai, dar vei putea sa o conduci in deplina siguranta?
*


Sa speram. Cu multa atentie, sper sa pot. Imi cam face cu ochiul pretul... Masina e remarcabila. Am vazut undeva un text de lege care interzice inmatricularea RHD, dar nu il mai gasesc acum. Chiar se poate inscrie blink.gif ?


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 7 Dec 2007, 00:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




se face modificare ulterior, cu piese second . Ai nevoie de cablaj plansa bord pedalier coloana volan (obtional) mai multe maruntisuri si se face.
Am facut deja LandRover Discovery, Renault Master, BMW 325, Renault Super5, Mercedes 220
Apoi trebuie sa mergi la RAR si se face omologare individuala fara probleme


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 7 Dec 2007, 00:43
Post #5


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Deja am condus-o de cateva ori prin Norvegia, unde se circula normal. Nu e dificil, dintr-un punct de vedere e chiar mai buna ca iti reduce aproape de zero punctul mort din partea stanga de deplasare, nemaiavand stalpul aferent acolo.
Radu_, vad ca ai facut deja cateva. In afara de cele specificate acolo mai ai nevoie si de ceva "pile"? Sa stiu daca sunt la mana lor si in ce masura...


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 7 Dec 2007, 07:29
Post #6


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu, ai nevoie doar de bani... o omologare RAR de acest gen se face la laboratorul de siguranta a circulatiei care este la Bucuresti, se duce masina la testare, se lasa 3 zile (dupa spusele celor de acolo) timp in care ei o testeaza in conditii de drum pe o pista pe care o au... testare dinamica, verifica absolut tot de la directie la frane etc... partea nasoala e ca pretul e undeva la 5000 RON plus cazare daca nu esti din Bucuresti etc... plus ca exista surpriza sa nu iti accepte daca modificarile nu sunt facute cum trebuie si in acest caz ramai pierdut de bani (se achita inainte)... inainte mergea sa faci omologarea la RAR ul local insa noile legi te trimit direct la testare dinamica... eu am patin in vara cu inlocurea unui motor care depasea cu 3Kw marja impusa de RAR...

- si inca ceva... nu e asa usor cum suna... la bord trebuie inlocuit absolut tot... tubulatura clima etc, toate au configuratie inversa si devin inutile la inversarea volanului... tot ce este pe sub bord devine inutil la Laguna II si costa destul de mult... daca apuci sa contabilizezi tot te apropii bine de tot de masina cumparata din UE la sh... din punctul meu de vedere nu este o afacere, mai ales din perspectiva in care la noi greu gasesti un meserias bun toti facand numai carpeli... nu mai spun ca odata dat jos bordul de va scoate din masina zgomotele infernale gen greieri... cu miile smile.gif

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 7 Dec 2007, 07:35


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
INGERUL_DANUTZ
post 7 Dec 2007, 09:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 2 August 05




Zilele trecute eram prin faimosul Bucuresti city, sos. salaj si asteptam sa dau prioritate... vine o masina si da curba larg 052.gif , cand ma uit surpiza sofer pe dreapta, hmm...uimirea a fost mai mare cand vad ca masina era inmatriculata in RO wacko.gif . Vroiam sa-i fac poze dar nu am avut aparatu la mine, iar telefonu nu are camera. Masina respectiva nu era ultimul racnet, undeva de prin anii 90 - 94 ... deci e posibil sa ai masina inmatriculata in ro cu volan pe dreapta

pt 600euro merge sa o dezmembrezi ; fie pt tine daca o sa-ti iei o noua laguna 2 sau spre vanzare

This post has been edited by INGERUL_DANUTZ: 7 Dec 2007, 09:15


--------------------
ex. Renault LAGUNA 2001 - DYNAMIQUE
" ... decat sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos... "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 7 Dec 2007, 10:42
Post #8


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




De greieri sunt sigur ca nu o scapi de iei niciodata daca remontezi bordul...Gandul meu initial este sa nu o modific, sa o pot inscrie asa. Am inteles si eu la fel ca la omologare masina este bagata printr-un asa-zis tunel aerodinamic, sa vada cum reactioneaza in diferite situatii(???). Farurile le am deja modificate, deoarece este deja inmatriculata deja in Norvegia, dar nu stiu daca RAR-ul o sa accepte modificarea, sau trebuie sa puna si ei "Avizat RAR" acolo mad.gif . Ce sa mai, un taraboi complet. RAR-ul mi-a spus ca se poate, dar masina trebuie "testata" mai intai...Din asta poti intelege orice, esti 100% la mana lor. Inca mai caut un suport de lege clar si m-as risca sa il iau. wink.gif


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniellu
post 7 Dec 2007, 11:46
Post #9


acum E 91- M47 120kw


Group: Members
Posts: 870
Joined: 30 October 07




vezi la politie si apoi intereseaza-te la DYPETY MOINESTI,Bacau.ei au toate autorizarile ptr modificari(fac autocare si modifica microbuze). stiu pe cineva care a fost la ei sa modifice un peugeot 406 si i-au cerut plansa bord,caseta directie, instalatie electrica fata,si niste bani bineinteles.ti-as face legatura cu respectivul dar e plecat din tara.bafta!


--------------------
ex Mondeo TDCi(2006) ;Doblo 1.3 90 MJet (2016); Aprilia Pegaso 650GA; ex. Kangoo dci 2012;ex.Laguna 2.0s RTI (1995). - nr. de Bacau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Topdigital
post 7 Dec 2007, 14:51
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 31 December 06




Salut!

Te rog frumos sa imi spui si mie ce s-a intimplat cu acea Laguna 2 cu volan pe partea dreapta?
Ai reusit sa afli, sau ai inmatriculat-o?
Dan


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Dec 2007, 15:16
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




De azi nopate de la ora 24 cand a fost pus topicul, pana acuma.....da probabil ca a inmatriculat-o deja... radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 7 Dec 2007, 15:27
Post #12


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Inca ma chinuiesc... Politia mi-a trimis un reply ca vor studia cazul meu, inca astept. Mersi pentru adresa celor de la Dypety, le-am trimis deja un mail si lor, sa vedem ce spun. Ar fi super sa imi poata da si o preautorizare pentru RAR, ca nu dupa ce am modificat-o sa mi se spuna ca nu este adaptata... blink.gif


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 7 Dec 2007, 15:46
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Mai bine o iei (600 euro e pomana) si o dezmembrezi.
Sigur o sa ai clienti la piese.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 7 Dec 2007, 16:42
Post #14


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- de inmatriculat sigur se poate si asa numai ca eu spun ca nu e chiar asa usor sa circuli cu ea precum pare, am cunostinta de un passat inmatriculat in Iasi cu volan pe dreapta... in cazul modificarii indiferent de ce hartie ti se da dupa noua legislatie mergi la testare dinamica la Bucuresti... normal ca e pomana la 600 EUR... cred ca nici una furata nu se da asa de ieftin... deci castigi mult si daca o dezmembrezi...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 7 Dec 2007, 19:07
Post #15


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Domnilor, baiatul s-a hotarat sa o trimita in UK inapoi, deci pierd oferta. Dar promit sa vin cu raspunsurile autoritatilor, pentru ca daca e unul favorabil sigur ma uit sa iau una de acolo, pt ca oricum sunt f. ieftine si mult mai bune decat cele care ajung la noi. Si mai mult decat atat, sunt sigur ca nu o iau de la samsar, a "enspea" mana. Sau aproape sigur... rolleyes.gif Astept cu nerabdare forumisti cu cazuri concrete, sa putem sa le inscriem in voie. Atata vreme cat in toata EU se poate (pana si la vecinii bulgari), nu vad de ce noi ne-am impiedica de niste legi vechi de cand nici macar nu stiam ca exista autovehicule RHD.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 7 Dec 2007, 22:47
Post #16


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Singura idee buna din tot topicul asta este cea cu dezmembratul masinii respective. In rest, no offence, balarii.
1. Schema de adus masini din Anglia si schimbat volanul pe stanga, curat Jandarmul la Plimbare, pentru cine tine minte. Puah!
2. Sa te interesezi de ceva la Politia Romana prin email si sa te astepti la raspuns si dup-aia sa te bazezi pe raspunsul ala... Fac trei cruci.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 8 Dec 2007, 01:47
Post #17


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Off topic - Mersi, nu am luat-o ca pe o ofensa... Cat despre partea cu dezmembratul, am specificat mai sus ca tipul imi e prieten, nu as putea sa iau masina si sa fac afaceri de 2-300 Euro cu ea.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 8 Dec 2007, 07:15
Post #18


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




QUOTE(bh07xyk @ 7 Dec 2007, 22:47)
Singura idee buna din tot topicul asta este cea cu dezmembratul masinii respective. In rest, no offence, balarii.
1. Schema de adus masini din Anglia si schimbat volanul pe stanga, curat Jandarmul la Plimbare, pentru cine tine minte. Puah!
2. Sa te interesezi de ceva la Politia Romana prin email si sa te astepti la raspuns si dup-aia sa te bazezi pe raspunsul ala... Fac trei cruci.
*




- apropos de treaba cu mailul... oricum politia nu are nici in clin nici in maneca cu volanul pe dreapta, autoritatea care iti permite sa circuli in RO in sensul inmatricularii este RAR nu politia... politia doar definitiveaza rezultatul RAR si iti da certificat si numere... insa cel mai hazliu este ca eu cand am umblat sa omologhez motorul la RAR fiecare veanea cu varianta lui, balaria lui... un lucru era comun... toti fugeau de asumarea raspunderii si ma trimiteau la Bucuresti... daca vrei un raspuns promt si pertinent adreseazate acolo... eu am fost personal la seful RAR Romania si pot spune ca am rezolvat in 5 minute de conversatie ce nu am facut in 3 luni la RAR Iasi care se laudau ca imi intermediaza ei discutia cu centrala Bucuresti si ca imi prezinta ei cazul radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcrusu
post 8 Dec 2007, 14:18
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 14 March 05
From: cluj-napoca




In Cluj e un Peugeot 406 din 2001 cu volan pe dreapta.Masina a fost inmatriculata in tara anul acesta fara probleme.


--------------------
RENAULT/JEEP LAGUNA/GRAND CHEROKEE 1.9DCI/2.7CRD - CJ 85 LAM/ CJ 86 LAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 8 Dec 2007, 15:12
Post #20


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Pai daca a inmatriculat-o nu mai are nici o problema smile.gif) Numa' eventual cand schimba banda de dupa troleu in fata la Sora. Vreau sa vad faza.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Demian
post 8 Dec 2007, 19:01
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 27 September 07




ii putin mai complicat la depasiri de ex aicea in sm este un toyota supra care se cam chinuie la depasiri lam vazut eu pe baiat cum se uita in stanga dar na trebuie avut grija


--------------------
Renault Laguna 1.8 Renault Laguna 1.8 1996 RT 1.8 I - 67-76-HC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultforever
post 9 Dec 2007, 13:33
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 3 November 07
From: IASI




600 euro?????din 2003!!! da ce-i furata frate? blush.gif

9 Dec 2007, 13:39:
cred ca si in anglia o da la viteza cu 5-6 mii...

9 Dec 2007, 13:41:
mai bine ti-o facea cadou,ca tot aia e...

This post has been edited by renaultforever: 9 Dec 2007, 13:41


--------------------
nissan qashqai 1.6 dci x-tronic J11 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 9 Dec 2007, 14:40
Post #23


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- in Hamburg gasisem o LII cu volan pe dreapta in zona libera din 2003 cu motor DCi la 3000 EUR... nu prea au valuare decat in Anglia... aia se pregateau sa o puna la vapor sa o trimita in Hong Kong... oricum la 600 pretul era absolut derizoriu...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 9 Dec 2007, 14:41


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 5 Jan 2008, 19:01
Post #24


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Pentru doritori, masina se poate inmatricula fara probleme. Am solicitat via e-mail un mesaj pe care am specificat ca dorindu-l "oficial" din partea Politiei Romane pe care l-am primit zilele trecute. Automobilulu se poate inmatricula fara probleme, iar eu o sa o fac cu siguranta. Pretul de mai sus este explicabil, pentru aceia care nu cred sa arunce un ochi pe site-uri externe, la masini RHD ce preturi au. Toate bune si La multi Ani tuturor pe 2008. tocilar.gif


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 5 Jan 2008, 20:33
Post #25


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- bafta la achizitionat/inmatriculat si sa ne prezinti si noua poze cu masina...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 18:48
Dacia