Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Eroare cutie EDC, Check auto gearbox

Gil26
post 29 Jul 2021, 11:04
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Interesante si utile informatiile oferite (de retinut). Multumim mult pentru detalii, toata stima! cheers.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusDutu
post 27 Nov 2022, 21:25
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 6 February 11




Salut,

Ce ulei bagati la cutia EDC?


--------------------
Renault Fluence 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Concord
post 8 Dec 2022, 22:40
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 19 April 13
From: Bucuresti




Pentru DC4 am folosit MOTUL MULTI DCTF. Am luat 2L dar iti mai ramane, nu intra tot.


--------------------
Renault Megane 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian19
post 16 Jan 2023, 11:21
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 14 January 21




Salutare,
Sa va povestesc intamplarea mea cu EDC megane 4 1.5 dci 110 cp, Astazi dimineata am plecat cu masina si nu mai cupla decat treapta 1 si se tura cand acceleram, dupa aprox 2 minute am oprit pe o strada, am bagat R si aveam cuplu si acceleratie, am pus D si la fel cuplu si acceleratie, apoi a revenit mersul normal.
La rece am mai patit sa faca asa cupleaza T1 si nu are cuplu (merge la relantii) si se tureaza .
Astazi duc masina la Automatico sa pun teste sa vad ce apare.

Update : 17.01.2023

Neavand nici o eroare pe partea de electrica, calculatoare , senzori, concluzia a fost simpla, ambreiajul uzat necesita shimbare...deviz 11200 lei 1.5 dci EDC 110 CP.



This post has been edited by Marian19: 17 Jan 2023, 09:02


--------------------
Renault MEGANE 2017 GT LINE - IF95MAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian19
post 18 Jan 2023, 10:49
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 14 January 21




Salut,
Update: am dus masina la reparat .
Off: Rog un moderator sa mute postarea la grupul megane IV, multumesc


--------------------
Renault MEGANE 2017 GT LINE - IF95MAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dadi_T
post 18 Jan 2023, 11:50
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 March 19
From: Iași




Ai mașina de nouă? Câți km are?


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian19
post 18 Jan 2023, 14:05
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 14 January 21




Nu este noua, are 198 000 km , din 2017


--------------------
Renault MEGANE 2017 GT LINE - IF95MAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
montezfolie
post 21 Nov 2023, 19:52
Post #38


Alex


Group: Members
Posts: 60
Joined: 4 September 08




Salut Oameni, am achizitionat de curand (o luna) un Renault Megane GT 2017 cutie EDC, iar de aproximativ 2 saptamani mi-a aparut din senin mesajul "verifica cutia de viteze" si dispare, apare dar doar in treapta 4 si 5 si doar cand apas mai tare in gaz, dac merg normal fara sa accelerez prea tare, nu apare nimic, acum 3 zile am sunat la renault DI-BAS si m-am programat pentru un update si ceva verificari, iar astazi de dimineata am lasat-o in service, au facut update-ul de soft, si cand m-am urcat in ea sa plec, am constatat ca masina schimba ciudat si problema mai nasoala e ca pe Drive cu piciorul pe frana, se tureaza oscilant si parca incearca sa plece dupa loc, am sunat la ei, si au spus ca e normal datorita update-ului, si ca va dura cam 4-6 zile pana invata cutia mersul ETC... ideea e ca dupa soft acel mesaj nu sa rezolvat, am trecut si pe la cei de la automatico, si pe tester au spus ca respectiva eroare ar fi de la ambreiaj, in timpul mersului i-am spus ca trebuie schimbat racitorul egr pentru ca este defect, si mi-a spus ca si asta poate fi o cauza, acum o sa le iau pe rand racitor egr inclocuire asta nu ar fi o problema insa ce ma deranjeaza e ca am dus masina cu o problema la reprezentanta si am luat-o cu inca una in plus. Astept sa vad daca isi revine cutia macar cu era inainte sa o duc la ei, probabil invata...

Aveti vreo idee referitor la ce as putea sa fac ?


Multumesc~!


--------------------
Renault Megant GT Hatchback 2017
Megane GT EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 21 Nov 2023, 20:51
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Fara o diagnoza conforma cred ca este greu ca cineva pe forum sa iti spuna cauza exacta a problemei tale, mesajul "Verifica cutia de viteze" are cateva potentiale cauze, chiar si cu "pacientul" in fata si testerul pus pe el uneori "bubele" transmitiei EDC (sau chiar injectiei) sunt mai greu de depistat si "tratat".
Dar din ceea ce ai scris dupa un update de soft, reinitializari, recalibrari, etc. de obicei e chiar invers cu "invatatul" acesta si efectele sale.
Totusi referitor la "si pe tester au spus ca respectiva eroare ar fi de la ambreiaj" macar ai obtinut de la ei codul de eroare (sau codurile) atat din transmisia automata cat si din injectie, asta ar putea ajuta putintel, dar pe langa asta ar trebui si parametri si stari din cele doua calculatoare, o analiza a lor si facute cateva verificari.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
montezfolie
post 21 Nov 2023, 23:49
Post #40


Alex


Group: Members
Posts: 60
Joined: 4 September 08




Multumesc pentru raspuns, am facut o programare la serus renault sa vedem ce zic si ei.


--------------------
Renault Megant GT Hatchback 2017
Megane GT EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:17
Dacia