Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

problema calculator injectie

Valentin Vlad
post 6 May 2023, 07:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 May 23




Buna ziua,

Am un Captur 2019 pe benzina care a fost diagnosticat cu probleme la calculatorul de injectie, cu recomandare ferma de inlocuire a acestuia. Din pacate, dupa ce am facut comanda piesei am inteles de la service ca piesa nu exista pe stoc (nici intern si nici extern), iar termenul de livrare al comenzii este "necunoscut". La solicitari repetate telefonice catre Renault Romania nu am primit niciun raspuns legat de disponibilitatea piesei repective. Avand in vedere ca masina este blocata in service as dori sa stiu daca cineva a mai intampinat astfel de problema si cum a gestionat-o.

Multumesc anticipat pentru sugestii si/sau sfaturi


--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 May 2023, 08:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut,
daca doresti poti detalia putin asta " ... a fost diagnosticat cu probleme la calculatorul de injectie, cu recomandare ferma de inlocuire a acestuia. ..." (ce probleme, de ce trebuie neaparat inlocuit la masina ta din 2019, ce motor \injectie ai, etc....)

This post has been edited by Gil26: 6 May 2023, 08:13


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin Vlad
post 6 May 2023, 17:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 May 23




Salut Gil26,

Pot sa iti spun ce probleme a avut masina inainte de diagnoza. La actionarea acceleratiei aparea o vibratie a motorului si o pierdere de putere (masina tragea greu si nu ajungea la mai mult de 2500 ture). Pe bord aveam vreo 4 mesaje de eroare cu diferite semnificatii... Acest comportament a avut loc si cu jumatate de an inainte, dar pana sa ajung cu ea la service simptomele au disparut, iar in urma diagnozei de la vremea aceea am aflat ca afost tot ceva legat de injectie. Mi-au spus ca probabil a fost ceva gunoi in benzina.

La intrebarea de ce trebuie inlocuit calculatorul de injectie imi este greu sa iti raspund din motive de competente. Asta e recomandarea service-ului.

Motorul este de 1,3 benzina 130CP

Multumesc frumos


--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 May 2023, 18:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut Valentin,
Multumesc frumos pentru raspuns, am intrebat pentru ca mi s-a parut putin ciudat ca la o masina din 2019 sa trebuiasca schimbat calculatorul de injectie, era bine daca aveai codurile celor patru erori sau alte date despre “situatia” actuala (pierdera de putere, vibratia motorului sau orice alte probleme ai avut inainte de a merge in service) si cred ca era bine poate daca faceai si o alta diagnoza \diagnosticare a injectiei inainte ca masina sa fie blocata in service (care putea sa confirme sau sa infirme asta).
Legat de termenele de livrare al calculatorului de injectie la Captur 1.3 TCe (H5H) nu stiu care sunt,probabil destul de mari acum, sper ca macar sa fie schimbat pe garantie si sa se faca in mod corespunzator aceasta operatie (rescriere, configurare, testare, monitorizare, etc.) si apoi totul sa fie OK.
Ar fi de apreciat daca revii si cu rezolvarea, cred ca (ne)cazul tau este unul interesant si poate sa fie util si altor colegi.
Bafta!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin Vlad
post 6 May 2023, 18:27
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 May 23




Mesajele de eroare aparute simultan (Just For the record):

Check Start and Stop
Check Injection
Check Hill Start Assistance
Check Anti-pollution System
Check ESC (acronimul asta din urma nu stiu daca era chiar asa ca nu am apucat sa ii fac poza)

Am sa revin cu informatii despre solutionarea cazului (tot just for the record).

Ceea ce esre este dezamagitor este ca o companie ca Renault nu poate sa faca o comunicare serioasa si consistenta cu clientii sai legat de piese de schimb si termene de livrare. Datorita faptului ca masina este in leasing si o foloseam sa imi desfasor activitatile de lucru, aceasta comunicare proasta este nu numai defectuasa dar si paguboasa.

Nu stiu cum e la altii....

Multumesc frumos pentru comunicare



--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 May 2023, 18:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Eu ma refeream la codurile de eroare citite din diagnoza (ex sub forma DTCxxxxx sau DFxxx),mesajele de eroare despre care ai scris sunt in urma codurilor de eroare si pot sa apara din diferite potentiale cauze inclusiv calculatorul de injectie dar nu numai, sper ca inlocuirea acestuia (daca era sau nu necesara poate sa fie alta discutie) sa rezolve problemele si sa nu fie nevoie si de verificarea \inlocuirea altor componente din injectie.
Iar schimbarea calculatorului asa cum am scris implica multe lucruri, iti atasez ca info doar un extras din procedura pentru un alt motor 1.3 si doresc ca cei din service sa faca toate acestea in mod corespunzator.
Sa auzim numai de bine!

This post has been edited by Gil26: 6 May 2023, 18:42

Attached thumbnail(s)
13TCeCalculatorInjectie.png ( Size: 312.23k ) Number of downloads: 76


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 6 May 2023, 21:08
Post #7


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Și problema e că... trebuie schimbat un calculator de injecție ? E non problemă.

Nu e nici primul nici ultimul Renault/Dacia cu probleme, cele mai noi sunt predispuse la "rateuri", fiind vorba de un continental nu mă miră, mai ales că ce descrii se pupă cu ce se întâmplă pe 1,0SCe, direct se inlocuiește calculatorul, evident se poate incerca reprogramare dar în 80% din cazuri, degeaba... dacă ai garanție e ok, dacă nu e mai nasol.


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 10 May 2023, 11:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Dar daca calculatorul nu are nimic si problema e cu mufele nu-stiu-care , fiind un lot mai prost, sau cu cablajul , care inca e facut de oameni, si stim cum arata , 2-3 lite acolo ... de ce sa deconteze un deviz de cativa euro, cand poate incarca cu cateva sute ... daca merge ... merge.
Stim foarte bine ca toate service-urile fac asa, au targeturi de indeplinit si ei...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:09
Dacia