Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reglaj kilometraj corect, Kilometraj incorect

edy99
post 17 May 2017, 16:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




Salut!
Ma confrunt si eu cu urmatoarea problema, si anume, kilometrajul partial, ala ce merge pana la 999.9 km, nu bate cu, kilometrajul partial al cb-ului, al uch-ului, cel partial, care se poate si el reseta, in acelasi timp.
In mod normal, ar trebui sa bata km pe km, dar el, de ex la 100 de km parcursi, e diferenta intre cel norma si cel din cb, de 600 de metrii.
Astept raspuns!
Multumesc!


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 22 May 2017, 08:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Apoi in tara asta nu ma mai mira nimic, ca toti fura ca-n codru'.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 31 Aug 2022, 17:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Care sa fie pretul pentru modificarea kilometrajului in sensul cresterii numarului de kilometri?
Nu vreau sa o fac mai tanara ca nu o vand, vreau sa arate cat am facut pana acum, dintr-o eroare a ceasurilor arata mai putin cu vreo 6300 de km.
Cat sa fie, 100-150-200 de lei?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 1 Sep 2022, 05:35
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Nu stiu ”pretul” pentru modificarea kilometrajului dar acesta se ”inregistreaza” nu doar in TdB ci si in injectie, ABS...dar da, si la LagunaII se poate modifica in sensul cresterii numarului de kilometri. Tinand cont insa de ceea ce ai scris:
QUOTE
Am facut un test CLIP, abia acum am reusit sa ajung la el.
Calculatorul ceasurilor de bord nu raspundea la interogare, dupa cateva incercari s-a demontat bordul si s-a pus la racorit. Aveam 285000 de km facuti deja ieri, dupa remontare aparea ca mai am 2675 de km pana la schimbul de ulei, s-a resetat intervalul de service si a ramas la 10000 de km insa kilometrajul arata mai putin, vreo 277500 de km aproximativ. La 280150 km am schimbat uleiul.
Probabil atunci (la 277500) s-a intamplat ceva... Acum am mai putini km inregistrati.

se pare ca si cu asta incerci doar sa ”tratezi” efectul fara insa a rezolva cauza, dar neavand alte detalii\informatii despre problema ce si cum s-a facut\verificat, etc. eu ma opresc aici, dar poate ceilalti colegi iti vor raspunde.
Toate cele bune!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 1 Sep 2022, 07:29
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu găsesc om sa depisteze mai mult, mai în amănunt problema, tocmai am spus că preferă să se limiteze la a schimba cu reper nou.
Și eu vreau să știu ce a generat acest comportament, ce s-a întâmplat atunci la acel kilometraj dar cine să îmi spună?
Nu vor să facă sau nu știu mai mult, nu am ce sa fac ..

Mi s-a propus un preț de 200 de lei pentru readucerea kilometrajului la indicația reală.

This post has been edited by audiofilu': 1 Sep 2022, 07:31


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:24
Dacia