Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Capota blocata, Rezolvare

bluealex
post 3 Dec 2008, 10:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 5 October 08
From: Craiova




Salut,
Am deschis acest topic pentru ca, ma gandesc ca poate fi util pentru multi dintre noi, mai ales ca dupa ce m-am documentat am vazut ca majoritatea laguneleor au probleme cu capota care poate ramane inchisa uneori.
Din ce am citit capota poate ramane blocata din trei motive:

1. scapa cablu din maneru de sub volan(cazul cel mai norocos), se desface maneru, are o singura piulita si se pune cablul la locul lui
2. capota poate ramne blocata fara sa fi scapat cablul de la manerul de sub capota sau din cealalalta parte. In acest caz pentru a deface capota e nevoie de doua persoane, una apasa pe capota deasupra stemei cu Renault, iar alta actioneaza manerul de deschis capota de mai multe ori. In acest caz capota se blocheaza din cauza mecanismului de deschidere de la motor, mai trebuie uns din cand in cand - despre asta am citit pe un forum din franta.
3. scapa cablul din mecanismul de la motor(asta am patit eu). In acest caz e mai mult de lucru. Trebuie dat scutul jos(6 suruburi), apoi trebuie bagata mana pe langa radiator(pe partea dinspre motor) si "pipait" cu mana pana se gaseste clapeta mobila care desface capota(se poate vedea in poze), nu se poate vedea dispozitivul de niciun fel nici de sub masina, totul se face pe "pipaite" daca nu stii cum arata cat de cat mecanismul(cazul meu tongue.gif). Am desfacut capota dupa care am demontat mecanismul de inchidere/deschidere de la motor. Am observat cablul scapat de la locul lui pentru ca el intra intr-un fel de U, care cu timpul se largeste si iese capul nituit la actionarea manerului din masina. Rezolvarea este simpla, cu un patent se strang capetelui U-ului pentru a nu mai permite capatului nituit sa scape, dupa care se monteaza mecanismul la loc. Ca un sfat, cand se da mecanimul jos sa se marcheze pozitia din care a fost desfacut pentru ca are un reglaj si trebuie prins in aceias pozitie la remontare.Pozele sunt atasate mai jos.

In concluzie, cand aveti problema asta incepeti sa verificati de unde este problema in ordinea 2,1,3 smile.gif.

Mai jos am atasat o schema a intregului mecanism de deschidere, am cautat dupa el toata saptamana si poze cu rezolvarea cazului 3.

Schema intregului mecanism inchidere/deschidere
poza4.jpg ( Size: 69.85k ) Number of downloads: 3302


Pozele pentru cazul 3:
poza1.jpg ( Size: 92.71k ) Number of downloads: 3948
poza2.jpg ( Size: 99.53k ) Number of downloads: 4053
poza3.jpg ( Size: 89.86k ) Number of downloads: 3864


Sper sa fie util..

This post has been edited by bluealex: 3 Dec 2008, 12:31


--------------------
Renault Laguna 2 2002/Expression 1.8 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byby
post 3 Dec 2008, 10:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 489
Joined: 29 July 07
From: IASI




Mai exista si cazul 4:
Atunci cand cablul nu sare din capul U ci numai partea in care culiseaza cablul. I aceste conditii degeaba tragi de clapeta din interior, nu se intampla nimic. Solutia este un carlig din sarma mai groasa si rezistenta care trebuie introdus prin grila, se apuca cablul si se trage astfel incat se deschide capota. Apoi se pozitioneaz ala loc teaca culisanta a cablului si se asigura ( e bun si un soricel)


--------------------
Renault Laguna 2003 1,9 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aris64
post 3 Dec 2008, 10:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 7 September 08
From: Cluj-Napoca




Excelent tutorial atat ca explicatii cat si ca poze. Ar fi bine ca topicul sa fie mutat la probleme cunoscute Laguna.


--------------------
Renault Laguna 2 2004, Initiale, 2,o 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 3 Dec 2008, 12:12
Post #4


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




Multumim...... wink.gif


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_74
post 3 Mar 2011, 09:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.296
Joined: 25 May 10
From: Bucuresti




Foarte bun tutorialul smile.gif . Intrebare unde gasesc (SH) cablu pentru capota? Al meu este praf,batreia a fiert,s-a prelins pe dedesubtul cutiei in care este montata si a ajuns la cablu pe care l-a corodat. mad.gif


--------------------
renault laguna2 expression2003 - b545hnj
1,9dci galben 270k km, sunt in crestere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 3 Mar 2011, 12:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Bine ca nu ti-a ajuns la calculator smile.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiupay
post 3 Mar 2011, 13:30
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 6 February 06
From: Sola -Norway




Chestia aia de sub baterie e calculatorul masinii ???

Daca da , macar a fost pus bine la adapost, de apa cel putin.

In rest , bun tutorial , eu am avut parte de cazul 3 , deh , cablu pus in service cu 3 zile inainte .


--------------------
ex : Renault Laguna 2 Dynamique,1.9 dCi 120 CP 2002 - AJ 53969
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 25 Aug 2022, 10:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Salutare!
Am pățit si eu necazul. Tot pe dedesubt am început remedierea problemei. Am folosit o camera endoscopica pt telefon ca sa identific cauza: s-a rupt parghia unde e mai subtire după U. Cum nu am avut cu ce sa o actionez am taiat arcul si am putut deschide capota. Pt a usura accesul la parghie se poate indrepta putin protectia de tabla. Arcul l-am inlocuit cu unul din targ.

Attached thumbnail(s)
IMG_20220730_103821.jpg ( Size: 7.25mb ) Number of downloads: 115


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:25
Dacia