Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme iluminare dupa schimbare bec, la Megane

SwatKat
post 9 Oct 2007, 20:45
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Deoarece mi s-a ars un bec pe faza scurta, m-am dus si am luat 1 pachet H7 Philips Xtreme Power si am zis ca poate sa inlocuiesc si cele pe faza lunga asa ca am luat si un set de H1 Vision Plus. Pe astea din urma nu le-am mai pus, ca cica era foarte greu... asa ca am ramas cu ele in buzunar.. sad.gif

OK. Ma duc la service, schimba ala becurile si plec de acolo. Stupoare. Nu vedeam nimic, parca aveam fascicul de lumina doar 2 m in fata masinii. ma intorc la service, pune ala lampa si imi zice ca e bine. Zic. Nu se poate.... Si ma arunc si cumpar inca 2 becuri de origine Renault. Le monteaza iar tipu si plec de acolo... Nu se poate, parca nu am lumina... Fasciculul de lumina acum nu mai e rotund pe asfaltm in fata masinii, se termina la 2 m de masina. Daca il pun pe perete, pe laterale e inaltat rau, face o forma rotunda...

PS. Si nu se poate ca, cu xtrempower sa se vada asa prost.


Sincer nu stiu ce sa fac.... Sunt montate prost becurile? De sters farurile le-am sters si degeaba.

PS2. Cine se mai pricepe, se poate intalni cu mine intr-o seara, in Bucuresti, poate am eu paranoia....

Pt contact, cine doreste, ranettius@xnet.ro.


Multam mult.

This post has been edited by SwatKat: 9 Oct 2007, 20:54


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Oct 2007, 20:51
Post #2


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Le-ai reglat sa bata corect? (de la rotita din interior)

Le: daca nu reusesti din rotita vezi ca sunt niste orificii (gauri) stanga-dreapta deasupra farurilor...deschizi capota bagi surubelnita acolo si rasucesti pana se vadc orect..din alta parte banuiesc ca nu poate fi...nu vad ce ar fi complicat o simpla schimbare de bec,,,

This post has been edited by MHY: 9 Oct 2007, 20:57


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 9 Oct 2007, 20:57
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




da, is reglate ca inainte, la 0. cu cat dau mai sus, 1,2, lumina bate mai jos. Problema mea e ca fasciculul de lumina nu e compact cum era inainte, e cu dungi, cu umbre, adica se vede asfaltul etc... Asta ma doare mai rau


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Oct 2007, 20:58
Post #4


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Indiferent cum ar fi reglate de la interior, ce descrie SwatCat aici seamana cu neasezarea becurilor in locasul lor !!!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 9 Oct 2007, 21:00
Post #5


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




daca este un megane 2.2 atunci nu este introdus bec bine in lacas de fixare.trebuie sa recunosc ca acelasi lucru l-am patit si eu dar masina nu plecase.daca vrei iti dau detalii pe mess


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 9 Oct 2007, 21:03
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




mess: danraneti(@yshoo.com)

PS. Romeo, sunt online.

This post has been edited by SwatKat: 9 Oct 2007, 21:04


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 10 Oct 2007, 21:18
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Romeo a avut dreptate. Becurile nu erau puse bine la loc, amandoua. Multumesc inca o data Romeo, pentru ajutor si promptitudine.

PS. Imi pare sincer rau ca nu am putut poza cumva sa am o dovada cum am plecat de la maretul IPSO (imi pare rau ca fac anti-reclama insa nu e posibil ca sa se schime 2 seturi de becuri - un set cumparat de mine si altul luat de acolo, cu becuri "de origine" -, si la amandoua sa gresesti montarea la toate becurile). Explicatiile variau de la "nu sunt becuri originale" pana la "bate bine dom'le, uite pe aparat raza e buna".

PS2. Am remontat Xtrem power-urile pe care le-am cumparat (tnx to Romeo), impreuna cu Vision Plus-urile pe faza lunga si acum se vede ca ziua!!!

PS3. Cum e posibil ca la un service (Mach1) sa imi zica ca becurile se schimba doar cu datul jos al barei fata, iar alt service (Ipso) sa monteze gresit si sa nu isi dea seama.... Este incredibil!!



--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 10 Oct 2007, 22:40
Post #8


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu le-am schimbat singur acasa in curte. Si bat normal. Insa nu imi mai merge reglajul din surubelnita din bara fata. La nici unul. Care e problema?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 11 Oct 2007, 06:50
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Problema e ca ma astept ca la service sa faca lucrurile cum trebuie. Cum e sa pleci de acolo cu becuri schimbate de ei, sa cumperi alte becuri ca "dom'le astea nu sunt de origine", ca sa te certi cu ei ca nu bat bine si ei sa zica ca bat bine si sa constati dupa ca aveai dreptate. Daca la becuri fac asa, atunci ce incredere sa mai am in alte operatiuni mai complicate?

PS. daca nu ma credeti cum bateau farurile, le-a vazut si Romeo. Nu bateau mai mult de 2 metri in fata masinii. Normal ca te simti frsustat.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 11 Oct 2007, 08:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu nu pricep cum de mergeau daca erau prost fixate. blink.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 11 Oct 2007, 08:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Mufele erau bagate insa nu erau pozitionate corect in far. Am patit-o si eu cand i-am schimbat un bec lui manucu, dar macar eu sunt amator 111.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 11 Oct 2007, 08:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Manuel @ 11 Oct 2007, 09:51)
Mufele erau bagate insa nu erau pozitionate corect in far. Am patit-o si eu cand i-am schimbat un bec lui manucu, dar macar eu sunt amator  111.gif
*


Nici o grija! Si aia de la Ipso tot amatori sunt daca nici un bec nu sunt in stare sa schimbe! biggrin.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganer
post 11 Oct 2007, 14:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 24 August 06
From: Bucuresti




nu cred ca mufa conteaza, ci acele picioruse de pe soclu (fasung) care impun o pozitionare unica.
Nu stiu insa cum or fi reusit sa inchida clemele care fixeaza becul...
Jenant, in orice caz. Ar trebui sa te duci si sa le explici cum se monteaza becul, taxa 1000 RON pt know how. La urma urmei din asta iau salariu...


--------------------
renault megane 2005 estate
Megane Estate 2.1 2005 Confort Privilege 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vcn
post 12 Oct 2007, 11:25
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 October 07




masina momentan are 37.000 de km...nu cu mult timp in urma am constatat cu stupoare probleme la stopul pe spate si anume k facuse poc beculetu si colac peste pupaza nu stiu cum se topise si plasticaraia de pe acolo...frumoasa schema cu masinile astea..acum s'a ars un bec pe faza scurta...mam chinuit ceva timp ..am zis k dak tot fac o treaba so fac pana la capat si leam schimbat pe aman2 cu H7/s nightguide..astept sseara sa vad dak merita banutzii


--------------------
Renault Megane 2 2006 - B 12
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 12 Oct 2007, 11:54
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Si eu am patit faza asta cand am montat instalatia xenon. Tot la fel imi batea farul la 2 metri in fata, dar am avut inspiratia sa nu umblu la reglajul farului. Am dat bara jos si am vazut exact ce si cum e.

In general farurile sunt bine reglate si nu este recomandat sa umblati la acel surub. Farurile se regleaza utilizand un aparat special in service (normal ca acolo unde sunt si oameni competenti si nu cum am citit mai sus).

Numai bine


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 12 Oct 2007, 12:53
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 10 Oct 2007, 22:40)
Eu le-am schimbat singur acasa in curte. Si bat normal. Insa nu imi mai merge reglajul din surubelnita din bara fata. La nici unul. Care e problema?
*




QUOTE(dmc @ 12 Oct 2007, 11:54)
Si eu am patit faza asta cand am montat instalatia xenon. Tot la fel imi batea farul la 2 metri in fata, dar am avut inspiratia sa nu umblu la reglajul farului. Am dat bara jos si am vazut exact ce si cum e.

In general farurile sunt bine reglate si nu este recomandat sa umblati la acel surub. Farurile se regleaza utilizand un aparat special in service (normal ca acolo unde sunt si oameni competenti si nu cum am citit mai sus).

Numai bine
*




Ssilviu - le-ai desfacut de tot si nu mai prinde filetul probabil?
Si mie mi s-a intamplat dar am reusit pana la urma, impingand foarte tare cu surubelnita in capul surubului.

Dmc - crede-ma la mine stock bateau jalnic....nu ca acum m-as lauda, dupa ce le-am ridicat....dar oricu, e ceva mai bine....

Recomandati Blue Vision sa inteleg?


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 12 Oct 2007, 20:41
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




Semana fascicolul cumva cu asta ?

Eu mi-am pus blue vision si eu am senzatia ca sunt mai putin puternice decat cele originale, cu toate ca lumina este intr-adevar mai alba. Am pus si eu si caktuss masinile una langa cealalta si farurile lui erau muuuuuuuuuuuuuuuuuult mai puternice ca ale mele (el are M2.1 fara lupa).

Plus ca, dupa cum se vede in poza, lateralele fasciculelor bat cam sus, nu?

Iar cand le-am schimbat nu am simtit nici o rotita de reglaj. De altfel, cu toate ca par a bate cat de cat bine, nu am idee nici acum daca sunt fixate bine in soclul lor sau nu, pentru ca nu am auzit sau simtit nici un "click".

In fine, la ora ia faceam 2 pe ginecologii in locul unde se tin intalnirile reno din iasi si nu am pipat mai mult decat strictul necesar. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 13 Oct 2007, 20:38
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




@manucu01 - Da, si la mine cam la fel bateau cand erau puse prost, insa, pe drum eu REALMENTE nu vedeam mai nimic, in sensul ca bateau max 2 m in fata masinii si lumina destul de slaba.

BTW, Ce am invatat de la Romeo. Daca farul bate bine, cand te uiti din fata lui limina trebuie sa faca un "U" cu fata la tine exact sub lupa, pe plasticul de jos al farului. Daca nu face, nu e bine pus.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 02:53
Dacia