Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

29 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Manerele interioare se cojesc, Megane 2.2 (in special) si 2.1

Vi s-au cojit manerele interioare de la usi? (exista doar varianta da pentru a numara cazurile de exfoliere)
 
Da [ 1091 ] ** [82.84%]
Nu [ 226 ] ** [17.16%]
Total Votes: 1317
Guests cannot vote 
ccezar2004
post 29 Sep 2006, 22:25
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




primele semne si la mine 022.gif


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 30 Sep 2006, 20:26
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Am si eu o intrebare pentru cei cu privilege. Manerul are alta textura pe partea dinspre usa ? ca am fost azi si m-am uitat mai atent la manerul de la o masina din showroom si am observat ca partea dinspre usa e mai sensibila iar cea dinspre exterior mai plasticoasa si are si alta nuanta. Asa e si la voi ? sau au schimbat intre timp?!


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 30 Sep 2006, 21:20
Post #93


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Este tot din plastic bej deschis. Pe fata este cu vopsea,parca cauciucata,care cred ca o sa se cojeasca cat de curand sad.gif
Oricum feresc cat pot manerele astea meseriase,o sa ajungem sa tragem usa cu o sfoara radmasa.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 2 Oct 2006, 07:33
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Lamuriti-ma, va rog, si pe mine: eu stiu un renault megane 2.1 din 2005 ce pare ca are minerele metalice integral, adica nu vopsite. La astea noi, numai la Privilege sunt vopsite?! Ca nu inteleg. Mentionez ca inca nu am megane.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 2 Oct 2006, 08:01
Post #95


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Este vorba de manerele de care tragi usa,nu de alea cu care deschizi(deblochezi) biggrin.gif Alea intradevar sunt metalice!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 2 Oct 2006, 08:16
Post #96


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Ca sa va linistesc, si la un VW Passat am patit acelasi lucru, decojirea vopselei de pe manerul usii soferului. Ce-i drept, Passatul este productie 1996 si problema nu s-a manifestat in primii ani.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 2 Oct 2006, 08:35
Post #97


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Eu am patit si la un Audi A4 din 1999,dupa 3 ani....... si este mai rau ca la Megane,nu se poate vopsi sad.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sarcasm
post 5 Oct 2006, 18:34
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 October 06




La 56.00% nu s-a cojit vopseaua de pe manere...mira-m-ash, dar sigur se va coji mai devreme sau mai tarziu. Pana la urma a rezolvat careva problema? E cineva aici care a scos manerele si le-a revopsit? La mine s-a cojit si masca de la aer conditionat si casetofon, dar bine asta din cauza mea, a curs niste ambi pur deci aveti grija smile.gif si ma costa 17 milioane sa le inlocuiesc. Mai bine le decojesc de tot si le suflu cu aur posibil sa ies mai ieftin smile.gif)


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.5 80HP
Fac sport extrem cu Dacia! Cu ochii inchisi o calc imi place senzatia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 5 Oct 2006, 22:26
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




Aveti grija ce silicon folositi pentru bord , ca la mine a inceput sa se cojeasca partea centrala , masca de langa parbriz . huh.gif

Am observat ca , daca se da la o parte stratul acel infect de vopsea neagra , dedesupt ramane un plastic negru care parca e mai frumos decat porcaria aia de vopsea si rezista mai bine in timp .biggrin.gif

Cred ca mai bine il curat de tot si ramane totul pe negru . 04.gif

Referitor la manerele de la usi , inca mai rezista , eu le am deja negre si daca se cojesc nu prea se observa .


Calitatea lasa de dorit , sa se curete vopseaua dupa cateva luni .

A , era sa uit ,sa aveti grija si ce fel de Ambipur folositi ca la mine in dreptul ventilatiei au aparut cateva crapaturi ale vopselei de pe plastic care s-a exfoliat la contactul cu alcolul din sticluta minune . mad.gif

This post has been edited by geo.meg: 5 Oct 2006, 22:30


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viorel230
post 6 Oct 2006, 10:02
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 1 August 06




si eu am patit-o de la ambipur...parce e cariata consola aia de ventilatie centrala...intr-un colt..probabil ca a curs ambipur...mai bune sunt fratilor clasicele bradulete...


--------------------
renault grand scenic edc 2010
grand scenic 1,5 dci 110 cp edc 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
consmat
post 15 Oct 2006, 21:38
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 29 August 06
From: Constanta




Salutare, Am si eu aceasi problema cu decojitul manerelor!
Pana acum mi-a aparut numai la usa din dreapta fata. Ce-i drept masina e noua, are doar 2 luni, si n-ar trebuie sa se intample astfel de probleme. Totusi m-am infiintat cu masina la dealer si o sa mi-o schimbe pe garantie.


--------------------
Renault Megane Lux Privilege 2006 1.9dCI - CT-07-EKW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cricu
post 16 Oct 2006, 11:11
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 15 October 06
From: Oradea




Initial am crezut ca problema see "datoreaza" de mana "dibace" a electricianului ce mi-a schimbat cablajul pentru usa (probleme de contacte si gemul nu mi se mai misca), insa se pare ca e o problema de conceptie si de material. Pur si simplu vopseaua aia nu adera bine direct pe plastic. Deocamdata e foarte putin vizibil la manderul de la sofer, insa ma astept sa se extinda si sa apara si la celelalte usi.
Cand devine insuportabil de apucam de cojit, sau demontare, hartie abraziva fina, grund si vopsea in ton cu interiorul si ceau calu'! insa ramane un aspect pe care l-am semnalat si la rubrica "greieri"; finisajele interioare, desi aratoase lasa de dorit cand vine vorba de fiabilitate.



--------------------
Renault Megane II.1 Sedane 21000km 02/2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 16 Oct 2006, 14:38
Post #103


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




QUOTE(consmat @ 15 Oct 2006, 21:38)
Totusi m-am infiintat cu masina la dealer si o sa mi-o schimbe pe garantie.
*


ti-au dat deja raspunsul ca ti le schimba pe garantie? la ce dealer ai fost pentru constatare?


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hakkinen
post 17 Oct 2006, 10:58
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 November 05




Dupa 2 ani si 24.000 km nici un semn pe manere,masina e Confort Privilege.Intrebare pt cei cu manere cojite-cu ce le curatati de praf sau murdarie? Conteaza destul de mult,cred si substantele cu care intra in contact.Personal folosesc servetele ,,Sano,, si nu am observat sa atace vreunul din elementele de plastic al habitaclului ,cu atat mai putin plasticul de pe manere.


--------------------
Renault Laguna 2007 Luxury
Renault Laguna 2.0 dci -2007, Luxury+xenon
BMW 118-2008.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
consmat
post 17 Oct 2006, 12:02
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 29 August 06
From: Constanta




Eu pana acum nu am spalat-o decat la spalatorie. Curatarea s-a facut cu laveta umeda si atat.


--------------------
Renault Megane Lux Privilege 2006 1.9dCI - CT-07-EKW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 17 Oct 2006, 12:21
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Idem, laveta umezita cu apa chioara.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FireChief
post 17 Oct 2006, 17:48
Post #107


Ut ameris, amabilis esto * Fii amabil si o sa fii iubit


Group: Members
Posts: 683
Joined: 3 September 06
From: Bucuresti




eu nici nu am apucat sa o spal radmasa.gif s-au cojit din saptamina unu,putintel e adevarat dar e inceputul asa ca....lasati-o mai usor cu spalatoriile si cu servetelele sano ,este defect de executie si apare la conf si lux privilege care au minere bej pe substrat negru.Se pare ca negrul invinge biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci, 100 cp , Luxe Privilege ,Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabiamzis
post 2 Nov 2006, 15:41
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 November 06




eu am lasat un bradut mirositor agatat de butonu de reglaj al oglinzilor, acolo unde a atins maneru s-a decojit rau de tot cam cat o moneda de 50 bani,asta pare accident dar si manerul din stanga a inceput cate un pic sa se decojeasca


--------------------
megane 2 estate 1,5dci 80cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lioncosti
post 2 Nov 2006, 21:56
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 January 06




Si la mine a inceput sa apara un semn. Pana acum nu-mi explicam ce s-a intamplat pentru ca sunt foarte atent cu masina mea. Acum e totul clar. Daca le-a schimbat cineva in garantie sa spuna si la ce dealer a facut constatarea.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 80cp 2006 M II fara facelift Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
consmat
post 3 Nov 2006, 10:53
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 29 August 06
From: Constanta




Inginerul din Constanta mi-a spus ca deja au schimbat dea la una sau doua masini, dar este de asteptat destul de mut. Tot el mi-a zis ca nu toti au reusit sa le schimbe pe garantie. Acum stau si astept ...... ca inca cei de la renault n-au catadicsit sa-mi trimita nici un raspuns de mai bine de o luna!


--------------------
Renault Megane Lux Privilege 2006 1.9dCI - CT-07-EKW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darem
post 3 Nov 2006, 21:47
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 19 January 06
From: Constanta




Si eu astept un raspuns de la cei din C-ta de prin vara...si m-am cam saturat de asteptat...cred ca voiimbraca totul in piele bej!


--------------------
renault megane SEDAN 2005 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 4 Nov 2006, 19:21
Post #112


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Salutare, oameni buni!
Vopseaua de pe manerele usilor nu este...chiar vopsea...Ci o foile poliuretanica, plina de coloranti aplicata vacuumatic...
Decojirea este fireasca dupa o anumita perioada de timp...Materialul (folia) devine poros si ''prinde aer'' intre el si manerul propriu-zis...Si e firesc, fiind vorba de o folie de nici un milimetru grosime, sa se cojeasca...
Faptul ca, dupa numai cateva zile-luni devine poros, demonstreaza slaba calitate a foliei.
Deci, nu va mai lasati orbiti de explicatiile abracadabrante oferite Mosh Bujie de la service.
Is mecanic de avioane, iar procedeul asta de aplicare vacuumatica a unei folii poliuretanice e folosit din plin la noi in bransa, tot pentru manere, leviere si alte comenzi...
Deci, cei care aveti probleme d-astea, fuguta la service si spargeti-le geamurile cu manerele! Cojirea foliei, mai ales pe partea dinspre interiorul masinii al manerului (acolo unde mana nu aplica forta pentru a inchide portiera...) este, evident, viciu de fabricatie: calitate slaba a foliei sau vacuumare incorecta...


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razu
post 5 Nov 2006, 23:05
Post #113


Eu scriu doar cand beau bere


Group: Members
Posts: 209
Joined: 15 March 06
From: Bucuresti




@Adila16: Yusuf ala de vacumeaza manaere radmasa.gif e cam boland rau; am un amic care are estate(Privilege) din 2004 si nu a patit nimic la manere, la meganelul(Dinamique) meu nici atat - negre au fost negre raman!
Senzatia, la palparea manerelor, e diferita in exterior fata de interior - deci tot o vopsea aplicata dar mult mai rezistenta

L.E. ar trebui calculat procentul de exfoliere a manerelor pe generatie si model sau 2.1 separat de 2.2! wink.gif

This post has been edited by razu: 5 Nov 2006, 23:14


--------------------
Renault Megane 2004 hatch - DB 05 LSJ
Hatch 1.6/16v /gri boreal/clima/greieri/iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 14 Nov 2006, 09:57
Post #114


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Daca poate consola pe cineva - cumnatul meu, posesor Peugeot 307, Dimond Kit la reducere (volan si schimbator imbracate in piele plus alte amanunte) a fost sa-si schimbe volanul in garantie. De ce? Arata ca naiba! Pielea de pe volan arata de parca ar fi fost "raschetata" cu cutitul! Si asta la o masina de 20,000 km. So, shit happens to everyone... (Bine, la Mercedes nu mi s-a intamplat asta!... tongue.gif ) La Megane manerele nu sunt imbracate cu nimic, deci nu am probleme. Desi ma gandeam la varianta Privilege la inceput, am optat pentru Expression tocmai pentru ca am luat o masina "rezistenta" la frecus. Nu intotdeauna esti impecabil de curat pe maini, iar pe pielea aia de pe volan atat de bej raman urme...
Dupa parerea mea, ar trebui mers la reprezentanta si facut un pic scandal daca replica lor este "Asa sunt toate, noi va schimbam manerele, insa o sa se intample din nou." La un moment dat citeam undeva de masini diferite pentru piete diferite...Oare cei din Europa de Vest patesc necazul asta?


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 14 Nov 2006, 10:53
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




manarele schimbate nu mai au absolut nicio problema. wub.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turkish
post 14 Nov 2006, 18:07
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 11 November 05




Fisichelule "pielea" se comporta asa pentru ca este sintetica.
la viitoarea masina o sa-l pun pe dealer sa-mi dea in scris de care e pielea si unde pt ca ei fac smecherii. Spun piele full si dupa aia afli ca in anumite zone, multe de altfel, e sintetica.

Neshte aburitori. Dar cei de la Reno depasesc orice masura. Am intrebat recent in showroom - de curios sa vad cate de "profesionisti" sunt daca e piele naturala si toti se jurau ca peste tot e asa. Mananca rahat cu polonicul.


--------------------
Honda Accord 2.4, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mister
post 14 Nov 2006, 18:46
Post #117


Nu cumpara masini frantuzesti si parfumuri nemtesti, ci invers.


Group: Members
Posts: 474
Joined: 13 July 06
From: Bucuresti




intr-adevar piele exista DOAR pe volan si schimbator (la anumite modele) mad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Lux Privilege 2006 - 1,5 dci 100 CP
Orice, oriunde, oricand, dar nu oricum.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 18 Nov 2006, 18:44
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




Gata, am votat si io "DA'. Masina mi-a venit la sf. lui apr., are 7500 km (din care doar vreo 300 in oras), e folosita doar in weekend-uri si singurul concediu care l-a prins pana acum. Interesant mi se pare ca cele 2 portiuni exfoliate (minuscule acum, dar promitatoare pt. viitorul apropiat) sunt pe partea ext. a manerului din dreapta. Am verificat cu minutiozitate (nici chiar cu lupa), inclusiv partea centrala a bordului, altele nu sunt, desi am atins cu tigara aprinsa ici - colo (n-a patit nimic in urma micilor torturi). Nu folosesc braduti, parfumuri etc. (inca miroase a nou!), iar interiorul nu stiu daca a fost spalat de 6 ori (fata de ext. - cca saptamanal). Intrucat sambata viitoare sau urmatoarea mi-am propus un tur al service-urilor R. din Braila, Buzau si Focsani, voi afla pareri ale personalului de pe acolo si eventuale solutii. Stay in touch!

This post has been edited by Io_mi_s: 19 Nov 2006, 13:08


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CICiprian
post 1 Dec 2006, 13:23
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 November 06
From: Iasi




Mi s-a decojit bine de tot la masca de la casetofon si de la aerul conditionat din fata.
La o spalatorie mi-au pus Ambipur-ul invers si am observat abia a doua zi de a trebuit sa merg o sapt cu toate geamurile deschise sa scap de "putoare".

Am fost la service, ~5 mil sa le schimb, 1 mil sa mi-o vopseasca el dar fara factura si cu garantia ca sigur nu o sa nimereasca aceiasi culoare.
Cred ca o sa cumpar o folie autocolanta.

Ma asigurat ca o sa patesc acelasi lucru si la manere de la portiere si frana de mana in curand, mai ales daca o murdaresc cu grasimi su orice alti solventi.


--------------------
Renault Megan Sedan II 2006 Luxe Privilege 1.6l 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patrick
post 2 Dec 2006, 15:12
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 10 April 06




si la mine e dezastru pe manere.. ambele parti au ciupituri de folie.. iar in jurul schimbatorului a curs ceva lichid din bradulet si pur si simplu folia s-a umflat si apoi boom.. asa ca in vreo 5 puncte inclusiv la casetofon am ciupituri.. nu ma deranjeaza asta e.. e totusi renaul


--------------------
Renault Megane II 2005 1,6 16 V
Megane II - 1,6 16 V 115+5 CP Mandru fost proprietar al unui Renault Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
29 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 03:33
Dacia