Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pe unde ati fost la ski?

rux76
post 16 Feb 2005, 11:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 April 04
From: Bucuresti




dragilor, spuneti-mi si mie pe unde ati mai fost la ski prin afara, care au fost preturile, atmosfera, peisajul, cazarea, cum v-ati simtit, unde merita sa te duci
Mersi!
Eu va recomand:
Madesimo, in nordul Italiei la granita cu Elvetia, zona cu hoteluri si pensiuni f micute dar cu atmosfera extrem de calda, cabane superbe de-a lungul partiilor. Se ajunge cu masina, desi deja ametisem de la cate serpentine sunt, dar merita cu adevarat. Peisajul este extraordinar. Apropos, eu am fost in aprilie si era zapada super! Cam scumpicel ski passul: 45 euroi pe zi.
Chamonix, care este faimos, mi s-a parut cam pentru snobi. E foarte misto statiunea, dar la partie stai la coada si la pranz pauza de masa e instil frantuzesc (2 ore) iar cazarea si mancarea f scumpe. Merita pt after ski, si pt vederea catre Mont Blanc.. Mult mai bine mi s-a parut, de partea cealalta a tunelului Mont Blanc, in Italia la Courmayeur, super atmosfera, cablul liber, multe partii, manacare italieneasca f f ieftina la cabane, acelasi peisaj de vis.
Astept sfaturi si impresii despre locurile pe unde ati skiat voi!

A1 si culmea: am fost la ski in Grecia, daca va vine sa credeti. La Elatohori, la vest de Katerini (25km), echipamente de inchiriat noi noute, cablu modern, f ieftin, mancare super, 2 partii. se ajunge f usor, va recomand pt o vacanta scurta!


--------------------
rux
Megane II Sedan. 1.6 16V
verde-gri metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 16 Feb 2005, 11:59
Post #2


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




la predeal shi la poiana.. :evil:
shi tot ce imi doresc e sa am timp ptr o saptamana plina de ski anul viitor!
aici sau aiurea, ski sa fie..

am auzit ca in austria ar fi rentabil shi ca pretz shi ca atmosfera shi ptr faptul ca e mai aproape..

ps: cand am vazut A1 credeam k ai schiat shi pe autostrada!.. laugh.gif
dar de fapt vroiai ! shi nu a mers shift'u.. :wink:
in alta ordine de idei, verifica mesageria privata.. e un mesaj acolo de ieri..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux76
post 16 Feb 2005, 12:24
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 April 04
From: Bucuresti




mai, da rautaciosi mai sunteti ... greseste omu' un caracter si cling! s-a si taxat; mersi pt info de pe mp! :-)
vroiam sa stiu unde mai exact in austria merita, ca sunt o groaza de locuri... si sunt sigura ca sunt multi mai umblati ca mine pe aici.. :-)


--------------------
rux
Megane II Sedan. 1.6 16V
verde-gri metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 16 Feb 2005, 18:43
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




am fost acum 2 ani in italia si in austria la ski. a fost absolut superb. in italia nu mai tin minte cum se chema, dar in austria am fost la kaprun. se urca cu tot felu de mijloace pana la 3000 si ceva de metri. este superb. preturile trebuie sa mi le aduc aminte dar cu o cartela de o zi iesi mult mai ieftin decat la noi, in conditiile in care la noi stai la coada si o ora pe cand acolo in 10 minute maxim esti in mijlocul de transport. aglomeratie este totusi destul de multa la mijloacele pe distante mari cum e telecabina de la sinaia, dar in general cu alea urci o singura data si ai zeci de alte parti sus.

poate ajung si anul asta pe acolo, poate.

a, si in italia am fost intr-o statiune nu cu foarte multe parti, dar nu era aproape nimeni si partia era excelenta. nici un minut nu stateai la coada. preturile idem mai mici ca la noi. (asta daca te duci sa schiezi nu sa stai sa admiri privelistea si sa faci 2 coborari pe zi).

italia are o zona vestita, tonale parca se cheama. este una din cele mai mari zone de scki din europa. da n-am vazut-o.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 18 Feb 2005, 11:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Eu am fost in bormio, undeva prin nordul italiei si cu 500 euroi/saptamana ai pachet complet super hotel 'full board' echipament si pass pt. partii pt. toata saptamana. Au destul de multe partii, chiar si negre, pt. toata lumea. Daca te duci la munte ca sa schiezi o saptamana in continuu, merita.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mega
post 25 Feb 2005, 21:46
Post #6


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 25
Joined: 21 February 05




eu am fost la Poiana Brasov-partia Drumul Rosu ,cea mai fioroasa partie de incepatori


--------------------
Megane Sedan Authentiq 1,5dci-tdi-hdi-crdi-tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 26 Feb 2005, 12:38
Post #7


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




smf pe el de drumu roshu, pe el mi'am :shock: indoit cantul in '98 cand incepatoriseam shi io.. era plin de pietre, mandea plugarea.. shi uite asha..
nu ma mai duc pe el... pe sulinar da.. :twisted:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 27 Feb 2005, 00:19
Post #8


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




sunt fericit.. azi m-am dat pt prima oara in viata cu placa si mi-a placut super mult.. traiasca predealu' si prietenii care m-au convins sa ma urc pe asa ceva..


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xhermesx
post 27 Feb 2005, 09:45
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti




Eh, anul asta cu plodul nema ski... sad.gif Va invidiez.
La Poiana este foarte buna zapada acuma desi este cam inghesuiala in weekend. O consider cea mai buna partie, considerand ca faci partia complet.
Drumul Rosu cand e zapada ca lumea, este bun pentru a invata sa skiezi. Nu toti sunt experti in acest sport de la inceput.
Nu stiam ca avem insa profesionisti printre noi! Raducu68, cand ne intalnim in Valea Alba (via Busteni-Babele-Omu si coborare) sau Valea Lupului (cota 2000 in jos)? smile.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2009 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 27 Feb 2005, 11:33
Post #10


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




mai bine intr-o circiuma cu vin fiert, ce zici? smile.gif

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:31


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux76
post 28 Feb 2005, 13:37
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 April 04
From: Bucuresti




m-am dat si io cu placa la poiana (pe drumu' rosu' evident) doar ca, pana sa ajung la drumu rosu care nu's de ce e semnalizat cu albastru, am pus placa jos, si pana sa ma sui, placa tzasti, la vale... dupa ce am alergat dupa ea si am cautat prin zapada, am recuperat-o dar pana jos am facut vreo ora (deh incepatoare...) ... asa ca daca va vad la cabana ma opresc si eu sa respir... :-)


--------------------
rux
Megane II Sedan. 1.6 16V
verde-gri metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 28 Feb 2005, 13:48
Post #12


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




io stiu o baba de 65 de ani care si-a pierdut placa la ski laugh.gif a traversat pirtia fara sa se asigure, a lovit-o un skior si placa - zdup - din gura direct in zapada. n-au mai gasit-o (placa). baba insa a scapat.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux76
post 4 Mar 2005, 09:20
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 April 04
From: Bucuresti




hai, te rog, spune mai multe despre partia asta de la arieseni. imi recunosc inclutura, habar n-am unde e, sau cat de departe de bucuresti...


--------------------
rux
Megane II Sedan. 1.6 16V
verde-gri metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 4 Mar 2005, 10:57
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




E in Alba. Zona e superba!

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:33


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:40
Dacia