Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Curiozitate legislativa referitoare la talon, Talon retinut - Ce se intampla daca mai conduci?

khrysty@n
post 30 Oct 2017, 15:17
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




Apreciez parerea ta, insa ramana la alegerea mea unde si le cine intreb... Cat despre partea de "stalking", mai ai de mancat... ;-)

Referitor la ce am intrebat, daca intradevar nu se gaseste nimeni sa raspunda cu dovezi pertinente sustinute cu articole de lege, atunci concluzia ramane clara. smile.gif


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Oct 2017, 15:19
Post #92


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Era clara de la inceput ... in opinia ta ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 30 Oct 2017, 15:19
Post #93


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




radmasa.gif radmasa.gif
De ce nu mi-ați spus mai repede de topic? Flaușatul din Piatra Șanț e floci cu dero pe lângă ăsta de față.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 30 Oct 2017, 15:20
Post #94


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(khrysty@n @ 30 Oct 2017, 15:50)
Cand o merge tara snur si singurele "chichițe" or fi xenoanele mele si niste gume mai late, o sa ma trezesc la 3 dimineata sa le dau jos. smile.gif
*



Bai, da' nu va mai saturati de scuza asta de cortorari?



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 30 Oct 2017, 15:23
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Si cand o sa i se faca un dosar penal o sa zica tot ca legea e nasoala pentru ca nu se aplica cum se asteapta el.
Tipic.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Oct 2017, 15:31
Post #96


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(AR-18-MOS @ 30 Oct 2017, 15:19)
radmasa.gif radmasa.gif
De ce nu mi-ați spus mai repede de topic? Flaușatul din Piatra Șanț e floci cu dero pe lângă ăsta de față.
*




Vezi ca ii de la tine din urbe ... poti sa-l iei la sectie .. smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Oct 2017, 15:33
Post #97


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(khrysty@n @ 30 Oct 2017, 16:17)
daca intradevar nu se gaseste nimeni sa raspunda cu dovezi pertinente sustinute cu articole de lege, atunci concluzia ramane clara. smile.gif
*


Pai sa raspunda la .. ce?
Ca ti-ai raspuns singur, ti-ai argumentat singur, ti-ai citat singur din ordonanta, te-ai contrazis singur, te-ai laudat singur, ti le-ai facut pe toate singur vorba ta, pertinent. Ca-n viata, ce-si face omu' cu mana lui e bine facut...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 30 Oct 2017, 15:52
Post #98


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(cj98czh @ 30 Oct 2017, 15:31)
Vezi ca ii de la tine din urbe ... poti sa-l iei la sectie .. smile.gif
*

Nu-l ia, il invita. Pe la 6 dimineata, sa fie mai racoare.
Cristinele, cand mergi prima data la teatru, te rog eu sa tragi o basina sonora si aromata, apoi sa intrebi de ce se uita lumea urat la tine.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 30 Oct 2017, 16:07
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




QUOTE(psychoo @ 30 Oct 2017, 16:23)
Si cand o sa i se faca un dosar penal o sa zica tot ca legea e nasoala pentru ca nu se aplica cum se asteapta el.
Tipic.
*



Si cum o sa se motiveze? Pentru ca asa vrea psychoo, amin !?

QUOTE(DannyY @ 30 Oct 2017, 16:52)
Nu-l ia, il invita. Pe la 6 dimineata, sa fie mai racoare.
Cristinele, cand mergi prima data la teatru, te rog eu sa tragi o basina sonora si aromata, apoi sa intrebi de ce se uita lumea urat la tine.
*



Hahaha! radmasa.gif radmasa.gif Astept sa o vad si le asta. 😁 Oare chiar sa ma invite la sectie? Vor sa le zic unde sa isi faca si ei retrofit xenon, aaa?

Sincer e ceva tipic romanilor (oricum ma asteptam sa degenereze discutia), dar voi va legati de xenoanele mele de care nu s-a plans nimeni pana acum, insa exact cei care is tari in gura is genu' cu detectoare de radar pe masina, statii CB si "alearga" mereu de 2 ori viteza legala pe unde prind. Cand trec pe langa radar is "injerii de pe cer", insa dupa ce or trecut 100-200m rup a-3-a si podea ca e "liber colegu".

Din partea mea se poate inchide, n-am cu cine. 😐

This post has been edited by khrysty@n: 30 Oct 2017, 16:23


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Oct 2017, 16:28
Post #100


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Unul care nu respecta viteza legala ... isi asuma si suporta consecintele cand o musca ... tu in schimb faci cam acelasi lucru dar ne spui ca este ok ... ca asa trebuie ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 30 Oct 2017, 16:34
Post #101


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Zdai sama ce suparat e juniorul, pana si detectoarele de radar sunt acceptate de lege, de ce nu-s si opaitele lui?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 30 Oct 2017, 16:49
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




@bucatzel, te duce mintea sa faci diferenta intre legal/ilegal si imoral? In Romania sunt legale, in alte tari sunt ilegale... dar folosindu-le e imoral. Daca respecti legea nu ai nevoie de asa ceva. smile.gif


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 30 Oct 2017, 17:03
Post #103


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Pe mine ma duce, de aia n-am vreun detector. Dar daca vreau sa am, pot sa ma duc la magazinul de detectoare radar din colt si sa-mi iau unul. Pentru ca pot.

Amu', pe tine te duce mintea sa intelegi de ce ceea ce ai tu pe masina e atat ilegal, cat si imoral? Ca noi p-aci nu prea te credem in stare de asemenea efort. Probabil te-au obosit anii aia de facultate.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Oct 2017, 17:21
Post #104


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(khrysty@n @ 30 Oct 2017, 17:07)
Din partea mea se poate inchide, n-am cu cine. 😐
*

vezi ca pana la urma ai ajuns al spusele mele:
QUOTE(klaus @ 30 Oct 2017, 16:09)
parerea mea umila e sa o lasam balta.
*


Eu, ca moderator mai vechi, mi-am dat seama imediat ca pe aici nu ai cu cine, ca lumea nu se poate ridica la nivelul tau.
Pe aici e mai greu cu astfel de valori ca lumea nu prea e incantata de personalitatile narcisiste, care inghit cu greu critica la adresa lor si care au impresia ca ei sunt exceptionali, cei mai buni si mai destepti de pe plantatie.
La astfel de personalitati narcisiste cel mai bine e sa-i lauzi, sa le spui cat de buni sunt, cat de departe au ajuns, chiar daca ei sunt cu stiinta la genunchiul broastei sau cu interactiunea sociala la nivelul clasei a IV-a (deranjul aparut in urma criticilor justificate este o caracteristica definitorie a personalitatilor narcisiste care, daca nu sunt ajutate un pic de inclinatii psihopate, au o lipsa crasa de empatie).
Ca parere personala zic sa incerci sa mai citesti inca o data ce ai scris pe acest topic dupa ce reusesti sa-ti iei diploma de licenta, poate si pe cea de vreun masterat si NUMAI DUPA ce reusesti sa sustii de la un capat la altul vreo 5-10 procese pe chestii contraventionale auto, DIFERITE ca spete pe fond.
Stii tu, viata e complexa si are multe aspecte. Iar in justitie pot aparea chiar aspecte naucitoare. Treburile prin judecatorii si tribunale nu sunt chiar ca in cartile de drept. Dar aceasta intelegere a lucrurilor vine odata cu experienta de viata.
Asa, de pe banca unei facultati (de prestigiu, indiscutabil) lucrurile se vad usor idealizat.

Insa simplu fapt ca ai venit sa intrebi pe forumuri niste lucruri de subtilitate juridica, in situatia cand pe forumuri poti gasi mecanici, strungari, economisti sau tehnicieni dentari si nu te-ai dus sa intrebi in mediul academico-juridic in care iti desfasori, deocamdata, activitatea, pe mine ma face sa plang. Ai mai multa incredere in niste necunoscuti despre care u stii ce cunosc cu adevarat sau ce competente au decat in colegii/profesorii de la facultate.
Mie mi se pare ca ii consideri pe aia mai slab pregatiti decat niste necunoscuti pe forumuri.
Repet, facultate de prestigiu, indiscutabil...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Oct 2017, 20:05
Post #105


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai ... poate a fost la fara frecventa si facultate de prestigiu dar particulara .. si poate nici pe la cursuri nu a dat smile.gif poate, poate ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Oct 2017, 20:20
Post #106


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(mars @ 29 Oct 2017, 22:12)
Atunci il asteptam pe klaus, ne lamureste el, plus ca e singurul cu drept de moderare pe aria asta.
*



QUOTE(khrysty@n @ 29 Oct 2017, 22:14)
Sa vina Klaus atunci. biggrin.gif
*



QUOTE(klaus @ 30 Oct 2017, 15:09)
Parerea mea umila e ca moderarea pe un forum presupune altceva decat o zor-nevoie discutare pe detalii tehnice in fiecare topic.
*



Cred ca s-a inteles gresit. Eu nu imi permit sa ii cer lui klaus consultanta juridica pe gratis nici pentru mine, deci cu atat mai putin pentru altii.

Eu vorbeam de propunerile de inchidere sau redenumire a topicului, inclusiv de report-urile date de useri, lucruri care tin de moderarea ariei si pe care doar klaus le poate face (si adminii, de buna seama) wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 30 Oct 2017, 20:51
Post #107


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(cj98czh @ 30 Oct 2017, 20:05)
Pai ... poate a fost la fara frecventa si facultate de prestigiu dar particulara
*


Da, se poate vedea aici, prin 2013, sau mai recent.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 30 Oct 2017, 22:03
Post #108


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Singurul lucru in care ii dau dreptate lu' nenea initiatoru' este acela ca este regretabil ca RAR-ul nu da omologari pentru modificari pe care le faci tu acasa. Sa presupunem ca poate chiar vrei sa faci o schimbare in bine, care poate o faci profi si cu care vrei sa te prezinti la RAR sa ti-o omolegheze dupa ce veifica ei....ce au de verificat. Nu poti face asta si da, e pacat.

De aici insa si pana la a face o modificare, care oricat de bine si corect o faci dpdv tehnic, stii toptusi ca este si va ramane ilegala....e o diferenta mare, in principal de atitudine. Mai departe, cumuland cu faptul ca stiind ca este ilegala, nu faci decat sa cauti chichite prin care sa scapi, rezulta o problema si mai mare de atitudine, de durere in sula.....dupa care te miri ca te ia lumea in balon.

Da nene, legea e proasta....asa este. Nu e prima data cand e proasta.
Hai sa militam sa o schimbam, sa facem petitii.....sa oesim cu pancarte in fata la RAR, sa facem ce vrei tu. Sunt de acord, te sustin.
Sa o incalc pe motiv ca mie mi se pare prosta (chiar daca poate chiar e proasta).....nu este solutia.

Stii, e fix ca diferenta intre ala care vine pe linia de tramvai pentru ca i se rupe, el nu sta la coada ca e smecher.....pe care nu-l las sa mi se bage in fata chiar si cu riscul sa le lovim.....si cel care vrea doar sa schimbe banda, imi da semnal din timp......si pe care nu numai ca-l las ci il si invit sa se bage.

Cam despre asta e vorba.

This post has been edited by vallixx: 30 Oct 2017, 22:05


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 30 Oct 2017, 23:09
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




1. Am facut mai demult (anii precedenti) petitii pentru a schimba multe din mizeriile de la RAR. Prima am facut-o eu scrisa si am primit raspuns negativ. Apoi inca un demers unde am strans aproximativ 250-300 oameni si am facut o petitie pe petitieonline. Nu am primit niciun raspuns nici pana in ziua de azi.
2. Proteste nu faci asa cum vrei, bati din palma si pac, pac...
3. La ce am vazut pe aici, cred ca 80% voteaza PSD. Ne mai miram unde suntem ca mentalitate...
4. Rog sa inchida dom' Klaus topicu'... nimic nu-i mai rau decat tiganeala.


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Oct 2017, 23:25
Post #110


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cea mai tare sanctiune care i se poate aplica pe un forum unui cetatean care se crede prea bun este sa nu-i dai sfatul care chiar l-ar ajuta.
Mai ales cand legislatia e stufoasa si unele lucruri nu-s prevazute prin ordonante ci prin niste ordine de ministru...
Evident, pe care un jurist de calibru nu are nicio problema sa le descopere.

PS: aia de au iesit cu #rezistul in strada au iesit pentru ca ii deranja incalcarea legii. Mi se pare de vis sa fii pentru bagarea la bulau a alora care incalca legea dar tu sa fii suparat ca legea te-ar putea sanctiona ca o incalci cu buna stiinta...
Fariseismul in floare...

This post has been edited by klaus: 30 Oct 2017, 23:30


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 30 Oct 2017, 23:35
Post #111


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Hai recunoaște că punctul 3 l-ai băgat la vrajeala fara sa ai nicio idee.
Ma.indoiesc ca ai stat pe la Cafenea unde s-a mai discutat politica suficient de mult cât să stii preferințele politice.

Uite de exemplu si mie se pare limita de 50 in oras prea mica , mai ales cand la un drum de 500km ai de trecut prin 4924504 de sate cu 3 case fiecare, dar cu limita 50.
Nu am dorința expresă să o incalc, insa nu stau cu ochii beliti in bord, merg în funcție de trafic, de condiții (liber vs aglomerat, zi vs noapte, ploaie vs senin...etc).
Bah da' daca mi-o iau aia e, bag mana la portofel, stiu legea, am acceptat-o indirect atunci cand am dat de carnet chiar daca mi se pare incorecta....si aia e.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 31 Oct 2017, 00:40
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




Ba nu consider ca avem absolut DELOC nevoie de viteze mai mari de circulatie (cum de altfel nici nu am vreo amenda de viteza pana in prezent), chiar ne ajunge si vitezele in oras, cat si in afara localitatii. Pe principiul daca le dai la prosti un deget, iti iau toata mana. Daca au 50 in localitate, mereu o tin smecherasii "pe la 60 si ceva ca sa am timp sa franez de vad radaru', ca sub 60 stiu ca nu ma ia", daca sa zicem de ar face viteza in localitati 60, o tin smecherii la 70 si ceva, sa nu zic de mai mult, asa ca, lasa...

La cate treceri de pietoni nesemnalizate avem, indicatoare lipsa, drumuri nemarcate, gropi care mai de care mai "babane", carute nesemnalizate care iti apar cand e mai faina viata, animale ce iti pot sari din "tufisurile artizanale" de pe margine, consider de multe ori ca nici nu e cazul de 90 in afara localitatii (e sinucidere curata), fix motiv pentru care mi-am facut un upgrade corespunzator la faruri (nu pentru ca ar fi vreo problema la reflexele mele sau ca nu as vedea bine drumul seara, cum a insinuat un "inteligent" pe aici). Merg pe principiul "better safe, than sorry", dar ce sa zic, inteleg doar cei care ii duce mintea, ca in rest de mentalitate comunista "nu e ok asa, nu putem, nu exista, nu cunoastem, nu vrem, nu facem", gasesti la 8 din 10 romani.

Da-ti va rog eu close la topic ca am observat ca pe aici maxim la vreo 2 am vazut cat de cat o "sclipire de geniu", in rest "PSD power". O sa ma interesez in continuare daca e o contraventie sau infractiune. Daca se dovedeste a fi infractiune (cum inca nu m-a lamurit nimeni ca ar fi), merg cand va fi cazul sa predau talonul cu faruri stock, iar in ziua urmatoare revenim in forta. smile.gif Nu e sfarsitul lumii... Oricum e imbucurator ca mai nou vezi pe strada politisti "open-minded" care nu se leaga de asa ceva, si ca s-au mai diminuat mult "fosilele comuniste".

This post has been edited by khrysty@n: 31 Oct 2017, 00:43


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 Oct 2017, 07:53
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(khrysty@n @ 30 Oct 2017, 13:00)
M-am uitat la tot Art. 334, Cod. Pen. si nu zice nimic de talon suspendat... Esti sigur ca e 334?
*

Art. 334 alin. 1 zice de punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat. Nu-ți trebuie mai mult de un neuron ca să-ți dai seama că un vehicul cu înmatricularea suspendată se asimilează unuia neînmatriculat, chiar dacă nu scrie în mod explicit, literă cu literă, cum vrei tu.
Dacă te bazezi pe faptul că o să te aperi în fața judecătorului cum că "nu scrie nicăieri explicit că vehiculul se consideră neînmatriculat dacă nu mai are talon", și că judecătorul o să zică "da, dom'le, ai dreptate", îți doresc mult succes. Să ne zici și nouă cum a mers, dacă o să ai internet acolo. biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 31 Oct 2017, 08:30
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Degeaba iti bati tastele, ca el citeste selectiv si pricepe doar ce vrea el sa priceapa.
I-am mai zis si eu de vreo 2 ori aceeasi chestie, dar n-ai cu cine.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Oct 2017, 09:32
Post #115


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




khrysty@n, mai am o curiozitate inainte de a inchide topicul:
am vazut ca ai atacat in instanta o amenda ca nu aveai triunghiur/trusa medicala si ti s-a admis in parte contestatia, in sensul ca doar ti s-a dat avertisment in loc de amenda, ceea ce inseamna ca fapta constatata de politist era reala doar ca sanctiunea era prea mare.
Intrebarea mea este: cum ai facut cu probele, tot asa ai cerut politistului sa vina cu dovada ca tu nu aveai trusa medicala/triunghiurile sau instanta a prezumat corecte afirmatile politistului?
Ca banuiesc ca ai aplicat aceleasi deductii logice pe care le-ai descris si pe acest topic.
Ce ar face ca pe viitor instanta sa vada altfel situatiile asemanatoare si sa ceara politistului dovada ca la data contraventiei tu aveai alte sisteme de iluminare, neomologate, pe masina?
De ce esti asa de sigur ca se va intampla altfel? Pornind de la experienta pe care deja o ai.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 31 Oct 2017, 13:26
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




Am stiut cum sa motivez. wink.gif Si pe acelasi principiu sta si treaba cu xenonul, stiu ce am de facut.


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 Oct 2017, 13:36
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi dacă știi, de ce ne mai întrebi pe noi? Vrei doar să ne testezi? huh.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Oct 2017, 13:48
Post #118


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




khrysty@n, am inteles ca stii sa motivezi, insa acolo, la treaba cu trusa medicala/triunghiuri instanta a constatat existenta faptei fara ca politistul sa aiba vreo inregistrare.
Ori daca ai motivat cum ai spus pe aici ca vei face la xenoane, ca politistul nu avea dovada faptei inregistrata, si instanta ar fi achiesat la parerea ta, atunci ar fi constatat si inexistenta faptei.
Dar nu, instanta a constatat existenta faptei dar a considerat amenda cam dispoportionata cu pericolul social al acesteia.

Daca acelasi lucru s-ar intampla si pe partea cu xenoanele, conform insasi experientei tale, instanta nu va lua in considerarea ceea ce tu ai spus pe aici ca va fi motivatia irefutabila pe care o vei invoca.
Parerea mea, pe baza experientei tale.

Oricum: #rezist! Sa intre la puscarie toti cei care incalca legea! Sau macar sa suporte sanctiunile legale!
Sper ca aici esti de acord cu mine, nu?...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 31 Oct 2017, 14:48
Post #119


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Din cate stiu eu, situatia sta cam ca aici:

Inlocuirea sursei de iluminare a masinii cu un kit xenon, conform spuselor oficialilor RAR, se face doar in conditii speciale, extrem de greu de indeplinit de majoritatea soferilor. Ca sa respecte legea, un kit cu xenon trebuie neaparat sa fie format din: faruri specifice, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitiv care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistem automat de reglaj in functie de sarcina, spalator far.

Cu alte cuvinte, daca tu ai pe masina faruri cu xenon, facute de tine prin simpla montare a unor becuri, sau cine stie ce chinezarii ordinare, fara sa ai toate cele mentionate mai sus, risti sa iti pierzi talonul si sa fii chemat la RAR.

Cine doreste sa fie in legalitate are doar doua variante. Prima este sa-si cumpere sistemul de iluminare original, special pentru un anume model de masina, sistem care a fost montat pe vehicule similare, dar care sa cuprinda obligatoriu faruri specifice, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitiv care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistem automat de reglaj in functie de sarcina, spalator far. Adica sa aiba far cu lupa, becuri xenon, ignitor, ballast, sistem autonivelant si spalator faruri. Din fericire, toate farurile OEM cu xenon au asa ceva.

Faruri xenon
Faruri originale de BMW cu xenon din fabrica

Montarea farurilor cu xenon OEM, adica originale, fie ele noi, fie de la dezmembrari, trebuie sa se faca exclusiv intr-un centru autorizat al reprezentantei constructorului in Romania. Adica daca vrei sa-ti pui xenon pe un Seria 3 E46, trebuie sa mergi la Automobile Bavaria. Acestia trebuie sa-ti dea o adresa in care sunt enumerate elementele montate si se mentioneaza ca sunt originale, de prim montaj.

Cu aceasta adresa de la service, esti obligat sa te duci la Registrul Auto Roman pentru a le omologa si pentru a le trece in cartea de identitate. Asta costa circa 150 de lei.

RAR acceptă modificarea ori înlocuirea dispozitivelor de iluminare și semnalizare luminoasă NUMAI cu elemente care poartă marcaj de omologare specific și dacă verificarea efectuată evidențiază faptul că noile dispozitive își îndeplinesc rolul funcțional.

După aceste verificări, RAR-ul reomologhează vehiculul (oficial se numește "Omologare individuală"), iar în C.I.V. (cartea de identitate a vehiculului) aplică mențiunea "Echipare retrofit cu surse de lumină cu descărcare în gaz".

Înlocuirea farurilor inițiale cu altele cu surse de lumină cu descărcare în gaz (tip Xenon) este acceptată de RAR numai dacă vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, așa după cum producătorul acestuia a prevăzut în fabricația curentă pentru respectivul tip de vehicul:
- faruri,
- surse de lumină cu descărcare în gaz,
- dispozitivul care declanșează arcul electric (ignitor) și cel care stabilizează curentul electric (ballast),
- sistemul automat de reglaj în funcție de sarcină,
- spălător pentru faruri, etc.

Dacă aceste componente sunt cele originale, pe care producătorul le montează în fabricația curentă, acestea trebuie montate în ateliere autorizate ale reprezentanței constructorului în România, fapt dovedit prin emiterea unei adrese în care se enumeră elementele montate și se menționează că acestea sunt originale ("de prim montaj").

În cazul în care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricației (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizată în cadrul atelierelor autorizate pentru modificări constructive.
În acest caz se va solicita declarația de conformitate în care se vor enumera elementele montate, specificându-se după caz, numărul de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
În concluzie, dacă în CIV există mențiunea "Echipare retrofit cu surse de lumină cu descărcare în gaz", xenonul montat este legal. Dacă nu există această mențiune, înseamnă au fost montate la autovehicul lumini de altă culoare sau intensitate, ori alte lumini, dispozitive etc. decât cele omologate.
http://www.politisti.ro/forums/topic/6505-...on-aftermarket/
https://www.4tuning.ro/ghidul-soferului/imp...tate-30090.html

Mai era si un interviu cu un specialist din RAR care zicea cam tot asa

Acum, ca parere personala, daca nu ti-ai montat macar toate elementele obligatorii si nu le-ai reglat la fel de bine ca la o masina care are xenon din fabrica esti cocalar!

This post has been edited by dizzy: 31 Oct 2017, 14:50


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 31 Oct 2017, 14:53
Post #120


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(dizzy @ 31 Oct 2017, 14:48)
Din cate stiu eu, situatia sta cam ca aici:


Cine doreste sa fie in legalitate are doar doua variante. Prima este sa-si cumpere sistemul de iluminare original, special pentru un anume model de masina, sistem care a fost montat pe vehicule similare, dar care sa cuprinda obligatoriu faruri specifice, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitiv care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistem automat de reglaj in functie de sarcina, spalator far. Adica sa aiba far cu lupa, becuri xenon, ignitor, ballast, sistem autonivelant si spalator faruri. Din fericire, toate farurile OEM cu xenon au asa ceva.

*



O mica corectura. Nu toate farurile cu xenon vin cu asa ceva, si ma refer la echiparea din fabrica a masinii. Exista faruri cu xenon fara lupa, ca la Laguna 2, Subaru Forester, Honda Civic etc. Exista si faruri cu Xenon fara spalator sau sistem de reglare automata a nivelului, ca la VW Beetle sau Alfa Romeo Giulia. Cele din urma sunt de putere mai mica si nu necesita respectivele elemente. Dar e vorba de masini care vin din fabrica cu astfel de omologare, deci scuza ca Giulia are xenon fara autonivelare deci e ok sa imi pun si eu pe masina mea omologata cu halogene...nu tine smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:09
Dacia