Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema CDplayer/plafoniera

ATLight
post 4 Apr 2023, 19:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 April 23




Buna seara. Incep prin a mentiona ca m-a mancat undeva sa schimb becul de la plafoniera cu unul LED de la Phillips. Ei, nu stiu ce am facut sau ce n-am facut, dar nu am mai reusit sa o fac sa functioneze. A functionat timp de 1-2 secunde si atat a fost. Am incercat sa pun becul cu filament inapoi, nimic.

Am inversat polaritatea atat la becul LED cat si la cel cu filament si nimic.

Problema acum este ca nu mai functioneaza nici cdplayer-ul. Nu este cel original, este un Kenwood. Am desfacut panoul cu sigurante din stanga volanului si am verificat toate sigurantele, nici una nu este arsa. Am desfacut si radioul, am reconectat cablurile, nimic. Am verificat si siguranta din spate la radio care era ok, nu era arsa.

Acum nu stiu care ar mai putea fi problema. Priza de bricheta functioneaza, toate celelalte sisteme electrice functioneaza ( lumini, ventilatie, incalzire, AC, dezaburire luneta, stergatoare, pompa de lichid de parbriz/luneta, totul e ok )

Astazi am comandat un mp3 player nou, de la Sony. L-am montat, nimic. Nici un semn de viata.

Tin sa mentionez ca dupa ce am reconectat Kenwood-ul vechi la loc, s-a auzit mecanismul de la CDplayer intrand in actiune, dar nimic pe display.

Ce as putea sa mai fac?

EDIT: Am uitat sa mentionez, masina este un Clio 2, 2002 motor 1.2.

This post has been edited by ATLight: 4 Apr 2023, 19:17


--------------------
Renault Clio 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Apr 2023, 13:41
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.970
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Un multimetru ai si tu ca sa vezi daca ai tensiune la plafoniera si CD?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 17:32
Dacia