Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

excursie cu masina si cu cortul

Radu718
post 10 Mar 2004, 17:05
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Fratilor, mi-ar placea sa merg undeva cu cortul, poate un week-end (evident la vara), dar care sa indeplineasca cateva conditii: cadru natural frumos, padure, poate si balta (mai ales ca eu sunt pescar innrait), relativ aproapre de Buc., si nu in ultimul rand, sa nu-ti fie frica sa innoptezi din motiv de ciori, etc. Nu stiu, nu am mai facut de cand eram mic treaba asta, dar sa faci o ciorbica la ceaun sau un gratarel cu o berica, sa stai noaptea la foc la o poveste (poate sa fie si despre masini), etc...Nu ma intelegeti gresit, nu vreau cabane sau agroturism, sunt satul de ele, vreau sa dorma la cort. Ce va intreb eu pe voi: stiti asemenea locuri si care sa indeplineasca conditiile de mai sus? Si daca da , astept detalii! Ok, multumesc!


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 11 Mar 2004, 19:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




Salut, nu ai precizat daca trebuie sa se si ajunga cu masina acolo... Oricum, locuri meseriase de mers cu cortul & masina, dupa parerea mea sunt:
- Cheile Rasnoavei (inainte de Predeal, faci dreapta si mai mergi ~ 15 km). Nu este foarte departe (dupa parerea mea), nu ai balta, dar ai rau. Drumul este foarte bun. Aici poti sa te si cateri.
- Zona cabanei Voina - in Masivul Iezera Papusa, un pic mai departe, dar ai si lac, f. frumos, iar drumul este bun.
- Zona Bolboci - Zanoaga - Padina, este super (dar s-a cam aglomerat in ultimul timp), dar drumul din Sinaia pana aici este cam dificil; nu m-as baga cu Megane-u, dar am fost cu Dacia. Aici ai lac, si poti gasi niste zone superbe de cort, si o gramada de trasee.

Daca nu vrei sa mergi cu masina, atunci este alta poveste, si poate mai stam de vorba.


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 12 Mar 2004, 08:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




In ceea ce priveste zona Bolboci, e super, dar sa recunoastem pe drumul ala iti rupi masina. Partea ciudata e ca drumul forestier e ok, numai ca imediat cum intrii de la Cota 1400 spre Cuibul cu Dor e supernaspa. Acolo era sa distrug un ambreiaj la o Bora. Am inteles ca pe la Campina, nu stiu pe unde o iei, ajungi la o zona frumoasa, cu un lac, etc....
Oricum multumesc, o sa incerc partea cu Predealul, sa vad cum e...
Fii un pic mai explicit cum ajung cu masina la caban Voina, nu am fost niciodata acolo....
nu stiu, voua nu va e dor de un gratar?????? mici.....ciupercutze....


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 12 Mar 2004, 08:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Taci din gura, ca nu mai pot :evil: . Urasc vremea asta - n-o mai suport. Abia astept sa vina caldurile sa merg la un mic. laugh.gif Ce sa-ti zic, la Cheile Rasnoavei e misto, dar drumul e f prost, eu am zis ca las DSN acolo, am dat cu scutul de pietre, e drum numai de bolovani 10-15 km. Si e fff aglomerat in week-end, zici ca era targul Vitan acolo. La Tusnad e misto, la Lacul Sf. Ana, e o zona superba. Ma mai gandesc si-ti mai zic.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 12 Mar 2004, 09:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Cum se ajunge la Sf.Ana? Am auzit ca e misto, poti sa pui si un cort pe acolo?


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 12 Mar 2004, 09:15
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Pai inainte de Tusnad cu vreo 6 km se face un drum la dreapta spre Balvanyos si de acolo, cam 10 km e un drum cu serpentine. Nu stiu exact daca poti sa pui cort, probabil ca da.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 12 Mar 2004, 10:42
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Taci din gura, ca nu mai pot :evil: . Urasc vremea asta - n-o mai suport. Abia astept sa vina caldurile sa merg la un mic. laugh.gif  Ce sa-ti zic, la Cheile Rasnoavei e misto, dar drumul e f prost, eu am zis ca las DSN acolo, am dat cu scutul de pietre, e drum numai de bolovani 10-15 km. Si e fff aglomerat in week-end, zici ca era targul Vitan acolo. La Tusnad e misto, la Lacul Sf. Ana, e o zona superba. Ma mai gandesc si-ti mai zic.


Valix, cred ca confunzi Cheile Rasnoavei cu altceva!!! Pai daca ai merge 15 km de la sosea ai trece de Poiana Brasov!
Deci din Predeal spre Rasnov, treci de Izvorul Rece, mai mergi cativa km, si la dreapta, unde este Black Cove Farm (s-a filmat Could Mountain acolo....), mai mergi cateva minute cu masina. Drumul este suficient de bun, chiar rezonabil. Pentru cine este amator, acolo se pot face bungee, tiroliana etc. Sau macar poti sa te uiti...
Vara este aglomerat, intr-adevar, dar pana in chei. Oricum nu compari cu Gura Diham sau Dambu Morii.

De la Campina, se merge pe Valea Doftanei, este un lac de acumulare (nu mai tin minte numele), este destul de frumos, dar merge doar pentru un weekend. Acolo m-au enervat niste tarani care-si spalau masina in rau, la 3 metrii de unde-mi faceam gratarul...

Acum o luna am fost la Muntele Rosu (Cheia). Acolo este super, la vara sigur merg cu cortul & bicicleta. Suneti amatori?


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 12 Mar 2004, 10:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Cu cortul si cu masina nu merge????


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 12 Mar 2004, 11:04
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Mai nick, exact cum zici tu, din drumul national am facut stanga si am intrat spre Cheile Rasnoavei, ce drak, am interbat o groaza de oameni. Am trecut si pe langa locul unde faceau aia bungee. Nu e drum numai cu pietre? Si ingust, de abia incap 2 masini una langa alta? Poate am apreciat gresit distanta, si erau mai putini km, dar acolo am fost, ca doar nu eram beat. :roll:


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 12 Mar 2004, 11:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Cu cortul si cu masina nu merge????


Merge, ideea ar fi masina & bicicleta & cort. Masina o lasi in parcare, la cabana.


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 12 Mar 2004, 11:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




Valix, eu ziceam sa te opresti in zona cheilor, dar daca tu ai mai mers 10 km de acolo, asta este altceva. Acolo am fost de multe ori, si m-as incumeta si cu Meganu. Dar, repet, doar pana la chei, si inca vreo doua sute de metrii de la instalatia bungee.
Vreti niste poze?


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 12 Mar 2004, 15:02
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




da!


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
t1b1m
post 5 Apr 2004, 15:14
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 9 March 04




Sf. Ana e Super OK !


--------------------
Renault Laguna II 2004, 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 5 Apr 2004, 16:34
Post #14


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




mda, shi pana acolo rupi mashina 17km...
plus ca nu gaseshti NIMIK acolo inafara de chiurtosh kolak sau cum dreaq s'o numi... :evil:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 11 May 2004, 13:01
Post #15


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Mai bagati la socoteala si cabanele: Capra, Cumpana, Valea cu Pesti de pe malul lacului Vidraru.
Se ajunge lejer cu masina, sunt campinguri civilizate, cu bude si dus, ceva buticuri pt berea uitata!
Dar....cat mai departe de cabanele propriu zise! Altfel....500000 de manele pe m3 de aer!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:29
Dacia