Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ajutor în achiziționarea unui Renault Espace

ndcg
post 2 Sep 2020, 17:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 February 19




Sunt nou aici printre voi. Ideea este următoarea. Dețin o Dacia Lodgy motorizarea 1.5 dCi de 110 cp de nouă.
Din motive personale vreau s-o vând anul viitor prin martie și să achiziționez un Renault Espace de 7 locuri ( nu Grand Espace, nu am ce face cu el ).
Doresc motorizare diesel, cutie manuală ( fug de automate ) și o fiabilitate cât mai mare. Nu mă interesează că consumă cu 1l față de altele etc sau zeci de optionale fără sens pt mine gen keyless, volan încălzit etc.
Bugetul meu va fi în jur de 15 000- 17 000 euro și doresc modelul de după 2014, cred că voi alege ceva din 2017.
Mașina va merge 90 % în regim de navetă pe autostradă zilnic ( cca 70 km pe zi ) și în concedii. Rar va vedea orașul.
Având în vedere cele mai sus expuse, am câteva întrebări ptr voi:
- este o sumă realistă pentru o mașină bună? ( carte full service, nelovită...)
- ce motorizare îmi recomandați? ( nu sunt vitezoman, merg legal, nu merg sportiv etc )
- ce probleme specifice există la acest model și cam la ce probleme ar trebui să mă aștept în timp?
- cu sau fără plafon panoramic? Stau la bloc, mi-e să nu arunce vreunul ceva pe ea.
- probleme cu turbina, dpf-ul, ambreiaj?
- piese de schimb găsesc sau trebuie doar din reprezentante?

Îmi recomandați vreo echipare anume? Mașina va sta la mine 5-6 ani pesemne, apoi o voi da.
Vă mulțumesc și chiar aștept cu interes părerile dvs!


--------------------
DACIA Lodgy 2016 - GR45AAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Sep 2020, 20:30
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya






--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:12
Dacia