Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Arc fata

Cobra
post 11 Jul 2007, 16:06
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 June 04
From: Bucuresti




Trebuie sa schimb un arc fata (dreapta), pt ca s-a rupt o bucata din el si sta sa sara de pe suportul lui. baietii de la service mi-au zis ca o sa fie cam problematic pe urma, ca o sa am un arc nou si unul vechi, mai tasat si ca masina o sa stea inclinata nitel si o sa se comporte mai ciudat in curbe.
Oare asa sa fie? cam cat de mult o influenta chestia asta?


--------------------
Megane 1 RT Hatchback - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 11 Jul 2007, 18:13
Post #2


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Normal ca trebuie schimbate ambele arcuri. Orice schimbi pe o parte a puntii se schimba automat (de fapt, tot manual tongue.gif) si pe partea cealalta. Valabil pentru orice element de suspensie/directie/frana. Nu prea e loc de tocmeala aici. Iti mai pot da alte trei motive dar nu asta e important, de aia s-a adoptat regula asta: ambele parti ale puntii trebuie sa reactioneze si sa se comporte, pe cat posibil, in mod egal.
Iar daca vrei sa faci un lucru istet ar fi bine sa schimbi si amortizoarele, tot ai ajuns la ele iar influenta asupra pretului manoperei ar fi foarte mica.



--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cobra
post 11 Jul 2007, 19:03
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 June 04
From: Bucuresti




amortizoarele sunt schimbate anul trecut
stiu ca ideal ar trebui amandoua, dar nu am bani...
intrebarea era cam cum/cat influenteaza asta, tinand cont ca oricum nu e o masina noua, are 10 ani, deci nu e vorba de superfineturi
merci


--------------------
Megane 1 RT Hatchback - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jul 2007, 08:23
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Dupa cum ti-a spus si Cipman influenta este foarte mare...o sa ai un arc tare si unul mai moale, gandeste-te si tu ce influente are asta asupra masinii in viraje...
Un arc nu este tare scump, incearca sa vezi preturi si la magazinele de piese auto, nu trebuie sa cumperi de la Renault...

Spor,


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cobra
post 12 Jul 2007, 08:37
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 June 04
From: Bucuresti




normal ca nu m-am dus la renault.
un arc cel mai ieftin l-am gasit la 2,5 mil
plus manopera sare un pic de 3 mil. nu e f mult, dar momentan ma pregatesc de conced si 100 euro inplus sau in minus conteaza, mai ales ca inca 100 ii dau neaparat pe ala rupt.
eh, o sa vad cand schimba unul cum se comporta, si daca e nasol... oi vedea
merci

12 Jul 2007, 14:19:
l-am schimbat, am mers vreo 5 km, la prima vedere e ok, nu simt absolut nimic aiurea, nu trage masina in nici o directie, e stabila. sa vedem la un drum mai lung daca simt ceva.
oricum, mi-am dat seama cipman, suspensiile fata sunt independente, deci nu are de ce sa influenteze stga ce face dreapta. poate doar sa fie un pic altfel un viraj la stga fata de unul la dreapta. zic eu smile.gif)

This post has been edited by Cobra: 12 Jul 2007, 14:19


--------------------
Megane 1 RT Hatchback - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 12 Jul 2007, 14:23
Post #6


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Ia mai gandeste-te umpic, wink.gif chiar asa sa fie?
Io zic ca are influenta modul cum se comporta suspensia stanga fata asupra suspensiei dreapta fata si invers, mai ales daca un arc e mai slab decat celalalt.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 12 Jul 2007, 16:23
Post #7


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Nu e vorba despre influenta unei roti asupra alteia cat despre influenta fiecareia asupra ansamblului. Si exista o legatura intre roti: bara de torsiune, dar nu asta e problema.
Acuma esti ca si cum ai avea cauciucuri diferite stg/dr, unul mai nou si umflat corect si celalalt mai vechi (cu o alta elasticitate a flancului si a benzii de rulare) si usor mai dezumflat.
Influenta o poti constata la drumuri cu denivelari (mici si repetate) sau pe piatra cubica sau de rau. La fel in cazul franarilor violente (mai ales pe ud sau drum cu denivelari).

Dar, daca n-ai avut de ales, asta e. Mergi mai cu grija si stai mai departe de situatiile extreme pana-l rezolvi si pe celalalt (care se va rupe si el).


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cobra
post 12 Jul 2007, 16:54
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 June 04
From: Bucuresti




celalalt a fost inlocuit acu' vreo 2-3 ani. sper sa nu se rupa smile.gif)
mi-ai dat o idee excelenta cu franarea pe ud. am sa fac testul asta cat mai curand posibil, merci.


--------------------
Megane 1 RT Hatchback - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cobra
post 16 Jul 2007, 09:23
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 June 04
From: Bucuresti




am testat azi, am prins o portiune uda, nici o problema, franeaza echilibrat, nu trage in nici o parte.
poate pentru raliuri or fi probleme, eu nu am simtit nimic cum ca l-as fi schimbat


--------------------
Megane 1 RT Hatchback - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:48
Dacia