Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

42 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

CRISTINICA, O Dacie care nu va ajunge la Remat prea curind

Danny_bb
post 27 Jan 2011, 09:37
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




QUOTE(Mrija @ 27 Jan 2011, 00:27)
eventual sex pe bancheta din spate cand nu sunt camere libere.

*



M-ai convins... acu inteleg de ce ti-ai luat coupe. Ca sa ai loc.
Ce aer de superioritate iti ofera un fier ordinar pe care-l gasesti pe toate drumurile. Si ce mare salt ai facut tu. Nu mai esti muritor de foame cu Dacie, esti cetatean respectabil cu renou. Ce sa facem... nu toti ne permitem luxul de-a detine o asemenea limuzina.
Ai vorbit cand trebuia sa taci, si mai ai si tupeul sa insisti in sustinerea aberatiilor.

LE: de sters in caz de curatenie generala.

This post has been edited by Danny_bb: 27 Jan 2011, 11:21


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 27 Jan 2011, 10:01
Post #182


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Ce pasiuni a starnit don'soara Cristinica wub.gif
Parerea mea e ca poti numi "coaja" o masina cu proprietar neinteresat de ea, dar unul care o ingrijeste si iti face placere s-o vezi ... jos palaria.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 27 Jan 2011, 10:41
Post #183


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 January 10
From: Arad




Parerea mea e ca transformati jurnalul de bord al omului intr-un topic de "suferit"in care se arunca din stanga si din dreapta insulte,aberatii si discutii total pe langa subiect...sper ca STORMTROPPER sa faca curatenie..

@Mrija:Daca tie nu ti place aceasta marca de masina si respectiv acest model,nu trebuie neaparat sa faci publica parerea ta,mai bine tine-o pentru tine,iar cat despre libertatea de exprimare pe care sustii ca o ai si ca o folosesti cum se cuvine cam tragi pe langa si cu ea.....aa da,si masina cu pricina nu ii "coaja"este doar o masina simpla cu multi ani in spate.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 27 Jan 2011, 19:12
Post #184


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




il indemn si eu pe colegul STORMTROOPER sa vurete mizeriile postate de Mrija.

si ca sa refulez si eu putin (a se sterge cand este cazul) Postand an acest topic iti asumi o responsabilitate. NU esti liber sa iti axpui parerile aici. "Posesorul threadului" este dictatorul care decide ceea ce se posteaza si ceea ce nu. Pe langa asta cunosc destule personaje care folosesc masinile si atat. Am fost orbit de farurile lor si asfixiat de esapamentul lor. Vad zilnic masini neingrijite de pe care sar tablele la gropi, mancate de rugina si murdare in ultimul hal, inafara de o portiune cat o minge de tenis prin care priveste soferul, masini in care ti-e greata sa te urci de mizerie. Masinile alea nu sunt dacii 1310 sunt masini "straine" vorba aia. Starea in care arata o masina reflecta intr-un mare grad personalitatea soferului.
Nu vad nici un motiv in a insulta omul atata timp cat masina se prezinta FOARTE BINE, nu e ruginita, merge bine si arata bine. Omul are o pasiune pentru ea. De ce sa schimbi un lucru daca merge bine si esti multumit de el? De ce sa dai un lucru bun la remat doar pentru a aduce o rabla de dincolo? Daca o masina e depasita lucrul asta nu o face si rabla.

Atata am avut de spus. Se poate sterge fara resentimente

Succes domnule STORMTROOPER in mentinerea masinii intr-o stare cat mai buna respekt.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 27 Jan 2011, 20:22
Post #185


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Stimati coforumisti-postarile utilizatorului Mrija au fost sterse si motivatia o gasiti mai jos. As aprecia pe viitor daca mai apare vre-un neandertalian de asta pe aici sa-i dati/sa-l tratati cu ignore.Din pacate am un program incarcat la munca ajungind abia seara acasa, timpul liber petrecut pe net avind si el de suferit. In rest sa auzim numai de bine sis a ne vedem cu bine la primavara. Nu voi sterge postarile voastre pentru ca in realizarea lor s-a depus un oarecare efort, cit de mic, pe care il apreciez..

@Mrija – In primul rind nu te-a invitat nimeni sa-ti dai cu parerea cu privire la masina mea.
-In al doilea rind ti-am mai spus, dar daca nu citesti, daca nu ai nimic intelligent de spus, mai bine taci din gura.Esti exact ca cei de la putere.Toata lumea iti spune ca bati cimpii sit u te incapatinezi sa consideri ca ai dreptate si ca noi ceilalti suntem o adunatura de prosti pentru ca tinem masinile noastre in circulatie si intr-o stare cu mult mai buna decit multe cazane asa zis mai noi.
- Trei la mina, libertatea de exprimare si de opinie garantata prin constitutie se aplica canalelor publice de informare in masa, aici esti pe un forum privat si pe un subiect deschis de mine, subiect asupra caruia eu decid ce ramine si ce nu, motiv pentru care posturile tale au fost sterse. Cind am decis sa nu-ti sterg prima postare, am luat in calcul libertatea de exprimare si faptul ca in viata de zi cu zi, cea reala, am destule probleme pe cap ca sa-mi mai incarc neuronii cu unul ca tine.Se pare ca tu esti pe principiul, daca lumea nu pune botul la prostiile tale, dai in continuare cu noroi.
- Patru la mina cind m-am referit la utilitate, ti-am spus ca postarea/postarile tale nu sunt cu nimic utile acestui forum. Masina mea este utila acestui forum cit si postarile mele, intr-o oarecare masura.daca vrei sa postezi de dragul de a posta, cafeneaua este ceva mai sus.
- Cinci la mina, o camera de hotel este mult mai confortabila pentru o partida de sex, duduia in cauza apreciaind-o mai mult, decit bancheta din spate a unei masini,.Daca tu ai avut bani doar pentru masina si nu ai si pentru camera de hotel, te compatimesc sincer.

This post has been edited by STORMTROOPER: 27 Jan 2011, 21:29


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 27 Jan 2011, 21:36
Post #186


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 January 10
From: Arad




Bine facut si bine zis STORMTROPPER acum sa revenim la masina,la revopsire ti-ai acoperit gaurile de aici?Am pus si o poza ca sa vezi la ce ma refer pentru ca am uitat cum ii spunea la chestiile aleaa negre..ce veneau prinse pe caroserie.

This post has been edited by 1310CL: 27 Jan 2011, 21:37

Attached thumbnail(s)
asdx.JPG ( Size: 7.99k ) Number of downloads: 1121


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 27 Jan 2011, 21:39
Post #187


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Acele ornamente au fost date jos la vopsire si pt ca am constat ca era foarte multa mizerie acolo am renuntat la ele si gaurile au fost astupate.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 27 Jan 2011, 21:46
Post #188


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 January 10
From: Arad




Ma bucur ca ai renuntat la unele lucruri care daunau caroseriei,iti multumesc pentru toate raspunsurile date,iti doresc numai bine si te asteptam cu poze si vesti noi la primavara !

Salut !


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 27 Jan 2011, 23:15
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.913
Joined: 13 October 06




Am citit topicul integral si sunt de parere ca locul unei astfel de masinutze e in garajul personal, pe circuit, pe mosia proprie, oriunde iti doresti dar pe strada, in trafic, NU. Daciile berline, indiferent de anul de fabricatie, nu au avut niciunele un sistem de franare calumea, nu vreau sa-mi imaginez cum functioneaza dezaburirea ... in fine, eu as vrea ca ITP-ul sa se faca pe bune si sa scapam odata de bombele pe 4 roti din trafic, in special de cei cu numere de Texas - Bulgaria.

Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu masinutza ta, fiecare e liber sa aiba propriile pasiuni, atat timp cat nu-i afecteaza pe cei din jurul sau.

Ceea ce ma intriga e faptul ca au inflorit jurnalele in care se prea-slavesc tot felul de rable, tarlii, jighimele...care se service-aza complet in 2 ore in fata blocului. Sa fim seriosi nu vorbim de ferrari 365 california sau porsche spyder, dacia nu e o masina de colectie, iar 1310 nu e un clasic, masinile prezentate in aceasta sectiune NU au ce cauta pe drumurile publice pentru ca ne pun vietille in pericol.

In incheiere nu pot sa nu remarc ca de cand cu... criza aceasta poti gasi un Clio 3 din 2007 cu km si dotari bune, undeva la 5000 de Euro. Nu-ti permiti nici macar in conditiile acestea, ia tramvaiul, nu o spun cu rautate ci cu bun-simt.

This post has been edited by mircea_aq: 27 Jan 2011, 23:17


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 27 Jan 2011, 23:27
Post #190


__________________


Group: Members
Posts: 13.013
Joined: 4 September 04
From: -




Cu acelasi bun-simt, cu ce viteza crezi ca merge rabla asta pe un drum european de exemplu? Eu imi permit sa estimez ca merge cu maxim 80-90 km/h.

Timp in care, masinile "sigure" de care spui tu, merg cu... cat? 140? 150? 200?
Uite ca mie de astea din urma mi-e frica. Si o spun cu toata sinceritatea de care sunt capabil.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 27 Jan 2011, 23:51
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Muttley aici ai o bulina alba , ma bucur ca ai gandit pozitiv ! Felicitari frate , te rog accepta-le ( felicitarile) cheers.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 28 Jan 2011, 00:26
Post #192


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




iar o luam de la capat....

Ce plm aveti cu bietele dacii? Ce dracu v-au facut? Cum adica nu au frane? Cel putin ultimele modele de pompe de frana cu icp in 4 conducte nu faceau nici o diferenta intre dacie si alta masina asemanatoare fara ABS, personal am condus si era sa musc din volan la o frana mai puternica. Domnii de la ITP NU te trec daca nu indeplinesti standardele de franare. Specificatiile din carte spun asa, 200N pentru roata fata si 100N pentru roata spate. La ultima verificare am avut 262 N pe fata si 127 N pe spate deci ma incadrez, asta in situatia in care franele pe spate ma nemultumeau (am schimbat puntea pana la urma). Care e problema?


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Jan 2011, 00:35
Post #193


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.235
Joined: 24 June 07




Problema e ca unii sunt frustrati se pare. Au trecut de la tramvai la "masini" si nu inteleg cum de unii folosesc si apreciaza o Dacie. Sunt de acord ca-s multe Dacii rable pe drum, pericol pentru trafic, dar pe cele care sunt cu adevarat intretinute, ingrijite si asta e cazul Cristinicai, nu vad de ce le-am huli. O sa fie si ea peste cativa ani o raritate, cum sunt 1300-urile acum.
Unii cred ca sunt tinute din lipsa de bani. Dar daca socotesti cat se baga in ele pentru a fi mentinute in starea asta, constati ca depaseste suma pentru acel iubit Clio din 2007.

In toate tarile civilizate exista o cultura si un respect pentru masinile retro. Aceasta masina acolo se incadreaza. La noi exista respect doar pentru tiuning, folie pe geamuri, spoilere si eleroane. Pacat!


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Jan 2011, 00:56
Post #194


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(mircea_aq @ 27 Jan 2011, 23:15)
Am citit topicul integral si sunt de parere ca locul unei astfel de masinutze e in garajul personal, pe circuit, pe mosia proprie, oriunde iti doresti dar pe strada, in trafic, NU. Daciile berline, indiferent de anul de fabricatie, nu au avut niciunele un sistem de franare calumea, nu vreau sa-mi imaginez cum functioneaza dezaburirea ... in fine, eu as vrea ca ITP-ul sa se faca pe bune si sa scapam odata de bombele pe 4 roti din trafic, in special de cei cu numere de Texas - Bulgaria.
*


Mai, sa stii ca la noi nu conteaza atat de mult masina si marca ei, cat conteaza proprietarul. Am avut ocazia sa ma sui in sute de masini, de la masini la care imi era rusine ca patez farmacia cu amprentele mele, pana la cotete la care nu ma varam inauntru fara husa si halat. Eh, pot sa zic ca nu este nici o legatura intre marca, pretul masinii si starea in care o tine proprietarul. Am vazut masini de mii de euro cu care proprietarii mergeau cu martorul ABS aprins deoarece rupsesera senzorul si "las-o ba ca merge-asa", sau trosnea directia de iti era frica sa o conduci sa nu se blocheze, sau anvelopele erau la sarma, tapiteria rupta, numeroase gauri de tigara facute in tapiterie, etc, etc.
DAR, intotdeauna am avut un deosebit respect pentru cei care mentineau sau macar se straduiau sa mentina masinile in stare perfecta, indiferent ca erau Dacii, Trabant sau Mercedes.

Atata timp cat o masina ia ITP-ul pe bune, nu vad de ce sa-ti fie interzis dreptul de a circula cu masina. Da, nu are ABS, dar cate din masinile de pe strada il au si este functional? Sau, dacia de bine de rau are tractiune fata. Mai periculos vad un BMW cu tractiune spate condus de un pusti de 19 ani, nu degeaba se spune "orice BMW are pomul sau".

Nici eu nu ma dau in vant dupa Dacii, in conditiile in care am avut una in familie pe care o reparai pe o parte si se strica pe cealalta, dar fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu banii si cu timpul lui liber. In primul rand nu ma afecteaza pe mine acest lucru.


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 28 Jan 2011, 06:23
Post #195


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(mircea_aq @ 28 Jan 2011, 00:15)
Am citit topicul integral si sunt de parere ca locul unei astfel de masinutze e in garajul personal, pe circuit, pe mosia proprie, oriunde iti doresti dar pe strada, in trafic, NU. Daciile berline, indiferent de anul de fabricatie, nu au avut niciunele un sistem de franare calumea, nu vreau sa-mi imaginez cum functioneaza dezaburirea ... in fine, eu as vrea ca ITP-ul sa se faca pe bune si sa scapam odata de bombele pe 4 roti din trafic, in special de cei cu numere de Texas - Bulgaria.

*



mircea_aq - fara nici o suparare.Nu ai citit tot topicul si nici ceea ce am scris eu despre masinuta. Daca ai fi citit ai fi vazut ca in anul 2009 masina a fost supusa unui control in trafic de către RAR-ul din Alba, si inspectorii de acolo si-au mincat de sub unghii ca nu au putut sa-i gaseasca nici o problema.ITP-ul a fost luat pe bune si fara revenire, spaga sau altceva de genul asta.
Nu stiu de unde ai scos-o pe asta ca nu imi permit alta masina, dar ma rog, treaca de la mine. Masina prezentata pe acest topic nu este masina de mers zilnic. Nu am bagat atitia bani in ea ca sa risc zilnic sa mi-o buseasca un putulache cu cine stie ce "rabla" de dupa 2000 careia nu ii merg frinele, sau imi spune candid ca nu m-a vazut.
Masina are frine foarte bune, dezaburirea merge normal, si este inmatriculata in Ro cu toate taxele platite la zi. La ITP a scos noxe cit un Euro 2, asa ca aici nu le-ai nimerit.
La noi Dacia 1310 nu este o masina clasica pentru ca toti taranii si-au permis cite una pe care dupa achizitionare au facut-o cotet de porci.O sa ajunga masina clasica in citiva ani, si am vazut de pe acum destui care regreta ca au renuntat la Dacie in favoarea unei table de fabricatie recenta.
Masinuta nu a fost reparata in fata blocului ci in service cu piese de calitate, in general aduse din UE nu facute de ASAm sau alte balarii.

L.e. Este ultima rugaminte in acest sens.Daca nu aveti nimic bun de comentat sau vre-o critica constructiva de facut, as aprecia daca nu ati mai posta aici.Pentru cei care denigreaaz dacia aveti posibilitatea sa postati la cafenea, iar daca faceti o cautare pe forum aveti si subiectul "De ce este Dacia bataie de joc." Intr-o alta ordine de ideii, daca mai vad postari de genul asta ma apuc sa sterg la gramada.

This post has been edited by STORMTROOPER: 28 Jan 2011, 08:35


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 28 Jan 2011, 07:38
Post #196


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Bai, iar ati inceput ? Pe mine ma apuca nostalgia cand vad o Dacie in trafic (dar una intretinuta, curata, din care nu curg tablele). Tin minte ca pe timpul lui Ceausescu imi doream si eu asa ceva, se faceau liste de asteptare la CEC, pe scurt a fost o masina buna, potrivita pentru epoca aia. Tot respectul pentru proprietarii de Dacii care au grija de ele.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 28 Jan 2011, 10:57
Post #197


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 January 10
From: Arad




QUOTE(mircea_aq @ 27 Jan 2011, 23:15)
Am citit topicul integral si sunt de parere ca locul unei astfel de masinutze e in garajul personal, pe circuit, pe mosia proprie, oriunde iti doresti dar pe strada, in trafic, NU. Daciile berline, indiferent de anul de fabricatie, nu au avut niciunele un sistem de franare calumea, nu vreau sa-mi imaginez cum functioneaza dezaburirea ... in fine, eu as vrea ca ITP-ul sa se faca pe bune si sa scapam odata de bombele pe 4 roti din trafic, in special de cei cu numere de Texas - Bulgaria.

Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu masinutza ta, fiecare e liber sa aiba propriile pasiuni, atat timp cat nu-i afecteaza pe cei din jurul sau.

Ceea ce ma intriga e faptul ca au inflorit jurnalele in care se prea-slavesc tot felul de rable, tarlii, jighimele...care se service-aza complet in 2 ore in fata blocului. Sa fim seriosi nu vorbim de ferrari 365 california sau porsche spyder, dacia nu e o masina de colectie, iar 1310 nu e un clasic, masinile prezentate in aceasta sectiune NU au ce cauta pe drumurile publice pentru ca ne pun vietille in pericol.

In incheiere nu pot sa nu remarc ca de cand cu... criza aceasta poti gasi un Clio 3 din 2007 cu km si dotari bune, undeva la 5000 de Euro. Nu-ti permiti nici macar in conditiile acestea, ia tramvaiul, nu o spun cu rautate ci cu bun-simt.
*




@mircea_aq: Inseamna ca nu sti nimic despre ele si ai postat doar de dragul de a injosi o masina care se putea lipsi bine mersi de parerile tale.

Incaodata ii dau dreptate lui STORMTROPPER,daca nu aveti ceva bun de comentat,sau ceva inteligent de spus mai bine abtineti-va de la postarea comment-urilor non-sens pe acest topic.As vrea sa cred si eu ca e ultima oara cand se intampla asa ceva(cel putin aici).

Daca nu va place daciile vechi si va place doar sa le injositi pe oriunde,si sa vorbiti doar pentru a va afla in treaba si voi(chiar daca nu stiti o iota din aceasta masina) Va rog nu mai postat pe topicul omului,lasati-l in pace !

Salut..

This post has been edited by 1310CL: 28 Jan 2011, 11:02


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hora
post 28 Jan 2011, 13:02
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 July 06
From: Brasov




Excelenta masinuta ta. Mie imi pare tare rau dupa Berlina mea din '98. Mergea brici si cu micile imbunatatiri pe care i le adusesem o transformasem intr-o masina agreabila.


--------------------
Opel Corsa C 1.3 cdti 2006
Ex Dacia 1310, Renault Symbol 1.4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jan 2011, 13:08
Post #199


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(STORMTROOPER @ 28 Jan 2011, 07:23)
La ITP a scos noxe cit un Euro 2
*



Exagerezi si nu ai dreptate, e imposibil asa ceva, nu te supara dar nu o spun cu rautate, si binenteles asta nu inseamna ca nu poti respira in spate la o Dacie non euro cu motorul in stare buna, nu fumigena ca unele tobberoane de pe strazi care nici frane nu au, poate de acolo i se trage aluia.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 28 Jan 2011, 20:21
Post #200


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




argone - s-ar putea sa ma insel, pentru ca nu mai tin minte exact si la o cautare sumara pe net nu am gasit. Din ceea ce am discutat cu inspectorul de ITP pt non-euro valoarea afisata de aparatul cu care se verifica noxele trebuie sa fie max.3,5 CO2 la masini fabricate dupa anul 1985(6)nu retin exact, pt. Euro 1 max.2 CO2, Euro 2 max. 1 CO2, Euro 3 max. 0,5 CO2 iar EURO4 si 5 0 CO2, in acest caz diferenta provenind din alta parte.
Daca are cineva un link sau chiar tabelul cu datele exacte il rog sa le posteze.
La ITP cristinica a scos 1,62 CO2., deci nu este ea Euro 2 dar se incadreaza la Euro 1.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 28 Jan 2011, 20:25
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




argon, mi-a povestit un coleg de servici ca lui au vrut sa-i treaca euro 2 un motor 1.4 de pe renault 5 pus pe dacie, cand a fost la RAR sa rezolve actele.
Cine stie...


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jan 2011, 20:27
Post #202


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




CO2 e una si norma de poluare e alta, la norma de poluare conteaza monoxidul de carbon, hidrocarburile, oxidul de azot, oxid de sulf.

Dioxidul de carbon e rezultat in urma arderii si are directa legatura cu cantitatea de combustibil arsa, nu cu norma euro, celelalte de mai sus, se 'ard' in catalizatoare, cu alte cuvinte nu poti sa ai mai mult de non euro daca nu ai catalizator, EGR, sistem de recuperare a vaporilor, etc.

This post has been edited by argon: 28 Jan 2011, 20:42


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 28 Jan 2011, 20:54
Post #203


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Dupa cum am spus mai sus, nu stiu exact, asa ca nu te contrazic.Stiu chestia cu catalizatorul.Ideea arfi , de curiozitate, sa vad anul viitor cind fac ITP-ul cu tabelul in fata cam ce valori scoate domnisoara.

This post has been edited by STORMTROOPER: 28 Jan 2011, 22:37


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 28 Jan 2011, 21:51
Post #204


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 January 10
From: Arad




Eh,nu va scoate cu mult peste smile.gif Btw,ai luat bateria de pe ea pe timp de iarna?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 28 Jan 2011, 21:55
Post #205


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Normal, din doua motive:
1.Bateria deja are cam 5 ani de la achizitionare si numai in 2010 a trebuit sa o pun de 3 ori pe redresor.
2.Daca era pe masina ramineam fara ea cind mi-a fost sparta in noiembrie.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 28 Jan 2011, 22:03
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Nu inteleg de unde atata inversunare din partea unora pe acest topic. Ati mancat ceva stricat voi, astia cu Renault?

Felicitari proprietarului, masina arata impecabil si merge la fel de bine prin... toata Europa!

This post has been edited by andri1940: 28 Jan 2011, 22:04


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 28 Jan 2011, 22:53
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




I-ai gasit in final electroventilatorul si radiatorul potrivit ? ( le-ai montat )


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 29 Jan 2011, 07:51
Post #208


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Momentan are un radiator pe ea si una bucata elice pe fulie. Am un radiator de rezerva+un electroventilator, care va fi dus la eelctrician pentru verificare, iar la primavara cind da caldura probabil or sa fie montate pe masina.Pina atunci cum nu folosesc masina zilnic nu vad graba de a le monta.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 29 Jan 2011, 13:24
Post #209


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(andri1940 @ 28 Jan 2011, 22:03)
Nu inteleg de unde atata inversunare din partea unora pe acest topic. Ati mancat ceva stricat voi, astia cu Renault?
*



Usurel cu generalizarile. Eu am tot Renault si mi-a placut de don'soara Cristinica. wub.gif Nu e nici o regula ca daca esti proprietar de Renault sa injuri Daciile mai vechi.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 30 Jan 2011, 13:08
Post #210


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(mircea_aq @ 27 Jan 2011, 23:15)
....iar 1310 nu e un clasic, masinile prezentate in aceasta sectiune NU au ce cauta pe drumurile publice pentru ca ne pun vietille in pericol.

....., nu o spun cu rautate ci cu bun-simt.
*



O dacia 1310 e masina buna,si asta alba chiar arata a fi in toate mintile ei....Daca aveai bun simt nu postai !
Daca te uitai la "trenul de rulare" fata si vedeai ca dacia are si brat inferior si brat superior...un paralelogram deformabil asa in linii mari....eu cred ca-i mult mai rezistenta la gauri/asfalt rupt decat una cu suspensie McPherson...aka logan/renault/ford si cam toate astea mai "noi"....si daca-i pusa la punct cu ce plm sa puna in pericol???

QUOTE(Muttley @ 27 Jan 2011, 23:27)
Cu acelasi bun-simt, cu ce viteza crezi ca merge rabla asta pe un drum european de exemplu? Eu imi permit sa estimez ca merge cu maxim 80-90 km/h.

*



o super-viteza.... radmasa.gif daca-i pune cutie in 5 duce si 120 la 3000rpm.....depinde de cv....

mai jos sistem mcpherson...la dacia stiti cum e !

This post has been edited by sobolan: 30 Jan 2011, 13:10

Attached thumbnail(s)
Mcpherson_strut.jpg ( Size: 18.17k ) Number of downloads: 787


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
42 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 09:18
Dacia