Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

85 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Statii CB, NO POLICE-Roman

buzasparta
post 24 Jun 2009, 20:40
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




C@talin: mergi cu antena aia mica? cam ce bataie are aproximativ?


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 24 Jun 2009, 20:46
Post #182


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




nustu in oras cred ca e buna doar cand se vad doua antene intre ele smile.gif.Da de auzit aud,auzeam ce vb tiristi dupa centura pe timisoarei la fabrica de food acolo.
Am vazut saracia aia de micro 30 pe un site de statii cb gasisem cu goole costa 60 ron radmasa.gif ,antena pentru turisme ii zicea tongue.gif ca e mica

24 Jun 2009, 21:48:
si aseara m-am dus pana la palat in parcare si porma la un amic in regie,pe canalul 19 vb unii dupa bld fizicienilor,da cred ca erau radio amatori ca ziceau ca sunt in casa ,au pomenit ca pleaca pana in bucatarie sau alta camera tongue.gif ,baietii emiteau de rupeau biggrin.gif ,de prins prind cu ea,nu pot sa emit departe.

This post has been edited by C@talin: 24 Jun 2009, 20:48


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 24 Jun 2009, 22:00
Post #183


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Sandrino: m-am dus sa spal masina, ca mi-era rusine de ea. probabil si de asta nu ne-am mai auzit. ce naiba, zici ca venisem de la un concurs de off-road!

am vrut sa ajung sa ma intalnesc cat mai repede, la Mondoplast, cu Sandrino, care fie vorba intre noi e un baiat de nota 10. biggrin.gif si am luat-o pe scurtatura scurtaturii, pe campul dintre Drumul Taberei si Soseaua Alexandriei. si m-am trezit in plin camp, mergand pe un drum de pamant batatorit, cu balti la greu. spatele masinii valsa, eu incercam sa mentin directia si in timpul asta vorbeam cu Snadrino, sa ma astepte si pe mine in parcarea firmei mai sus mentionata...

cred ca mi s-a dereglat antena aia mare. in ultimele zile auzeam pe altii, cu foarte multi paraziti. am incercat sa fac eu masuratorile (SWR-u'), insa nu mi-am dat seama ce si cum. asa ca, maine dimineata ma voi duce la cineva sa-mi regleze antena...

C@talin, poate ne vedem maine. dupa ora 20. transmite-mi numarul tau de mobil, pe PM, sa te sun, sa vedem ce si cum... wink.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 25 Jun 2009, 07:40
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(JohnnieK @ 24 Jun 2009, 23:00)

cred ca mi s-a dereglat antena aia mare. in ultimele zile auzeam pe altii, cu foarte multi paraziti. am incercat sa fac eu masuratorile (SWR-u'), insa nu mi-am dat seama ce si cum. asa ca, maine dimineata ma voi duce la cineva sa-mi regleze antena...

*



mosu, nu cred ca e nevoie sa te duci la cineva sa ti-o calibreze. avand in vedere ca ai scula mai bine o faci tu si mai inveti si ceva. Cu imbusul slabesti surubelul si misti antena in bobina in jos si in sus putin cate putin facand masuratori intre timp. Pe canalul 20 ar trebui sa ai REFlectata pe la 1.2-1.4. reflectata 0 pe canalul 1 si ceva mai mare de 1.4, max 1.6 din cate am studiat, pe canalul 40. De unde sti ca nu reusesti ??? Si daca nu reusesti macar sti pe ce dai banii !!! icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 25 Jun 2009, 09:45
Post #185


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




tati, nu este ceva usor. sunt mai multi factori de care trebuie sa tii seama si pe care eu nu-i cunosc. am facut ca aici (http://www.statii-emisie-receptie.ro/info/calibrare.html), mai putin chestia cu scurtatu' antenei. wink.gif am reusit sa balaresc totul si SWR-u' sa se duca in 3 - 3,2. si mai ales, butonul CAL la aparatul de mai jos, unde trebuie sa fie: pe maxim, minim sau la mijloc? unsure.gif

reflectometru.gif ( Size: 6.43k ) Number of downloads: 1031


mey, trebuie sa vad doar o data cum se regleaza o antena si apoi... wink.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 25 Jun 2009, 11:03
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(JohnnieK @ 25 Jun 2009, 10:45)
tati, nu este ceva usor. sunt mai multi factori de care trebuie sa tii seama si pe care eu nu-i cunosc. am facut ca aici (http://www.statii-emisie-receptie.ro/info/calibrare.html), mai putin chestia cu scurtatu' antenei. wink.gif am reusit sa balaresc totul si SWR-u' sa se duca in 3 - 3,2. si mai ales, butonul CAL la aparatul de mai jos, unde trebuie sa fie: pe maxim, minim sau la mijloc?  unsure.gif

reflectometru.gif ( Size: 6.43k ) Number of downloads: 1031


mey, trebuie sa vad doar o data cum se regleaza o antena si apoi... wink.gif
*




Hai ca nu e draq atat de negru. la mine ieri CAL-ul era pe minim si ai vazut si tu ca masura. a iesit 1.1 pe REFlectata. ideea e ca nu are o precizie foarte buna si nu vezi foarte bine. ar trebui ca swr-ul sa stea fix. cu taiatul nu se pune problema, pentru ca la tine a fost reglata si a mers ok. ideea e ca dupa ce ai calibrat antena pe o anumita pozitie sa o pui numai acolo.


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 25 Jun 2009, 12:35
Post #187


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




am schimbat cu totul talpa magnetica + cablul. mi-am luat una de 160 mm (inainte aveam 145). cica antena e mai buna, cu cat baza magnetica e mai mare si lungimea ei depaseste 1,5 m. acu' se aude bine la junghiuletu' meu de TTi. insa, am descoperit altceva: statia imi emite in 3 W, nu in 4. ori avea ala aparatul de masura dus, ori... trebuie neaparat sa-mi iau si eu un amplif. wink.gif mi-a mai masurat cineva statia mai de mult si emitea in 4W. acu' vad ca regreseaza! sad.gif

Sandrino, bine ca nu ai luat ieri de la Mondoplast amplifu' ala cu preamplificare Braun Grup L-100 de 100 W. mi s-a soptit tandru in ureche ca sunt proaste, in sensu' ca se strica una-doua si mai ales, la autoturisme, trebuie sa fii destul de atent ca papa multa energie. la volovo-u' tau n-o fi problema prea mare, da' la loganu' meu mi s-a recomandat amplif de 30 W...


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 25 Jun 2009, 15:39
Post #188


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




johny deci ia zis ne vedem azi ? pe unde vrei tu chiar si la mioghiros daca e in parcare intersectia cu brasov dr taberei.

Io intampin ceva probleme cu statia :| se pare ca e bruiat rau cand merge motoru,oare de ce ? ,De la antena mica.Io sunt cu ea montata pe tico biggrin.gif .Da-mi un apel cand esti liber smile.gif si stabilim udne ne vedem .Poate vine si sandrino daca nare treaba smile.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 25 Jun 2009, 15:51
Post #189


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Fericici mai sunt unii, trag o fuga si iau ce vor de la magazinul ala de statii , eu de cand incerc sa ajung si nu am drum, sa-mi iau o antena baza, parca asa-i zice la aia de 7 metri. sad.gif


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 25 Jun 2009, 19:38
Post #190


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




fratele meu intru atoturism, da' ce faci cu antena aia baza? ai si in casa un radio CB? in cazu' asta, mi-ai luat-o inainte... tongue.gif [si daca nu stiai, prin bobor, in loc de fratele meu, se mai foloseste si forma contrasa: fratemeleu radmasa.gif]

C@ta: ne vom vedea maine vis-a-vis Moghioros, la McDonald's (Billa), in parcare. orele 17-18-19. adica dupa examenu' tau. si apropos: MULTA BAAAAAFTA! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Sandrino: apari si tu? stiu ca stai departe, in partea ailalta a Bucurestiului, da' daca vii, promit ca te-nvat o scurtatura, incat, chiar si la ora aia, ajungi in maximum 20 minute acasa... biggrin.gif

cine mai doreste, este binevenit sa vina sa ne intalnim. nu credeti ca ar fi cazu' sa incercam sa strangem randurile, in jurul pasiunii noastre: CB Radio? wink.gif nu de alta, da' maine-poimaine trecem in gashca in level 2, adica radioamatorism!!! biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 25 Jun 2009, 23:43
Post #191


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




Astazi insfarsit am reusit sa vb cu cineva si am ramas placut surpins smile.gif
Io stand la Palatu parlamentului
Primu a fost un nene care mia zis ca e la big berceni,radioamator ca mereu sunt pe canalu 29 mai multi.
Apoi am vb ceva timp cu un nene cu turism de la gara de nord,care a ramas mirat ca ma aude asa de bine de la 5 km distanta fara statie si antena calibrata,mi-a recomandat sa nu mai umblu la ea so las asa ca merge prea bine.
Porma inca unu de la piata muncii facea proba de statie,i-am raspuns si mi-a confirmat ca aude palatu biggrin.gif
Si apoi cineva de la apaca,care nea avertizat ca e politie acolo. smile.gif
Deci ciudata situatie.


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 26 Jun 2009, 07:50
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




din pacate nu pot sa apar pentru ca plec din buc. poate alta data.
............

Orcium ampliful ala nu se potriveste la mine ca are intrarea de maxim 5W si risc sa il ard, deci.............alta marca oricum. studiez piata si oferta. ma bate gandul sa ma duc la vox sa iau si sa il monteze ei ca sa nu fie vre-o problema si sa se arda finalul. in fine............mai vedem.


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 26 Jun 2009, 08:11
Post #193


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Johnnie K Urma sa angajez un sofer si loganul pe care il conduc sa-l donez firmei sa-si care clientii (moca), antena imi trebuia pentru conexiune permanenta cu masina firmei, dar a dat criza. Si am pus planul la pastrare.

This post has been edited by logan1.5dci: 26 Jun 2009, 08:39


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 26 Jun 2009, 12:42
Post #194


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




de ieri pana azi a dat criza?


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 26 Jun 2009, 13:13
Post #195


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




De ce nu faci un efort? Era un proiect ce urma sa-l infaptuiesc cand imi luam eu masina noua. Masina noua, datorita crizei nu mi-am luat inca. Dar sistemul de care vorbeam il pot pune la punct, numai ca nu mai e asa graba. Asa ca antena am sa o iau, cand ajung la Bucale (stiu ca se trimite si colet, dar vreau sa vada si ochiul) si sa o am pregatita, ca nu merg prea des la capitala.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Jun 2009, 13:39
Post #196


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.888
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




O intrebare de necunosctor... exista vreo sansa ca sa pot prinde si asculta cu un Cobra M200 statiile de pe TIR-uri?

Stiu ca soferii romani folosesc canalul 22 ... dar nu stiu daca jucaria mea prinde sau nu frecventa respectiva..

This post has been edited by cj98czh: 26 Jun 2009, 13:40


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jun 2009, 13:56
Post #197


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.007
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca statia de care vorbesti e asta: http://www.thunderpole.co.uk/cobra_200-glt-dx.html nu poti. Aia e in banda de 10 metri (28-29.7 MHz), CB-ul e in banda de 11m (27 MHz).
Banda de 10 e rezervata radioamatorilor, nu poti emite in banda aia decat daca ai licenta, altfel e cam grav. Si as zice din ce ai intrebat ca tu nu ai licenta. Daca statia e alta... pune o poza sau un link.

This post has been edited by einstein1984: 26 Jun 2009, 13:57


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Jun 2009, 16:44
Post #198


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.888
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu, nu este vb. de aia.. este vb. de o statie de emisie receptie Cobra MT200, scuze ... stiam ca se numeste m200 si nu mt200... sau walkie talkie... cum vrei sa-i spui...

This post has been edited by cj98czh: 26 Jun 2009, 16:44

Attached thumbnail(s)
image.jpg ( Size: 22.74k ) Number of downloads: 760


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 26 Jun 2009, 16:54
Post #199


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




nu. walkie talkie sunt PMR-uri (Gama de frecventa: 446.00625 la 446.09375MHz) iar TIR-isti luctreaza in CB (26.565 la 27.99125 MHz).


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Jun 2009, 17:01
Post #200


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




Azi m-am gasit si io cu johny am incercat sa ne jucam cu antenele si cu aparatu de calibrat de iesit a iesit ceva.
Jhony super baiat de nota 10 smile.gif ,mi-a facut placere sa-l cunosc .smile.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 26 Jun 2009, 20:17
Post #201


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Merci, C@ta. mi-ai amintit mult de mine atunci cand eram student. biggrin.gif biggrin.gif ne vom mai intalni, in mod sigur, dupa ce te intorci de la Braila. esti un baiat de nadejde, pe care te poti baza la o adica si mie imi face placere sa te numar de astazi printre prietenii mei... biggrin.gif

m-am intalnit cu C@talin si, dupa un mic popas la McDonald's (junk food-u' sa traiasca!), am tras la umbra copacilor de langa Parcul Moghioros, unde am inceput sa ne jucam la antene. Am reusit sa scadem SWR-u' la maximum (1,3-1,5 la mine, iar la el, valorile sunt putintel mai mari), doar din ridicatu'/coboratul antenelor. acu' se aude o idee mai bine. biggrin.gif

tot noi am mai descoperit ceva super: daca comutati pe frecventa d (Germania), aia care are 80 de canale, e OK. primele 40 sunt comune cu frecventele EU/E/F si celelalte 40 variaza intre 26.565 - 26.955 MHz, adica inaintea celor normale, pe care le utilizam noi in radio CB (26.965 - 27.405). si ghici ceva: e liniste-mormant acolo si m-am putut conversa cu C@ta lejer, fara sa fim deranjati de nimeni. pe canalul... 69! radmasa.gif

cj98czh si einstein1984: bine ati venit printre noi! biggrin.gif biggrin.gif

si sa nu uit: Dumnezeu sa-l odihneasca pe MJ! si uite asa, mai dispare o bucatica din tineretea mea... mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 26 Jun 2009, 20:23
Post #202


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(JohnnieK @ 26 Jun 2009, 20:17)
tot noi am mai descoperit ceva super: daca comutati pe frecventa d (Germania), aia care are 80 de canale, e OK. primele 40 sunt comune cu frecventele EU/E/F si celelalte 40 variaza intre 26.565 - 26.955 MHz, adica inaintea celor normale, pe care le utilizam noi in radio CB (26.965 - 27.405). si ghici ceva: e liniste-mormant acolo si m-am putut conversa cu C@ta lejer, fara sa fim deranjati de nimeni. pe canalul...  69!  radmasa.gif
*


cred ca stiti ca in ro nu-i tocmai ortodoxa treaba care ati facut-o... wink.gif smile.gif


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Jun 2009, 20:28
Post #203


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




nui ortodox nici sa ai statie de 40 w pe masini da multi au tongue.gif oricum eu stau lipit pe 22,cand am pelcat acasa dupa intalnirea cu jhonni am plecat pe ghencea mare prostie,semaforu era pe intermitent de la intersectia cu 13 sep,si coloana in draci,ce mai injurau tiristi politisti care nus,cand le-am zis ca a venit tanti cap de creta toti sa pelce la cratita nu sa dirijeze traficu =))

This post has been edited by C@talin: 26 Jun 2009, 20:30


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 26 Jun 2009, 20:31
Post #204


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




hi! hi! hi! blush.gif

auzi, da' pe tir-istii/camionagii aia care iti bubuie in urechi cu 100 W, bagandu-si si scotandu-si... aia sunt in regula? mad.gif

stiu, asta nu inseamna ca daca baietii aia gresesc, tre' s-o fac si eu... smile.gif

auzi, de curiozitate, stie cineva daca o exista vreo lege care sa reglementeze frecventele astea de radio CB? unsure.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Jun 2009, 20:33
Post #205


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




cred ca e,nustu,oricum era trafic si pe acolo pe 54 si inca un canal dasta mare vorbea cineva smile.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 26 Jun 2009, 20:40
Post #206


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




auzi, C@ta, intamplare tot in intersectia aia de la 13 Septembrie. relatata de un prieten, care ajunsese in coloana ce se formase. in fata, a doua masina de la semaforu' pe intermitent. si in intersectie o politista miniona, draguta, care incerca sa dirijeze fara prea mult succes traficu'. golanii din masini isi pierdusera la un moment dat rabdarea si au inceput sa o claxoneze. ba unu', mai tupeist, a scos capu' pe geam si caraia ceva. la care gagica, super-nervoasa, se intoarce catre ala, care era in prima masina si ii adreseaza:

QUOTE
- ce pooola mea vrei, ma? stai dreaq in coloana si nu mai face atata galagie!


cica, in momentu' urmator, toti au devenit mielusei. radmasa.gif si si-au asteptat cuminti randu' la traversat intersectia, supervizati atent de tanti politista... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Jun 2009, 20:43
Post #207


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




radmasa.gif oricum tanti aia era sa ma omoare azi sad.gif ,bou de coleg al ei a facut semn la cei din drepta mea sa plece,ea a facut semn la noi sa plecam sad.gif si era sa se urce autobuzu pe mine :|

26 Jun 2009, 21:45:
si atunci dupa ce am scapat le-am zis colegilor ca sunt varza gabori tongue.gif

26 Jun 2009, 21:51:
si inate sa vina gabori acolo,un coleg cica acolo e totu la mica intelegere,io ma bag in seama si le zic ca e blocata toata intersectia ,la care altu colegu unde ai pomenit in romania intelegere,care e mai mare ala are prioritate radmasa.gif ,si era un peisaj misto,3 autobuze in mijloc intersectiei radmasa.gif

This post has been edited by C@talin: 26 Jun 2009, 20:51


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 26 Jun 2009, 21:36
Post #208


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




daca ar fi sa ne luam dupa ce scrie aici (http://www.hamradio.ro/default.asp?id=11&ACT=5&content=45&mnu=10) atunci noi iesim din reglementare cu cateva canale... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

conform Deciziei nr. 62 din 25.01.2005, privind Categoriile de frecvente radioelectrice a caror utilizare este libera, ian te uita ce scrie mai jos, in tabelele alea:

QUOTE
26,957 - 27,283 MHz RO-IR 001


si cum noi avem canalele intre 26.965 si 27.405 MHz, rezulta ca NOI UTILIZAM IN MOD ILEGAL CANALELE 28-40... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

asa ca, nu pot sa va numesc decat intr-un singur fel: ILEGALISTILOR!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

sa ma contrazica cineva cu legea daca poate... wink.gif

unde sunt reglementarile care-mi spun ca pot umbla doar cu o statie radio CB de 4 W? unde sunt interdictiile pentru amplif-urile de 100 W atasate la statiile radio CB? am vazut pe undeva, ca doar radioamatorii pot emite in functie de clasele de calificare pe care le au, cu amplifuri de la 100 W in sus. si atunci, cine m-ar opri pe mine sa-mi cumpar cu un amplificator de 30 W? sa vedem ce poate sa-mi faca organu'... biggrin.gif

<span class='edit'>26 Jun 2009, 22:46:</span>
CATEGORII de frecvente radioelectrice si benzi de frecvente radioelectrice a caror utilizare este libera (exceptate de la licentiere):

6.765 - 6.795 MHz

13,553 - 13,567 MHz

26,957 - 27,283 MHz

40,660 - 40,700 MHz

138,20 - 138,45 MHz

433,050 - 434,790 MHz

863 - 870 MHz

868,000 - 868,600 MHz

868,700 - 869,200 MHz

869,400 - 869,650 MHz

869,700 - 870,000 MHz

2400 - 2483,5 MHz

5725 - 5875 MHz

24,00 - 24,25 GHz

61,0 - 61,5 GHz

122 - 123 GHz

244 - 246 GHz

la care se mai adauga RLAN, HIPERLAN si dispozitive cu raza mica de actiune destinate detectarii victimelor avalanselor...


<span class='edit'>27 Jun 2009, 09:39:</span>
nu ma mai combate nimeni? am ramas singur pe baricade? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

am gasit, in final, Decizia IGCTI nr. 62/2005 actualizată la 01.06.2006, forma INTEGRALA, nu doar cea partiala care apare pe site-ul radioamatorilor. o puteti gasi aici (http://www.legestart.ro/Decizie-nr-62-din-2005-(MTM4MDU4).htm)

retrag tot ce am spus mai sus... blush.gif

This post has been edited by JohnnieK: 27 Jun 2009, 09:00


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 28 Jun 2009, 15:46
Post #209


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




facusi buc-braila smile.gif nu bateam eu prea tare cu statia din cauza antenei dar tirurile care le-am intalnit mi-au raspuns ca e liber pot sa-i dau fara mila pana in br,le-am zis si io ca era politie la vama la slobozia, se fataia pacolo cap de creta,da sa mai intrebe ca io am antena mica si nu emit tare,la care ei,esti cumva cu tico care a trecut.Io da colegu .El:ok sanatate drumuri bune,etc. smile.gif
Si cand am ajuns la lacu sarat ma intrebat cineva daca e liber la un sat si i-am raspuns ca e liber doar ce am venit deacolo. smile.gif
E chiar misto. 04.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 28 Jun 2009, 19:43
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




nu te-a injurat nici unul? ma uitam pe niste forumuri ca au mai patit unii sa intrebe daca este liber in una din localitatile de pe traseu sau daca se pot baga in depasire si mai erau injurati de camionagii.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
85 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 18:17
Dacia