Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Usa sofer: reglare + senzor

shyck
post 5 May 2011, 14:13
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 620
Joined: 24 August 05




am 2 probleme cu usa soferului

1. masina nu mai detecteaza usa daca o deschid/inchid, a picat iarna trecuta, apoi si-a revenit, acum a picat de tot. nu detecteaza daca deschid sau inchid usa, practic ar trebuii sa inchida lumini, cd...etc, mai rau e ca trebuie sa ma dau jos mereu cu cartela in mana, odata am patit-o cu cartela in mana, am blocat usa deoarace nu eram sigur ca erau blocate, le-am blocat din interior, si am iesit si surprizaaa.

ce e de facut? e din broasca? trebuie schimbata integral? e din cauza becului? (problema intalnita de cei cu laguna am vazut)

2. masina are deja aproape 8 anisori, usa sofer sa cam lasat un pic

cum se reaseaza? auzisem pe cineva ca e sudata si nu ai ce face? blink.gif blink.gif blink.gif


--------------------
Renault Megane IV Estate 2018 GT 205
Ex: Renault Megane II Sedan 1,6 16V 2003 Privilege + Cruise
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgerusu
post 5 May 2011, 14:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 29 December 10
From: iasi




la 1 nu stiu sa iti raspund
la 2 usa se regleaza de la suruburile alea de la balamale. sfatul meu este sa te duci la un service...nu neaparat unu cu pretentii. Nu are cum sa te taxeze cu mai mult de 20 de lei pentru ca e o operatiune de 5 minute pentru cine stie ce face.


--------------------
renault megane II 2005 coupe 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 May 2011, 14:26
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




1- Nu inteleg care e surpriza? Daca blochezi usile, pot fi deschise din interior, daca o deschizi se deblocheaza toate... daca si ai alarma, aceasta nu se dezarmeaza si incepe sa urle.
In broasca e integrat un microintrerupator, ala e oxidat, sau fir intrerupt intre broasca si mufa de pe stalp.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shyck
post 5 May 2011, 14:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 620
Joined: 24 August 05




QUOTE(19vik @ 5 May 2011, 14:26)
1- Nu inteleg care e surpriza? Daca blochezi usile, pot fi deschise din interior, daca o deschizi se deblocheaza toate... daca si ai alarma, aceasta nu se dezarmeaza si incepe sa urle.
In broasca e integrat un microintrerupator, ala e oxidat, sau fir intrerupt intre broasca si mufa de pe stalp.
*




nu e nici o surpriza, doar ca normal daca ieseam din masina anula inchiderea centralizata, acum nu mai merge, aia e buba, si trebuie reparata, vreau ajutor sa identific mai usor problema


--------------------
Renault Megane IV Estate 2018 GT 205
Ex: Renault Megane II Sedan 1,6 16V 2003 Privilege + Cruise
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 May 2011, 14:33
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Microintrerupatorul ala... mai pe intelesul tuturor, vede daca usa e deschisa sau inchisa... are acelasi rol cu intrerupatoarele de pe praguri sau stalpi de la alte masini. Daca nu mai merge, UCH-ul nu stie ca ai deschis usa si nu da comanda de deblocare la celelalte usi.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shyck
post 5 May 2011, 15:08
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 620
Joined: 24 August 05




QUOTE(georgerusu @ 5 May 2011, 14:21)
la 1 nu stiu sa iti raspund
la 2 usa se regleaza de la suruburile alea de la balamale. sfatul meu este sa te duci la un service...nu neaparat unu cu pretentii. Nu are cum sa te taxeze cu mai mult de 20 de lei pentru ca e o operatiune de 5 minute pentru cine stie ce face.
*




balamalele se pot schimba? ideea este ca la prima treapta de usa deschisa, se lasa 1-2 mm, se simte un joc. sau nu este din balamale?

QUOTE(19vik @ 5 May 2011, 14:33)
Microintrerupatorul ala... mai pe intelesul tuturor, vede daca usa e deschisa sau inchisa... are acelasi rol cu intrerupatoarele de pe praguri sau stalpi de la alte masini. Daca nu mai merge, UCH-ul nu stie ca ai deschis usa si nu da comanda de deblocare la celelalte usi.
*



ok, am inteles, remedii? cum pot proceda? sau schimb tot?


--------------------
Renault Megane IV Estate 2018 GT 205
Ex: Renault Megane II Sedan 1,6 16V 2003 Privilege + Cruise
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CyberC
post 5 May 2011, 15:16
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 October 09




Salut,

Vezi ca exista 2 posibilitati :sa ai , sau sa nu ai contactor pe stlpul de la aripa stanga fata.
In situatia in care ai, exista o clema de plastic de care trebuie sa ridici in sus si aceasta va debloca conectorul.Dupa asta incearca sa cureti in interior cu ceva alcool contactii si ar trebui sa mearga.
Daca nu ai contactor nu stiu ce sa zic dar cred ca e tot din firele de acolo la cre ai acces prin interior


--------------------
Renault Megane 2008/1.6 16v Privilege - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shyck
post 5 May 2011, 21:30
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 620
Joined: 24 August 05




QUOTE(CyberC @ 5 May 2011, 15:16)
Salut,

Vezi ca exista 2 posibilitati :sa ai , sau sa nu ai contactor pe stlpul de la aripa stanga fata.
In situatia in care ai, exista o clema de plastic de care trebuie sa ridici in sus si aceasta va debloca conectorul.Dupa asta incearca sa cureti in interior cu ceva alcool contactii si ar trebui sa mearga.
Daca nu ai contactor nu stiu ce sa zic dar cred ca e tot din firele de acolo la cre ai acces prin interior
*




good to know

ca m-am uitat azi de mi sa acrit daca am sau nu am un contactor, in broasca ma uitai ca vaca la poarta noua, nu am ce vedea decat daca o dau jos


si in caz ca nu e acolo e in broasca nu? sad.gif sad.gif sad.gif blink.gif blink.gif mad.gif mad.gif

This post has been edited by shyck: 6 May 2011, 13:27


--------------------
Renault Megane IV Estate 2018 GT 205
Ex: Renault Megane II Sedan 1,6 16V 2003 Privilege + Cruise
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zipy
post 22 Apr 2012, 20:00
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 June 11




Scuzati ca readuc la viata topicul. Ce ar trebui sa demontez ca sa am acces la microintrerupatorul ala. Pe traseul care vine de la el, as dori sa montez o lampa(cum este aceea de la portbagaj) si sa decupez din plasticul de pe partea interioara a usii, a.i. atunci cand deschid usa, lampa aceea sa se aprinda si sa lumineze jos. Credeti ca este posibil?


--------------------
Renault Megane 1.5 dCI, 86hp, Sedan - TR 04 ZIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 23 Apr 2012, 10:33
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Se poate, dar nu poti sa legi lampa la firele microantrerupatorului ala... daca nu ma insel, are 5V. Eu am lampile alea in usi din fabrica. Aici gasesti schema de conectare a lampilor la mufele din stalpi si mai departe la UCH:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=107...dpost&p=1322279


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zipy
post 23 Apr 2012, 13:20
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 June 11




Am gasit in mare tot ce imi trebuia. Multumesc frumos


--------------------
Renault Megane 1.5 dCI, 86hp, Sedan - TR 04 ZIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 07:09
Dacia