Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

JAnte aliaj scenic 2

cojocaru27
post 3 Nov 2009, 14:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 May 06
From: bucuresti




Salutare,
am si eu o problema de incepator asa ca va rog sa-mi raspundetic u rabdarea de riguare. Vreau sa achizitionez niste jante de aliaj pentru un scenic 2 din 2006, 1.6 16v. Ideea este ca nu stiu dimensiunea care trebuie, stiu ca sunt pe 16' dar nu stiu daca sunt aceleasi care merg si pe megane 2 si chiar si pe clio sau logan.
Nu as vrea sa le iau chiar de la reprezentanta ca sunt foarte scumpe insa vreau unele originale nu vreau din alea aftermarket gen rial and stuff. o sa caut la vanzare pe forum chiar dar vreau sa stiu intai daca sa ma uit si de megane sau doar de scenic (sunt jante special de scenic).

Multumesc mult pentru ajutor.


--------------------
volvo s40 2008 2.0d 134cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 3 Nov 2009, 14:58
Post #2


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Jantele de aliaj pe 16" folosite pe Scenic 2 se regasesc si pe Megane 2...deci cauta de megane, sunt cateva modele...vezi ce-ti place.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 3 Nov 2009, 18:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Ca info merg si jante de 15 pe motorizarea ta, scrie si in cartea de identitate

Jantele originale sunt facute pentru reno de diversi, ale mele sunt CMS - made in turcia, chiar daca masina e construita in FR
eu daca ar fi sa imi cumpar acum jante as merge pe ceva aftermarket de la o firma consacrata BBS sau OZ, care sunt mult peste cele originale, parerea mea.
Masina mea fiind rosie o vad asortata cu astea http://www.ozracing.ro/wheels/racing/35th-...-serie-rossa/ro
http://www.ozracing.ro/wheels/choose-a-whe...-07.2003/-16/ro


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cojocaru27
post 6 Nov 2009, 11:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 May 06
From: bucuresti




Ideea e ca vreau jante ori originale ori afyermarket dedicaye renault ori cel putin testate de cineva mai mult timp pe masina. Am avut probleme odata pe un ford mondeo2 cu niste jante rial care mi-au stricat discurile si nu prea ma mai risc. In plus nici nu ma omor dupa tuning pref cele originale in general. Poate sa-mi spuna cineva cam cat ar costa unele originale pe 16 noi la renault sau la
cineva care vinde astfel de jante originale. Mersi mult.


--------------------
volvo s40 2008 2.0d 134cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 6 Nov 2009, 12:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Jante originale la reprezentanta Reno, sunt in jur de 800 RON/buc, pe 16".


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cojocaru27
post 6 Nov 2009, 13:01
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 May 06
From: bucuresti




Deci ramane sa caut la cineva care comercializeaza acelasi tip de jante dar la un pret decent, 8 milioane mi se pare enorm. Sau aftermarket daca stiti o firma ok pentru renault.


--------------------
volvo s40 2008 2.0d 134cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 6 Nov 2009, 14:24
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Asa cum am spus. preturile la jante pe 16" in reprezenante variaza, uite exemplu:
Attached File  Oferta_accesorii_OCTOMBRIE_2009___Megane_II_.pdf ( 115.69k ) Number of downloads: 145
Cele Reinastella sunt 710 Ron/buc.

Daca te uiti atent pe topicul Bursa sigur gasesti, set de 4 jante de Megane II pe 16" la un pret bun.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 9 Nov 2009, 09:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




nu stiu ce jante ai pus tu pe ford, poate nu erau pentru mondeo, poate nici nu erau pentru Ford, ca se potrivesc si cele de Peugeot la Ford
Oricum Renault nu se prea potriveste cu nimic, din cauza gaurii centrale care trebuie sa fie mai mare decat la restu care au 4 x 100 (la prezoane)
daca 800 de RON pentru o janta noua ti se pare enorm... atunci OZ sau BBS nu prea se incadreaza
vorba lui dan22y mai bine te uiti pe bursa dupa ceva SH, dar e cu dus si intors
succes


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cojocaru27
post 9 Nov 2009, 11:56
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 May 06
From: bucuresti




NU mi se pare enorm in general vb, mi se pare enorm pentru situatia in care ma aflu eu. Sincer am spus si intr-un post anterior, nu caut sa fac tunning masinii, nici macar nu e masina mea ci a mamei mele si parca nu vad o femeie la 50 de ani cu jante oz eventual rosii. Ma intereseaza asa cum spui si tu ceva sh dar foarte bine intretinut sau ceva aftermarket dedicat renault si la fel intr-o stare foarte buna. Era de exemplu un anunt cu niste jante noi cu 250 de euro setul, insa erau cam ciudate ca nu aveau capacelul din mijloc si nici provenienta nu am inteles-o exact, ma rog ceva de genul asta caut.
Spune-mi te rog de ce e cu dus si intors, care sunt riscurile in mare?

Jantele de pe mondeo erau niste rial-uri care incalta multe forduri mondeo 2.


--------------------
volvo s40 2008 2.0d 134cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 9 Nov 2009, 12:13
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Pai riscul este sa iei niste jante (toate sau doar una/doua) care au fost "roluite" la caldura flacarii de butelie, acestea se vor stramba foarte repede si mereu.

Acum ca ai mai spus din context, eu cred ca cel mai bine e sa mergi pe jante de tabla si capace Renault (sau altceva de calitate). Jantele de aliaj sunt pentru design si/sau performante, iar aici nu este cazul. Eu personal asa as proceda

Dar cele care sunt pe masina au probleme? sau vrei pentru rotile de iarna?


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cojocaru27
post 9 Nov 2009, 14:57
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 29 May 06
From: bucuresti




acum pe masina sunt jante de tabla cu roti de iarna.
Eu caut acum niste jante de aliaj pe care sa pu cauciucuri de vara.
In plus am eu o problema cu jantele de tabla si capace peste, mi se pare prea din anii 90 asa. Se strica imediat capacele, trebuie sa ai grija cu ele sa le pui soricei de prindere sa nu le fure, iar alte capace decat cele reno arata ca din piata obor.
In schimb jantele de aliaj raman jante de aliaj, chiar daca se mai zgarie la o bordura sau ceva tot jante de aliaj raman nu crapa nu se sparg, decat daca insisti prea tare.
Mersi mult oricum pentru sfaturi.


--------------------
volvo s40 2008 2.0d 134cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 01:25
Dacia