Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

tuning hardware la motor 1,9 dci

popescudanconstantin
post 17 Feb 2007, 18:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 06




sal,
adresez intrebarea tuturor celor pasionati de tehnica:

ce putem face pt. imbunatatirea parametrilor unui motor DCI? cresterea puterii de aspiratie prin montarea unei turbine suplimentare cat ajuta? care pozitionare este recomandata, una in paralel sau in serie?, daca se inseriaza, nu strica rapid turbina originala prin supraturare si distrugerea sa??
lansez provocarea si astept raspunsul vostru.

apropo, ce ziceti de montajul asta?


Attached thumbnail(s)
09_turbo_02_evo406.jpg ( Size: 26.03k ) Number of downloads: 936


--------------------
Renault Laguna II 2001, 1,9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Feb 2007, 18:41
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Zic ca nu prea isi are rostul si spun asta din punct de vedere financiar....chiptuning-ul este mai ieftin...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 17 Feb 2007, 18:43
Post #3


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




inca o turbina ? radmasa.gif .. nu crezi ca e mai simplu de schimbat turbina actuala cu o alta turbina ? radmasa.gif


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BASU
post 17 Feb 2007, 19:06
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 27 December 05
From: Bucuresti




ce vrei tu popescudanconstantin acolo seamana cu motorul de la VAG 1.4TSI smile.gif
eu pentru inceput iti recomand o resoftare... daca vrei mai mult, primul pas este schimbare turbinei, cu ceva mai mare Ex: Garrett GT18, GT20.. etc
asta presupune si galeria de evacuare custom si downpipe

This post has been edited by BASU: 17 Feb 2007, 19:07


--------------------
'04 Renault Megane Sedan 1.9dci Privilege+sunroof
'02 Renault Laguna 2 GT 1.9dCi 107cp+soft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 17 Feb 2007, 22:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Nu prea seamana a VAG, acolo e vorba de o turbina si un compresor mecanic.

In cazul de fata, nu vad rostul unei turbine suplimentare, de altfel nici nu cred ca ai avea unde s-o pui. Mai bine montezi o alta turbina mai puternica, care sa tina o presiune mai mare + remapare poate rezolvi ceva.
Insa sincer nu vad rostul. De ce nu incerci un mtor mai mare (2.2dci) + tuning soft? Cred ca-i mult mai simplu, mai putin costisitor si mai fiabil.

Iar chestia serie/paralel o iau ca pe o gluma buna...


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popescudanconstantin
post 18 Feb 2007, 10:35
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 06




da, rectific, greseala mea.
ma gandeam la un compresor mecanic(asa este, nu e VAG TSI) antrenat de o fulie prin cureaua de la alternator. spatiu se gaseste iar aspiratia de aer creste simtitor. pretul unei turbine mai mari este in primul rand mult prea mare si nu doream nici efectuarea de schimbari prea importante in zona turbinei, ci doar cresterea volumului aspirat pana in aceasta. daca un filtru de aer sport iti poate oferi 3-5 cp in plus, atunci un debit marit printr-un compresor mecanic ar trebui sa ofere cel putin 15-20 cp .

inca o data, nu doresc schimbarea turbinei originale, ci doar obtinerea unui plus de putere printr-un debit marit de aer la intrarea in aceasta.

tuning prin mapare am efectuat. aproape 140 cp dar nu stiu cat de fiabil va mai fi motorul in timp, ma refer la durata de viata.
merci oricum pentru interes.

This post has been edited by popescudanconstantin: 18 Feb 2007, 10:42


--------------------
Renault Laguna II 2001, 1,9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 18 Feb 2007, 11:46
Post #7


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- si daca pui turbina mai mare ce te faci cu pistoanele? nu este asa simplu... maresti presiunea dar capul pistonului sigur va crapa


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BASU
post 18 Feb 2007, 14:10
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 27 December 05
From: Bucuresti




rmg e foarte costisitor alt motor, mai ales 2.2dci + ca este mult mai greu

popescudanconstantin compresorul ala ai idee cat costa?

laguna_2_interceptor stiu mai multe motoare TDI impinse la peste 200CP, cu motorul NEDESFACUT, deci pistoanele stock rezista totusi sunt pistoane de motor TURBo nu de aspirat... ati vazut macar cum arata unul? smile.gif
motor 1.9TDI 100cai stock, impins la 200cp prin, Turbina Garrett GT20, Injectoare de 520cc parca, intercooler mare, tevi inox intercooler turbina
mai pe romanaeste turbina VW transporter 150cp (sau v6 tdi 150cp cum vreti) , kit intercooler pt aplicatii de 650cp ... 600x300x76mm , evacuare turbo-back + toba finala borla 63,5mm fara catalizator, boost controller si binenteles injectoarele mari...
masina asta este in romanaia, bate masini gen civic type r, golf 5 gti, audi s3 (cel de 225), leon cupra (225) ... consuma 9-10% in oras mers destul de tare
nenea care o are sustine ca are ambreiaju stock... aici e discutabil
sa revenim la ce ne intereseza pe noi

cel mai ieftin kit de compresor mecanic cred ca sare de 1000euro

turbina Noua modelul amintit mai sus gasiti si pe la 500-600euro, defapt chiar tipu cu golfu are de vanzare mai multe modele
cred ca mai dai maxim 400euro pe downpipe si evacuare.
cu soft-ul adecvat sistemul commonrail si injectoarele cica fac fatza si dau motorina necesara unei turbine mai mari, deci nu trebuie schimbate cum este cazul la motoarele TDI.

va dau si un link specializat pe modificarea motoarelor VW TDI, si AICI gasiti toate piesele cool.gif

ps: chiar asa ne-au luat-o TDI-urile inainte? pe cand si la noi DCi de 200cp? biggrin.gif

This post has been edited by BASU: 18 Feb 2007, 14:22


--------------------
'04 Renault Megane Sedan 1.9dci Privilege+sunroof
'02 Renault Laguna 2 GT 1.9dCi 107cp+soft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 18 Feb 2007, 14:27
Post #9


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




fmmu' are 130 cp la baza, daca nu ma insel
sau.. zici de ydt ? smile.gif


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 18 Feb 2007, 21:03
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




+200CP ar merge cu motorul asta nou de 2L. dci, 50-60 cai ii poti smulge destul de usor cu un tuning.
Adica tot ma gandesc sa mergi pe stock cat mai mult. Daca ajungi sa umbli la pistoane, injectoare, schimbat turbina, astea-s chestii grele, costa mult si deja scopul masinii e altul.
Sau ia-ti VW! tongue.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BASU
post 19 Feb 2007, 18:13
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 27 December 05
From: Bucuresti




claus in primul exemplu cu 100cp la baza vorbeam de YDT, apoi de baiatu care are si turbine FMM

rmg mai multa putere fara nici o investitie nu se poate
ma repet ca nu trebuie modificat nimic la componentele interne ale motorului, din ce am cintit eu combiantie optima ar fii ca gaurile de intrare si iesire de la intercooler sa aiba acelasi diametru cu teava de inox si cu iesire din turbina
eu zic ca un pret estimativ pentru modificarile de mai sus ar fii intre 1000-1500euro, poate mai mult, poate mai putin, depinde de unde iei piesele respective, si daca sunt noi sau SH

soo nu este nici un Lagunist cu turbina schimbata pe tot forumu asta?

OFF: nu stiu daca ati vazut, dar este un logan facut de "delta" motor 1.5DCI , montat intercooler, traseu inox, si soft cu turbina stock, cica ar avea 100cp


--------------------
'04 Renault Megane Sedan 1.9dci Privilege+sunroof
'02 Renault Laguna 2 GT 1.9dCi 107cp+soft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 19 Feb 2007, 22:05
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Pai nu vad de ce ar baga cineva 2000E intr-o masina ca Laguna ca sa aiba +200 cai! Dupa aia mai bagi vreo 1000 pt a modifica suspensia, frane, etc. Si totul pt ce?? La drum in afara orasului, daca-ti pui mintea cu masina asta de 120cai te poti urca pe multi. Daca-i pui la treaba, merg de n-ai aer. Buba e ca nici cu astia nu ai unde sa alergi si atunci nu vad rostul unei mariri de putere. Iti mai raman liniute, forje scurte si multe fitze. So, merita +2000E? Eu zic ca nu.

Poate o baza de tuning ar fi aia de 2l turbo pe benzina care se presupune ca are trenul gandit mai sport. Daca asa o fi...

Alta devine treaba cu un Clio sau un Megane scurt, dar tot benzina. Masinile diesel tunate mi se par putin fortate. Ca imagine vorbesc. Nu zic ca nu sunt masini diesel tunate ff reusite dar mereu ma voi intreba de ce ala care a avut atatia bani sa bage intr-un diesel nu s-a orientat catre o benzinara. Si asa dieselul din ziua de azi, pt a obtine performantele pe care le are, este plin de anexe sofisticate, senzori, draci, laci care-l fac ff sensibil in exploatare.
Insa din cauza banilor, eu cel putin, am ajuns sclavul consumului. Din aceasta cauza mi-am luat diesel (inainte de asta am avut un Peugeot 405 MI16)
Poate de aia eu nici nu m-am gandit la un tuning prin remapare. Ma rog sa nu o apuce ceva sa se strice asa cum e, ce sa mai zic cu tuning!


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 Feb 2007, 22:13
Post #13


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




DA! ASA E! radmasa.gif
Ia pune inca 200cp pe Laguna aia, sa vedem daca tin planetarele... radmasa.gif
De unde asa idei? huh.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BASU
post 20 Feb 2007, 20:37
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 27 December 05
From: Bucuresti




hai ca asta e buna
daca ar fii sa ne luam dupa ultimele 2 posturi, ce rost isi are motorul 2.0T pe laguna daca voi spuneti cu 120cai sunt suficienti?
de ce tampiti astia de la reno pun acum pe laguna si megane 2.0dci de 140 si 175cai?
banuiesc ca daca v-ar oferi cineva la schimb un motor 2.0dci 175cai l-ati refuza wacko.gif
intr-o depasire este f f bine sa ai niste cai "de rezerva" aici nu e vorba doar de liniute, este vorba si de placera de a conduce, si satisfactia cand depasesti un tir fara prea mare stres
intradevar in oras sunt cam inutili 200cai daca mergi bara la bara

Catalin Marinarul planetarele,ambreiajul,cutia cedeaza oricum, dar nu din cauza celor 200cai... din cauza soferului wink.gif

ps: pana acum nu prea am vazut nici un post constructiv la topicul asta... chiar asa? unsure.gif

This post has been edited by BASU: 20 Feb 2007, 20:41


--------------------
'04 Renault Megane Sedan 1.9dci Privilege+sunroof
'02 Renault Laguna 2 GT 1.9dCi 107cp+soft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Feb 2007, 20:46
Post #15


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(BASU @ 20 Feb 2007, 20:37)
motor 2.0dci 175cai l-ati refuza wacko.gif

Catalin Marinarul planetarele,ambreiajul,cutia cedeaza oricum, dar nu din cauza celor 200cai... din cauza soferului wink.gif

*



Motorul de care vorbești are ambreiaj, cutie de viteze și planetare concepute să reziste la puterea și cuplul mai mare. NU SUNT ACELEAȘI piese ce se pun la un motor de 100cp!

Iți spun sigur că planetarele, cutia de viteze și ambreiajul de pe o mașina ce are standard ~100cp nu sunt fiabile la o creștere de înca 200cp și cuplu la o valoare asemănătoare...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 20 Feb 2007, 21:45
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Tampitii de la Renault pun astfel de motoare pe masini pt ca sunt obligati de trend. Tendinta pietii dicteaza!!

Sa fim seriosi: ce depasire ai vrea tu sa faci si 200 de cai sa te ajute iar 120 nu?? D-aia plecat cu ea de la 1500-2000ture in treapta 4-5??
Crede-ma ca nu am nici un stres cand depasesc un tir sau o coloana! Daca as avea un astfel de stres m-as gandi ca poate nu era cazul sa depasesc atunci si nu ca masina nu duce! wink.gif
Si aici nu vorbim de pomeni, ca la pomana toata lumea sare! Vorbim de o investitie serioasa soft si eventual hard intr-o masina de familie! Poate de asta nu o sa vezi pe aici posesori de Laguna cu nu stiu ce tuning la masina! Asta cu Laguna de 120CP s-o duci la +200 e ca si cum l-ai lua pe Iliescu si vrei sa-l faci campion la 100m garduri!
Iar chestia cu 2.0T nu o inteleg! Nu a zis nimeni ca nu merita sa ai mai multi cai dar in conditiile in care masina din start a fost gandita sport. Sau ma rog, aproape sport pt ca motivul pt care Reno a venit cu 2.0T are alte ratiuni.
Iar ca o concluzie generala din partea mea: poti sa faci o Laguna de 120CP de +200CP prin diverse modificari? Raspuns: DA, sigur ca poti. Dar de ce sa o faci?

Picard out!


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecsm
post 20 Feb 2007, 21:59
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 11 January 07
From: BUCURESTI




QUOTE(BASU @ 18 Feb 2007, 14:10)
ps: chiar asa ne-au luat-o TDI-urile inainte? pe cand si la noi DCi de 200cp? biggrin.gif
*



...NU ...http://forum.tuningchip.ro/viewtopic.php?t=530&highlight=dci ...si mai urmeaza ceva modificari majore pot spune !!!!

p.s. mare om cel care a facut ambreiajul de pe megane biggrin.gif ..felicitari RENAULT

This post has been edited by Alecsm: 20 Feb 2007, 22:01


--------------------
Dacia Logan RALLY - B-23-DCK
Megane 1.9 dCi Privilege 2004 lightweighted :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BASU
post 20 Feb 2007, 22:14
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 27 December 05
From: Bucuresti




rmg stii vorba aia, cine nu risca, nu castiga
daca nu simti pe pielea ta, nu ai de unde sa stii daca este bine sau nu, dar tu din start zici "" Dar de ce sa o faci?""

iti zic eu din propira experienta, si iti pot spune si alti din experienta lor, ca investitia intr-un OBD tuning isi merita fiecare leu wink.gif trust me
oricum in topicul asta nu trebuie sa convingem pe nimeni sa faca acest lucru
parerea mea este ca ar trebui sa posteze doar cei care au ceva CONSTRUCTIV, cei care au modificat/au de gand sa modifice ceva la motorul 1.9dci

bine bine Alecsm biggrin.gif in sfarsit un om care posteaza ceva interesant
sper sa ne tii la curent man cu urmatoarele modificari smile.gif
tine-o tot asa wink.gif


This post has been edited by BASU: 20 Feb 2007, 22:16


--------------------
'04 Renault Megane Sedan 1.9dci Privilege+sunroof
'02 Renault Laguna 2 GT 1.9dCi 107cp+soft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 20 Feb 2007, 23:36
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




am eu flash facut la a mea.. 1.9dci 120cp la 160cp si 375nm. la vara o sa ii schimb turbina cu una ceva mai mare plus alt soft.. alt ambreiaj alte frane.. undeva la 210-220cp cp se ajunge. mai este un megan sedan adus asa pe motorul asta .. este albastru .. se gaseste in bucuresti si are B xx YOU la numar smile.gif va las pe voi sa va interesati de masina aia


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Feb 2007, 00:04
Post #20


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.738
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




aia e modificata de niste baieti care stiu ce fac...intamplator si eu imi fac masinile tot la ei...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rabanne
post 21 Feb 2007, 05:54
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 November 06




QUOTE(MMihai @ 21 Feb 2007, 00:36)
am eu flash facut la a mea.. 1.9dci 120cp la 160cp si 375nm. la vara o sa ii schimb turbina cu una ceva mai mare plus alt soft.. alt ambreiaj alte frane.. undeva la 210-220cp cp se ajunge. mai este un megan sedan adus asa pe motorul asta .. este albastru .. se gaseste in bucuresti si are B xx YOU la numar smile.gif va las pe voi sa va interesati de masina aia
*




Si masina ta si masina lui Alecsm poarta aceeasi semnatura;)Abia asteptam sa ne dai de lucru cu un turbo upgrade la Laguna.

Atat timp cat cel care conduce masina stie s-o menajeze probleme mai mari decat un posibil ambreiaj nu vor aparea. La o adica planetarele sau restul transmisiei pot pica si cu masina stock cu un sofer maniac. Se vehiculeaza tot felul de pareri, a testat cineva practic?Noi da, si masinile chiar tin. Stiu francezii sa faca masini pana la urma;) YOU sta pe aproape cu FMM-ul care are o putere de plecare mai mare si care a suferit modificari majore, YOU avand doar un turbo upgrade si un soft custom adecvat turbinei care ne-a rapit doar cateva zile. Mai mult decat atat, presiunea din turbina cu care merge Megane-ul nu va pune niciodata in pericol pistoanele, bielele sau alte componente interne. Cand upgrade-ul si managementul electronic al masinii este gandit de cineva care cunoaste meseria asta ca pe propriile buzunare masinile sunt si fiabile si rapide:)

This post has been edited by rabanne: 21 Feb 2007, 05:56


--------------------
BMW/MCC Smart E30 325i Supercharged/ForTwo Cdi 1986/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 21 Feb 2007, 07:36
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Pai atunci, care ar fi dezavantajele??? Nu se poate sa fie numai avantaje.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BASU
post 21 Feb 2007, 11:34
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 27 December 05
From: Bucuresti




MMihai bine asa man biggrin.gif baiatul cu megan-ul albastru YOU a postat putin mai sus
rolleyes.gif
QUOTE(Alecsm @ 20 Feb 2007, 21:59)
...NU ...http://forum.tuningchip.ro/viewtopic.php?t=530&highlight=dci ...si mai urmeaza ceva modificari majore pot spune !!!!

p.s. mare om cel care a facut ambreiajul de pe megane biggrin.gif ..felicitari RENAULT
*



sunt de acord cu ce a zis rabanne

andrei1302 man daca ar fii multe dezavantaje crezi ca si-ar mai tuna cineva masina? isi doreste cineva sa stea cu masina stricata sau prin service?
daca tuningul este facut cu raspundere de cineva care chiar se pricepe atunci nu exista nici un dezavantaj asta ti-o spun eu si pot sa confirme si Alecsm, MMihai, b06fcn... si alti care nu au postat aici sau nu au cont pe forum.
am vazut mai multe 1.9dci-uri fie ele mai noi sau mai vechi, cu probleme, cu "luminitze" aprinse in bord, care scot fum mai rau ca o raba... dar uite ca eu am aproape 20.000km facuti intr-un an de cand am softul schimbat si nu am avut absolut nici o problema, am mers cu ea in toate felurile, si prin toata tara gen 6000km in 2saptamani... apropo trebuie sa ii fac acum revizia de 150.000km icon_mrgreen.gif

laguna_2_interceptor
motorul 1.9dci are maimulte versiuni 101cp, 107cp, 120cp, si parca una noua la francezi de 130cp gandeste-te ca la toate pistoanele sunt acelasi, cutie cu 6 trepte este acieasi, si planetarele la fel.. totusi intre prima si ultima versiune este difrenta de 30cp... ar trebuie sa crape ceva nu?

ps:v-am atasat un pdf cu manualul de reperatie al motorului 1.9dci, incercati sa il deschideti sa vedeti macar cum arata un piston de 1.9dci!
numai bine wink.gif


This post has been edited by BASU: 21 Feb 2007, 11:45

Attached File(s)
Attached File  MRMOTF9QCR.PDF ( 1.74mb ) Number of downloads: 284


--------------------
'04 Renault Megane Sedan 1.9dci Privilege+sunroof
'02 Renault Laguna 2 GT 1.9dCi 107cp+soft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rabanne
post 21 Feb 2007, 12:41
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 November 06




[quote=BASU,21 Feb 2007, 12:34]
MMihai bine asa man biggrin.gif baiatul cu megan-ul albastru YOU a postat putin mai sus
rolleyes.gif
sunt de acord cu ce a zis rabanne

andrei1302 man daca ar fii multe dezavantaje crezi ca si-ar mai tuna cineva masina? isi doreste cineva sa stea cu masina stricata sau prin service?
daca tuningul este facut cu raspundere de cineva care chiar se pricepe atunci nu exista nici un dezavantaj asta ti-o spun eu si pot sa confirme si Alecsm, MMihai, b06fcn... si alti care nu au postat aici sau nu au cont pe forum.
am vazut mai multe 1.9dci-uri fie ele mai noi sau mai vechi, cu probleme, cu "luminitze" aprinse in bord, care scot fum mai rau ca o raba... dar uite ca eu am aproape 20.000km facuti intr-un an de cand am softul schimbat si nu am avut absolut nici o problema, am mers cu ea in toate felurile, si prin toata tara gen 6000km in 2saptamani... apropo trebuie sa ii fac acum revizia de 150.000km icon_mrgreen.gif

Vorbim aici de custom tuning, nu de tuning de serie mare pe care-l executa un numar destul de mare de indivizi. Ar fi bine ca toata lumea sa inteleaga faptul ca aceste doua lucruri sunt complet diferite iar implicatiile sunt mult mai multe si mai complexe cand vorbim de modificari mecanice sustinute evident de modificari pe partea de gestiune electronica. NU vreau sa detaliez din perspectiva subiectiva pentru ca nu vreau sa fiu acuzat de auto-reclama.


Lasand aceste discutii la o parte, este usor de dedus ca vor fi multe uzuri suplimentare pe parte de transmisie. NU poate nimeni sa nege acest lucru, insa cand mergi pe drumul tuningului major trebuie sa iei in calcul compromisul si, dupa cum spuneam mai sus, sa protejezi masina cel putin ca atunci cand era de serie. Transmisia unei masini reprezinta o componenta destul de sensibila si costisitoare atunci cand este omorata caineste. Este greu sa depasesti limitele fizice sau mecanice ale unei piese. Poti in schimb s-o exploatezi rational, respectandu-i limitele iar atunci, garantat ea va rezista. Trecand peste partea de transmisie si revenind la partea de motor, atunci cand faci un turbo upgrade, este esential ca gestiunea electronica sa fie facuta in perfecta cunostiinta de cauza, corelarea functionarii turbinei cu partea de injectie fiind decisiva si atat timp cat se pastreaza bunul simt la toti parametri de functionare masina este cel putin la fel de fiabila ca si inainte chiar si pe parte de motor. De ce?Pentru ca in esenta aceste motoare sunt proiectate sa duca mult mai mult de fapt. Putini cunosc acest lucru, putini le cunosc limitele si putini pot controla acea limita. Cel putin din experienta pe care o am pana acum alaturi de Renault, aceste masini sunt f fiabile chiar si cand se apeleaza la tuning.



--------------------
BMW/MCC Smart E30 325i Supercharged/ForTwo Cdi 1986/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 22 Feb 2007, 13:40
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Daca ati vrut sa ghidonati topicul catre publicitate, ati reusit!

Daca tot avem pe cineva intre noi care a facut modificari, il rog sa posteze mai multe detalii despre modificari, nu doar "turbo upgrade si soft custom" si mai putine detalii despre ce inseamna tuning la el si la "ceilalti".

Imi imaginez, din ce se vehiculeaza pe aici, ca acesti baieti nu iau de-a gata o mapa cumprata de afara de la vreo firma de tuning sau mai rau, dat jos de pe net ci stau si gandesc ei o mapare a softului, in functie de ce vrea clientul (consum, zone diferite de putere) si de ce alte modificari hard au mai fost aduse masinii. Pentru ca este o treaba delicata si implica cunoasterea FOARTE bine a unui motor ca sa te apuci sa umbli la nivel de timpi deschidere injectoare, presiune turbina, etc.

Aici as vrea sa insistam si sa dezvoltam subiectul. Poate asa, usor usor unul ca mine capata mai multa incredere in ceea ce se poate face/dezvolta in momentul de fata in Romania pe un motor diesel, in special Renault.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 22 Feb 2007, 14:47
Post #26


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Bine ai venit rabanne pe forum la reno...nu ne-am mai auzit cam de multisor,nu?

Mai tineti minte ce a intrebat popescudanconstantin in primul post?


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rabanne
post 24 Feb 2007, 03:09
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 November 06




QUOTE(ghetau dan @ 22 Feb 2007, 15:47)
Bine ai venit rabanne pe forum la reno...nu ne-am mai auzit cam de multisor,nu?

Mai tineti minte ce a intrebat popescudanconstantin in primul post?
*




Sigur, raspunsul meu este simplu de intuit: in loc sa instalam inca o turbina mai bine punem una mai mare. Ansamblul Bi-Turbo este folosit in general pe motoare mari cu arhitectura de la 6 cilindri in sus si de capacitate mare. Rare au fost cazurile cand pe motoare de capacitate mai mica au fost folosite doua turbine. In cazul unui motor DCI upgrade-ul de turbina este cel mai la indemana si in acelasi timp cel mai eficient ca si performante/costuri.


--------------------
BMW/MCC Smart E30 325i Supercharged/ForTwo Cdi 1986/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rabanne
post 24 Feb 2007, 03:36
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 November 06




QUOTE(rmg @ 22 Feb 2007, 14:40)
Daca ati vrut sa ghidonati topicul catre publicitate, ati reusit!

Daca tot avem pe cineva intre noi care a facut modificari, il rog sa posteze mai multe detalii despre modificari, nu doar "turbo upgrade si soft custom" si mai putine detalii despre ce inseamna tuning la el si la "ceilalti".

Imi imaginez, din ce se vehiculeaza pe aici, ca acesti baieti nu iau de-a gata o mapa cumprata de afara de la vreo firma de tuning sau mai rau, dat jos de pe net ci stau si gandesc ei o mapare a softului, in functie de ce vrea clientul (consum, zone diferite de putere) si de ce alte modificari hard au mai fost aduse masinii. Pentru ca este o treaba delicata si implica cunoasterea FOARTE bine a unui motor ca sa te apuci sa umbli la nivel de timpi deschidere injectoare, presiune turbina, etc.

Aici as vrea sa insistam si sa dezvoltam subiectul. Poate asa, usor usor unul ca mine capata mai multa incredere in ceea ce se poate face/dezvolta in momentul de fata in Romania pe un motor diesel, in special Renault.
*




Intr-adevar, reusita unor astfel de upgrade-uri mecanice+software implica cunoasterea f aprofundata in tandem atat a motoarelor cat si a partii electronice insa nu numai. Experienta acumulata in teste de tot felul reprezinta piatra de temeile in astfel de combinatii. Ceea ce discutam acum reprezinta o "prajitura" pentru noi, instalarea unei turbine mai mari si setarea softului aferent. Mult mai dificila este supraalimentarea unui motor otto aspirat cu turbina sau compresor mecanic si rularea acestuia in presiuni de 0.8 - 1 bar cu internele stock. Aceste modificari le-am realizat cu succes iar masinile merg fara probleme pentru ca au fost gandite in acest sens si nu facute la intamplare. Daca ne-am fi luat dupa ce se spune si nu le-am fi incercat probabil si aceste upgrade-uri la diesel ar fi ramas povesti. Tot ceea ce vreau sa spun este ca pana la urma gestiunea electronica reprezinta baza de la care se pleaca atunci cand se doreste sa se efectueze modificari mecanice. Fara realizarea corecta a softului si in corelatie cu modificarile mecanice aduse se ajunge ori la motoare distruse, turbine sparte sau tot felul de avarii sau, performante si functionari necorespunzatoare si avarii iminente. Este natural ca cel care prescrie piesele destinate modificarii mecanice sa fie chiar cel care lucreaza gestiunea electronica pentru ca acela este cel care stie cum sa stapaneasca functionarea motorului si care cunoaste limitele lui. Pe la noi, din ce am vazut si din ce am lucrat pana acum, la diesel a inceput sa devina o practica relativ uzuala, instalarea unor turbine mai mari la motoarele turbodiesel. Este o practica eficienta din punct de vedere al costurilor si al rezultatelor obtinute atunci cand, ma repet, operatiunea este efectuata corect. Luam aici ca exemplu, Megane-ul lui Alecsm care, plecand de la 1.9 DCI si 120 de cai putere a ajuns ca pe o cursa de accelerare cu start de pe loc sa bata masini mult mai bine cotate precum Honda Civic Type-R, Skoda Octavia RS TDI resoftata, Golful 4 TDI FMM si altele, masini care stim cu totii ca nu sunt de ici de colo. Cine spunea ca Renault DCI nu poate fi mai performant decat altii acum are certitudinea ca s-a inselat. Toate acestea au fost obtinute prin instalarea unei turbine hibrid cu compresorul marit si softul aferent. Mentionez ca presiunea in turbina este doar cu putin mai mare decat cea pe care o avea masina stock si anume 1.5 bar, tocmai pentru ca am vrut ca masina sa fie si fiabila. Cu totii intuim ca masina ar fi fost si mai performanta daca am fi mers intr-o presiune mai mare insa fiabilitatea sta totusi un pic inaintea performantei. Ce este cel mai interesant, consumul de carburant este doar cu putin mai ridicat decat cel de dinaintea upgrade-ului ceea ce reprezinta poate, cireasa de pe tort.

Sunt curios de ce motorizare dispune popescudanconstantin...


--------------------
BMW/MCC Smart E30 325i Supercharged/ForTwo Cdi 1986/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecsm
post 28 Feb 2007, 02:33
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 11 January 07
From: BUCURESTI




URMEAZA OPERATIUNEA MONSTRU' .... sper ca operatia sa decurga conform planului ...si voi veni cu poze si "text" biggrin.gif
sal all


--------------------
Dacia Logan RALLY - B-23-DCK
Megane 1.9 dCi Privilege 2004 lightweighted :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BASU
post 28 Feb 2007, 12:43
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 27 December 05
From: Bucuresti




asteptam cu nerbadare poze si detalii rolleyes.gif wub.gif


--------------------
'04 Renault Megane Sedan 1.9dci Privilege+sunroof
'02 Renault Laguna 2 GT 1.9dCi 107cp+soft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 16:05
Dacia