Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Siguranta Marsarier?, Siguranta Marsarier?

vepman_ro
post 8 Nov 2007, 21:52
Post #1


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




Aveam o curiozitate siguranta pt lampile de marsarier? stiu unde ampalsat tabloul dar nu-mi dau seam dupa desene care este aceea siguranta ...


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 8 Nov 2007, 21:55
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




R intr-o lampa orientata spre dreapta biggrin.gif - penultima de pe ultimul rand de jos wink.gif

Aceeasi siguranta deserveste si stergatorul lunetei si bricheta.

LE Si pentru ca tot timpul intreaba lumea de panoul de sigurante:

2003513900049747049_th.jpg


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 8 Nov 2007, 22:50
Post #3


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




Multumesc frumos, sincer pe aceea o suspectam si eu ..dar stii ..pana nu iti spune cineva ....dap ..problemaca merge ..deci mai mult decat sigur este senzorul ...shi costa numai 34ROn , dar pierd ulei nu dak il scot ?

Inca o data iti mai atrag atentia asupra limbajului IRC. Te rog citeste REGULAMENTUL si respecta-l!

This post has been edited by R19/16v: 8 Nov 2007, 22:54


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 8 Nov 2007, 22:57
Post #4


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da, va curge ceva ulei, vreun litru probabil, dar il poti recupera.
Desi sfatul meu ar fi sa il scurgi pe tot si sa il inlocuiesti, ca sigur e ala cu care a fost scoasa masina pe poarta fabricii... Vei simti o schimbare in bine, parerea mea!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dani20072008
post 11 Nov 2007, 11:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 10 November 07
From: medias-sibiu




care e siguranta de la stopu de ceata din spate si de la claxon? wacko.gif


--------------------
ex: renault 19 coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 13 Nov 2007, 00:22
Post #6


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Stop ceata - siguranta nr.5 - 10 amperi
Clanxonul parca nu e trecut prin panoul de sigurante.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boomer
post 14 Feb 2008, 20:31
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 March 06




Asa stiu si eu: claxonul nu e trecut prin siguranta si asta e foarte rau. Am avut un claxon la care a intepenit membrana. Cand i-l actionam nu zicea aproape nimic dar iesea fum din firele din bord.L-am inlocuit cu o sirena gasita prin portbagaj si de atunci claxonez ca "taranii" din sirena.


--------------------
renault 19 1990 GTS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonkyR19
post 15 Feb 2008, 11:33
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 17 February 07
From: Baia Mare




Am si eu o problema ,de vreo 2 zile nu mai merg becurile de marsarier ,stropitorile si stergatorul din spate.Am verificat sigurantele si din cate se pare nu am tensiune pe acolo,care sa fie cauza ? au toate astea vreo parte de circuit comuna vreo dioda pe undeva.Nu am o schema electrica sa vad ce ? pe unde?

Multumesc


--------------------
Renault 19 / Renault Megane Grandtour 2.1 1.7 injectie monopunct / 1.9DCI 120Hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 16 Feb 2008, 23:03
Post #9


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




de obicei problema la stergatorul din spate intervine dinc auza acelor contacte d epe mislocul portbagajului ..d emult eori raman pea colo frumze, etc si nu mai face contact ...
Acolo este si lumina portbabaj.
Doart ca la tine intervin 3 probleme in acelasi moment deci nu sunt sigur cax este de aici smile.gif


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonkyR19
post 20 Feb 2008, 17:52
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 17 February 07
From: Baia Mare




Da se pare ca totul e din cauza modulului de comanda de langa volan(stergatoare ,stropitoare),azi vara l-am decapsat ,l-am curatat si l-am prins bine cu banda izolatoare ,din cate imi dau eu seama problema e de acolo,maine o sa ma interesez la dezmembrari,sper sa gasesc unul in stare ok.
Multumesc Vepman de sfat erau foarte murdare contactele de la portbagaj,pana una alta incerc sa inteleg cum functioneaza intrerupatoarele astea din modul.(cateva role ,arculete si cupru)

Cele bune


--------------------
Renault 19 / Renault Megane Grandtour 2.1 1.7 injectie monopunct / 1.9DCI 120Hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 22 Feb 2008, 22:40
Post #11


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




Este de indicat sa il iei din dezmenbrari cu speranta ca va tine ..in cazul in care il desfaci iti garantez eu ca nu mai reusesti sa le faci sa functioneze pe termen lung :0
Sau unul nou ...dar costa smile.gif

This post has been edited by vepman_ro: 23 Feb 2008, 17:21


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M M
post 23 Feb 2008, 13:06
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 February 08
From: iasi




Modulul de comanda ( stergatoare + stropitoare ) nu contine multe piese, si eu am avut probleme cu el, l-am desfacut ( la mine fiind inchis cu suruburi, nu capsat ) si l-am pus inapoi, iar de atunci ( cca 2 ani) nu am mai avut nici o problema. Nu mi se pare prea complicat modulul. Nu iti recomand deloc insa, sa il desfaci pe cel de lumini, eu am facut gafa ...


--------------------
Renault R 19 1993 motor 1.9 dT 90 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 23 Feb 2008, 17:23
Post #13


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




Da ..se pare ca are dreptate MM , nu am fost atent ..eu pe cel de lumini il cunosc ca fiind sofisticat smile.gif

Spor la munca !

PS : MM vezi ca m-am conformat ...privesc tastatura mai mult ..dar sa vedem pentru cat timp wink.gif si referitor la forumuri sunt si straine tongue.gif


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonkyR19
post 23 Feb 2008, 17:45
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 17 February 07
From: Baia Mare




Da problema s-a rezolvat ,am gasit la dezmembrari la 25 de ron ,e de Ph 2 da se potriveste perfect ( e luat de pe varianta RN),iar partea cu becurile de mers inapoi s-a rezolvat ,problema fiind o siguranta care s-a lasat greu identificata (conducea numai cand vroia ea).Acea siguranta era responsabila si de stergator si stropitoare.
Noroc ca s-au reparat ca am facut vreo 150 de km pe drum umed (mazga) fara stropitoare eram mort.
Inca o intrebare ,dupa ceva verificari am ajuns la concluzia ca motorasul de la stropitoarea din spate nu functioneaza ,se poate schimba doar motorasul ? ,sau trebuie tot bidonul cu tot mecanismul?
Multumesc de ajutor .


--------------------
Renault 19 / Renault Megane Grandtour 2.1 1.7 injectie monopunct / 1.9DCI 120Hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 23 Feb 2008, 18:56
Post #15


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pompitele sunt infipte in vas printr-un manson de cauciuc. Tragi de ele si ies. Ai pus vreodata apa de robinet in vas?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmonwo
post 23 Feb 2008, 20:11
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 28 May 07
From: Pitesti




Salut! Am avut si io probleme cu stropitoarea pe spate. Pina la urma s-a dovedit a fi de vina si motorasul care era blocat din cauza coroziunii, dar si contactul electric din comutatorul pentru stergatoare. Motorasul se demonteaza cu grija pentru ca nu este loc de manevra in jurul lui si se poate repara sau inlocui. La manivela de stergatoare n-am avut ce sa ii fac pentru ca este capsata si mi-a fost frica sa o desfac deoarece se pare ca are multe contacte si arculete foarte greu de pus la loc. Face contact cind vrea el nu cind vreau eu. Bafta!


--------------------
Renault 19 RT '93 F3N740
Megane II.2 Grandtour Dynamique 1.9 dCi FAP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M M
post 24 Feb 2008, 10:59
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 February 08
From: iasi




Referitor la stropitoare, eu de ceva vreme pun numai apa plata, sau lichid de spalare, am facut gafa mai demult si am pus apa de robinet si mi s-au infundat conductele.Asa ca m-am invatat minte.Oricum la mine masina e sedan, deci am stergatoare numai pe fata. Numai bine. Vepman_ro, eu nu am avut nimic de obiectat referitor la calitatea scrisului tau, am priceput eu pana la urma ce ai vrut sa spui, dar nu inteleg ce vrei sa spui prin treaba cu alte forumuri straine.


--------------------
Renault R 19 1993 motor 1.9 dT 90 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Feb 2008, 11:20
Post #18


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pune doar lichid de spalare sau apa demineralizata.

Ma mir ca ti s-au infundat furtunurile, de obicei prima afectata e pompa.

Anumite Chamadeuri au avut stergator si pe luneta.



--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M M
post 24 Feb 2008, 12:55
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 February 08
From: iasi




Stergator pe luneta eu am vazut numai pe alea care se deschide portbagajul cu tot cu luneta, la cum am eu, cu portbagaj separat de luneta n-am auzit


--------------------
Renault R 19 1993 motor 1.9 dT 90 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 Feb 2008, 00:10
Post #20


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ca n-ai auzit tu nu inseamna ca nu exista, corect? wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiland30
post 1 Mar 2008, 18:50
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 16 October 07
From: Brasov




Salutare tuturor...o intrebare am: am constat ca nu am lumini cand dau inapoi; apoi am cautat, desigur mai intai prin forum, unde ar fi amplasata sonda de marsarier de pe CV. Am gasit-o dar nu are nici un papuc in afara de un 'tumburus' in mijlocul mufei. Dupa parerea mea cred ca nu e normal sa fie asa...si acum intrebarea:
Aveti idee cum arata mufa care vine bagata in sonda? Mersi mult...


--------------------
Renault 19 1990 GTS - BV 90 CRD
ren 19....F2N-C7-10...65 KW... the best car...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 2 Mar 2008, 15:08
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




Mufa rotunda, cu doua gaurele si in exterior o coroana care foloseste ca siguranta ca sa nu iasa mufa de pe "sonda" din cutie (asa e la mine!). Si eu am avut aceeasi problema dar la mine s-a dovedit ca nu era bine bagata mufa in cutie.
Si am si eu o intrebare. Am vazut ca s-a tot discutat subiectul stergatoare. Nu-mi functioneaza primul grad de miscare al stergatoarelor... din ce cauza? cand pun pe prima pozitie se aude ca si cum ceva ar face contact... sunetul vine de undeva din zona torpedoului dar nu se misca nimic... si inca ceva .. cand dadeam doar cu apa pe parbriz, se miscau si stergatoarele de 3 ori, fara sa actionez levierul pentru miscarea stergatoarelor. Acum doar sare lichid pe parbriz, fara sa se miste stergatoarele. Ambele probleme le-am sesizat in acelasi timp. Are cineva vreo idee? un sfat ceva? multumesc wink.gif


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M M
post 2 Mar 2008, 17:29
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 February 08
From: iasi




Verifica releul. Zgomote ciudate am auzit si eu pe sub torpedo pe vremea cand facea figuri. Este in partea stanga sus, de culoare albastra. Succes


--------------------
Renault R 19 1993 motor 1.9 dT 90 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_mar
post 2 Mar 2008, 19:05
Post #24


Membru cu portbagaj


Group: Members
Posts: 348
Joined: 31 August 06
From: HD




Verifica si siguranta, eu am patit mai demult, nu mergea temporizarea iar pe celelalte trepte se opreau aiurea, unde vroiau ele.
Desigur poate fi si releul, dar prima data ar trebui sa cauti siguranta (de fapt tot acolo sunt ambele)

In alta ordine de idei, si la mine fac figuri luminile de marche-arriere; am observat ca uneori se aprind cand sunt in treapta de marche-arriere, uneori nu se aprind, iar mai rar stau aprinse si daca cv nu e in marche-arriere, adica merg normal, in fata, cu ele aprinse blink.gif ... oare ce sa fie, sigur nu e de la becuri sau siguranta.
Un scurt circuit nu cred sa am pe acolo, instalatia pare ok si cred ca ar fi ars si ceva sigurante daca facea scurt la fire. Am vazut multe masini in trafic carora li se aprind stopurile aiurea, in special loganuri care cand franeaza se aprinde si semnalizarea sau altceva. A mea nu are aceste simptome, deci nu cred sa fie in scurt.
Oare mufa de la sonda face figuri sau chiar sonda e pe duca?
Sau mai rau, ceva la cutie ?

This post has been edited by dan_mar: 2 Mar 2008, 19:14


--------------------
RENAULT 19 Chamade GTR 1990, C1J / JB1 1.4 57CP
RENAULT Megane I hatchback 1997 1.6 75CP 199.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 2 Mar 2008, 22:20
Post #25


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Parerea mea e ca sonda refuza sa mai coopereze...
E ieftina - cateva zeci de roni, schimb-o wink.gif

Vezi ca va curge uleiul din cutie, cred biggrin.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_mar
post 2 Mar 2008, 23:50
Post #26


Membru cu portbagaj


Group: Members
Posts: 348
Joined: 31 August 06
From: HD




Mersi R19/16V, prompt ca de obicei.
Nu e o problema in mod deosebit ca va curge uleiul. Am in plan sa dau jos cutia cat de curand, legat de semeringul de care am pomenit in alt post, asa ca sigur ajung sa dau jos si sonda.
Voi incerca maine sa fac punte intre conectorii din mufa sa vad daca intr-adevar nu am o problema in instalatie.
Se poate testa in vre-un fel sonda?



This post has been edited by dan_mar: 2 Mar 2008, 23:56


--------------------
RENAULT 19 Chamade GTR 1990, C1J / JB1 1.4 57CP
RENAULT Megane I hatchback 1997 1.6 75CP 199.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 4 Mar 2008, 20:11
Post #27


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




Sonda de marsarier este un simplu microcontact actionat de unul din "levierele " din cutia de viteza ..de obicei este vreo 32Ron (facet) sonda . Aceeasi problema am avut si eu si sa constatat ca era tocita partea metalica din capatul sondei care trebuia sa actioneze microintrerupatorul .Un cilindru de vreo 3-4 mm diametru, metalic, sferic la un cap.
De testat sonda ?
marsarier cu contactul pus si se masoara cele doua borne cu un ohmetru ( multimetru ) si trebuie la comutarea manetei de viteza pe pozitia marsarier sa-si schimbe valoarea ohmica din infinit in 0 ohmi ( adica un contact pur si simplu ) .
Pt a testa instalatia electrica se face pur si simplu un scurt cu un strap ( cablu ) intre cele doua borne ale mufei de marsarier si cu contactul pus ar trebui sa se aprinda .daca nu ...instalatie electrica dusa smile.gif

Referitor la logan ( sper sa nu vb prostii ) instalatia de renault este intr-un fel prost conceputa ( inclusiv Renault 19 ) un scurt in becul cu dublu filament (pozitie-frana ) si el induce faza in circuit care la un moment dat ...cu pozitiile aprinse si fara cheie de contact, motorul poate functiona in continuare pana la oprirea pozitiei sau a fazei de drum.Aceasta problema nu s-a rezolvat nici la logan si e stiuta de pe vremea Renault-ului 10.

This post has been edited by vepman_ro: 4 Mar 2008, 20:14


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_mar
post 5 Mar 2008, 01:08
Post #28


Membru cu portbagaj


Group: Members
Posts: 348
Joined: 31 August 06
From: HD




Am reusit sa testez instalatia, am facut punte intre cei 2 conectori ai mufei de la sonda, si, cum ma asteptam, se aprind becurile. Dar nu am avut aparat de masura pentru a testa si sonda (apelez la un prieten zilele astea). Dar sonda sigur face figuri, o voi inlocui cu prima ocazie; 32 de lei este chiar acceptabil.

Totusi mi se pare destul de urata problema descrisa de tine la instalatia electrica. Personal nu am avut astfel de manifestari. Am mentionat mai sus loganul pentru ca am vazut mai multe cu simptome de scurt pe stopuri. Chiar nu stiam ca e o problema "cronica" la renault.

Numai bine.


--------------------
RENAULT 19 Chamade GTR 1990, C1J / JB1 1.4 57CP
RENAULT Megane I hatchback 1997 1.6 75CP 199.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 8 Mar 2008, 23:18
Post #29


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




Sincere nici eu n u sunt de acord cu astfeld e boli cronice dar nu avem de ales ..stau si ma intreb daca este o problema stiuta si lasata asa ..Mai mult decat sigur nu s emerge pe premisa asta la renault ...cu "masina mai ieftina prin economie la instalatia electrica prin lipsa unui supor td eprotectie "

Sau poate ca francezul; nu a gandit ca noi vom tine o masina peste 20 de ani smile.gif


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 12 Mar 2008, 19:55
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




In legatura cu problema mea cu stergatoarele... am uitat sa mentionez ca in treapta 2 si 3 de functionare la oprire stergatoarele se opresc oricunde pe geam, nu revin la pozitia initiala... iar zgomotul care se aude de sub torpedou este un simplu "clanc", nu bazait de scurt sau altceva(deci contactul din blocul stergatoarelor este bun). Despre sigurante pot spune ca sunt toate bune - le-am verificat vizual, nu cu un aparat de masura. Daca ar putea cineva sa-mi spuna care este/sunt siguranta/sigurantele de la stergatoare i-as ramane dator. Va multumesc anticipat!!!


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:33
Dacia