Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme la xenon, Nu se aprinde pe partea dreapta

gabriel CYT
post 2 Dec 2010, 13:14
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 12 November 10




m-am uitat la mufa...e coapta rau...3 contactori faceau contact intre ei...e clar,sper sa fie de acolo problema,acum intru pe net sa caut un electrician sau un sevice sa rezolv problema hai k am treaba wink.gif va dau de veste ce se intampla dupa

MULTUMESC MULT CE MA FACEAM FARA ACEST FORUM...DADEAM 15 MIL SA IMI SCHIMBE BECU,BALASTU CINE STIE CAT...PANA GASEAU PROBLEMA MA USCAU DE BANI.RUSINE RENAULT PT FELUL IN CARE NE TRATATI !


OFFTOPIC: cer scuze moderatorilor si tuturor membrilor acestui forum pt atitudinea mea dintr-un topic de-al meu anterior.chiar faceti treaba buna aici. ma inclin !

2 Dec 2010, 15:17:
astia de la renalut constanta sunt praf.ma duc la un service mare,renault,de la mama lui,sa mi se rezolve si mie problema cu mufa,da de unde...nu au mufa,tre sa comande nush de unde dureaza peste o sapt etc etc.ma duc in zona de service sa vb si eu cu meseriasu sa ma rezolve rapid...ghici ce?ditai service-ul si nu au electrician,adik nu e vb de acum,nu au avut niciodata blink.gif asa k ma intreb cine face constatari pe lectrica si cine le repara la service-ul ala wacko.gif in fine mi-am bagat...(in minte) si am venit acasa am spart mufa aia de unde era putin topita si imi mai ramasesera 3 fire de pus separat,le-am izolat frumos si le-am pus eu cu manutza mea si xenonu meu merge brici.da e temporara treaba(asa sper)si as vrea va rog sa imi spune-ti si mie cine din CT poate schimba mufa aia cu totu k sa imi iau definitiv de-o grija. va multumesc anticipat!


service-ul in cauza este cel pe iesirea spre ovidiu pe stanga cum iesi din constanta

This post has been edited by gabriel CYT: 2 Dec 2010, 15:17


--------------------
renault megane CC renault megane CC 2006 coupe/cabrio 2.0 16v - CT-09-CYT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxis2001ro
post 5 Dec 2010, 15:59
Post #62


mvp


Group: Members
Posts: 213
Joined: 5 February 09
From: Timișoara




asa cum am scris mai sus, am lipit direct cele doua fire ale farurilor, respectiv pentru stanga si pt. dreapta. se pare ca problema nu era din cei doi pini pentru ca in continuare farul din dreapta clipeste.prin urmare suuspectez un contact imperfect ( ori mufa din balast, ori masa ). apropo...stie cineva de unde isi iau masa cele doua faruri ?? ( am inteles ca fiecare far isi ia masa din locuri diferite )


--------------------
renault megane II sedan 2004 comfort privilege 1.5 dci - TM - XX - XXX
Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 5 Dec 2010, 16:10
Post #63


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Nu. Farurile isi iau ambele masa din lonjeronul stanga. Verifica conexiunile in mufa R9. Acolo pe pinul 1 ai masa de la farul dreapta si pe pinul 11 ai masa de la farul stanga. Firele care vin la acei pini sunt negre.

Alimentarile pt faza scurta vin asa: tot in mufa R9, pt farul din dreapta pe pinul 17, iar pt farul din stanga pe pinul 7.

Pt faza lunga, pt farul din dreapta alimentarea in mufa R9 pinul 16, farul din stanga pinul 9.

Mufa R9 daca nu stii, este mufa pe care o vezi cand scoti capacul de la cutia cu sigurante de la motor.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abo
post 5 Dec 2010, 16:13
Post #64


Planificarea atentă nu poate înlocui norocul chior.


Group: Members
Posts: 288
Joined: 14 August 10
From: Codlea/Brasov




pai ca sa vezi balastu trebuie sa dai bara jos din ce am inteles eu de la baietii de la service.
... atasez si un screenshot din manual ... si bucata unde e scris despre xenon ... sper sa te ajute ... eu nu le am cu franceza ... blush.gif

xenon.jpg ( Size: 349.81k ) Number of downloads: 475

Attached File  MR364MEGANE8.pdf ( 2.94mb ) Number of downloads: 72


This post has been edited by Abo: 5 Dec 2010, 16:14


--------------------
Renault Megane Hatchback 2005 1.5 dCi 82 CP - BV 92 ABO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxis2001ro
post 6 Dec 2010, 14:41
Post #65


mvp


Group: Members
Posts: 213
Joined: 5 February 09
From: Timișoara




skorpio...u`re the man!!!! acolo era buba ( pinul 1 ). singura diferenta fata de ce ai spus tu este ca la mine pinii 1 si 11 sunt comuni atat pt. faza scurta cat si pentru faza lunga, iar pinii 7 si 17 lipsesc cu desavarsire. oricum, una peste alta de acolo era problema....


--------------------
renault megane II sedan 2004 comfort privilege 1.5 dci - TM - XX - XXX
Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 6 Dec 2010, 14:59
Post #66


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Da, la tine lipsesc cei 2 pini 7 si 17 pt ca ai xenon din fabrica. La masinile cu halogen pe faza scurta sunt acei pini.

Pinii 1 si 11 fiind pt masa celor 2 faruri, asigura masa tuturor becurilor din far: adica si faza lunga, si scurta, si pozitie, si semnal de aceea sunt comuni. Separate sunt doar alimentarile pt fiecare bec.

This post has been edited by skorpio_bog: 6 Dec 2010, 15:01


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxis2001ro
post 6 Dec 2010, 15:01
Post #67


mvp


Group: Members
Posts: 213
Joined: 5 February 09
From: Timișoara




exact. oricum...multumesc....


--------------------
renault megane II sedan 2004 comfort privilege 1.5 dci - TM - XX - XXX
Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:49
Dacia