Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 2 norma poluare E3/E4?

fp2002ro
post 25 Aug 2019, 23:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 20 September 16
From: Bucuresti




Salut,

Am un Megane 2 din 2006 si in urma modificarilor pe care primaria Bucuresti vrea sa le faca, mai exact restrictiile aplicate masinilor cu norma de poluare sub Euro 4 in zona centrala a orasului, m-a dus cu gandul ce norma are masina asta. Din ce imi aminteam eu, plus ce pare sa scrie in legislatie, ar fi trebuit sa fie Euro 4. Azi m-am uitat in CIV ul masinii si ghici, masina e un veritabil Euro 3. Masina a fost comandata undeva prin aprilie 2006 si inmatriculata in iunie 2006. In CIV scrie doar anul de fabricatie, 2006, deci ar fi trebuit sa fie Euro 4, nu?

EURO 4 -

Pentru autoturisme si autoutilitare sub 1305 kg:
- obligatoriu din Ianuarie 2005 pentru modelele noi, ce urmau sa fie lansate dupa aceasta data
- obligatoriu din Ianuarie 2006 pentru modelele aflate deja in productie in Ianuarie 2005.

Dat fiind ca masina a fost fabricata dupa 2006, nu ar fi trebuit sa respecte directivele europene si sa fie E4 nu E3? Am dedus din alte posturi pe forum ca Megane 2 urile fabricate in 2005 ar fi Euro 3... dar ma intreb, toate Megane 2 urile fabricate 2004-2008 sunt Euro 3? Motorizarea este benzina 1.6 16v.


--------------------
Renault Megane R.S 275 Trophy 2015, Renault Megane II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Aug 2019, 06:49
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Norma de depoluare este stabilită de fabricant pentru țara de destinație(funcție de legislația naționala)...nu exista regula general valabilă.

Cum este un subiect regăsit și prin alte topice....se inchide aici!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 03:21
Dacia