Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tuning Megane IV RS ph2, Daca este cineva care a facut tuning (chiptuning)

mars
post 25 Oct 2023, 04:35
Post #31


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Iti multumesc ca ai dezvoltat exact ce am zis si eu: handicapul RS-ului e FWD, de aceea am si tinut sa precizez ca 330i are RWD (se numeste propulsie, nu tractiune spate). RS-ul se joaca acolo unde ii e locul, pe pista. Pe strada e periculos pentru el, sunt pe acolo niste bullies care abia il asteapta.

Prin urmare, daca scopul unor eventuale modificari sunt liniutele la semafor, mi-e teama ca nu e masina potrivita. Nu ca liniutele astea ar fi vreo chestie interesanta, dimpotriva. Daca de la vreunul cu BMW ma astept sa aiba ceva de demonstrat in trafic (fie ca are cu ce sau nu, asta e o alta poveste), RS-ul ma astept sa-l conduca un pasionat, cum spuneam mai sus, care stie foarte bine ce poate masina aia.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 25 Oct 2023, 05:15
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Da, dar colegul stie deja asta, chiar si fara cipcirip ciuning la liniuele de la semafor le-a aratat el deja celor cu haudi si bemeveuri ce poate RS-ul lui inca de anul trecut si aia habar nu aveau ce se intampla:
QUOTE(bogdabogda @ 2 Dec 2021, 14:31)
...
Daca resetez consumul, prin oras se duce lejer la 13% mergand cuminte cu adaptive cruise. Daca mai si fac cate o linuta la semafor se duce la 17%
*



QUOTE(bogdabogda @ 31 Jan 2022, 14:36)
...
Incerc sa nu ma uit la consum - in oras.
Cateva liniute la semafor cu mandrii posesori de BMW/Audi care nu prea inteleg ce se intampla.
...
*


dar asa cum bine s-a scris anterior RS-ul (chiar si cu doua pedale) este si pentru “cunoscatori” iar la liniutele de la semafor sad.gif pe langa masina \propulsie mai conteaza si cine se afla intre scaun si volan \pedala (cu sau fara cipcirip) biggrin.gif plus ca "sunt pe acolo niste bullies care abia il asteapta" up.gif

This post has been edited by Gil26: 25 Oct 2023, 05:24


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Oct 2023, 06:07
Post #33


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Acum e clar, I’m out of here. Note to self: daca ma trezesc la semafor cu vreun RS langa, sa ma las totusi furat de frumusetea masinii si de exclusivitatea ei si, chiar daca as intelege ce se intampla, sa nu tin neaparat s-o vad numai in oglinda, ci si din spate.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 25 Oct 2023, 07:13
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Mars ....nu numai pe pista....dar eu cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Oct 2023, 07:39
Post #35


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(eboda2021 @ 24 Oct 2023, 23:26)
Contabil pana la capat

Bmw-ul pleaca de pe loc mai repede pentru ca tractiune spate.
Daca te intrebi cum adica tractiune spate, la o accelerare brusca de pe loc, in mod natural fata masinii se ridica, forta dinamica respectiva este trimisa in partea din spate a masinii.
In acel moment exista o apasare suplimentara pe puntea spate, ceea ce in cazul unei tractiuni spate este benefic, pe spate fiind rotile de tractiune, aderenta fiind ideala in acest scenariu.
Fenomenul este daunator unei masini cu tractiune fata, rotile fata in acel moment nu mai au aceeasi aderenta, apasare la sol, iar pierderea de aderenta si apasare inseamna timp irosit.
Ca si concluzie, pentru 0-100 mai bun la un FWD trebuie mult mai multa putere. Iar 330i chiar e o cutie amarata, cu care un RS 280/300 se joaca (daca e folosit corespunzator).
*


Concluzia mea ar fi ca mai multa putere e degeaba daca oricum nu o pui la sol nici pe aia pe care o ai deja.... Poate niste anvelope UHP sau semislick sa ajute mai mult.

This post has been edited by einstein1984: 25 Oct 2023, 07:40


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 26 Oct 2023, 05:38
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Eu cred ca egal ce anvelope pune, ce cipcirip face, ce componente adauga sau scoate de pe masina, etc. nu poate scoate cu mult mai putine "secunde" din RS (care da, arata bine si exclusivist), chiar cunosc un baietas care face liniute pe la semafor si diverse locuri, din cand in cand imi mai povesteste cate ceva din "ispravile" lui, RS-ul la semafor NU are nici cea mai mica sansa in fata unuia d' asta care pe langa faptul ca e dilimache rau de tot mai are si cu ce big_wheel.gif
And I’m out of here also salut.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 26 Oct 2023, 10:49
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 8 February 10




Multumesc de raspunsuri, unele chiar de folos.
Am sa caut in continuare pe cineva care chiar a facut chiptuning la RS (nu pot sa cred ca sunt primul).
Am luat masina pentru ca imi placea cum arata, pentru performante bineinteles si pentru ca era mai ieftina decat concurenta: Honda si Hyundai
Cum am mai scris nu ma dau pe circuit asa ca singura "placere" sunt liniutele (la semafor sau nu) pe care vad ca majoritatea le blamati?
Toate masinile pe care le-am avut au fost luate noi. Nu as da 70-80 mii euro pe o masina noua de aproximativ aceeasi putere dar cu 0-100km/h de 4,7 s.




--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Oct 2023, 12:41
Post #38


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




De curiozitate, ce anvelope de vara are masina?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 26 Oct 2023, 12:49
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 8 February 10




Cele din fabrica: Continental Sport Contact 6 235/40 ZR 18


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Oct 2023, 13:08
Post #40


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pai pe la pireli si michelin cred ca gasesti unele mai capabile decat astea de fabrica (nu ca ar fi proaste) gen pilot sport cup2 sau P ZERO™ CORSA SYSTEM
Poate mai bine incepi cu astea, daca imbunatatirea nu e suficienta, oricum o sa ajute daca faci si cip cirip.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 27 Oct 2023, 10:07
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




bogdan
eu la al meu am de la 265Cp la 302Cp. Anvelopele sunt MPS4 235/35/R19

la accelerarii brutale ca exemplu treapta a 3-a pentru o depasire din scurt...scurt trebuie sa tin strans tare de volan, altfel tinde sa o ia spre aratura biggrin.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 27 Oct 2023, 10:45
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 8 February 10




Mersi.

Da, si la mine face la fel. Prima data m-am speriat dar acum stiu la ce sa ma astept si sunt atent.

Pe asfalt umed, la plecare de pe loc, la o apasare modica a pedalei de acceleratie (fara launch control activat) mi s-a intamplat sa se invarta rotile in gol, practic pana nu am luat putin piciorul de pe acceleratie nu am putut pleca de pe loc.

Unde ai facut tuning-ul?

This post has been edited by bogdabogda: 27 Oct 2023, 10:47


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 27 Oct 2023, 11:21
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Asa am luat masina din Germania cu ciptuning facut de Elia Austria.
Acum daca cifrele declarate de ei pe teancul de harti insotitoare sunt reale nu stiu sa iti spun.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 28 Oct 2023, 10:31
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




QUOTE(bogdabogda @ 27 Oct 2023, 10:45)
Mersi.

Da, si la mine face la fel. Prima data m-am speriat dar acum stiu la ce sa ma astept si sunt atent.

Pe asfalt umed, la plecare de pe loc, la o apasare modica a pedalei de acceleratie  (fara launch control activat) mi s-a intamplat sa se invarta rotile in gol, practic pana nu am luat putin piciorul de pe acceleratie nu am putut pleca de pe loc.

Unde ai facut tuning-ul?
*


Caută ceva cu tracțiune integrală și nu vei mai avea pierderi de aderență. De exemplu, cazanul meu deși are cuplu foarte mare, in jur de 660 nm, nu pierde aderență deloc indiferent că e ud sau uscat. Anvelopele sunt Michelin pilot sport 5.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 28 Oct 2023, 10:59
Post #45


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




@speedman: aici e cu FWD, adica wheel spin, wheel hop, torque steer etc. LSD-ul ajuta, desigur, dar nu poate face minuni. A ta face suta in 3.3 secunde, ca sa nu mai zic ca a scos pe Nürburgring timp mai bun decat Mégane R.S. Trophy-R, deci orice scrii aici poate fi considerat flame smile.gif. Asta asa, ca sa n-o mai bage baietii pe aia cu "Tesla... da, dar pana la prima curba".


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 28 Oct 2023, 13:06
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Acum na comparație de râsul curcilor. Și da era de râsul curcilor să scoată un timp mai slab

This post has been edited by tatimeu: 28 Oct 2023, 13:07


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 28 Oct 2023, 13:25
Post #47


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu era o comparatie, dar sa nu creada careva ca Tesla se rastoarna la primul viraj. E doar un exemplu de masina rapida si nu foarte scumpa.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 28 Oct 2023, 19:20
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Audi S3 am condus așa ceva și recomand. Are quatrro și tot ce trebuie. Scapă de tracțiunea față și ai rezolvat problema 🙂
Am avut de a lungul timpului multe mașini, și îmi aduc aminte de un saab 9.5 aero care fiind tracțiune față rupea aderența când era umed pe jos, iar cu esp decuplat făceam burnout și reușeam să plec doar când luăm piciorul din accelerație, am idee de wheel spin, pierdere aderență, cred că așa ceva e normal la o mașină cu tracțiune față și putere mare

This post has been edited by speedman: 28 Oct 2023, 19:23


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 30 Oct 2023, 12:58
Post #49


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 492
Joined: 28 November 10
From: Brasov




QUOTE(mars @ 28 Oct 2023, 10:59)
@speedman:A ta face suta in 3.3 secunde, ca sa nu mai zic ca a scos pe Nürburgring timp mai bun decat Mégane R.S. Trophy-R
*


Tin sa te contrazic. Adica sa nu exageram. Informatiile sunt luate de pe wikipedia
19,100 m 9:00 Tesla Model 3 Performance 2019 (si asta pe traseul mai scurt) (1844kg)
20,832 m 7:35.579 Tesla Model S Plaid (2120 kg) (o fi mai rapid, dar e mai scump de 3 ori decat un megane)

20,832 m 7:40.100 Renault Mégane IV R.S. Trophy-R (1320 kg)

In orice ce caz, nu cred ca oferi performanta doar prin cai multi si greutate cat a unui suv de clasa mica ca sa scoti timp. Si in orice caz, tesla nu a fost facuta sa fie rapida pe curbe ci doar sa fie o alternativa pentru viitorul apropiat de transport, nimic mai mult smile.gif De calitatea indoilnica de executie nu mai zic nimic, nu ca ar excela renault-ul la asa ceva, dar totusi costa ceva bani.
Si sincer trebuie sa simti, auzi ceva cand mergi cu o masina, adica ma refer sa nu fie electrocasnic ca toate electricele smile.gif

Cea mai ok varianta viabila care este ar fi Corolla GR care din pacate nu se vinde in europa, ca mna noi suntem cu ecologia si suntem "verzi". Singurul impediment ar fi motorul ca este doar cu 3 cilindrii.
Si legat de megane, eu zica e este ok pentru ceea ce ofera la pretul la care se afla, nu e ea cea mai rapida, dar nici cea mai lenta icon_mrgreen.gif



--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 31 Oct 2023, 10:38
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Ai incurcat borcanele domnu, nu eu am spus de tesla ca este rapida, ci colegul mars smile.gif
revenind, o masina cu tractiune fata, indiferent ce i faci nu se va compara ever cu o masina cu 4x4
masina mea este 2023, din 2019 incoa au mai schimbat una alta, dar discutia nu era despre calitatea de fabricatie a masinilor tesla...cand o sa ti incapa una pe mana sa ne anunti, eu am avut Renault uri, atat noi cat si sh, de la twingo la talisman, rs, gt iar despre calitatea materialelor in Renault mai bine nu discutam. Eu spre deosebire de tine am avut ceva masini, unele mai serioase decat sunt cele pe care le ridici in slavi.
p.s. masina mea este performanta, putine masini pot tine pasul cu ea pe strada cel putin, iar pe circuit nu ma fac de ras cu ea. Trophy R nu are bancheta spate, parca era undeva la 80000 de euro, a fost gandit pt track, spre deosebire de a mea care este un sedan de strada, cu putere mare si tractiune impecabila
nu stiu de ce aveti alergie la masinile astea, impaca capra, varza, mielu si catelu biggrin.gif

This post has been edited by speedman: 31 Oct 2023, 10:52


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 31 Oct 2023, 11:15
Post #51


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 492
Joined: 28 November 10
From: Brasov




La postul lui mars ma refeream, nu la tine.Tocmai nu ridic nicio masina in slavi, doar ca ziceam ca tesla nu este masina de trackday, e o masina care oricare alta, care bineinteles e in alta clasa fata de megane. Legat de Megane pana acum ceva timp a fost cea mai rapida de pe ring FWD, si chiar daca nu e trophy-r cel normal are 7:55 daca nu mai insel si nu mai costa 80k (pentru o capota si roti de carbon).


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 31 Oct 2023, 11:23
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




ia uite ce zice asta, nu mai poluez
https://www.youtube.com/watch?v=h8R7kZGvAUk


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 31 Oct 2023, 22:53
Post #53


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(eviltuning @ 30 Oct 2023, 13:58)
Tin sa te contrazic. […] Si sincer trebuie sa simti, auzi ceva cand mergi cu o masina, adica ma refer sa nu fie electrocasnic ca toate electricele smile.gif.

Eu m-am luat dupa ce a zis Renault aici si ce am gasit despre Model 3 Performance aici. S-ar putea sa fie traseul mai scurt, dar tot e un timp al naibii de bun.

Probabil ca, de auzit, nu auzi mai nimic, dar cu siguranta simti ceva, plus ca iti ramane ingerasul in urma radmasa.gif. Nu sunt fan masini electrice, am mai zis asta, de exemplu aici.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Nov 2023, 08:02
Post #54


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pe vremuri discutia era nou vs sh, acu am progresat la ICE vs electric.... Se schimba vremurile.
P.S. Chiar conteaza timpul pe nurburgring cata vreme nicunul de pe topicul asta nu e nici pe departe la nivelul pilotilor aceia?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 1 Nov 2023, 08:50
Post #55


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




1. 6DCT451 este gandita pentru un cuplu motor maxim de 450 Nm. Trebuie doar atentie la cuplul de in treapta 1. In cazul in care exista limitare de cuplu din fabrica sa fie pastrata.
2. Timpul pentru 0-100 km/h se va imbunatati semnificativ daca cresti puterea motorului cu 30-40 CP. Vei simti si asta conteaza.
3. Acceleratia la viteza mai mare va creste. De fapt aici sta prost Megane 4 RS.

Acceleratiile in forta cu Model 3 sau oricare electrica ofera senzatie de placere unidimensionala. Initial, pentru ca vorbim despre o acceleratie foarte mare, esti coplesit si ti se pare ceva extraordinar. Dupa ce te obisnuiesti ramane doar senzatia muta de apasare in scaun.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 1 Nov 2023, 12:43
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




QUOTE
P.S. Chiar conteaza timpul pe nurburgring cata vreme nicunul de pe topicul asta nu e nici pe departe la nivelul pilotilor aceia?


Normal că contează, asta e și ideea, nu ești la nivelul lor, deci cu cât e mai rapidă mașina pe circuit, cu atât nu trebuie tu să depui atât de mult efort ca să mergi alert.

Sigur că dacă duci discuția în mers legal, pe stradă, topicul merge închis direct și producătorii nu ar avea de ce să producă mașini cu viteze maxime de 250 km/h decât cu destinația Germania. Dar let's not get there.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Nov 2023, 12:54
Post #57


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Zic doar ca e discutie gen Bruce lee il bate pe vandamme, atata tot. Ca daca vorbim de strada, performantele in cauza probabil vor fi folosit preponderent in linie dreapta.

This post has been edited by einstein1984: 1 Nov 2023, 13:53


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 1 Nov 2023, 13:10
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Au la ata audi rs3 smile.gif mergi si da o tura cu unul, apoi ai si electrica sa ti faci o idee.
Dar, revenind, pt linie dreapta si liniute, ai nevoie de masina cu tractiune integrala, ce iti doresti tu, nu vei obtine modificand rs ul. Sa ne pui link ul cu anuntul cand te hotarasti tongue.gif
p.s. m am uitat la cat costa un a3 varianta rs, scumpa masina, nu merita atat, pastreaza ce ai si lasa liniutele, poti trai si fara biggrin.gif

This post has been edited by speedman: 1 Nov 2023, 13:14


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 1 Nov 2023, 13:59
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




QUOTE
mergi si da o tura cu unul, apoi ai si electrica sa ti faci o idee.


speedman, clar e mai rapidă Tesla pe 0-100, e o bestie pe hârtie, dar vezi că e și aspectul emoției pe care ți-o oferă o mașină cu combustie. Tot clar e, de asemenea, faptul că prețul este imbatabil raportat la performanțe, tu cu Performance-ul scoți performanțe de Ferrari în linie dreaptă, dar mereu va rămâne acea pată că e electrică pentru un petrol head, confirmat și de prețul pe piață.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 1 Nov 2023, 14:10
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 8 February 10




Mersi de raspunsuri.
Imi plac argumente pro si contra fara a se face apel la cuvinte mai putin placute - nu este cazul aici.
Cred ca am fost inteles gresit, adica pot trai si fara liniute; dar din cand in cand - daca se nimereste sa fiu la semafor primul (singur in masina) si in paralel cu o alta masina - incerc o liniuta. Cat de des se intampla asta? poate 1- 2 ori pe saptamana.
Am sa iau o decizie de chiptuning atunci cand voi fi sigur ca nu deteriorez masina. Bineinteles ca voi impartasi experienta pe forum.


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:03
Dacia