Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Software Diagnoza Renault

Madriann
post 20 Jun 2006, 09:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Sper sa nu socheze pe nimeni intrebarea mea ph34r.gif .
Ma gandesc ca, la o comunitate relativ mare de posesori Renault, e imposibil sa nu fi facut rost cineva de acel software. Si nu e vorba ca doar Renault il tine sub cheie....am vazut doua service-uri care nu aveau nici o legatura cu Renault, dar aveau software-ul corespunzator.
Inteleg si sunt de acord sa il platesc (dupa probe, bineinteles), nu il vreau moka.
Am o hiba la masina, nu i-au dat de cap in 4 reprize la service, am inlocuit bobinele, am inlocuit sonda lambda, am schimbat aiurea filtrul de aer si inca nu s-a rezolvat.
Cum fiecare ''vizita'' la service si ''diagnosticare'' costa in jur de 1 milion, o sa ajung la sapa de lemn pana gasesc problema. Cred ca, daca as avea software-ul, as putea sa verific pe indelete, conform manualului de reparatii si notelor tehnice, fiecare componenta.
Deci....curaj 017.gif ...ARE CINEVA SOFT-UL DE DIAGNOZA ???


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Jun 2006, 09:37
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Vezi ca mai apare in dreapta sus smile.gif Diagnoza bafta


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 20 Jun 2006, 09:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Multumesc, cmandrei...fii convins ca am citit tot ce era pe site, dar conform mail-ului primit de la powerOBD, au testat pe modelul meu si nu merge.
Caut acel soft (nu stiu numele) pe care l-am vazut in service-uri.
Trebuie sa poata comunica cu calculatorul

K7M 720 SIEMENS 55 tracks (FENIX 5)
Suppliers No: S 105 300 104 B
Homologation No: 77 00 864 454
Renault No: 77 00 865 827

No, vorba ardeleanului...
Care-i legatura intre un software specializat Renault, problemele masinii mele (Megane) si rubrica D I V E R S E?


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 20 Jun 2006, 10:31
Post #4


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Softul se foloseste la orice Renault si cererea ta nu e specifica Megane. Plus ca, daca ar fi fost sa fie (ceea ce n-o sa fie), sectiunea aceasta e urmarita (sau ar trebui sa fie) si de posesorii de altceva decat Megane. E o sectiune pe teme auto comuna pentru toate tipurile. Cam asta-i legatura...

Daca te referi la CLIP, nu softul e problema ci interfata (fara de care nici macar nu te poti "uita" la soft). Impreuna costa 1.500 - 1.600 de euro. Renault nu-l vinde decat service-urilor autorizate. Ai putea insa sa-l achizitionezi din alta parte. Ceea ce nu merita. O diagnosticare costa cam 50 ron. Incearca sa gasesti un service care sa nu te jupoaie (cel putin).
Alte service-uri pot avea alte aparate sau softuri dar care citesc numai codurile OBD, nu au acces la restul parametrilor specifici Renault. Daca spui ca ti s-au facut diagnosticari pe CLIP si nu iese nimic concludent nu vad ce ai putea sa descoperi in plus. Probabil ca nu e o problema care sa apara pe CLIP.
Apropo, ai descris problema pe undeva prin forum? Daca nu, n-o descrie aici, vezi pe unde te incadrezi si, daca nu gasesti, deschide topic in sectiunea Megane.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 21 Jun 2006, 08:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(cipman @ 20 Jun 2006, 11:31)
Softul se foloseste la orice Renault si cererea ta nu e specifica Megane. Plus ca, daca ar fi fost sa fie (ceea ce n-o sa fie), sectiunea aceasta e urmarita (sau ar trebui sa fie) si de posesorii de altceva decat Megane. E o sectiune pe teme auto comuna pentru toate tipurile. Cam asta-i legatura...
*


Nu m-ai convins, e o chestie subiectiva, dar in fine....nici Toma Caragiu n-a avut de ales cand l-au mutat la Brigada Diverse smile.gif


This post has been edited by Madriann: 21 Jun 2006, 11:05


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 21 Jun 2006, 15:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Din punctul meu de vedere, topicul se poate inchide. Nu contine informatii utile. Rog adm. sa faca ce trebuie.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 21 Jun 2006, 16:42
Post #7


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Daca eu n-am reusit sa te conving poate te vei lasa convins de cele doua topicuri pe care le aveam pe teme asemanatoare si care se gasesc tot in aceasta sectiune:
- http://www.reno.ro/index.php?showtopic=39966
- http://www.reno.ro/index.php?showtopic=46073
Primul dintre ele a fost deschis chiar de catre unul dintre administratorii forumului. Probabil ca el stia cel mai bine unde trebuie sa deschida un topic pe acest subiect de vreme ce el a inventat sectiunile astea, nu?

N-am priceput de ce te-ai apucat sa-ti descrii problema si dupa 3 ore ai sters tot. Ma rog, tu stii mai bine. Daca te asteptai sa-ti raspunda careva in 5 minute poate ai uitat sa te gandesti ca lumea mai are si alte treburi (din cele pe bani, nu munca patriotica) decat sa scrie pe forum. Dar poate ca motivul fu altul.

Ma rog, faca-se voia ta: Topic Closed.
Daca te razgandesti, dai un PM oricarui moderator al sectiunii.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 00:54
Dacia