Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

insuficienta luminozitate climatronic

lucian cojocaru
post 15 Nov 2006, 17:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 15 November 06




[FONT=Courier][COLOR=red]

salut pe toti cei prezenti

am ceva probleme cu lumina de la displey climatronic,am de ceva timp nu mi se mai aprinde lumina,am fost pe la reprezentanta si au zis niste scoruri de ma dat pe spate,mentionez ca am laguna 1 din 2000,1.6/16v/107cp,full electric fara piele,am incercat eu sa-l demontez dar nu gasesc o cale de-l demonta fara a face alte stricaciunu,mai mentionez ca se vede ceva pe displey daca ma uit de aproape sau il luminez cu lanterna dar daca e intuneric nu se ma opserva nika,e foarte nasol ca nu pot sa vad si eu ce temperatura vreau trebe sa merg pe ghicite,ba din cind in cind el se mai aprinde,stie cineva cum se poate demonta?,am dat radio-ul afara,am scos si scrumiera,singura problema ramine capacul ce vine peste radio si spatiul de dedesuotul radio-ului,
ma puteti ajuta si pe mine, vad ca nu prea sunt multi cu laguna 1,in curind ma gandesc sa achizitionez si eu o laguna 2 dar pina atunci mai este caci trebe sa scap de a mea

va multumesc


Attached thumbnail(s)
143020poza_3.JPG ( Size: 44.59k ) Number of downloads: 343
30_05_06_1911.jpg ( Size: 32.57k ) Number of downloads: 399


--------------------
renault laguna 1 2000 benzina - nt-75-luk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian cojocaru
post 17 Nov 2006, 10:19
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 15 November 06




salut

chir nu e nimeni sa ma ajute cu problema asta?nu a patit nimeni asa ceva?astae o masina mai unicata?nu reusesc sa dau eu sistemul de la climatronic caci nu vreau sa rup ceva si sa nu mai pot pune la loc,caci am gasit displey.ulla sh la un pret de 100ron dar nu stiu cum sa-l dau jos pe al meu,am fost si la reprezentanta si ma durut capul ce scoruri au pentru asa ceva.au zis ca dureaza ca timp de lucru undeva la 8 ore si au zis sa inmultesc cu 65 ron pr ora si sa vad daca se merita si va dati seama ca nu merita,mai bine desfac eu singur tot bordu cu grija in 2/3 zile si nu dau banii astia pentru un lucru care-l inlocuiesc.

astept totusi ceva sugestii


--------------------
renault laguna 1 2000 benzina - nt-75-luk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 17 Nov 2006, 11:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




intreaba la service cum se demonteaza climatronicul de LagunaI. sau gaseste un manual de service... dupa aia da-l jos si du-l la un electronist sa-ti masoare circuitul de iluminare. pe undeva e intrerupt. cam asta ar fi de facut. tot electronistul respectiv arputea incerca sa traga un plus de undeva direct in circuitul ledurlor si atunci ai avea lumina non stop zi si noapte ... sunt mai multe chestii de facut dar asa pe nestiute,nevazute,nedemontate ..... pe de alta parte poate nu se poate face nimic daca problema ta nu e de iluminare ci de afisaj.... desi daca zici ca mai apare cate o data, poate gaseste un electronist si buba asta.


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian cojocaru
post 18 Nov 2006, 23:45
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 15 November 06




mi sa rezolvat problema de iluminare,era becul caci la laguna 1 are doar un bec de bord pentru iluminare,si din cauza contactului imperfect sa ars,l-am schimbay si toate sunt bune,functioneaza normal,am vazut ca nu prea sunt multi cu laguna 1,asta e,am tras de pe la bord si am reusit sa-l desfac asta era problema mea nu reuseam sa-l desfac bordul,spre surprinderea mea se da jos foarte foarte usor,cine mai are asa ceva este un bec desupra lui dupa ce a fost demontat,nu e ca la laguna 2 e mult mai simplu si mai usor


--------------------
renault laguna 1 2000 benzina - nt-75-luk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigdaddy
post 26 Apr 2007, 00:48
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 17 June 05




exact cu aceeasi problema ma confrunt si eu. Nu am lumina si sunt sigur ca e de la bec dar nu-mi dau seama cum sa ajung la bec. De asemenea dupa cum paraie capacul ala nu prea vreau sa ma risc sa fortez mai mult. Poti sa detaliezi te rog cum ai desfacut climatronicul? Multumesc anticipat.


--------------------
renault laguna 2000, 2.0 16v
Renault Laguna
RXE 1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian cojocaru
post 26 Apr 2007, 11:29
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 15 November 06




[quote=bigdaddy,26 Apr 2007, 05:48]
exact cu aceeasi problema ma confrunt si eu. Nu am lumina si sunt sigur ca e de la bec dar nu-mi dau seama cum sa ajung la bec. De asemenea dupa cum paraie capacul ala nu prea vreau sa ma risc sa fortez mai mult. Poti sa detaliezi te rog cum ai desfacut climatronicul? Multumesc anticipat.

salut
este foarte usorscoti afara,casetofonul,dupa care dai jos si locasul ala de plastic de sup casetofon,dupa care scoti si scrumiera,dupa care scoti si mansonul din material de la maneta de viteza,ca sa poti umbla mai usor la suruburi,dupa care te exact unde sunt amplasate 2 surubele mici in cruce pentru capacul ce oscileaza peste casetofon,se scoata usurel incerci sai cauti o pozitie cit mai buna,dupa care daca ai indepartat acel capac ajungi f f usor la climatronic are la fel 2 surubele pe lateralele sistemului de climatronic,se ajunge cu o surubelnita in cruce mai subtire,este nitica chinuiala ,dar se rezolva,cu rabdare,de ce trebe date atitea jos,deoarece acel spatiu de depozitare de sup casetofon este atasat pe suportii acel.ui capac ce.l rabatezi peste ele,cu nitica rabdare se da jos,am scos toate aste asi sunt suruburile la ochiul liber se opserva care si cum tin,acel spatiu de depozitare este ca o cutiuta,bagi o surubelnita dreapta desupra lui apesi nitel pe surubelnita si vezi ca.ti va permite sa o scoti,daca erai pe aproape de mine tragea.ai o fuga si se rezolva usor,eu sunt din neamt,oricum cind l.ai indepartat climatronicul are desupra lui un bec de bord,caci la astia de la reprezentanta nu se merita,doar pentru o informatie cum se poate da jos ma costa ceva bani,si ei mai zice.au ca este dus sistemul si trebe cumparat altul,dar le.am zis ca el lucreaza si nu am treaba,dar asta e am rezolvat si gata fara bani,doar nitel timp pierdut


multa bafta


--------------------
renault laguna 1 2000 benzina - nt-75-luk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigdaddy
post 26 Apr 2007, 12:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 17 June 05




multumesc mult.
O sa incerc weekendul asta. Bine ca nu m-am apucat sa trag de capac...


--------------------
renault laguna 2000, 2.0 16v
Renault Laguna
RXE 1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 2 May 2007, 16:39
Post #8


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




frate, dar lene iti mai este sa scrii... lene ti-a fost sa si inveti la scoala generala semnele de punctuatie. Eu unul n-am inteles mai nimic. RUSINICA!!!


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigdaddy
post 3 May 2007, 11:37
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 17 June 05




ok am reusit....ciudata tarasanie
daca mai intereseaza pe cineva:
pentru a desface climatronicul:
1. se desface scrumiera si suportul acesteia (2 suruburi cruce)
2. se scoate radioul, sania, locasul/cutia de sub radio.
3. rama care tine usita si suportul de sanie e prins in 4 suruburi (torx). 2 sunt in partea de jos se vad dupa ce se scoate scrumiera si suportul ei si inca 2 suruburi in partea de sus care se pot accesa prin locasul unde a fost radioul.
4. dupa inlaturarea ramei care e cam fixa in pozitia ei si necesita putina insistenta chiar si dupa desfacerea celor 4 suruburi care o fixeaza, se ajunge in sfarsit la climatronic. Acesta e prins cu 2 suruburi (cap hexagon) care se desfac cu o tubulara de 7. Pozitia lor e spre lateralele climatronicului. Se pot localiza cu o oglinda, prin pipait sau cu un telefon cu camera. O data desfacute climatronicul iti cade pe picioare.
Luminarea afisajului se face cu un singur bec situat in partea de sus.
Multumesc tuturor celor de mai sus care au explicat cum au rezolvat problema.
Succes.


--------------------
renault laguna 2000, 2.0 16v
Renault Laguna
RXE 1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 3 May 2007, 13:36
Post #10


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




asa mai merge... @lucian cojocaru, nota 1 la Lb. Romana

sfat: pentru a nu se mai arde in nestire becul ala, va recomand sa va montati un led rosu de 0,5w, este suficient de puternic, mult mai puternic decit un led de 5mm obisnuit, are lupa cu dispersie 120 grade si e relativ usor de instalat... daca vreti, va pot ajuta si fizic, free of charge... sau ma rog, o bere smile.gif


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steligsm
post 16 Nov 2007, 10:34
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 28 October 07




Fratiilor eu nu reusesc sa dau jos modulul de climatronic nus ce suruburi aveti voi dar la mine nu e nimic mam uitat am cautat si nimic


--------------------
Renault Laguna 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 16 Nov 2007, 10:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Pai tocmai ca nu e nici un surub.
Asta daca te referi la dat jos din consola.
Nu mai tin minte da parca erau cateva suruburi cand vrei sa desfaci carcasa climatronicului.
Ca sa-l scoti trebuie sa tragi mai voiniceste smile.gif


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steligsm
post 16 Nov 2007, 23:41
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 28 October 07




ok ! rezolvat thx !


--------------------
Renault Laguna 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 15:45
Dacia