Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sa mori rapus de medicina romaneasca

adi_ar
post 19 Feb 2013, 22:48
Post #91


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pai zii asa! Din ce ai scris anterior n-am prea inteles nimic. Bacteria aia dezvoltata in oua vechi (sau chiar proaspete, de rata) este din familia salmonella, de regula.
Si ce nu au depistat medicii, carenta de magneziu sau infectia?


19 Feb 2013, 22:50:
Acum, din ce ai scris tu, eu inteleg ca nu medicina (si medicii) te-au rapus ci ti-ai copt-o singur cu o amarata de maioneza!

This post has been edited by adi_ar: 19 Feb 2013, 22:50


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vesnic_nemultumitu'
post 20 Feb 2013, 14:27
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




Ca sunt eu de vina...ok...sunt vinovat ca am bagat in mine maioneza.

Dar ca medicii n-au nici o vina...pardon...sa ma scuzi...era un kkt de situatie si n-au avut pregatirea necesara s-o rezolve. Incompetenta este o vina...daca eram in China probabil ca-i puneau sa-si cumpere singuri glontul, iar eu eram tratat si vindecat in 10 zile.

Cand situatia e grava si depaseste posibilitatile stiintei...asta e...ghinion.

Dar cand ai o situatie penibil de usor de rezolvat si sa te chinui prin medici ani de zile...parca vedeam criminali imbracati in alb care ucid pacienti folosind urmatoarele arme: indiferenta, incompetenta, varful pixului si hartia.


Am predat aproape 8 ani in invatamantul universitar si stiu foarte bine ce panarame de absolventi incompetenti obtin diplome. Asta in domeniul economic unde am lucrat.

Pot sa-mi imaginez cata spaga si pile sunt folosite si in domeniul medical pentru a absolvi si promova in meserie. Iar noi ne lovim de ei la cabinete si multi romani sunt inca incredibil de naivi si isi imagineaza ca au in fata medici adevarati. Asta pana cand se lovesc si ei de o problema de sanatate reala...nu neaparat grava.




Carenta de magneziu a iesit la toate analizele facute in decurs de 1,5 ani. Importanta ei le-a scapat "medicilor", nu a fost sesizata desi se vedea in trei randuri de analize.

Salmonela sau alta bacterie n-au depistat dar nici nu cred ca au cautat-o. Eu le tot spuneam de maioneza aia...ei tot spuneau ca n-are ce sa-mi faca rau maioneza.



PS: Maioneza a fost un facuta de noua mea prietena (viitoare sotie) ca sa ma impresioneze. biggrin.gif Ce sa zic...a reusit. De atunci au trecut 15 ani si n-a mai incercat sa faca maioneza. wink.gif . Am dat-o pe salate.

This post has been edited by Vesnic_nemultumitu': 20 Feb 2013, 14:52


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_2005_21
post 21 Jul 2016, 13:18
Post #93





Group: Members
Posts: 0
Joined: 21 July 16




salut Cristian...putem vorbi in privat?

21 Jul 2016, 13:19:
ai rezolvat cu bacteria?

This post has been edited by lau_2005_21: 21 Jul 2016, 13:19


--------------------
Renault megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 22 Jul 2016, 09:01
Post #94


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Salutare.Am urmat tratamente dese cu antibiotice...pentru ca infectii in corp tot fac, de prin 2011 in fiecare an cate una doua pneumonii pe an provocate de acelas virus.Am citit foarte mult, se pare ca odata intrat in organism, ori mori, ori traiesti in concubinaj cu bacteria de spital, care te arde de cate ori ai o perioada mai dificila si iti scade imunitatea.Am invatat sa ma feresc de chestii care erau normale, am mereu in masina tricouri de schimb, pentru ca transpir si mereu ma schimb, inclusiv noptile schimb vara-iarna cam 4 tricouri.Deci...nu m-am vindecat din pacate asta mi-au spus-o in soapta multe cadre medicale, ca odata contactata bacteria de spital, poti cel mult sa traiesti cu ea si sa te astepti sa te atace cand esti obosit, suparat etc.
Desi nu mai apare la nici o analiza, bacteria exista si se activeaza in general primavara, cand ma trezesc din senin fara sa ma expun in vreun fel cu pneumonie.
Am stat de vorba si cu persoane cu capacitati sa zicem clarvazatoare, care mi-au spus ca am ceva in sange/corp care ma pandeste si ma ataca cand imi scade imunitatea.Acum nu disper, imi vad de viata, incerc sa duc un regim de viata sanatos, sa fac miscare, etc dar periodic fac infectii si sunt obligat la cate 5-6 cure de antibiotice diverse pe an.Nu am mai scris aici, pentru ca e dureros pentru mine sa retraiesc acea perioada dura cand practic ma agatam de pe o zi pe alta...Nu prea am fost coerent, am gasit si medici de treaba, care m-au ajutat cat au putut....dar se pare ca asta e tot ce se poate face...Incerc sa imi sustin imunitatea cu apicole, vitamine, dar anual pneumoniile si infectiile ma mai doboara.Insa sunt impacat cu ideea si daca inca traiesc, inseamna ca mai am treaba pe aici o vreme smile.gif

22 Jul 2016, 10:02:
QUOTE(lau_2005_21 @ 21 Jul 2016, 14:18)
salut Cristian...putem vorbi in privat?

<span class='edit'>21 Jul 2016, 13:19:</span>
ai rezolvat cu bacteria?
*



Sigur, daca te pot ajuta cu orice scrie-mi!


This post has been edited by cristianxxl: 22 Jul 2016, 09:02


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian112
post 26 Jul 2016, 10:19
Post #95





Group: Members
Posts: 0
Joined: 26 July 16




Salut! Sunt nou pe aici si am ajuns cautand informatii despre aceasta bacterie.am citit topicul tau si as vrea sa iti dau mesaj in privat dar nu se poate pentru ca nu am mesaje pe forum.te-as ruga daca poti sa imi dai tu sa vad daca primesc , eventual o adresa de mail sa iti pot trimite ceva. multumesc!

This post has been edited by iulian112: 26 Jul 2016, 10:30


--------------------
dacia logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 22:14
Dacia