Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Părerea ta despre Renault Megane 3

alex_67
post 6 Jan 2011, 11:26
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




ideea era ca m-am conformat celor de la Renault care au indicat sa merg cu o turatie intre 1800 - 2200 ptr a avea consumul apropiat de cel prezentat de ei.daca meerg in regim normal de 2500-3000 sare si consumul si nu le convine nici acest aspect. Pe mine ma nedumereste de ce nu trece testul RAR si de ce se eschiveaza sa repare si AC-ul care are probleme. Nu inteleg de ce la aceasta masina toti se feresc sa scrie pe hartie ce constata si service-ul sa remedieze problemele constatate.
daca se depaseste 2300 rot/min masina e oki, dara daca debreiezi si revine in turatia de 1000-1800 apare acel lag care este mare la mine. Chiar m-a pus de cateva ori in situatie critica.
sunt curios ce o sa spuna cei de la RAR Romania despre o masina omologata de ei dar care nu trece testul.


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Jan 2011, 14:40
Post #62


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai nu te supata dar daca tu accelerezi brutal un diesel de la 1000 rpm ... pai nenea atunci nu stii sa conduci ... ce putere sa aiba cand el este sub turatia de cuplu .... motor micut ... cum ai vrea sa fie racheta ... eu am mai spus ca problema la tine nu este la masina ci este defecta piesa dintre volan si scaun ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 6 Jan 2011, 14:48
Post #63


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




alex_67...consum bun ai daca mergi cu 2000 rpm..2200... trebuie sa schimbi intre 2500-3000 ...chiar mai mult daca este nevoie...dar daca tu apesi la podea cand masina are 1500 ture este fix pixul...nu o sa traga deloc..bineee..o sa traga dar cu lag.treptat..ti-am mai zis..cumpara una cu dsg o lasi pe ds si aia este.. 1.5 105 merge ok daca stii sa o conduci...are gotty pe megane 2 si mi-a lasat o impresie foarte buna...la un mers unu dupa altul.. tongue.gif ..probabil gotty este un mic Alonso daca la el merge si la altii nu...ai incercat un test drive cu o motorizare identica ca a ta?sa vezi daca ''asa face toate''? imi este greu sa cred ca sunt probleme la partea de motor-cutie...daca era alta parte nu mai spuneam nimic..

This post has been edited by M i h a i: 6 Jan 2011, 14:49


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 6 Jan 2011, 16:19
Post #64


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




LA 1,5 dCi trebuie barbarizat putin pentru a nu a avea lag, la 1,5 si vreo 80 si ceva de cai, pe un M2 phI, am scos frecvent consumuri de 4,6 in Bucuresti, cu schimbat pana la 3000 si niciodata nu am lasat-o subturata, drept dovada masina aia merge si acum (desi nu mai este in grija mea) cum trebuie fara probleme de turbina, dar fum negru tot mai scotea, mai ales cand ii aratam toata talpa smile.gif


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_67
post 7 Jan 2011, 18:08
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




nenea care le stii ca un om mare de la cluj, daca esti in treapta 3 si pui frana , introduci in a 2-a si implicit scade turatia in jur de 1000, si esti intr-o intersectie sau depasire, cum depasesti evenimentul? asteptand treptat sa ajungi la 2500?
ideea este alta, de ce masina nu trece testul RAR pe considerent de accelerare invalida. Mai concret depaseste timpul de 2 sec. Asta este nemultumirea ca masina model 2009 dupa 2 ani nu trece RAR-ul si exista riscul sa nu fie omologata decat daca o pacalesti. Ti se pare normal?


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 7 Jan 2011, 18:36
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(alex_67 @ 7 Jan 2011, 18:08)
ideea este alta, de ce masina nu trece testul RAR pe considerent de accelerare invalida. Mai concret depaseste timpul de 2 sec. Asta este nemultumirea ca masina model 2009 dupa 2 ani nu trece RAR-ul si exista riscul sa nu fie omologata decat daca o pacalesti. Ti se pare normal?
*



am vazut ca ai numar de Galati in semnatura. Cu APAN Galati ai problema?


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazP
post 5 Apr 2011, 16:19
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 31 March 11




Eu am un Megane 3 Expression dec 2010, 1,6 16V, 9kkm, iar pana acum nu am avut nici un fel de problema. Masina merge ireprosabil, nu are greiersi, este confortabila si are o forma placuta. Referitor la locul de fabricatie, acesta nu cred ca mai conteaza asa mult, spre exemplu si Loganul este facut in RO si este destul de bun si pentru piata din vest, cu toate ca la inceput a avut critici foarte severe. Cei care au criticat cel mai agresiv, acum cupara cel mai mult (Germania). Dupa 5-6 ani de la lansare se pot face critici referitoare calitate si fiabilitate cu un grad de obiectivitate mai mare.
Pentru alex_67: cu toate documentele oficiale (cu documentele de respingere ITP autorizat RAR, constatari service Renault, etc) depune o sesizare la OPC si incepe o actiune judecatoreasca. Daca stai si pierzi timpul nu vei rezolva nimic. Ca o rezolvare amiabila incearca sa intri in audienta la un oficial al Renault RO.


--------------------
Renault Megane 3 2010 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 Apr 2011, 16:52
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




unde e fabricata masina?

conteaza ca sa vezi ce model ai. modelul de megan 3 full pt piata de vest (acelasi care se gaseste pe break de exemplu) sau modelul lower cost bazat pe fluence facut pt piata de est.

bafta


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazP
post 5 Apr 2011, 22:19
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 31 March 11




Este modelul cu roata sub portbagaj, kilometraj analogic, etc., 5 ani garantie, de fapt modelul Expression comercializat in RO. Despre locul de fabricatie al masinii nu am prea multe informatii oficiale (unii zic Turcia, altii Spania si dupa codul VIN toate R sunt fabricate in FR).


--------------------
Renault Megane 3 2010 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 6 Apr 2011, 09:00
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




este turcia.

si din pacate nu doar fabrica este alta, fata de cea din spania, ci este o alta platforma tehnica, mai low cost.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Apr 2011, 09:08
Post #71


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu seria VIN"spune"direct locul fabricatiei.
Nr.de fabricatie situat pe langa placa ovala reprezinta uzina unde a fost fabricata masina.
Daca nr.de fabricatie incepe cu Rxxxxxxx este Made in Turkia.
Dupa cunostintele mele Megane 3 se fabrica in Spania.
Cu seria VIN si accesat aici:
http://www.reno.ro/Numar-identificare-auto...60563-s780.html
se pot afla detalii tehnice.
NB!

This post has been edited by espacern: 6 Apr 2011, 09:19


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 6 Apr 2011, 15:23
Post #72


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




de ce va luati de alex?
din moment ce la rar ii pica masina, atunci e o problema. nu se mai pune la indoiala abilitatea lui de la volan


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 10 Apr 2011, 13:55
Post #73


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




M-am plimbat si eu azi cu un Megane 3 , 1.6 16v , nu stiu ce echipare. Motorul , acelasi ordinar ce-l detin si eu pe Megane 2 , dar la interior se vede clar evolutia. Cu toate astea , paleste lejer in fata noului C4 .


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dimitrivegas
post 11 May 2011, 22:48
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 29 January 11
From: Timisoara




QUOTE(Hack @ 11 May 2011, 06:43)
@mariusd4: Penibil mi se pare ca unii oameni de pe aici sustineau sus si tare ca M3 si Fluens sunt monumente de fiabilitate, comparativ cu M2,  asta desi nu aveau nici 1000 de km facuti cu masinile rolleyes.gif ...
*



La un an de la lansare, Megane-urile II aveau deja fulii picate, flanse amortizor si bobine inductie. Facelift-urile erau in voga cu discurile prajite. Iar dupa ceva vreme, "au crapat compresoare de clima in draci" (citat exact din afirmatiile sefului de service de la AutoEuropa). Nu mai vorbim de Laguna II, indiferent de tip (1 sau 2), care au tras cel mai mult in jos reputatia Renault in legatura cu calitatea si fiabilitatea.
Intr-un an la Fluence a fost facuta o rechemare, iar la Megane III (care are aproape trei ani de existenta) doua si s-au cojit ceva elemente cu piele (care se duc dracu' inclusiv la Mercedes, deci nimic tragic, oricum preferabil unei defectiuni motor sau alt angrenaj important).
Unde vezi tu lipsa de fiabilitate a astora?

This post has been edited by dimitrivegas: 11 May 2011, 22:50


--------------------
Renault Megane II Sedan/ Fluence 2006 Expression/2010 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M3S
post 18 Aug 2011, 14:50
Post #75


K L U


Group: Members
Posts: 22
Joined: 2 April 11
From: Bucuresti




Salut ,

Eu am un Megane 3 Sport Edition din mai 2011 si acum are 15000 km, din care 7000 au fost facuti in doua saptamani pe autostrazile si drumurile nationale ale europei de sud. Comportamentul este inca impecabil. Consumul este cred foarte bun, calculatorul afisand o medie de 5.6 , mai tot timpul. Motorul pe care il am eu de 1.5 dci de 90 CP , cu o cutie in 5 trepte si un cuplu de cca 200Nm este suficient sa faci depasiri destul de "spectaculoase" biggrin.gif in treptele 3 si 4 ( din ce am mai facut si eu) sau sa urci pe drumuri inclinate considerabil. E spatios si la interior si la portbagaj.

Nu stiu ce se intampla inainte,dar urat e ca...volanul si tija schimbatorului arata ca ale unei masini de peste 2-300 000 km.
In rest numai de bine.


--------------------
Renault Megane3 1.50dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 18 Aug 2011, 15:05
Post #76


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(dimitrivegas @ 11 May 2011, 23:48)
Unde vezi tu lipsa de fiabilitate a astora?
*


Nu ai priceput nimic din ce a vrut Hack să spună. Nu o mai luați personal ...


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eraserr
post 18 Aug 2011, 22:44
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 29 September 10




La un an de zile de la achizitie si 18500 de kilometri parcursi pot spune ca Megane 3 face toti banii. Evident ca sunt si probleme, stupide pot spune, dar nimic grav ( capac peste portbagaj care face zgomot pe anumite segmente de drum ). Tehnic vorbind nici o problema, finisaje rezistente , fara greieri, consum rezonabil ca medie ( un 6 litri / 100 km pe o distanta de 3500 de km , din care 2500 extra urban si 1000 urban, la un motor de 1.9 dci / 130 CP, in conditiile in care am mers extra urban si cu 175 km/ora, iar media de viteza pe toata distanta a fost pe la 75 km / ora ). Mult mai stabil decat M2.2 ( pe care inca il am si pot compara foarte usor ), evident si ceva mai rigid insa confortabil.

Pe deplin multumit! wub.gif


--------------------
Renault Megane 3 1.9 dci Privilege, euro 5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 19 Aug 2011, 08:03
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




doi ani - doua revizii - 37kkm - nici o problema
Multumit de masina cu o precizare si anume
plusuri pentru mine AC-ul care in opinia mea e cam prea puternic (momente in care simt ca ma deranjeaza la mana)
minus mare din partea mea tapiteria de pe fetele de usi - groasnic de slab materialul (dupa o saptamana de la o igienizare - impecabil vizual - acum totul e la fel)
Cum am depasit varsta la care muzica trebuie sa se auda si in strada vecina sistemul de sonorizare actual e multumitor pentru mine, asta nu inseamna ca nu se putea ceva mai bine si aici cred ca problema vine de la boxe. Sunt momente in care se aude excelent (sunete distincte intr-o boxa ca apoi sa se continue in cealalta boxa).


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 21:41
Dacia