Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Transport auto bici, cel mai reusit ...pina acum

redpipe74
post 17 Jul 2010, 08:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




De ceva timp am tot schimbat modalitatea de a transporta bicicleta;
-pe plafon,care nicicodata nu mi s a parut foarte sigur,
-pe meg II.am avut prins pe portbagaj,inestetic,prea masiv,si intr-un final am constatat ca se itase putin portbagajul,
-pina acum solutia cea mai buna se pare ca este cel montat pe carlig,montare /demontare rapida,antifurt,vizibilitate buna,fibratii minore(l-am testat aproape 4.000km,mergand si la viteze de 180)
Modele sunt pt 2-3 sau mai multe biciclete cu sau fara stopuri+placuta nr.,unele se lasa in jos pt a putea deschide portbagajul fara sa dai bici jos,marca e una consacrata suedeza.

This post has been edited by redpipe74: 17 Jul 2010, 08:31


Attached thumbnail(s)
tasos_2010_330.jpg ( Size: 3.31mb ) Number of downloads: 3143
tasos_2010_331.jpg ( Size: 3.43mb ) Number of downloads: 3500
Bad_Ischl_2010_150.jpg ( Size: 3.17mb ) Number of downloads: 3534


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Jul 2010, 08:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ redpipe74
Suportul de plafon Thule ProRide 591 este tata lor in domeniu.
Am unul de 2 ani, am facut vreo 10.000 km cu el si nu am avut probleme.
Inainte de asta, am avut 3 ani un Thule FreeRide 530.
Si asta a fost bun, dar ProRide 591 este peste el.
Pe langa faptul ca este extrem de bine facut, avantajul mare este aceea rozeta care strange clestele care tine cadrul.
Adica este super comod, in 10 secunde ai pus bicicleta si ai plecat la drum.
Iar ca viteza, la 140 km/h nu are nici o problema.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 17 Jul 2010, 15:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




QUOTE(gibonu @ 17 Jul 2010, 08:58)
@ redpipe74
Suportul de plafon Thule ProRide 591 este tata lor in domeniu.
Am unul de 2 ani, am facut vreo 10.000 km cu el si nu am avut probleme.
Inainte de asta, am avut 3 ani un Thule FreeRide 530.
Si asta a fost bun, dar ProRide 591 este peste el.
Pe langa faptul ca este extrem de bine facut, avantajul mare este aceea rozeta care strange clestele care tine cadrul.
Adica este super comod, in 10 secunde ai pus bicicleta si ai plecat la drum.
Iar ca viteza, la 140 km/h nu are nici o problema.
*


M a gandeam sa nu mai amintesc de bicicleta care ne a zburat in parbriz pe autostrada Milano-Torino,baietii din Slatina nici nu vor sa mai auda de biciclete...
ma gandesc si la marea diferenta de pret intre T.proride 591 si T.970 Xpress,in plus la primul iti mai trebuiesc si barele transversale alte costuri substantiale(cam 10 mil,fa diferenta cu ce recomand eu care este 200lei,),ca sa nu zic de zgomotul pe care il face cel dupa plafon...iar ca sa ridici bicicleta peste nivelul umerilor e mereu un efort.....ce ai tu am schimbat acum ceva ani...

This post has been edited by redpipe74: 17 Jul 2010, 16:02


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 17 Jul 2010, 17:32
Post #4


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Porbagajele de haion parca sunt interzise in unele tari, daca acopera numarul sau luminile. Sunt acceptate doar cele de tipul celui din a treia poza, deci informeaza-te daca mergi in afara.
Bicla zboara doar din alea praf. Eu le-am testat si la 165 si n-au probleme de niciun fel. De altfel nu se specifica nicio limita de viteza nici pe ele, nici pe bare.

This post has been edited by VladG: 17 Jul 2010, 17:34


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 18 Jul 2010, 09:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




QUOTE(VladG @ 17 Jul 2010, 17:32)
Porbagajele de haion parca sunt interzise in unele tari, daca acopera numarul sau luminile. Sunt acceptate doar cele de tipul celui din a treia poza, deci informeaza-te daca mergi in afara.
Bicla zboara doar din alea praf. Eu le-am testat si la 165 si n-au probleme de niciun fel. De altfel nu se specifica nicio limita de viteza nici pe ele, nici pe bare.
*



Thule cred ca e cel ami bun...

This post has been edited by redpipe74: 18 Jul 2010, 21:02


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Jul 2010, 10:42
Post #6


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu am suporti din aia "praf" ... automaxi le spune, sunt luati din decathlon si mi-au tinut biclele pe masina foarte bine in orice conditii de drum. Am mers pe autostrada cu 140 Km/h si nu au fost probleme.

E drept, nu arata ca thule, dar isi fac treaba pentru care au fost facuti.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2010, 18:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ redpipe74
Asa este cum spui tu.
Cel mai bun sistem este cel pe care il recomanzi tu.
Sper ca esti multumit.

Daca incepi sa ne povestesti cat de greu este sa ridici o bicicleta peste nivelul umerilor, alte comentarii nu mai au rost.
Probabil carligul de remorcare pe care prinzi sistemul care iti place tie cel mai mult este moca, ala nu costa bani.
Doar barele transvesale costa bani.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 18 Jul 2010, 19:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




QUOTE(gibonu @ 18 Jul 2010, 18:08)
@ redpipe74
Asa este cum spui tu.
Cel mai bun sistem este cel pe care il recomanzi tu.
Sper ca esti multumit.

Daca incepi sa ne povestesti cat de greu este sa ridici o bicicleta peste nivelul umerilor, alte comentarii nu mai au rost.
Probabil carligul de remorcare pe care prinzi sistemul care iti place tie cel mai mult este moca, ala nu costa bani.
Doar barele transvesale costa bani.
*


........

This post has been edited by redpipe74: 18 Jul 2010, 20:59


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Jul 2010, 19:32
Post #9


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




In primul rand te rog sa te abtii de la asemena atitudini. La prima iesire pleci cu tot cu topic de pe forumul asta.

In al doilea rand, barele "dupa" plafon cred ca sunt "DE PE" plafon ... si "te ai contrat" inseamna altceva decat "te-ai contrat" ... asta asa, daca tot ne dam "mari si tari" ... ok ?



--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 18 Jul 2010, 20:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




QUOTE(Liviu @ 18 Jul 2010, 19:32)
In primul rand te rog sa te abtii de la asemena atitudini. La prima iesire pleci cu tot cu topic de pe forumul asta.

In al doilea rand, barele "dupa" plafon cred ca sunt "DE PE" plafon ... si "te ai contrat" inseamna altceva decat "te-ai contrat" ... asta asa, daca tot ne dam "mari si tari" ... ok ?
*


ai dreptate cu "de pe"scze!! mai sunt mici greseli si in alte parti,in rest faci ce vrei daca tu consideri ca cineva are ceva de pierdut,pina la urma tu esti boss ul..

This post has been edited by redpipe74: 18 Jul 2010, 20:57


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Jul 2010, 21:00
Post #11


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




NU, eu nu sunt boss-ul .. eu doar am fost pus moderator aici ... iar postarile tale necesita moderare prin atitudinea pe care o afisezi. Am simtit nevoia sa fac o interventie, mai ales ca topicul prezinta informatii de interes .. dar daca nu o sa se poata discuta civilizat, se pot lua masuri .. atat.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 18 Jul 2010, 21:01
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




[quote=redpipe74,17 Jul 2010, 15:54]

..


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Jul 2010, 21:03
Post #13


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Iar ca opinie personala, on-topic, cred ca suportii de biciclete PE masina sunt cei mai OK din toate punctele de vedere, mai ales ca nu obtureaza absolut nici un acces la masina (hayon, portiere, etc), dar nici nu acopera luminile si/sau numarul de inmatriculare de la spate. Iar daca suportii respectivi sunt si ceva high-end(nu pocnitori ieftine ca alea de pe masina mea) e si mai bine.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 18 Jul 2010, 21:09
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




QUOTE(Liviu @ 18 Jul 2010, 21:00)
NU, eu nu sunt boss-ul .. eu doar am fost pus moderator aici ... iar postarile tale necesita moderare prin atitudinea pe care o afisezi. Am simtit nevoia sa fac o interventie, mai ales ca topicul prezinta informatii de interes .. dar daca nu o sa se poata discuta civilizat, se pot lua masuri .. atat.
*


am sters eu ce deranja,insa te rog sa privesti un aspect simplu,nu am sustinut ca ce spun eu e cel mai bun,frumos ,tare,era o "parere testata" pt ca le-am incercat pe toate si nu am fost multumit asa cum sunt de ultimul,de cand postez nu am intrat in contradictie cu cineva decat cand chiar purtam discutii avizate.Cineva mi-a adresat mie un comentariu-putea simplu sa zica "parerea mea" si nu mai vorbeam de atitudinea mea...


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 19 Jul 2010, 08:33
Post #15


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Eu vad un singur dezavantaj suportilor de pe plafon. Cresc consumul cu aprox 1-2 litri la 100km, asta la mine, depinzand de viteza de deplasare.
La cei din spate ma gandesc ca o tamponare usoara din spate iti face praf biclele. Oricum stau incomparabil mai bine pe o masina care are si carlig, decat direct pe haion.


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostyq
post 19 Jul 2010, 11:06
Post #16


President


Group: Members
Posts: 45
Joined: 22 April 05




Daca analizez situatiile de trafic cele mai frecvente cu care ma intalnesc, respectiv frana brusca pt evitarea cainilor sinucigasi, schimbarea brusca de directie cand evit gropile si vibratiile care apar pe drumurile noastre denivelate eu tot pentru cele de plafon as opta.
La cele cu prindere pe carlig fix acolo e punctul lor slab, la schimbare brusca de directie balanseaza excesiv iar la frana brusca iti intra bicla in luneta. Un suport de plafon de otel cu 2 brate de sustinere e practic mai sigur.
Un alt dezavantaj al suportului pe carlig e dat de aerodinamica masinii, curentii turbionari sunt dirijati in spatele haionului si ajungi cu bicla plina de noroi la destinatie.

Aruncati o privire si aici, par destul de documentati nemtii:

http://translate.googleusercontent.com/tra...GS7WiVq41K_h4Q#



This post has been edited by kostyq: 19 Jul 2010, 11:27


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 19 Jul 2010, 11:38
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Eu am mers cel putin 30000km cu bicicletele puse pe barele transversale si n-am avut probleme nici la 160km/h. Am folosit 2 modele de thule cat si pocnitori luate cu 10 eur/suport.

La masinile cu numar de Ro nu prea se pot folosi suporti pusi pe atelaj pentru ca acopera numerele de inmatriculare. Prin alte tari poti sa-ti faci un al doilea numar de inmatriculare pe care-l poti pune la vedere si atunci nu mai ai probleme.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 19 Jul 2010, 12:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




QUOTE(kostyq @ 19 Jul 2010, 12:06)
frana brusca [...], schimbarea brusca de directie

Astea sunt cazurile in care se vede calitatea unui suport de bicicleta. E mai putin relevant comportamentul la mersul cu viteza constanta (de exemplu cu 150 km/h) in linie dreapta.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 19 Jul 2010, 12:59
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




QUOTE(kostyq @ 19 Jul 2010, 11:06)
Daca analizez situatiile de trafic cele mai frecvente cu care ma intalnesc, respectiv frana brusca pt evitarea cainilor sinucigasi, schimbarea brusca de directie cand evit gropile si vibratiile care apar pe drumurile noastre denivelate eu tot pentru cele de plafon as opta. 
La cele cu prindere pe carlig fix acolo e punctul lor slab, la schimbare brusca de directie balanseaza excesiv iar la frana brusca iti intra bicla in luneta. Un suport de plafon de otel cu 2 brate de sustinere e practic mai sigur.
Un alt dezavantaj al suportului pe carlig e dat de aerodinamica masinii, curentii turbionari sunt dirijati in spatele haionului si ajungi cu bicla plina de noroi la destinatie.

Aruncati o privire si aici, par destul de documentati nemtii:

http://translate.googleusercontent.com/tra...GS7WiVq41K_h4Q#
*


super tare link-ul,mi-ar fi prins bine inainte sa le verific pe propria-mi piele.
din ce am vazut ca si clasare :
4 locuri sunt ocupate de cele pe carlig-calificativ bun(uebler P31,Thule euroclassic G5 909,atera strada sport 3,etc,)
3 locuri satisfacator,comparativ cu cele de pe plafon;
2 bun(thule freeride 530,fabbri bicci 2000 alum)
4 locuri satisfacator

avantaje si dezavantaje la cele 2 suporturi:
Roof -EFORT incarcare,consum de combustibil,siguranta,Hold,se face o diferenta intre cele care sunt montate pe barele fixe ale plafonului si cele care se monteaza pe acesta,buget
carlig-incarcare usor,neafectat de vant,buna functie hold,se murdaresc,nu maresc substantial consumul.pret mare,etc.


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostyq
post 19 Jul 2010, 14:58
Post #20


President


Group: Members
Posts: 45
Joined: 22 April 05




O lectura interesanta si aici: http://www.consumerreports.org/cro/cars/ti...rview/index.htm

Ideea ar fi ca trebuie ales suportul si in functie de masina, ca e mai greu de pus bicla pe barele transversale in cazul unui suv sau a unei decapotabile(sunt optimist si cred ca in ingeniozitatea lor romanii ar reusi sa puna bare transversale si pe decapotabila smile.gif )

Raportul pret-calitate e devastator in favoarea lui FreeRide 530. Pt ceva asemanator cu fixare pe carlig trebuie sa bagi adanc mana in buzunar.


This post has been edited by kostyq: 19 Jul 2010, 14:59


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 19 Jul 2010, 17:37
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




QUOTE(VladG @ 17 Jul 2010, 17:32)

Bicla zboara doar din alea praf. Eu le-am testat si la 165 si n-au probleme de niciun fel. De altfel nu se specifica nicio limita de viteza nici pe ele, nici pe bare.
*



Si ma rog care sunt aia praf , care sunt criteriile de departajare intre cei buni si cei praf.
Eu am suporti (de biciclete si schiuri)Hackr , bari transversale Cruz si-mi transport si bici si schiurile in conditii f bune si la viteze de 130 km/h .
Mai sunt si alte firme in afara de Thule smile.gif

19 Jul 2010, 17:40:
pe bare este specificata cel mult sarcina care o suporta ,de regula 50kg
la suportii de schie se specifica max 130 km/h in instructiuni unsure.gif

This post has been edited by rombul: 19 Jul 2010, 17:40


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 19 Jul 2010, 19:10
Post #22


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Ma refeream la cei mai ieftini si mai ieftini de la supermarket, despre care parca steph mi-a povestit cum s-a desprins o bicla din ei.

Eu n-am facut reclama la Thule, de altfel am alta marca.
Si da, pe bare scrie limita de greutate, iar in manualul suportilor zice doar ca sa-i mai verifici la cutare numar de kilometri, sa nu se slabeasca suruburile de la vibratii.

Despre criterii, e suficient sa arunci o privire comparativa si-ti cam dai seama care-s unii si care-s altii. Bineinteles ca nu scapa biclele din toti cei ieftini, ca nu s-ar mai vinde, dar au fost cazuri.
Daca ai nimeri unii ieftini si buni, te-ai scos. smile.gif

This post has been edited by VladG: 19 Jul 2010, 19:14


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Aug 2010, 20:53
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Varianta transportului bicicletei IN MASINA a incercat-o cineva?
Nu cred ca ar fi vreo problema de spatiu, intentionez sa bag 2 biciclete astfel in Megane, rabatand banchetele spate si in spatiul ramas sa pun rucsacii si cortul si sa ma duc week-end-ul viitor la o tura montana la Lepsa cu un prieten. Bineinteles pun o folie in masina ca sa nu o murdaresc. Momentan nu as vrea sa experimentez varianta cu barele transversale, si asa trebuie sa-mi cumpar un cort si ma va usca de bani.
Daca merge asa, as putea sa extind aplicatia asta la un circuit european la anul pana in tarile nordice, unde nu ar strica sa las masina in camping si sa vizitez locurile cu bicla.

P.S.: stiam eu de pe vremea Oltcit-ului si a Matizului de ce e mai practic un hatch, de asta nu m-am impacat cu Clio-ul. tongue.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 14 Aug 2010, 21:09
Post #24


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Merge sigur, daca rabatezi banchetele. Am pus eu una asa in Smart ForFour si a intrat. In cel mai rau caz va fi nevoie sa le dati rotile fata jos. Sa puneti si ceva intre biciclete, o patura, etc, altfel se vor zgaria.


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Aug 2010, 21:23
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pe mine nu ma deranjeaza daca se zgarie (da-o dreaku, de asta e mtb, sa trag de ea), doar vreau sa nu imi trancane pe la viraje, gropi, etc.

This post has been edited by Laurentziu83: 14 Aug 2010, 21:31


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 15 Aug 2010, 08:46
Post #26


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




In hatchback-ul meu intra doua MTB cu rotile fata scoase. Evident rabatez bancheta.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Aug 2010, 16:01
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am facut o proba azi dimineata, rabatand 2/3-ul din bancheta spate, scotand polita portbagaj si demontand tetierele. A intrat ok, doar ca imi face impresia ca va trebui sa demontez aripa fata ca sa folosesc spatiul la maxim.
In fine, am vazut ca se poate, pana la urma n-am nevoie sa fie un al treilea loc liber in spate, nu cred ca mai demontez aripa, poate cand voi pleca in ture mai lungi.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 16 Aug 2010, 11:18
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Am bagat eu ieri 2 bicle in Pejo 206....una e DHS, asa ca nu m-am complicat cu scosul rotii fata, incit am mers cu hayonul putin deschis (legat cu coarda elastica). Am pus o patura intre ele si nu trancanea nimic spre marea mea mirare. Insa nu as face sportul asta prea des, mi-e mila si de bicle, si de masina, si de spatele meu (DHS-ul are peste 20 kg, si tre sa ma chinui zdravan sa-i gasesc o pozitie). O sg bicla incape perfect cu portbagajul inchis, cu roata fata scoasa, bancheta spate rabatata.
Tre sa-mi cumpar neaparat bare transversale si suporti sad.gif. Stie cineva bare ieftine si bune pt Pejo 206??


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 18 Aug 2010, 07:57
Post #29


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




eu am incercat in megane sa bag o bicicleta insa nu merge fara roata fata scoasa si rabatata bancheta

am zis ca o sa iau un suport d egenul : http://portbagaje.info/list1.php?cat=54 care sa mearga pus pe portbagaj , acu sa gasesc unu pentru berline , ca vad ca astea ar fi pentru cele cu haion din poze ... mi se par mai stabile ca cele puse sus si investitia mai ieftina


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 19 Aug 2010, 20:51
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am mai facut o proba azi, de data asta rabatand bancheta 1/3, si a intrat si asa, cu roata spate pe spatarul banchetei si cu ghidonul spre luneta, roata fata scoasa.
Am pus si o folie pentru orice eventualitate.
Maine vom fi 3 persoane in masina, asa ca se cere si un loc in spate.

La anul insa ma voi dota cu bare de pavilion si un suport dedicat de biciclete, intrucat nu e deloc comod sa infigi bicicleta in spate si risti sa murdaresti/strici tapiteria. Momentan nu mai dispun de bani si pentru asta.

Suportii de biciclete de pe plafon se pot incuia? In sensul de a lasa masina in vreo parcare si a mai gasi bicicleta acolo, totusi.

This post has been edited by Laurentziu83: 19 Aug 2010, 21:00

Attached thumbnail(s)
Capture.JPG ( Size: 67.79k ) Number of downloads: 2479
Capture1.JPG ( Size: 65.97k ) Number of downloads: 2034
Capture2.JPG ( Size: 58.79k ) Number of downloads: 499


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:55
Dacia