Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimb Motor Megane I, niste pareri

wxe
post 23 Aug 2008, 13:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 August 08
From: Oradea




Buna!

Detin si eu un megane caruia recent i-i s-a gripat motorul.Am niste intrebari referitoare la un eventual schimb motor:
-ce bloc mai mare imi recomandati(actualul e 1.6 8v)?
-cum sta treaba cu ecu? se poate remapa sau se schimba?
-omologarea(daca a mai trecut cineva prin faza asta)
-cutia veche este compatibila sa zicem cu un ambreiaj de 2.0?(cutia merge perfect si nu as schimba-o)
-daca eventual detine cineva un motor care m-ar interesa wink.gif si cat costa?
deocamdata atat.Va astept parerile

numai bine
Paul


--------------------
Renault Megane I 1.6e RT 'Furia Rosie'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex05
post 23 Aug 2008, 21:03
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Salut si bine ai venit pe forum .


Eu am facut o recarosare acum cateva luni si am trecut prin ce vrei tu sa treci .Cred ca esti la curent cu faptul ca motorul trebuie schimbat la un service autorizar RAR pentru schimbat motoare pentru Renault Megane . Si acum sa iti raspund la intrebari :

1. se potrivesc motoare mai mari dar nu iti recomand fiind mai complicat din punct de vedere legislativ

2. daca pui acelasi tip de motor (in cazul meu K7M) nu este nevoie de schimbare ECU

3. trebuie sa faci schimbarea la un service autorizat RAR sa iti dea factura , apoi te duci la RAR la omologari (la 7 dim sa fii la coada fiindca altfel nu intrii in aceeasi zi ) iti verifica motorul si te chema peste cateva zile sa iti dea actele daca totul e ok (vei sta dupa ele o zii ) si in principiu nu ar trebuii sa vii cu masina pe roti ci pe platforma (dar merge si fara )

4. cred ca este compatibila cutia daca si pe 2.0 e tot JA

5. am eu un motor 1.6e RT 90 cp rezultat in urma recarosarii . masina am adus-o eu din germania si motorul avea 189k km . problema este ca in momentul recarosarii am ramas fara actele originale ale masinii din germania fiind oprite la politie . pretul este 300 E



Sper ca te-am ajutat sa iti faci o parere . Numai bine , Alex .


--------------------
RENAULT Megane 1998 phase 1 1.6e RT 90 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wxe
post 24 Aug 2008, 13:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 August 08
From: Oradea




Salut!

Iti multumesc pentru interesul acordat,as avea insa (iarasi) niste intrebari smile.gif
-daca nu ai acte pe masina,practic motoru ala e radiat in germania si punct.Eu mai pot face ceva cu el daca "sa zicem" am un inginer de linie pe la registru?
-motorul e complet ? Ma refer daca are pompa servo,tampoane,injetoare etc. ?

P.S. E bun si motorul asta,dar as prefera un 1.6 16v daca tot il schimb

Numai bine
Paul

This post has been edited by wxe: 24 Aug 2008, 13:08


--------------------
Renault Megane I 1.6e RT 'Furia Rosie'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex05
post 24 Aug 2008, 14:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Salut ,

Acte am pe masina (caroserie) pe care am folosit-o si mi-a fost schimbat la RAR in cartea de identitate seria sasiului . Pentru recarosare era nevoie sa folosesc vechiul motor de pe masina careia i-am schimbat caroseria . In Germania motorul este considerat piesa de schimb si de aceea el nu este trecut in acte . Eu am facut in Romania act de vanzare cumparare intre mine si fostul proprietar din germania fiindca altfel nu aveam cum sa o inmatriculez provizoriu (in Germania nu se face act de vanzare cumpare ci iti da primaria un act de proprietate care ii tine locul ) initial nu am mai vrut sa o recarosez dar cand am vazut ca taxa de inmatriculare este 3000 E am renuntat . Deci am ceva acte la el si putem face un act la notar dar tb sa te interesezi exact mai ales daca ai pe cineva .


Tampoanele au ramas pe masina celelate fiind rupte cele vehci , pompa de servo , compresorul de clima le vand separat si rampa injectoarelor le-as pastra pentru mine .

Si mai tine cont de o treaba daca schimbi tipul motorului s-ar putea si ai incompatibilitati la nr si tipul mufelor sa trebuiasca sa tragi fire in puls , rele , ECU ... .Eu am gasit diferente la acelasi motoare cu diferenta de 1 an intre ele (dif la mufa alternatorului , aprindere , capacul de la culbutori )


--------------------
RENAULT Megane 1998 phase 1 1.6e RT 90 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wxe
post 25 Aug 2008, 15:08
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 August 08
From: Oradea




raspunsul oficial al celor de la RAR :

- Referitor la scrisoarea dumneavoastr?, v? comunic?m c? conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul identic (acelasi cod) se va verifica de catre reprezentantii RAR fixarea noului motor si a tubulaturii de evacuare, se va efectua testul de poluare si se va modifica CIV.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul care se afla in gradul de motorizare (gama de motoare care a echipat un anumit tip de autovehicul pe parcursul intregului interval de fabricatie a respectivului tip), functioneaza cu acelasi tip de combustibil si nu genereaza modificari de putere mai mari de 40% determina omologarea vehiculului.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul care nu se incadreaza in cazurile enumerate mai sus, suplimentar fata de operatiunile de omologare se fac si alte verificari inclusiv de catre Laboratorul de Incercari pentru Securitate Rutiera privind performantele sistemului de franare, determinarea repartitiei de mase, etc.
- Pentru mai multe informatii va rugam sa luati legatura cu reprezentantele nostre sau cu Departamentul coordonare baze de date tehnice, poluare si consultanta la numarul de telefon: 021 318.17.58 sau 021.202.70.00, 021.318.17.35 interior 251/157
Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante RAR sau la adresa www.rarom.ro.
Actele necesare sunt:
- act identitate detinator;
- cerere activitate RAR;
- CIV;
- Dupa caz, adeverinta din partea atelierului autorizat


--------------------
Renault Megane I 1.6e RT 'Furia Rosie'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex05
post 25 Aug 2008, 18:17
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




sa inteleg ca te pun sa vii cu masina la teste/omologare in bucuresti ? acte pentru motorul nou nu vor (ma mir) blink.gif ?

eu zic sa fii foarte atent caci nici mie nu mi-au zis clar ce trebuie sa fac . era sa fac o mare prostie ducand vechea caroserie la feri vechi (asa cum mi-au zis ei pentru a face dovada ca nu am aruncat-o pe camp ) si cand m-am interesat mai bine nu tb sa o duc decat la un centru care colecteza masini si tb sa imi dea un act prin care sa certifice ca au primit caroseria seria xxx . apoi a trebuit sa fac un act de vanzare cumparere la notar (si notarii nu vroiau pt ca ei se ocupa doar de locuinte ) numai la caroserie nu la toata masina intre mine si proprietar (act ce a mai costat 1.5 mil )

asa ca mare grija , ei nu prea stiu ce vor . Bafta !


--------------------
RENAULT Megane 1998 phase 1 1.6e RT 90 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wxe
post 27 Aug 2008, 15:30
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 August 08
From: Oradea




Ma duc eu sa intreb si la RAR Oradea,mailul respectiv l-am solicitat doar informativ.Cu malaiu' stau prost zilele astea,practic doar caut posibile variante si preturi.Imi place sa am de unde alege wink.gif
Astept oferte in continuare.

Numai bine
Paul


--------------------
Renault Megane I 1.6e RT 'Furia Rosie'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex05
post 27 Aug 2008, 22:57
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Multa bafta atunci , sa ne spui si noua cum a decurs operatiunea de schimbare motor .


--------------------
RENAULT Megane 1998 phase 1 1.6e RT 90 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 08:23
Dacia