Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Curea accesorii, Trepidatie la rola intinzatoare

vancool
post 13 Aug 2008, 09:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 August 08




In primul rand, vreau sa va salut pe toti .
Apoi vreau sa va rog , daca se poate, sa ma luminati in problema intalnita la masina mea. Sunt proaspat posesor al unui megane 1 classic , diesel 1,9dci ,din 2002,
tipul motorului F9Q-K7, cilindree 1870, putere 75kw ,cu aer conditionat si servodirectie.
Am schimbat cureaua si cele 2 role (rola fixa si cea intinzatoare) si de atunci au inceput trepidatiile. Rola intinzatoare trepideaza in plan vertical (sus-jos), in sensul ca daca pui o surubelnita pe partea de jos a arcului de la rola intinzatoare, ti-o arunca din mana.
Asta nu e tot. O alta trepidatie am descoperit-o dupa ce am demontat semipasajul (partea din fata) de la roata dreapta fata. Cureaua trepideaza odata cu rola, impreuna facand un zgomot infernal. Pe distanta dintre fulia motor si rola fixa ,trepidatia formeaza
un ,,arc'' de aproape 2 cm. Aceste trepidatii apar doar intre 800 si 1000 de ture (dupa turometru).
Am citit pe acest forum despre posibilitatea ca , cureaua accesorii sa fie montata gresit,
in sensul ca se lasa santuri ale curelei in exterior sau/si interior la anumite fulii ale
accesoriilor. Se poate ca aceasta sa fie cauza acestor trepidatii?
Daca da, v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un tutorial despre felul in care se monteaza corect cureaua accesorii.
Multumesc anticipat

This post has been edited by vancool: 13 Aug 2008, 10:18


--------------------
Renault Megane 1,9dci 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vancool
post 14 Aug 2008, 17:00
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 August 08




Nimeni nu a mai avut o astfel de problema?

15 Aug 2008, 11:39:
Am rezolvat problema biggrin.gif . Intr-adevar cureaua era montata gresit.
Am intrebat un nene care lucreaza la Renault si mi-a zis ca trebuie mutata cureaua
cu un sant inspre exterior la toate accesoriile. Nu a fost chiar asa, pentru ca practic nu este posibil. Fulia de la alternator si cea de la compresor au cate un ,,guler '' deopatre si de alta, iar cureaua nu se poate muta nici inspre exterior nici catre interior. Fulia de la pompa de apa nu are santuri (este antrenata de partea fara santuri al curelei).
Au mai ramas doua fulii: fulia motor si fulia pompei de servodirectie. La aceste 2 fulii am mutat cureaua cu un sant inspre exterior (adica inspre roata). Trepidatiile au disparut
total ,iar acum motorul meu toarce linistit. cool.gif


This post has been edited by vancool: 15 Aug 2008, 11:39


--------------------
Renault Megane 1,9dci 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 14:50
Dacia