Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane sau Mondeo, Niste pareri

Modus
post 4 Sep 2008, 16:28
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Dar nu e superior la motorizari similare, siguranta pasiva, sau costuri de intretinere. Megane Sedan e destul de spatios, iar portbagajul e suficient de mare cat sa satisfaca orice pretentii.

This post has been edited by Modus: 4 Sep 2008, 16:29


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 4 Sep 2008, 16:48
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




Probabil ca un raspuns mai potrivit cu ceea ce se asteapta de la initiatorul topicului ar veni de le cineva care cunoaste foarte bine ambele modele(ideal sa le si detina)
Din situatia premisa(max 13 000 euro,benzinare et c)personal as avea in vedere masina cu cei mai putini km(si aia reali) si cea mai noua.Se stie ca renault nu este foarte stralucit la pretul de vanzare ca s.h. si asta poate fi un atu in alegere.
Ca performante nu cred sa fie diferente majore intre modele si oricum,megane are motoare destul de bune.
Bafta!


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 4 Sep 2008, 17:25
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




daca omu' vrea benzina si gaseste mondeo cu motorul de 145cp, masina se va misca mai bine decat orice megane pe benzina (care se vinde la noi in tara, exceptand rs-ul, normal)



--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 4 Sep 2008, 18:11
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




Corect,ma refeream insa la motoare de aceeasi cilindree ,sa zicem 1,6 care,din cate stiu la ford sunt de 110 cp sau 125 cp ...


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 4 Sep 2008, 19:29
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




eu cred ca si-a luat masina demult biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 4 Sep 2008, 20:58
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(andu911 @ 4 Sep 2008, 20:29)
eu cred ca si-a luat masina demult biggrin.gif
*


Si nu ne zice si noua sa nu ne mai agitam de pomana? blush.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 5 Sep 2008, 13:24
Post #37


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(herculane @ 4 Sep 2008, 15:26)
mondeo e superior megane-ului la tinuta de drum, spatiu, dotari.
*


pret smile.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mondeo.ro
post 20 Dec 2008, 00:09
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 27 November 08




Salutare tuturor,cred ca este primul meu post pe acest forum.Eu detin Mondeo,generatia precedenta.In primul rand nu cred ca se pot compara aceste masini.Eu am un diesel,care se stie ca unele variante au probleme,dar daca este vorba de benzina,sa stiti ca nu prea va pricepeti.Eu n-am vazut vreun Mondeo benzina,care sa aiba probleme de injectie sau de volanta.Cred ca nu are rost sa mentionez faptul ca in 13.000 euro iti cumperi un Mondeo 2005-2006,benzinar, nivel de echipare ghia,care include mai multe standard decat orice Megane.Mondeo este superior la toate capitole,poate doar la consum pierde si la spatiul de parcare,care trebuie sa fie destul de mare.Nu aruncati cu rosii in mine,dar asta-i realitatea.Stiu ce poate un Megane 1.6 16V,dar daca ne referim la Mondeo,nu cred ca initiatorul topic-ului se refera la varianta de 1.6 de pe actualul model,cred ca se refera la motorul de 1.8 125 cp.Acest motoras rupe asfaltu'!E foarte fiabil,stiu unul la o firma aproape de mine.Este de fapt vorba de o masina personala,dar toti angajatii o folosesc.Masina(din 2004) avea in vara deja peste 200.000 km si inca mai merge foarte bine.S-au schimbat consumabile,alternator,oglinda sofer, parbriz,urmeaza barile fata+spate(deh..masina de firma,forjata).Nimic ce tine de motor sau alimentatie,deci cool.gif .Sa va spun ceva despre Megane,initial am vrut si eu unul,n-am renuntat direct la acest model,dar asa s-a nimerit,sa cumpar altceva. NU cred ca merita Megane decat cu motorul 1.9 dci sau 1.6 16v,restu' n-are rost sa le luam in calcul(cel putin daca vorbim de masini serioase).As cumpara un Megane chiar maine daca mi-as permite dpdv. financiar,dar nu poti sa fi si cu capu' la caldura si cu sufletu' in rai laugh.gif .Cu toate ca Megane-ul mie drag,consider ca Mondeo este mai bun.Cineva mai sus spune ca mondeo are doar 4 stele la crash-test,iar Megane are 5,si ce-i daca?Care caroserie va rezista mai bine unui impact,cea mica de Megane sau tancul de Mondeo?Voi chiar credeti ca steaua aia in plus va va fi de ajutor in realitate?Eu la mondeo al meu din '04 am 6(sau 8) airbag-uri standard,nu cred ca trebuie mai mult.La un accident care le declanseaza pe toate care se afla in dotarea masinii,nu cred ca vei avea sanse mai mari de supravietuire in Megane decat in Mondeo.Cu cate airbag-uri vine standard,cu atatea am sa cumpar masina.Nu vorbim doar de motoare(care poate sunt superioare la Renault),vorbim de masinile intregi,unde nu cred ca Ford-ul are ceva de discutat cu Megane.Este doar o parere,nu vreau sa declansez un nou razboi pe acest topic. cheers.gif and sofer1.gif Save.

This post has been edited by mondeo.ro: 20 Dec 2008, 00:18


--------------------
Ford/Dacia Mondeo/1300 '04 5usi Ghia 2.0TDCi/'83 pt.exp. - TM 87 KUN/TM 08 SWY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 20 Dec 2008, 19:31
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Mondeo nu e chiar asa tanc cum zici tu fata de un Megane Sedan cel putin. Iar o stea in plus sau minus conteaza foarte mult in anumite accidente, poate face diferenta intre viata si moarte.
Oricum, diferenta o face de fapt bunul Dumnezeu, dar nici gradul de siguranta nu e de neglijat in achizitionarea un ei masini.

20 Dec 2008, 19:38:
Eu vad aici cu 9950 de euro un Sedan Dynamigue de 135 de cai benzinar din 2006 superb http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...en&pageNumber=1

Asta e un break superb cu aceeasi motorizare http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...en&pageNumber=2



This post has been edited by Modus: 20 Dec 2008, 19:38


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd May 2024 - 09:53
Dacia