Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi achizitie Megane Coupe, Privilege 1,4 TCE sau Color Edition 1,5 dCi

mircea_aq
post 30 Jul 2010, 10:32
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Acum serios crezi ca e vreo diferenta cum te privesc oamenii in matiz sau megane coupe ? daca aveai Audi alb mai ziceam ,dar asa...

Eu cred ca Laurentziu83 a cam spus-o pe-a dreapta d-aia o sa sara multi ca arsi.

1) Pachetul de costuri pentru PET nu e format doar din cost de achizitie ci si costuri de exploatare, asa la bunul simt, daca dai 15K pe ea, doar in primul an mai ai de decartat: casco+rca 1000 Eur, inmatriculat+impozit+rovinieta 150-200 Eur, benzina/motorina 1700/1200 Eur, set cauciucuri iarna 400 Eur, spalat + lichid parbriz 200 Eur, o revizie 120-150 Eur, minim 3000 de Eur cum ai da-o.

2)pentru a avea o conversatie, de fapt for the fun of it, am acceptat ideea ca tu ai pune in balanta intre a lua color edition -adica o varianta sub dynamique si privilege, iarta-ma sunt diferente mari de tot in ceea ce priveste interiorul si intre dyn si privilege, tu ai idee cum arata color edition ala ? din poze tapiteria pare undeva intre authentique si expression, chiar nu conteaza cum arata pet-ul la interior ? atunci de ce n-ai avea in vedere si matiz-ul

3)daca chiar banii de gaz sunt problema, iti recomand sincer un sh de 2-3 ani, gasesti clio exception 1.6 la 5-6K Euro ceea ce e chiar pomana, si crede-ma fuge mai tare ca 1.5 dci si are un interior mai calitativ decat color edition

4)La ce folosesti masina , eu unul nu m-am lamurit, daca e doar ca sa te plimbi cu gasca nu stiu de ce mai ai dileme smile.gif

Last but not least diferenta la un consum mixt (lifetime) 1.5 vs 1.6 nu e mai mare de 2.5l asa ca nu-ti face planuri ca o sa te imbogatesti din asta.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 30 Jul 2010, 10:42
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




ce ma enerveaza pe mine pustanii astia de 18 ani care nici nu stiu bine sa se barbiereasca. Cand primesc sfaturi asa mai direct incep sa faca pe mistocarii. Dar ce sa-i faci daca atat au putut parintii sa-i invete. Dupa ce ca-i da bani de masina noua si el se plange ca e student deci nema marafeti de benzina ii sta schimbatorul de viteza de la matiz in cur.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 30 Jul 2010, 10:59
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




@mircea_aq:

1) Am facut deja toate calculele posibile.

2) Intr-adevar, nu sunt incantat de Color Edition, dar e singura varianta in care pot sa aleg motorul de 1.5 dci. Am analizat indelung lista de dotari si am ajuns la concluzia ca pot sa traiesc si fara briz-briz-urile in plus (nu foarte multe oricum) de pe dyn sau privilege, mai ales ca o sa ii pun si cateva optionale masinii.
Sper totusi ca nu sugerezi ca Megane Coupe Color Edition e ca Matiz-u la interior!

3) Clio am avut inainte. Era 1.5 dci si era o frumusete, pana a venit unu' si-a intrat in mine - paguba totala. Acum mi-am recuperat banii de la RCA.

4) Facultate, excursii, treburi, o mica afacere, etc.

Dileme nu mai am, am luat o decizie.

Last but not least sunt cam dezamagit de forumul asta. Cateva pareri pertinente, in rest gargara.

Later edit: @tatimeu: dupa cum spuneam.

This post has been edited by 89ALG: 30 Jul 2010, 11:00


--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Jul 2010, 11:11
Post #34


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(89ALG @ 30 Jul 2010, 11:59)
Last but not least sunt cam dezamagit de forumul asta. Cateva pareri pertinente, in rest gargara.
*




Pai atunci de ce intrii??? figuranti sunt destui.... sfaturi ai primit mai mult decat pertinenente si la obiect.... nu stiu ce ai mai vrea.... iti place comunitatea continui.... nu iti place... drum bun si cale batuta.... nu vad unde este problema....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 30 Jul 2010, 11:22
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




tu de fapt vrei sa te lauzi cu ce masina iti ia mamica.. ti se potriveste un bmw seria 3 sh, generatia anterioara, cu angel eys, xenoane, folie, stii tu tiuning adevarat.

ps sa ne zici si noua ce ai cumparat pana la urma.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 30 Jul 2010, 11:36
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




bai frate da rai mai sunteti.
Chiar ar fi fost asa de greu sa ne mentinem in limitele sfatuirii de pro contra 1.4/1.5?
Parerea mea iati un colour edition 1.5 dci si pune-ti cateva optionale (nu rata clima automata/xenoanele(care sunt in pachet cu esp).


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 30 Jul 2010, 11:38
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




Pai mai baieti, hotarati-va odata!

Matiz, Logan sau BMW seria 3?

Chiar nu stiu ce sa aleg, din atatea pareri "pertinenente si la obiect"!

@megax96: Din nou, ai nimerit-o la tanc! Exact astea sunt optiunile care ma interesau. As mai fi vrut si senzori de parcare, dar erau inclusi intr-un pachet de 1200 Euro (cu tot cu sistem audio imbunatatit + trapa fixa) si nu cred ca se merita.

This post has been edited by 89ALG: 30 Jul 2010, 11:42


--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 30 Jul 2010, 13:24
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(89ALG @ 30 Jul 2010, 10:59)
Last but not least sunt cam dezamagit de forumul asta. Cateva pareri pertinente, in rest gargara.

*



Priveste partea buna a lucrurilor. Megane 3 este o masina care inca nu a aratat puncte slabe (asta dupa mai bine de 1 an de la lansare).
Asa ca pe forum mai gasesti si discutii, care uneori sunt sterile si nu aduc nimic nou. Si asta pentru ca NU sunt probleme excl.gif excl.gif excl.gif

Inainte sa-mi fac cont pe reno.ro, am stat pe clubfiat.ro, sectiunea fiat bravo. Acolo sa vezi forum activ, cu probleme tehnice, din pacate.
Apropo, arunca un ochi si la fiat bravo, sa vezi diferente.

This post has been edited by marius_1st: 30 Jul 2010, 13:25


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoboM
post 30 Jul 2010, 14:05
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 February 07
From: Bucuresti




Dealerul, de unde iei masina, poate sa-ti dea senzorii de parcare cadou, daca stii cum sa tratezi cu el...


--------------------
Megane 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 30 Jul 2010, 14:09
Post #40


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




QUOTE(89ALG @ 30 Jul 2010, 11:38)
*


Ai un buget limitat, dar vrei o masina noua si calitativ buna.
De ce nu te orientezi catre un Megane Bicorp 1.6 16V ori Expression ori Authentique si cu asta basta.

Si nu inteleg, de ce trebuie sa ceri o parere pe un forum? Nu stii ce vrei, nu ti-e clar ce poti lua de banii pe care ii ai? Vrei sa iti iei masina dupa parerile catorva straini sau iti iei masina dupa propriile nevoi, placeri si buget?


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vizitator
post 30 Jul 2010, 14:15
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 September 07




as alege benzina...

This post has been edited by vizitator: 30 Jul 2010, 14:17


--------------------
dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jim Onnaca
post 30 Jul 2010, 15:04
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 9 July 10




In discutia asta, Laurentiu peroreaza intr-o contradictie delicios de subtila, iar Mircea este pesemne de pe o planeta putin diferita... ca sa nu zic o cu totul alta planeta.

QUOTE(Laurentziu83 @ 29 Jul 2010, 21:18)
Crezi ca ma intereseaza cum ma priveste lumea?

...

E penibil totusi sa opresti la benzinarie cu masina de 15000 de euro  si sa te scurmi prin buzunare de 50 ron de motorina, sa te rada si cei care fac plinul la scutere.

...

Eu si la Matizul vechi de 8 ani botit pe toate partile si un prag paradit tot pun de 100-150 ron benzina.

*






QUOTE(mircea_aq @ 30 Jul 2010, 10:32)
Acum serios crezi ca e vreo diferenta cum te privesc oamenii in matiz sau megane coupe ? daca aveai Audi alb mai ziceam ,dar asa...
*



Acum, sincer, 89, lasand "sfaturile" la o parte, eu iti spun aici exact ce trebuie tu sa faci. Trebuie sa te hotarasti daca si cum iti place sa conduci. 20000km pe an e destul de mult, felicitari.

Daca vrei o masina care sa te scoata din casa de cat de ca lumea e, insista la ai tai rau de tot pentru Privilege 1.4tce. In cazul asta, consumul va fi irelevant si o sa ai o viata superba, de huzur in masina aia. Oricum, nu consuma mai mult ca 1.6 daca mergi cat de cat economic - ceea ce nu se va intampla, dar ma rog. Poti folosi frana de motor in oras ca sa te mai limitezi.

Daca condusul pentru tine e mai mult un proces liniar, o activitate obisnuita decat o pasiune, si daca nu stii de ce frana de motor in oras iti limiteaza consumul, atunci situatia e diferita. Consumul tot nu conteaza, fiind bine stiut faptul ca tot pe-acolo iesi dincolo de calculele alea avand in vedere ca vorbim de un orizont de 4 fucking ani. Insa atunci nu mai conteaza nici 20 de cai si 50 Nm in plus si atunci sigur ca optimizezi pe consum, sau pe autonomie mai bine zis, care e extra-libertate.

Ca o paranteza, acum, spre deosebire de Mircea si Laurentiu, sa acceptam pentru o secunda si ipoteza ca parintii tai NU sunt retardati incat sa-ti ia un MATIZ fata de Renault. In ipoteza asta, parintii tai vor intui ca a VINDE airbaguri si siguranta activa pentru a CUMPARA combustibil, cum propune Laurentiu, s-ar putea sa nu fie cea mai buna idee. In plus, chiar si la benzinarie cand alimentezi de 15 lei, scuteristii (of all people) vor rade in sec la etrierele tale de dimensiuni cel putin normale. Sa reamintim totusi ca in subconstient, componenta de baza a "imaginii" unui om (sau de fapt a oricarui animal, fie el student) este data de sansele lui de supravietuire, pe buna dreptate. Paragraful asta explica, deci, de ce greseste si Mircea in citatul dat... Pentru ca suntem pervertiti si am uitat de fapt ce spunem intre Matiz si Renault si Renault si Audi.

QUOTE(89ALG @ 30 Jul 2010, 10:59)

3) Clio am avut inainte. Era 1.5 dci si era o frumusete, pana a venit unu' si-a intrat in mine - paguba totala. Acum mi-am recuperat banii de la RCA.


*





Acum ca am readus discutia pe niste baze normale, si am inteles de ce nu e o optiune pentru 89ALG sa faca 20000km pe an intr-un matiz dupa ce a avut dauna totala la frumusetea lui de clio, putem sa vedem ce avem de fapt.

Avem niste parinti neretardati care probabil nu stau in 3000 de euro din moment ce nu-i iau tot clio, care i-a salvat totusi putin viata. S-au hotarat pe Megane, o masina chiar si mai sigura si de viitor pentru 89. Dar 89 a zis ca clio era o frumusete, deci nu-l deranjeaza chiar asa mult "statutul cool.gif social".

Inseamna ca optimizarea pe care trebuie sa o faci acum e, cum am zis la inceput, strict in functie de cat te pasioneaza condusul si placerea intrinseca pe care o ai in fiecare secunda in care conduci un agregat performant. Daca te pasioneaza... tare icon_mrgreen.gif , singura informatie de care aveai nevoie de pe forumul asta este ca 1.4TCE nu o sa te dezamageasca nici la performante nici la consum.

Si stii deja ca 1.5DCI nu te-ar dezamagi nici la consum nici la performante.

Dintre dotari, iti recomand ESP, clima si Arkamys. Arkamys e excelent la totul mai putin la sunet, unde e ok, e ieftin si face bordul sa arate mult mai frumos. In plus, intrarea de stick USB/telefon o sa le tina ocupate pe fete cat timp tu alimentezi de 15 lei.

Bineinteles ca ar fi fenomenal sa ai si xenon, senzori si mai ales trapa fixa (de fapt, pavilion vitrat), dar la astea poti incepe sa te gandesti sa le "vinzi" pe combustibil si ca sa nu te simti chiar ca ultimul ratat cand le zici alor tai ca ai atins un stalpulete in parcare. wink.gif

QUOTE(89ALG @ 30 Jul 2010, 10:59)
@mircea_aq:


Last but not least sunt cam dezamagit de forumul asta. Cateva pareri pertinente, in rest gargara.

Later edit: @tatimeu: dupa cum spuneam.
*



Pe buna dreptate. Jumatate din posturile din topicul asta sunt dezastruoase si fac la fel de mult sens ca poza asta:

star_wars_darth_vader_sense.jpg ( Size: 28.5k ) Number of downloads: 763


Oricum, problema ta e de fapt minora, felicitari pentru noul tau Megane.

This post has been edited by Jim Onnaca: 30 Jul 2010, 15:17


--------------------
Renault Megane 3 2010 Sporty Dynamique 1.4 TCe - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Jul 2010, 16:54
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Acum, recunosc si eu ca am exagerat cand am recomandat masina SH. Nu e bine sa recomanzi SH, intrucat, spre deosebire de o masina noua, un SH poate aduce surprize. Cum Maty nu se mai fabrica, iese din discutie, insa, daca e in stare buna, nu iti pare rau daca o gasesti zgariata in parcare sau daca o botesti, intrucat o repari ieftin. La Megane trebuie sa umbli la CASCO, alea-alea.

Insa de aici pana la a privi cu sictir masinile mici, e cale lunga. Nu inteleg de ce iti cad tie galoanele intr-o masina mai mica si mai ieftina, mai ales ca depinzi de banii parintilor.

Si sa compensezi pretul mai mare de achizitie al masinii printr-un consum mai mic e cea mai mare prostie. Multi s-au fript in Romania cu masini germane scumpe cu motor diesel, mergand pe ideea ca "consuma cat o dacie" si dupa aceea au ingropat o mica avere in injectoare si in turbine, anuland toata economia.

Eu cand voi avea copii si vor fi mari le voi lua o masina mica si ieftina, decenta (ca sa nu stea cu sculele dupa ei), eventual le voi mai da ceva bani de benzina cat sa se plimbe in week-end. Daca vor mai mult de atat, sa se descurce.

Ca si concluzie, ori te intelegi cu ai tai sa-ti creasca fondurile de carburant, ori te orientezi spre ceva mai ieftin.

QUOTE(MMM @ 30 Jul 2010, 02:49)
Este adevarat, sunt anumite pozitii social/profesionale care iti impun o anumita etica. Nu poti sa negociezi un contract/afacere de xxx milioane de euro, si sa te duci la intilnire cu un Clio.
*


Da, normal, dar nu e cazul aici. Sunt sute de agenti de vanzari in tara asta care fac contracte de mii de euro si se deplaseaza cu Logan.
Dar in tara asta sunt prea multi oameni care se plang ca e scumpa benzina si nu isi permit un concediu calumea, dar au masini de peste 10 mii de euro in parcare.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crazybogdan
post 30 Jul 2010, 19:31
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 15 April 09
From: Bucuresti




parerea mea este ca atunci cand iti iei masina, oricat de mult ai incerca sa o iei cu capul, vei ajunge sa o iei cu inima...asta daca te intereseaza masina oricat de putin.
Uite, ca exemplu eu cand m-am suit in megane-ul meu, interiorul mi se parea absolut oribil(si acum mi se pare la fe), plastice proaste si tot asa, dar in final m-am simtit bine la volan.
In final, fiecare componenta daca o luam separat, era un esec, un dezastru, un cataclism, biblic de slaba calitativ(exagerez...putin), dar per ansamblu a fost exact ceea ce am vrut.
Esti la facultate, dar nu vad ce influenta ar trebui sa aiba asta asupra cheltuielilot pt masina...Poti sa fi castigator la 6/49, bravo tie, norocul tau, intrebarea ta a fost simpla: "ce sa imi iau?".
RCA, casco etc...sunt si alea...

Eu zic ca tu stiai ce motor vroiai ininte sa intrebi pe forum, ai simtit totusi nevoia unui usor imbold spre motorul dorit.

Am avut doua masini pana acum, una benzina si asta acum diesel. Diesel e doar pt consum, dar daca as putea, as alege benzina fara ezitare.
Da, cu 1.5 diesel vei consuma mai putin, dar daca finalul zilei 1.4 benzina e cea care pune un zambet pe fata ta, atunci ai aflat raspunsul.

Fiabilitate: nu sunt adeptul motoarelor mici si fortate, as prefera un V8...hmmm nu e disponibil la Renault...ce porcarie sad.gif

Off: am citit acest topic si 2 treimi au fost doar cu prostii. Omu a intrebat ceva, dar raspunsul ne scapa...Si eu sunt un student la poli(deci trebuie sa merg la cursuri ca asta este), masina am luat-o sh, dar cu toate acestea cand vad ca va luati de om, ma enervez...eu de exemplu muncesc pentru tot ce cheltuiesc, RCA casco benzina suc si altele. painea mi-o cumpar singur....si cu toate acestea am timp si de job, si de scoala si de sala si de altele. deci se poate. Si eu m-as simti jignit sa fiu criticat pentru ce am stiind ca am muncit pt ele. Deci sa lasam omul in pace wink.gif

This post has been edited by crazybogdan: 30 Jul 2010, 19:41


--------------------
am avut Megane2 1.9dci 2005 -
pe viitor BMW Z8...sper
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 30 Jul 2010, 20:28
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu e chiar asa Bogdan 9sper ca nu gresesc si imi ceri un miel). Vezi tu student fiind si stiind valoarea banului ai luat o masina Sh. Nu e nimic rau in asta. Si eu familist si cu copil (doua salarii) nu mi-am permis decat o solenza Sh. Apoi am trecut dupa un am la un Clio III (nou) dar cu credit ipotecar de 43.000 ron. Dupa aproximativ trei ani am vandut masinuta (superba din punctul meu de vedere) si am luat actuala. Acum dupa inca un an am reusit sa rambursez creditul (38.000 romi). Nu scriu aceste lucruri pentru ami arata potenta financiara. Nu am si cateodata ma strange buzunarul cand pun benzina, dar intotdeauna fac plinul. El ca si tine e student si intreaba ce motor sa aleaga asta numai din perspectiva unei anumite economii la buget. A primit sfaturi zic eu destul de obiective, dar atunci cand cineva care poate a trecut prin aceleasi situatii financiare i-a recomandat si un Sh (hai sa o dam dracului de treaba dar studentia nu e frumoasa daca nu mananci piine uscata si bei vin de la crama cu amicii si daca nu te petreci prin toate caminele- nu ai nevoie de o masina Coupe) respectivul s-a simtit ofensat. De aici si reactiile unora.
Eu vreau sa subliniez un lucru si anume pe acest forum cu putine exceptii (ma rog poate ca sunt mai multe) am citit foarte multe lucruri de bun simt, sfaturi multe date din suflet. Era cazul sa ma supar atunci cand mi-am cumparat genti noi la masina si foarte mandru le-am prezentat aici cineva (pe care de altfel prin postari il apreciez) imi spune ca sunt banale? In nici un caz rapartat la faptul ca a reusit cu pasiune sa face ce a facut din masina lui fara sa simt eu sau alti ca vezi doamne ce important e , primul roman care a facut din Renault OZN si alte chestii. Exact opusul acestor atitudini conduce pana la urma la o balacareala generala dintr-un post inceput zic eu in modul cel mai serios.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 30 Jul 2010, 21:27
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




@sorin_f39
Cine doreste detalii asupra fiabilitatii reale a motoarelor TSI 1.4 de la VW (doar ca element comparativ) poate sa consulte forumul VW si sa vada ca lista este de cateva pagini bune de probleme cu ele. Cat este normalul pentru un motor? sincer? pentru o benzina 1.4 undeva la maxim 90 cai, benzina 1.6 maxim 100 cai, diesel 1.5 80-90 cai, diesel 1.9 100-110 cai. Si nu e nevoie sa ma crezi pe mine... intreaba spre exemplu orice inginer cu o diploma in mecanica, cred ca el ar fi mai potrivit sa iti explice natura functionarii unui motor si capacitatile unui motor.
Faptul ca supraalimentezi un motor si nu este aspirat (adica ii adaugi tiraj fortat la aer) maresti presiunea in camera de ardere si in restul tubulaturii de la motor, de unde posibile probleme de viitor cu diverse garnituri.
Exemplu:
Toata lumea stie cat de fiabile au fost motoarele 1.9 tdi de la VW, au fost probabil cea mai reusita gama de motoare care a scos-o VW-ul vreodata. Acuma va rog sa va uitati pe forumul VW(sau daca aveti cunostinte la service-uri VW sa intrebati) din gama de 1.9 tdi nu cumva cum vorbeai de motoarele peste 115-130 cai adica cel de 150-160-180 cai tdi de pe seat/vw/audi/skoda incepeau sa crape motoarele mult mai des?
Sa fim realisti, tehnologia ca sa nu ai asemenea probleme cu fiabilitatea exista, exista materiale suficient de rezistente incat sa reziste la presiuni mult mai mari, la temperaturi mult mai mari, la diferente de temperatura bruste si mari, dar... chiar credeti ca la masini din clasa megane/golf/jetta/clio/leon/octavia si altele care sunt masini ieftine cineva o sa cumpere super materiale pentru o asemenea masina?
Ai adaugat si Impreza STI si Lancer Evo in aceasta categorie... cred ca glumesti... unu la mana... prin cate generatii a trecut EVO X pana sa ajunga dintr-un 2 litri la 300 de cai? ca poate nu nu mai amintim? iti zic eu multe de tot... si cu fiecare generatie si de Impreza STI si de Evo X puterea creste cu cate 10-20-30 de cai pornind in esenta de la motorul precedent care de fiecare data a fost cate putin imbunatatit.
Crezi ca oamenii astia nu maresc puterea de "bulangii" ce sunt ei? crezi ca nu puteau sa faca lancer X de 400 de cai?(au facut evo 8 daca nu ma insel de 400 de cai dar tot blocul motor era facut din super materiale si masina era super mega exclusivista la pret genul 80000 de euro daca nu ma insel) Ei se bazeaza pe fiabilitatea produsului care il fac si de asta odata la 3-4-5 ani cand schimba generatia abia cresc putin puterea motorului pentru ca vor sa faca cresteri care sa pastreze fiabilitatea in esenta intre aceleasi niveluri.
Asta ca sa nu intru in categoria ca tu compari masini de aceeasi dimensiune gen Renault Fluence/Renault Megane/Lancer Evo/Impreza WRX STi dar nu te uiti ca un EVO X sau un impreza sti costa de 2 ori jumatate cat un megane. la diferenta asta de pret cred ca si-au permis sa faca si ei niste subansamble mai bune calitativ nu au stat cu un junghi in coasta ca cei de la renault cand vine vorba de costuri. (vrei sa vezi economie la renault? deschide portbagajul unui fluence si uita-te... are maner sa inchizi portbagajul cumva?... uita-te cum atarna cablurile pe plafonul portbagajului... uita-te daca au vopsit cumva portbagajul cumtrebe... uita-te la bratele care tin capacul de portbagaj si o sa vezi diferenta... cum si-au permis baietii de la renault sa scoata o masina mai ieftina decat megane-ul sedan vechi si cu motoare "miracol" si interioare "rafinate").
Va rog eu nu ma consider un om extremist in pareri dar nici de prost nu vreau sa fiu luat cand acestea sunt niste realitati cu care ne confruntam cu totii. Renault este o masina bunicica, foarte dotata pentru pretul ei... dar acest pret intotdeauna se plateste intr-un fel sau altul.

<span class='edit'>30 Jul 2010, 22:38:</span>
intorcandu-ma la subiect...
Sincer iti recomand sa iti iei 1.5 dci... e frumos sa poti face 700+ km in bucuresti. Eu pe 1.6 16v fac.... aaah... 400? daca merg frumos?
Senzorii de parcare poti sa tii cumperi de oriunde te costa undeva la 2 milioane si ceva ( eu am decis sa nu imi mai montez senzori de parcare pentru ca dupa 3 ani de senzori pe ford fiesta am realizat ca m-am prostit si nu mai stiu sa parchez o masina fara ei biggrin.gif )
Pe bune desi motorul de 1.4 tce e foarte misto cred ca este peste mana unui om care are nevoie de masina in bucuresti... e foarte greu sa dai pe benzina 95(nu zic de cifra octanica mai mare ca ma ia durerea de cap) o spinare de bani pentru ca tu mergand ca o babuta numai ca sa iti consume mai putin masina, tot ia 10 minim.
1.5 dci poti sa mergi relaxat prin oras si garantat nu iti trece de 7 orice trafic ar fi (evident dupa ce ai terminat rodajul real adica un 10-15 mii km, dar consumul de rodaj e valabil si la 1.4 tce deci... tot aia e).
Daca pastrezi masina pentru iesiri in afara iar in oras pe bune nu o folosesti ia-ti 1.4 tce pentru ca... s-ar putea sa iti ofere o picatura mai multa adrenalina iar in afara nu cred ca e asa dezastru la consum (tot iti recomand sa nu te astepti sa scada sub 7 oricat de cumintel ai fi tu la volan)

This post has been edited by megax96: 30 Jul 2010, 21:51


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 30 Jul 2010, 23:20
Post #47


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




NU stiu de unde ai datele alea despre "normalitate". Si 1.6 16V 133CP si 2.0 16V 200CP sunt tot motoare "normale" si aspirate. Blocul motor, pistoane, garnituri etc. de la 2.0 16V 200CP nu au nimic de a face cu aceleasi tipuri de componente de pe 2.0 16V 140CP. Asta stiu ca am mai intrebat un mecanic, un profesor de rezistenta materialelor etc. Nu spun ca ei sunt atotstiutori, dar daca ei au gresit, atunci si eu gresesc acum. Nu exista "normalitate" decat in mintea clientului invatat cu ceea ce-i ofera piata. Daca 99% dintre producatori au vandut 1.6 16V cu 105 - 115 CP, toata lumea a spus ca asta e limita motorului. Da, era limita motorului ca producatorul sa se incadreze intr-un anumit pret de vanzare.
Apoi, cred cu tarie ca toti producatorii auto fac teste de imbatranire la motoare, rulaje pe sute de mii de km etc, astfel incat pot garanta ca un 1.4 supraalimentat va rezista, sa zicem, 200.000 km fara sa crape turbina sau mai stiu eu ce.
Imi spui sa ma uit pe forumuri. Nu ma uit. Si stii de ce. Si acolo, ca si aici, sunt pline forumurile de posesori auto care oficial isi ingrijesc exemplar masina, dar numai ei stiu cum isi bat joc de masina, fac reviziile la service -uri de cartier, pun tot felul de piese contrafacute (ca deh, omu' a dat 13.000 euro pe masina, dar nu are bani ca sa o intretina) etc, iar apoi vin pe forumuri si tipa ca masina e proasta si ca in viata lor nu mai cumpara asa ceva. Nu este general valabil, dar procentul e foarte mare.
Am spus despre Lancer si Impreza doar gandindu-ma ca masinile alea sunt in general conduse la limita si totusi rezista acele motoare mici de 2.0 supraalimentate. Evident ca nu le compar cu o masina "obisnuita". Dar, mai mult, vroiam sa arat ca un motor mic, 2.0, dar dus la 300CP, poate rezista fara probleme.
Megane RS .... si asta cred ca a fost supertestat inainte ca sa fie vandut pe piata. La fel si 1.4 TCe, TSI si ce alte litere or mai fi. Prin faptul ca ai observat la Renault niste chestii de o calitate mai indoielnica (acele fire de care spuneai), asta nu inseamna ca si motorul este bataie de joc. Altfel, isi vor pierde clientii. Iar in ziua de azi, e al naibii de riscant.

In concluzie, nu are nimeni cum sa ma convinga ca un 1.4 supraalimentat va pica din cauza "ducerii lui la limita". Pana la proba contrarie.....


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 30 Jul 2010, 23:35
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




Nu am zis ca este cazul ca va pica... am zis doar ca fiind tehnologie noua si intr-o gama de masini cu preturi super scazute am niste indoieli asupra fiabilitatii actuale ale masinii pentru ca are multe subansamble care se pot strica, multe subansamble noi, este un motor complet nou in esenta iar istoria ne dovedeste ca foarte greu nimeresti ceva perfect din prima mai ales cand deja se intra intr-un anumit nivel al finetei necesare (ca sa scoti atatia caluti dintr-un motor 1.4 ai nevoie de ceva finete daca vrei sa si tina motorul respectiv ceva) si mai ales ca ei au cautat si factorul de economie in aceasta masina.
Am spus-o si ma repet: motorul de 1.4 tce tsi tjet sau ce o mai fi este o chestie super, dar tehnologia este noua si foloseste subansamble foarte scumpe, deci peste mana omului sa le inlocuiasca anual (gen o turbina cum am schimbat eu la megane 1.5 diesel care in martie a costat 15.000 ron cu tot cu manopera).

Stiu ca acest motor va deveni un motor bun, foarte bun pe viitor... doar ca nu cred ca din pct de vedere al fiabilitatii este un motor bun acum.
Iar in cazul Impreza si Lancer vad ca tot nu ai priceput aluzia... motor bun care este foarte performant are nevoie de multi ani pana reusesti sa il imbunatatesti la un asemenea nivel incat sa fie si performant si foarte fiabil. motorul de 2.0 de la lancer evo a inceput de la 240 de cai(in 1991) si in 18 ani au reusit sa il aduca la 300 de cai... pricepi aluzia?


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pantsless
post 30 Jul 2010, 23:36
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 27 July 10




Imi pare rau, n-am citit tot ce s-a discutat, INSA:
89ALG, inainte sa ne intrebi pe noi ce am alege, ar fi mai bine sa te gandesti ce vrei tu; eu atat iti spun: am un m2 pe benzina (1.6 115 cai) - e silentios, suficient de puternic pentru mine si consuma ca un porc. Un amic de-al meu are un Opel astra classic 2 pe motorina si consuma mult mai putin.

De aici e alegerea ta: conteaza atat de mult consumul? conteaza mult puterea? etc.
Dar inainte de toate astea, eu as face frate un test-drive in locul tau. Lasa cifrele si toate alea, tu ai condus un diesel pana acum? Dar un benzinar? Poate nu-ti place una din ele si atunci decizia e foarte simpla. Vezi daca nu poti sa faci un test-drive. Eu, spre exemplu, nu condusesem vreun diesel pana acum 2 ani si intr-o zi, am avut ocazia (dupa ce ma obisnuisem deja cu benzinarul meu). Mi se parea ca m-am suit in tractor... nu mi-a placut deloc, parca totul era 'din topor'. Cand am revenit la propria-mi masina, imi venea sa pup volanul - totul era mult mai fin, mai ... stilat. (ATENTIE, NU SPUN CA UN DIESEL NU E LA FEL DE BUN; defapt nu exista un adevar absolut; nu exista decat acea perceptie subiectiva specifica fiecarui individ; cheia e la tine, tu alegi; de asta zic ca e bine sa vezi efectiv ce-ti place tie)

This post has been edited by pantsless: 30 Jul 2010, 23:43


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 30 Jul 2010, 23:42
Post #50


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Unde este tehnologia noua la o supraalimentare? Care parte e noua?
Iar saracul TSI are ani buni in spate si milioane de km.

1.4 TCe e nou ca si motor, dar Renault oferea motoare pe benzina supraalimentate de foarte multi ani.
De ce teste au nevoie?


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 31 Jul 2010, 01:11
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




Ok,
Nu o sa intru in aceasta polemica pentru ca imi este clar ca este inutil sa discut asa ceva cu tine.
Mi-am exprimat opinia, precum o respect pe a altora ma astept ca si altii sa o respecte pe a mea.


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 31 Jul 2010, 07:39
Post #52


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Iti respect opiniile, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu ele.


Tot n-ai raspuns la intrebari, ca sa ma lamuresc : Ce tehnologie noua este la supraalimentare si ce tehnologie noua folosesc VW si Renault pentru 1.4, tinand cont ca ei ofera clientelei de zeci de ani motoare turbo?


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 31 Jul 2010, 08:55
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




twinchargere-le au aparut de 2 ani... numesc tehnologia destul de noua. sunt o generatie complet noua de turbocompresoare mult mai ieftine dar de capacitate foarte mare.
ce tehnologie ofera renault noua? de cate zeci de ani ofera renault motoare turbo benzina? in afara de motoarele 2 litri turbo de pe laguna facelift nu mai imi amintesc de altele sincer.
Twinchargerele sunt de fapt un turbocharger pe evacuare si un supercharger pe motor. Poate imi explici si mie de cand foloseste vw tehnologia asta? aaah din 2008? si de cand o foloseste si renault?... mersi, poate te documentezi putin inainte sa vorbesti prostii.
http://en.wikipedia.org/wiki/Twincharger


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 31 Jul 2010, 09:45
Post #54


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Renault are turbo pe gama RS de foarte mult timp. Dar ai uitat de asta. Exista de asemenea acel motor mic 1.2 turbo. Plus cele pe care le ai amintit de pe Laguna 2.
Deci nu sunt Alice in tara minunilor.
Ceea ce spui tu la VW este valabil pentru motoarele de 170 CP. Ia uimeste-ma, cum este folosita tehnologia asta la 1.4 120 CP, spre exemplu?

Si inca ceva. Treaba asta de care spui tu exista din 1980. Este ceva nou, intr-adevar. VW a descoperit apa calda cu aceasta tehnologie si are nevoie de ani buni ca sa o perfectioneze. radmasa.gif
Pana atunci, sa nu-ti cumperi.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 31 Jul 2010, 11:16
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




wow, uite un exemplu de tentativa de manipulare ca sa ies din belea, se ia un twincharger se da un link pe wiki si gata qed, goodie, bravo te-ai scos oficial ;-)

Si mai am tupeu sa le spun altora ca
QUOTE
poate te documentezi putin inainte sa vorbesti prostii


Pai daca tu aveai un minim de docomentare stiai ca 1.2TCE se vinde de aproape 4 ani pe Clio si are review-uri pozitive, are exact tehnologie ca si 1.4TCE adica injectie multiport si turbina cu geometrie fixa.

Sa trecem la capitolul "finete" si costuri, ti-am zis ca e vorba de un motor pe benzina cu injectie multipunct iar turbina e mica cu geometrie fixa deci IEFTINA.

QUOTE
Cat este normalul pentru un motor? sincer? pentru o benzina 1.4 undeva la maxim 90 cai, benzina 1.6 maxim 100 cai, diesel 1.5 80-90 cai


amigo, 1.5 diesel de care spui tu nu e turbo cu injectie de inalta presiune ? Pai 80-90 de cai nu scoti nici dintr-un 2.0 sdi, d-apoi dintr-un 1.5 wink.gif

Iar 1.4T a aparut la Renault in anii 80.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 31 Jul 2010, 14:39
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




Jim Onnaca, a fost o placere sa citesc post-ul tau.

Va multumesc pentru aprecieri tuturor.

Din punctul meu de vedere, subiectul se poate considera inchis.

Am ales 1.5 dCi Colour Edition.


--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Aug 2010, 12:02
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




O ultima intrebare:
Cati km faci anual?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 2 Aug 2010, 00:13
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




QUOTE(89ALG @ 26 Jul 2010, 16:05)
Salut,

Ce ma sfatuiti sa aleg intre cele doua versiuni de Megane Coupe? ( Privilege 1,4 TCE sau Color Edition 1,5 dCi )

Parcurg cam 20.000 km/an si ma cam sperie consumul motorului pe benzina.

Salut,

Alex
*




--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 15 Aug 2010, 00:37
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




Nu pot sa cred ca cineva are o dilema adevarata intre a alege un 1.5dci sau 1.4tce. Treaba e miroase a neseriozitate dupa mine. Vrei senzatii cat de cat sportive iei 1.4tce, nu prea te intereseaza masinile, sportul cu motor etc. iei 1.5dci care iti consuma putin si s-ar putea sa fie si mai fiabil(o sa trancane mai rau mai ales la ralanti si in timp vibratiile or sa se mai propage si prin alte parti dar nimic deranjant pentru un nepasionat).
In privinta puterii maxime pe care ar trebui sa o aiba un motor si asta pare o gluma. Tehnologia prin alte parti evolueaza si un motor de 1.6 care in trecut scotea ~90CP nu mi se pare mult sa scoata 120cp 10 ani mai tarziu chiar si cu limitarile impuse de normele de poluare ( ce inseamna asta nici 30% in 10 ani?).
Honda fabrica motoare de 2.0 aspirate si 240CP(adica 120cp pe litru) vezi s2000, si asta de destul de multi ani.Iar motoarele VTEC de la Honda detin si ceva recorduri de fiabilitate.
Daca Honda fabrica motoare de 2.0l si 240cp de ce nu ar putea si Renault sa fabrice 1.6l si 110cp si 2l 200cp sau cat o mai avea acum Clio RS (vezi ca fapt divers si cat de bine se descurca Renault in F1 2500cmc~850cp)?
Deci sa spui ca un anumit motor daca are mai mult de x cp e nefiabil e o gogomanie. Totusi e de asteptat prostii de genul asta din partea mecanicilor de la noi.

PS Am un amic cu un Hyundai Accent 1.6 120cp pe care nu il menajeaza deloc(poarta numar mare la pantofi smile.gif ) si de vreo 3 ani de zile nu are nici o pb la motor - or fi bagand astia de la Hyundai tehnologie extraterestra in motoarele astea? radmasa.gif


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Aug 2010, 12:29
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La un motor benzinar, la aceeasi cilindree, daca vrei putere mai mare, o faci in dauna cuplului. Vezi Kia Ceed care la motor de 1.4 are 109 CP, dar cuplul maxim de-abia la 5000 de ture, vezi Matiz care din 0.8 scoate 51 CP, dar cuplul maxim la 4600 de ture, vezi motocicletele care din motor de 350 centimetri cubi scot 50 CP, insa daca pui motorul ala pe o masina de-abia o vei putea urni din loc.
Cu cat vrei mai multa putere pe cilindree mica, cu atat trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca va trebui sa turezi mai mult respectivul motor. Asa ca eu sunt convins de limitele tehnologiei aspirate in a scoate un anumit numar de CP dintr-o anumita cilindree. La turbo, intr-adevar, scoti mai multi cai, dar si aici exista o limita, data de rezistenta motorului in primul rand si, in al doilea rand de liniaritatea functionarii motorului. Degeaba ai multi CP daca ei sunt forta bruta, greu de stapanit.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 22:38
Dacia