Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pareri achizitie Laguna 3

dili
post 4 Feb 2009, 21:29
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Este absolut corecta intreaga descriere, in special in ceea ce priveste ABS-ul.
Parca totusi imi placea mai mult pedala "flescaita" de la M2 dry.gif .

This post has been edited by dili: 4 Feb 2009, 21:29


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 6 Feb 2009, 16:19
Post #92


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




Salut, are cineva L3 pe culoarea Gris Ardoise? Sunt foarte curios cum arata la exterior, murdara mai ales; inca oscilez intre gris ardoise si negru.
Mersi!


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 6 Feb 2009, 17:16
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




QUOTE(sachelos @ 6 Feb 2009, 16:19)
Salut, are cineva L3 pe culoarea Gris Ardoise? Sunt foarte curios cum arata la exterior, murdara mai ales; inca oscilez intre gris ardoise si negru.
Mersi!
*



La sectiunea "Poze cu Laguna3" ai incercat?
E una exact pe gustul tau!


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 8 Feb 2009, 18:02
Post #94


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




scuze daca sunt off topic dar mi se pare mie sau nu am vazut bine,Laguna 3 are cumva buton de reglare a farurilor(cu lupa)?se poate asa ceva?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 8 Feb 2009, 18:30
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Nu stiu de ce te miri, are si Megane.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 8 Feb 2009, 18:48
Post #96


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




si nu se poate pune sistemul si pe laguna?vreun electrician mai dibaci nu s-o baga daca are piesele necesare?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 19 Feb 2009, 20:53
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Din septembrie sunt fericitul posesor al unei L3 privilege, 2.0 dci. De atunci am avut ocazia sa o testez pe "minunatele" drumuri din N. Moldovei ( cine a mers macar o data de la Suceava la Vatra Dornei in ultimii 3 ani stie la ce ma refer ! ) si pe drumuri ceva mai bune spre Iasi si Bacau. Masina s-a comportat superb, trage excelent si mai ai resurse si la 150 km/h in viteza a sasea. Mici remarci: Echipata cu pneuri intermediare Goodyear, pe o sosea imposibila ( strat batucit de zapada inghetata acoperita cu apa ), am franat complet la viteza mica si am avut surpriza sa ma dau cu sania vreo 10 m - desi ABS functiona si functioneaza perfect! Alta surpriza mi-au produs-o luminile de zi - diferite de luminile de intalnire - despre care legislatia romaneasca nu sufla un cuvant ( in schimb exista o directiva europeana care cere ca din 2012 toate autovehiculele noi sa fie echipate cu asa ceve )! Conform legilor din Romania, daca circul in afara localitatilor cu luminile de zi aprinse ( nu cu luminile de intalnire !) sunt bun de plata! Sunt totusi curios cati politisti sunt in stare sa deosebeasca cele doua lumini?
Cel mai util sistem mi s-a parut cruise controlul - daca tineti cont ca de la Vadu Moldovei pana la Motca, cale de 40 de km, esti doar in localitate, cu limita de viteza de 60 km/h, iar radarele nu dorm!


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miticam
post 15 Apr 2009, 13:22
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 25 January 06




Am devenit si eu NEfericitul proprietar al unei Laguna3. 2l 140cp.
Nu motorul e important ci modul cum un dealer isi vinde masinile.Ma refer la autocobalcescu (special am scris cu litere mici).
La livrare masina era acoperita cu o husa de matase rosie, mai , mai sa cad pe spate. Mi-au fost explicate comenzile si poftiti la volan. Cind am ajuns acasa am observat ca are o discreta zgarietura de 7 cm pe usa din dreapta fata sub miner. Am zis : lasa tot o sa se zgarie de acum. Cind am ridicat capota am vazut ca siguranta ce blocheaza inchiderea capotei este ruginita (foarte ruginita). Am zis : lasa ca e sub capota.
Dar cind a doua zi sotia observa ca in spate clamele ce tin tapiteria de pe tavan sunt prost puse iar perdeaua din spate nu se poate fixa, am inceput sa fierb.
Am explodat la 72 de ore de la achizitie cind am observat o indoitura a caroseriei deasupra usii stg spate, vopseaua fiind intacta fara urma de zgarietura.
M-am dus la dealer convins ca am sa intru prin usa de la intrrare cu masina in showroom. M-am mai calmat. Am fost aburit. Scuze peste scuze.
N-am crezut ca atunci cind iti cumperi o limuzina trebuie sa o inspectezi ca pe o supernova.
Atentie ce masini va cumparati.
Daca vreti va mai dau si alte amanunte.


--------------------
renault megane I 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 15 Apr 2009, 14:23
Post #99


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




@miticam: mare pacat ce ti s-a intamplat, dau dovada de nesimtire grasa dealerii de la noi; macar de ti-ar fi spus ceva cand a luat-o, dar si atunci nu este scuzabil..sa dai 20-25-30k euro pe o masina si sa ti-o aduca in halul ala? sper sa nu am surprize in Mai cand vine a mea! Ma voi uita si in "fund" la cati bani dau pe ea mad.gif Dupa ce astepti 2 luni sa iti vina (cazul meu) nici nu vreau sa ma gandesc de pe acum cum voi reactiona!
Numai bine si sa te bucuri de ea, asa cum e..
Bft!


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 15 Apr 2009, 20:26
Post #100


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




@miticam
Sa inteleg ca acum nu poti sa o mai refuzi?
Eu as fi inspectat-o atent la achizitie si as fi refuzat-o daca observam ceea ce ai vazut tu apoi.
E nasol ceea ce ti s-a intamplat.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 19 Apr 2009, 01:02
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




Nu mai am rabdare sa treca Pastele pt a ma duce la dealer sa o configurez, asa ca va intreb: la echiparea dinamique, ce care-i cea mai ieftina optiune sau pachet care trebuie pus pt a avea frana de mana electronica? ideea e ca maneta ii cam sifoneaza aspectul interior...merci


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
div
post 19 Apr 2009, 18:00
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 13 March 05
From: Bucuresti




Pachetul "frana de parcare asistata" - 126 euro.


--------------------
Renault Laguna III 2008 Dynamique 2.0 dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miticam
post 24 Apr 2009, 21:27
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 25 January 06




Da oameni buni,daca iesi cu ea de la dealer nu o mai poti schimba. Incerc si eu acum sa uit de necazuri cu toate ca e greu. Masina are motor bun, merge Ok, consum 13 la% in oras, 7,7 la % in afara cu turatie pina in 3000 ture/min, pt ca e in rodaj primii 1000km.Fiind neagra deja apar urme pe vopsea dar asta nu ma mai deranjeaza.Am o alta problema. Cade, iese din cleme, tablia din spate a spetezei scaunului soferului. O impingi la loc, sta 3-4 zile si iese, se cracaneaza, din nou.Interesant este ca metalul din care  e facut si scheletul scaunului este si el ruginit binisor. Dar mortii masii asta este. am limuzina si ma dau cu ea, dar parca mi se rupe sufletul de meganul II.1 parcat la gard pe care sotia nu il foloseste chiar asa cum ar trebui. Dar ce sa-i faci mi-a trebuit portbagaj, masina mare (am familie extinsa cu un membru), a fost oferta si am luat-o in bot. o chestie draguta: ma suna unul de la cobalcescu sa ma intrebe daca am fost multumit de servicii. Va inchipuiti ce multumit si bucuros am fost si ce i-au auzit aluia urechile.Succes tuturor.


--------------------
renault megane I 2000 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 24 Apr 2009, 21:29
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




poti sa pui te rog poze cu scheletul ala ruginit al scaunului?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 24 Apr 2009, 22:20
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




@ miticam : Trage putin partea de sus a tabliei pana cand iese din cele doua clame de plastic. Dupa asta, ridica placa spre plafon , astfel incat sa iasa si din ghidajele din partea de jos. Pune cu grija placa pe ghidajele din partea de jos si apas-o spre podea ( usor ). Dupa ce intra bine in ghidajele de jos apasa usor si in zona clemelor de sus, care de data asta vor intra cu un click si nu vor mai iesi. Exact aceeasi problema am avut-o si eu cu tablia din spatele scaunului soferului. A iesit din clemele superioare din cauza mea, pentru ca am fortat scaunul incercand sa ajung de pe scaunul soferului la usa din dreapta spate. E drept, am incercat sa pun tablia la loc de vreo 10 ori pana m-am prins cum sa procedez.
PS Nu am vazut urme de rugina pe scheletul scaunului!


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gorbanesti
post 26 Apr 2009, 18:09
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 18 May 08




miticam ce te-a apucat sa tragi de plastice? stii tu sunt multe proverbe pe tema asta ....Sa trec la subiect, dupa ce am citit postul cu rugina la scaun, nu m-am speriat foarte tare pt ca parca am vazut-o si eu pe elementeul unde se roteste spatarul scanului. Curios din fire am luat camera si am coborat la masina, am dat plasticul jos de la scaunul sofer si ghici ce am gasit ? o sa las pozee sa vb.
Am mai vazut asa ceva si la alte scaune plecand de la logan pana la masini care se respecta. Nu stiu daca te consoleaza pe tine, eu personal nu sunt prea suparat. Daca o sa te uiti atent si pe la unele componente de pe sub capota o sa vezi pe te de rugina in special pe componentele care nu au fost acoperite.



Attached thumbnail(s)
Gorbanesti_1.JPG ( Size: 761.27k ) Number of downloads: 980
Gorbanesti_2.JPG ( Size: 724.24k ) Number of downloads: 1099


--------------------
Renault Laguna 3, 2008 Dynamique/ 2.0 /140cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 29 Apr 2009, 20:04
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Da, asa este, nu e vorba de o neglijenta a renault cu privire la calitatea materialelor. Tin minte, la Logan, asa arata cordonul de sudura dintre teava tobei finale si corpul acesteia. Se oxideaza in contact cu umezeala din aer si prinde un strat de rugina, dar nu are nici o importanta in final.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 11 Jul 2009, 12:31
Post #108


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




si eu mi-am luat meganeul de la cobalcescu si cand am sapalat-o cu mana mea cateva zile mai tarziu am vazut ca era zgariata vopseaua pe bot unde e vopsea pe plastic de parca o daduse cineva cu niste smirgher. Cand am fost sa o iau le-am zis: da nu stergeti si voi bordul? era plin de praf. Mai gasisem destule urme de murdarie. De asemenea deja era cutat sezutul de la scaunul de la sofer. Daca vreti sa va luati masina, mai bine nu va luati de la cobalcescu.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 12:03
Dacia