Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme racire Espace V

HDul
post 7 Feb 2024, 11:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 July 23




Salutare,am o problema cu un Espace V si desi lucrez si eu in domeniu nu sunt practic cu aceste motoare.
In 14 decembrie am intrat in posesia unui superb exemplar de Espace V 1.6dci160 din 2016 cu doar 140000km.
toate bune s frumoase cu mici excepti peste care am putut trece si urma sa le rezolv in timp,chestii mai mult estetice sau oricum probleme ce nu tine de buna functionare a masinii.
Pe 14 decembrie ridicata masina uzata cu foarte multa decenta si bun simt,ba chiar m-am purtat cu ea ca cu oul pentru ca nu vreau sa testez limitele unei masini pina nu o cunosc bine.
Am schimbat uleiul si toate filtrele ocazie cu care am vazut ca lichidul de racire era putin sub minim,am completat si din greseala am pus putin peste maxim.
La cateva zile am vazut o pata de antigel in parcare,am zis ca a dat pe afara surplusul,am verificat daca e strans busonul la vas si am trecut peste.
Dupa alte cateva zile,iar pierdere de antigel de data asta foarte putin,am lasat sa vad ce se intampla pe mai departe.
In date de 29 decembrie seara plec de la un prieten din Ploiesti si la 10-15 min de mers cu masina din senin apa urca pe rosu si se aprinde in bord cheia si mesaj sa opresc.
Nu am putut opri chiar acolo si am mai rulat cred 2-3 km reducand viteza,in acest timp a coborat temperatura,mentionez ca nici inainte nu aveam viteza excesiva,undeva la 80-100km/h.
Am cumparat antigel si apa,am completat putin ca daduse lichid pe afara si am continuat drumul,la fel cu 80-100km/h pina am ajuns acasa in partea de sud a Bucurestiului sa mai ridicat de 2-3 ori dar nu pina la maxim nu mai aveam semnul de stop si scadea instant la fel cum se ridica.
Am schimbat busonul la vas in speranta ca nu mai tinea presiune si sistemul nelucrand in presiune e normal sa nu fie eficace.
Dupa schimbarea busonului iar nu a mai facut figuri cateva zile bune,mentionez ca nu facea de fiecare data cand foloseam masina,o data da,de 5 ori nu, si tot asa.
Pina cand a inceput sa fie mult mai frecvent,la indrumarea catorva am schimbat racitorul de gaze caci gura lumii spune ca sunt cu probleme si pica frecvent fara sa mai stau pe ganduri si sa verific am schimbat racitorul de gaze.
Tot face presiune in instalatie destul de repede dupa ce o pronesti si in vas se vede cum vine cate o bula de aer,am facut aerisire de 3 ori si degeaba.
inainte nu facea asa dar in ultima perioada cand se ridica temperatura la apa nu mai imi baga caldura,deloc,venea rece instant.
Acum a mai ramas in discutie decat garnitura de chilasa sau chiulasa in sine dar am dubii tinand cont ca masina nu a fost forjata de catre mine iar aceste simptome au aparut dupa aproape 2 saptamani de folosit masina si nu sa manifestat constant la inceput ci doar ocazional si in timp devenind mai frecvente.
Sa mai intalnit cineva cu astfel de situatie?
Si eu lucrez in domeniu,am un atelier auto dar fac alte chestii si alt tip de masini cu alte tipuri de motoare.
Si mie imi vin clienti din toata tara pentru ca in zona lor nu gasesc oameni priceputi la masinile respective,asa si eu ma adresez celor care sa pricep mult mai bine dacat mine care nu cunosc aceasta masina.
Imi cer scuze ca m-am intins atat dar am vrut sa fiu explicit pentru ca stiu cum e sa fi vag in descrierea unei probleme mecanice.

This post has been edited by HDul: 7 Feb 2024, 11:37


--------------------
jeep Wrangler 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dadi_T
post 7 Feb 2024, 11:40
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 23 March 19
From: Iași




Foarte posibil și cea mai ieftină intervenție ar fi schimbarea termostatului lichidului de răcire, ce poate fi blocat pe închis.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Feb 2024, 11:51
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




test de co2 in lichidul de racire. Apoi radiatorul se incalzeste cand fierbe motorul sau e termostatul inchis? Daca radiatorul s eincalzeste, are toate aripioarele de racire la locul lui? E blocat de muste?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:52
Dacia