Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

152 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa-mi cumpar bicicleta.

nh1980ro
post 8 Oct 2007, 23:40
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Am dat search pe aici si n-am gasit nici un topic relevant.
Stiu ca pare putin deplasat, ca tot vine iarna, dar de curand s-a mutat serviciul meu si, desi distanta de acasa pana la serviciu s-a injumatatit, timpul de deplasare cu masina a ramas acelasi (30-40 minute pentru 5 km).
Pe jos as face o ora, asa ca m-am gandit ca ar fi o idee buna sa-mi iau o bicla (cel mai probabil as ajunge mai repede acasa) si cu putina atentie la prognozele meteo nu cred ca ar fi prea greu sa ma descurc cu bicicleta si mai fac si ceva sport pe deasupra.

Problema e ca m-am uitat prin Carrefour Orhideea si am vazut numai niste bicle ruginite si vai de capul lor.
M-ar interesa o bicicleta nu foarte scumpa (cam 400RON), noua si cat de cat ok ca performante si confort.
Sfaturi?

P.S: Imi iau iarna car si vara sanie tongue.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 8 Oct 2007, 23:54
Post #2


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




eu am una de la first bike de vro 5 ani si e in stare impecabila si acum.
recunosc ca n-am facut cu ea decat cateva sute de km tongue.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 9 Oct 2007, 05:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Sunt in Cora (Lujerului) si la 200 ron. Ma gandeam si eu sa-mi iau ca stau la Gorjului si lucrez la Moghioros, unde nu e metrou si ratb trebuie sa schimb. Deocamdata, iau masina smile.gif


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 9 Oct 2007, 05:46
Post #4


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Da, cws, stiiiu, te-am vazut o data la trecerea aia de cale ferata de la Cora, pe partea unde e benzinaria MOL. biggrin.gif

Merita din plin o bicicleta in traficul asta idiot...


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 9 Oct 2007, 06:05
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




smile.gif


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Oct 2007, 09:06
Post #6


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Parerea mea despre biciclete:

QUOTE(Muttley @ 20 Jan 2007, 13:39)
..... pana sa am masina eram mancat cu bicicletele.
Zac in boxa acasa acum nu mai putin de 5.

Sfatul meu: nu-ti lua NOUA!
Pe una din bicicletele de acasa am o furca telescopica pe aer si ulei Marzoochi care costa in vremea ei vreo 500 de euro. Bicicleta noua ar fi costat peste 1200 (cadru de duraluminiu, de fapt n-are urma de otel sau CrMo pe ea, echipata cu Deore XT, LX, DX si STX RC, jante Mavic, etc). Pe bicicleta TOATA am dat in clasa a 12-a cam 150 de euro!!! Am luat-o SH, am omorat-o pe toate dealurile si prin toti bolovanii, si e in perfecta stare de functionare! N-am schimbat macar un sabot de frana.

Ideea-i urmatoarea... La ora actuala exista biciclete performante pe toate drumurile aduse de p-afara. Lumea le tot vinde si exista oameni specializati pe asa ceva. Daca esti interesat, iti pot da un numar de telefon pe PM al unei persoane care se ocupa cu asa ceva, fost campion national la cross-country. Ii spui ce vrei si-ti aduce o bicicleta asa cum o vrei la o fractiune din pretul uneia noi, ori la pretul uneia noi iti aduce una cu muuuult mai performanta.
*




--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Oct 2007, 09:08
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




First bike si DHS nu sunt biciclete, sunt niste gunoaie modelate in forma de bicicleta.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 9 Oct 2007, 10:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Subscriu cu entuziasm la ceea ce spune Argon. Cu First risti sa-ti rupi gatul la prima bordura.

Ce imi place mie (am vazut si aici pe forum la cineva in semnatura) de cei care spun ca au biciclete Shimano, sau alte minunatii. Shimano produce subansamble, la fel ca multe alte firme care produc cadre, jante, sei, ghidoane, frane, suspensii, mansoane, foi si pinioane, etc. Nu exista biciclete Shimano.


Sfatul lui Muttley e de baza.




--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 9 Oct 2007, 10:18
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai chestia e ca nu ma prea pricep asa de bine la biciclete si la SH nu pare o solutie prea buna sa ma bag pentru ca nu stiu ce sa verific.
Si imi trebuie bicicleta pentru off-road prin Bucuresti, nu pe Anzi smile.gif
Am avut acum vreo 10 ani un Pegas si a fost relativ bun, avand in vedere ca faceam off-road pe dealuri cu el.

In Cora de unde sunt bicicletele? de la DHS?
Si inca o intrebare: nu e obositoare pozitia aia aplecata de la MTB-uri? Ca eu am mers destul de putin cu un MTB din asta si deja aveam senzatia ca pic in nas.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Oct 2007, 10:59
Post #10


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Reprezentanta Shimano pentru Romania este o firma greceasca... Iar distribuitorul grecilor in Romania este DHS...

Daca vrei o bicicleta noua, de serie, buna, pregateste-te sa scoti din buzunar o suma cuprinsa intre 2000 si 5000 EURO. Am avut ocazia sa vad biciclete de serie si la 10.000 EURO. Pretul unei biciclete profesioniste incepe de pe la 20.000 EURO...

In schimb daca nu esti amator de performante deosebite pe doua roti, s-ar putea sa te satisfaca si vreo chinezarie (MTB, DHS) fabricata in Romania. Ma refer la cele al caror pret este de peste 350 - 400 RON. Nu cumpara de la hypermarket, ca alea nu sunt bine reglate, mai bine cauta vreun magazin specializat, unde au si un tehnician care ti-o vinde gata de utilizare.

Am lucrat cinci ani intr-o fabrica de biciclete, si foarte multe dintre bicicletele iefitne au avut probleme din cauza lipsei de profesionalism a vanzatorilor. Un exemplu clasic: pedalele se livreaza separat in punga de plastic (pentru economie de spatiu la transport). Pedalele nu sunt interschimbabile. Daca vanzatorul nu a fost atent, si le-a montat invers, sau nu le-a strans suficient la insurubare, iar cel care cumpara bicicleta nu verifica la randul lui, in maxim o ora s-au dus dracu pedalele...

Daca bicicleta este bine reglata la vanzare, si ai nevoie de ea doar ca sa te deplasezi pe asfalt, fara performante deosebite, atunci o bicicleta ieftina poate fi o solutie.

Daca te tine buzunarul, atunci apica axioma lui Argon si ia-ti una de marca... smile.gif

P.S. Daca optezi pentru una ieftina, atunci alege un DHS sau MTB. Nu de alta dar astea macar sunt firme oficiale... Ai garantie pe ele, 18 luni. Se poate si mai rau de atat, si anume sa cumperi vreo chinezarie facuta la negru prin garaje inchiriate, care in loc de rulmenti la butucul rotilor au bile de plastic...

This post has been edited by radian: 9 Oct 2007, 11:06


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 9 Oct 2007, 12:01
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Mda...5000E am dat pe masina ..smile.gif

Deci unde gasesc in Bucuresti, preferabil in Zona Militari, Unirea biciclete DHS sau MTB reglate bine ?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Oct 2007, 12:10
Post #12


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Pai cauta pe paginile WEB ale producatorilor adresa reprezentantelor din Bucuresti...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 9 Oct 2007, 12:14
Post #13


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




nh1980ro

Poti regla pe ele pana ajungi sa fi operat de prostata, ca tot degeaba. Materialele din care is facute piesele tot plastilina is.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 9 Oct 2007, 12:27
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai mai schimb din piesele care se uzeaza, nu vreau sa ma tina bicicleta 100 de ani, si daca mi-o fura 'baietii' asta e, n-as vrea sa-mi fac CASCO la ea ..smile.gif

As fi vrut sa discutam despre modelele de biciclete astea cheap, care sunt mai bune?
Adica eu as vrea ceva care sa aiba si un soi de suspensie si voiam sa stiu daca tine 10km suspensia aia sau macar vreo 1000km, pe drumurile care este .. smile.gif
La fel cele care au frana pe disc, sunt bune de ceva? sau mai bine cu V-brakes?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Oct 2007, 12:35
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




sa nu cadem dintr-o extrema in alta, nici chiar mii de euro, dar nici 100. Sunt biciclete chiar OK la maxim 1000 ron.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lm
post 9 Oct 2007, 12:37
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 13 July 04
From: Tg-Mures




De 20 de ani merg la serviciu cu bicicleta. Pentru ca n-am timp sa-mi repar bicileta am luat bicicleta nevestei. Si nu-mi dau seama ca pana acum de ce ma chinuiam cu tot fel de cursiere si alte prostii. Cele mai comode sunt cele de dama, cu schimbator in butuc de 3 viteze, cu cos in fata, si ghidon mare si inalt.
Oricum felicitari pentru alegerea de a folosi si bicicleta, si un sfat: ia una care-ti place cel mai mult.
Poti cauta si aici:
http://www.mybike.ro/modules.php?name=Foru...er=asc&start=15


--------------------
Ex.Dacia 1100,1310 1971/1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 9 Oct 2007, 12:45
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pegasul pe care il aveam eu tot de dama era. E mai fain sa sari de pe ea in caz ca se rupe cablul de frana de exemplu .. smile.gif am patit-o si eram la vale ph34r.gif

Oricum interesant cum incepe topicul ala "baga id milf.hunter69 pe mess sa vorbim" laugh.gif

P.S: Se pare ca exista o firma in Tiawan care face piese de bicicleta Logan .. smile.gif dar nu inteleg de ce nu mai merge site-ul.

This post has been edited by nh1980ro: 9 Oct 2007, 12:47


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 9 Oct 2007, 12:48
Post #18


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




lm

Da' tu ce cauti cu cursiere pe drumurile romanesti? Ce te poate impinge sa folosesti zilnic asemenea chestie? Te crezi mai scula? Crezi ca ajungi mai repede (ca vad ca n-ai timp)? Cu o cursiere iti rupi tot ce apuci prin tine. O bicicleta normal, un mountain bike nu e bun?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 9 Oct 2007, 12:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




stimate coleg......
in primul rand cate kg ai?????
in al doilea rand...daca nu ai bani de ceva de calitate uita de suspensii...nspemii de viteze si alte brizbrizuri care pot sa sucombe...instant...
sfat ia o bicicleta cat mai simpla cu componente cat mai simple..de preferabil un singur schimbator.....roti cat mai tepene (borduri, gropi etc) frane normale (roti tepene si bine centrate) si mai ales echipament de semnalizare: ochi de pisica, vesta, iluminare (ca poate as fie super bicicleta dar cand te calaca autobuzul.......la fel te faci si in una de 100 sau de 5000 euroi.........

si f f mare atentie.......ca mai avem pana folosim pistele din orase.

This post has been edited by b76bgaarh: 9 Oct 2007, 12:52


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Oct 2007, 12:53
Post #20


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Suspensiile sunt mai mult un moft, mai ales daca mergi preponderent pe asfalt. Frana disc este OK (cum am spus mai sus, sa fie modele de pe la 350-400 ron in sus), desi nici "V-brake" urile de marca nu-s de lepadat.

Argon, alea pana in 1000 RON sunt chinezarii mai rasarite (sau eventual produse indiene). Ca fapt divers, in categoria asta de pret pana si cele aduse din Germania (ma refer la bicicletele noi) sunt tot chinezarii (cu sanse mari sa fie fabricate chiar la Deva...). Am exportat astfel de biciclete in jumatate din tarile UE...

Legat de Shimano, doar numele in sine nu spune mare lucru. Cine vrea ceva bun, e recomandabil sa studieze si cataloagele Shimano inainte. Un set Shimano (schimbator fata, schimbator spate, manete, cabluri, etc) incepe de pe la 5 USD si urca pana la multe sute de USD, asa ca e mult "spatiu de manevra" si aici...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 9 Oct 2007, 12:59
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Cum mergi dinspre Universitate inspre Unirii, la primul semafor faci stanga pe o straduta cu 1banda pe sens. Mai mergi cca. 100m si vei gasi pe dreapta un magazin / service de biciclete (au la intrarea in magazin biciclete spanzurate pe acolo). De acolo poti cumpara una gata reglata...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 9 Oct 2007, 13:04
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




starada coltei......corect.....bun magazinul....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Oct 2007, 13:18
Post #23


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(argon @ 9 Oct 2007, 13:35)
sa nu cadem dintr-o extrema in alta, nici chiar mii de euro, dar nici 100. Sunt biciclete chiar OK la maxim 1000 ron.
*


Cu 10 mil iti iei una SH pe viata.

O chestie... Am vazut biciclete second chiar bunicele-n targ la Vitan. Pacat de preturile nu tocmai corecte. Ceva mediocru era pe la 500 euro. Chiar si asa insa, face! Bine, cu conditia sa nu fie manarite...

nh1980ro, zici ca vrei suspensie. NU-ti recomand! Daca nu e de firma (RST, RockShox, etc), dupa doua frane are deja joc in amortizor. Si JOC, nu pacaleala. La ce se gaseste in comert, acest accesoriu e ca sa ia ochii clientului si sa ingreuneze bicicleta. Atat.

Cu franele e alta poveste. Vechii clesti de frana au fost inlocuiti cu V-brake din simpla nevoie de schimbare a trendului. E absolut aceeasi chestie, doar ca s-a mutat parghia de la ghidon la roata. Frane ADEVARATE cu disc pe bicicleta sunt doar cu lichid. Discurile cu cablu sunt iar ca sa te dea pe spate.

Absolut toate piesele de pe bicicletele care se gasesc la noi sunt din materiale incredibil de proaste. Incepand cu cadrul, continuand cu lagarele cu bile (unde exista!!!!!), jante, spite, plastice, tot, fara exceptie! Asa ca desi bicicleta e noua, in foarte scurt timp vor incepe se apara jocurile si uzurile, vei da la pedale de parca urci muntele desi mergi la vale, vor ceda diverse.

Succes


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 9 Oct 2007, 14:10
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Habar n-aveam ca o bicicleta poate sa coste asa mult.
Inteleg sa varieze preturile la masini, unde se pune accentul pe motor (putere si consum), aspect, confort etc.
La bicicleta:
motorul sunt eu si e treaba mea cat consum smile.gif
aspect: bicicleta, da-o-ncolo
confort...
Deci, in conditiile in care vrei sa te deplasezi cu ea prin Bucuresti cate 5-10 km, decat sa dai pe ea zeci de milioane, mai bine ia cate una pe an din cora si cred ca iesi mai castigat.



--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Oct 2007, 14:15
Post #25


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Muttley @ 9 Oct 2007, 10:06)
Parerea mea despre biciclete:
QUOTE(Muttley @ 20 Jan 2007, 13:39)

VladG, pana sa am masina eram mancat cu bicicletele.
Zac in boxa acasa acum nu mai putin de 5.

Sfatul meu: nu-ti lua NOUA!
Pe una din bicicletele de acasa am o furca telescopica pe aer si ulei Marzoochi care costa in vremea ei vreo 500 de euro. Bicicleta noua ar fi costat peste 1200 (cadru de duraluminiu, de fapt n-are urma de otel sau CrMo pe ea, echipata cu Deore XT, LX, DX si STX RC, jante Mavic, etc). Pe bicicleta TOATA am dat in clasa a 12-a cam 150 de euro!!! Am luat-o SH, am omorat-o pe toate dealurile si prin toti bolovanii, si e in perfecta stare de functionare! N-am schimbat macar un sabot de frana.

Ideea-i urmatoarea... La ora actuala exista biciclete performante pe toate drumurile aduse de p-afara. Lumea le tot vinde si exista oameni specializati pe asa ceva. Daca esti interesat, iti pot da un numar de telefon pe PM al unei persoane care se ocupa cu asa ceva, fost campion national la cross-country. Ii spui ce vrei si-ti aduce o bicicleta asa cum o vrei la o fractiune din pretul uneia noi, ori la pretul uneia noi iti aduce una cu muuuult mai performanta.
*


*

Bai chitrosule, da si mie una! radmasa.gif
Apropo', e Marzocchi wink.gif (a ta o fi chinezarie d-aia falsificata, gen Panasoanic, Adibas biggrin.gif)


QUOTE(radian @ 9 Oct 2007, 11:59)
Pedalele nu sunt interschimbabile. Daca vanzatorul nu a fost atent, si le-a montat invers, sau nu le-a strans suficient la insurubare, iar cel care cumpara bicicleta nu verifica la randul lui, in maxim o ora s-au dus dracu pedalele...
*

Scuza-ma, dar un astfel de specimen, n-ar trebui sa vand biciclete 04.gif


QUOTE(nh1980ro @ 9 Oct 2007, 13:27)
Adica eu as vrea ceva care sa aiba si un soi de suspensie si voiam sa stiu daca tine 10km suspensia aia sau macar vreo 1000km, pe drumurile care este .. smile.gif
La fel cele care au frana pe disc, sunt bune de ceva? sau mai bine cu V-brakes?
*

Am luat o ieftinatura d-asta, am indoit furca intr-o saptamana, cadrul e shui.. ... iar pegasul (semicursiera) merge si acum si nu-l iert deloc, sar borduri, urc borduri. Bine, am "tunat-o" pe alocuri, dar au ramas furca si cadrul.
Uita de suspensii , uita de frane pe disc, mai strange banuti, macar 10 milioane si ia-ti un SH bun, maxim cu suspensie pe furca. Mai e un magazin pe Pantelimon, Magellan ii zice. Imediat dupa cimitirul armenesc, pe dreapta. Da' acolo n-au chinezarii biggrin.gif
E pacat sa arunci banii aiurea, cand poti sa mai pui ceva si iti iei ceva ca lumea.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 9 Oct 2007, 14:28
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




subscriu: la 2-4 milioane nu poti lua o bicla noua de calitate.

eu am mostenit un sputnik. bicicleta fara moarte. extraordinara ! doar ca ma cam chinuie gropile Bucurestiului. e foarte buna pentru mers 50 dus 50 intors (km) in afara bucurestiului asa ca sport.cred ca pastrez cursiera pt extraurban si caut ceva mtb mai pricopsit pentru oras, gropi urcat borduri etc.

ce frumos ar fi sa nu mai parcheze nimeni pe putinele piste de biciclete.

This post has been edited by han_1.6 mpi: 9 Oct 2007, 14:30


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Oct 2007, 15:27
Post #27


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE
Habar n-aveam ca o bicicleta poate sa coste asa mult.
Inteleg sa varieze preturile la masini, unde se pune accentul pe motor (putere si consum), aspect, confort etc.


Bun. Sa zicem ca ai motor. Da' in loc de cutie de viteze ai cutie de tractor (d-aia fara sincroane, in care amesteci cu maneta ca la mamaliga). In loc de rulmenti la roti ai pietre, in loc de jante si spite ai roti de cascaval, in loc de directie ai sfoara, in loc de sasiu ai origami, si mai pune in portbagaj 1 tona. Cam asa intelegi ce inseamna o bicicleta d-asta cu care "te scoti".

O bicicleta din turul Frantei se invarte pe la 25.000 euro. Carbon, titan, kevlar, teflon, etc, etc...

QUOTE
Bai chitrosule, da si mie una!  radmasa.gif

Nu-ti dau nimic, tu nu te gandesti ca se rupe numai cand te apropii de ea?! unsure.gif

Magellan face cadre. Daca marfa ce o vand e in ton cu numele, inseamna ca si preturile-s de speriat.

This post has been edited by Muttley: 9 Oct 2007, 15:35


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 9 Oct 2007, 15:41
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Si eu care ma gandeam ca nu dau 200RON pe ea si dau 400RON ca e mai buna smile.gif
Am mai vb cu niste prieteni si se pare ca intr-adevar suspensiile sunt varza la pretul asta si la fel franele pe disc.
O sa ma duc prin magazinele alea sa vad ce gasesc.

Oricum nu vreau o bicicleta ca sa fac perofrmanta cu ea, ci sa ma duca de la A la B cat de cat. Daca se strica nu e asa departe de casa serviciul ..smile.gif
Si cred ca ma princep sa mai schimb cate un sabot de frana , un rulment ceva. Totul e sa nu se rupa cadrul (nu sunt foarte gras biggrin.gif).
La Pegas mi s-a rupt cadrul si l-am lipit inapoi cu alama smile.gif si apoi a tinut bine. (initial era sudat in puncte si a cedat).

This post has been edited by nh1980ro: 9 Oct 2007, 15:43


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 9 Oct 2007, 15:48
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Draga nh1980ro, nu cred ca o sa te ajute foarte mult topicul pentru ca pe aici lumea vizeaza la biciclete de zeci de mii de euro, in timp ce ei conduc masini de cateva mii. Altfel te simti pe o bicicleta de 10.000 de euro fata de una de 100, insa nu la fel putem spune despre o masina de 100.000 de euro, care este aproximativ la fel ca o dacie.

Daca, din neatentie, lovesc cu masina o bicicleta rezemata de un gard, pot sa folosesc asigurarea sau risc sa scot 500 de milioane din buzunar? radmasa.gif

This post has been edited by ag02cws: 9 Oct 2007, 15:51


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Oct 2007, 16:09
Post #30


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




"Deprecierea" bicicletelor este enorma.

Desi am o dacie de "20 de milioane" si am acasa doua biciclete care impreuna si noi ar costa cateva mii de euro, din pacate nu-mi iau pe amandoua mai mult de 300.

Asa ca poti fi impacat wink.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
152 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:41
Dacia