Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9763 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6386
9 Pages « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Banca Transilvania

wolfin
post 18 Feb 2023, 16:59
Post #241


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.905
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Afirmatia mea se bazeaza pe faptul ca e mai simplu cu o chirie decat sa cumperi........ pana ai optiuni viabile.


N are sens sa enumar diferentele.

This post has been edited by wolfin: 18 Feb 2023, 17:02


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 18 Feb 2023, 17:09
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Uite eu sugerez un mic scenariu, ipotetic sau nu: Inchiriaza un 4 camere, se muta acolo si scoate la inchiriat pe cel de 2. In cat timp gaseste chirias, si ce face daca chiriasul nu mai plateste chiria. Cum il da afara in mod legal? Iti spun eu: Prin sentinta judecatoreasca sau direct prin executor judecatoresc daca contractul e inregistrat la anaf. Are omu asta timp, chef, mijloace fizice si psihice pt asa ceva?
Si daca vorbim de jungla, daca chiriasul are copii, apoi e si mai greu sa-l dai afara, si de asemenea si el va gasi destul de greu un apartament de inchiriat din acelasi motiv. Repet, copiii sunt o maaare bucurie, insa viata e ca un fel de jungla... Eu incerc doar sa prezint lucrurile de o maniera reala, practica, cand e vorba de copii nu merge cu hai c-o incercam paia, daca nu merge mai vedem noi...

This post has been edited by traffictours: 18 Feb 2023, 17:22


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Feb 2023, 17:50
Post #243


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.905
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Eu am ap de 2 camere inchiriat din 2017 la aceeasi familie cu 1 copil. Acum au 2 copii. Nu au datorii. Totul platit la zi.

Dar stiu si situatie cu lasat 2k la intretinere si neplata chirie pe 3 luni si lasat ap praf.

Sa nu generalizam.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 18 Feb 2023, 17:57
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Nu generalizam. Doar ne asiguram. Daca trage cumva batul scurt? Oricum dupa parerea mea sunt destule bete scurte in domeniul inchirierilor de locuinte medii.
A, pai asa si eu inchiriez apartamente cu diferite finisaje din 1995. Si am vazut multe. Si nici nu m-am imbogatit din aceste inchirieri. Banii multi se fac din afaceri cu rentabilizari accelerate.
Aici s-a prezentat un caz cumva social. 4 copii intr-o camera. Exista o mare presiune asupra lui pt a detensiona situatia. Indemnarea la minimizare de riscuri se impune in acest caz. Copiii pot ramane fara nicio camera in cazuri sau alegeri nefericite.
Eu am incercat sa privesc din punctul lui de vedere. Nu al meu. Nici macar neutru nu am vrut sa fiu. Eu stiu ca nu gresesc, dar mai bine sa gresesc eu si sa-si rezolve el situatia locativa intr-un timp relativ scurt.

This post has been edited by traffictours: 18 Feb 2023, 18:43


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Feb 2023, 18:15
Post #245


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.905
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Asa este.

Greu....

Inca o data..mult succes colegului.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 18 Feb 2023, 18:20
Post #246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Nici macar nu-mi convine ca-mi dai dreptate. Am trait in diferite perioade, epoci, si cea de acum e poate cea mai frustranta. Adica unii au de toate, poate pe merite, dar nu toti, iar foarte multi nu-si pot rezolva probleme vitale sau de confort minim. Exista de toate pe piata, tentatia e mare, insa situatia economica e frustranta. Statul este slab, slabit. Un stat puternic ar fi trebuit sa asigure conditii pt cazuri din acestea, nu sa sufere oamenii si sa-si asume fel de fel de riscuri in combinatii periculoase cand practic au conceput 4 copii. Foarte putini mai au curajul asta in ziua de azi.

This post has been edited by traffictours: 18 Feb 2023, 18:26


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 19 Feb 2023, 09:59
Post #247


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Daca nu isi doreste sa riste, poate sa vanda pe cel de doua camere, ia unul de 4 camere cu ratele aferente si aia e;
Daca nu vrea rate in plus, poate face faza cu inchiriat cel de 2 si luat in chirie unul de 4.
Dar in oricare dintre cazuri riscul exista;


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 20 Feb 2023, 01:30
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(dizzy @ 19 Feb 2023, 09:59)
Daca nu isi doreste sa riste, poate sa vanda pe cel de doua camere, ia unul de 4 camere cu ratele aferente si aia e;

*



Strict economic vorbind, clar vanzarea celui de 2 camere si inchiriat unul de 3 sau 4 camere ori chiar o casa, nicidecum achizitie noua, ar fi cea mai buna varianta. Din vanzarea celui de 2 camere, raman niste bani care pot fi pusi la pastrare, eventual investiti in ceva sigur (titluri de stat de ex) si nu vinde decat in situatii de urgenta.

Peste cativa ani, cand la noi o sa fie un excedent de locuinte la vanzare, o sa fie numai bine de achizitionat, iar in timpul asta, intr-un apartament inchiriat nu se fac investitii, nu se cumpara mobila, etc. Singura variabila aici ar fi daca or sa dea navala lucratorii straini pe la noi, altfel nu vad de unde o sa mai fie cerere.

Copiii cresc si pleaca, cand vor ramane ei 2 intr-un apartament de 4 camere sau o casa mare...nu e asa simplu, mai ales din prisma costurilor de pana atunci si a sacrificiilor facute.

Am in familie caz concret cu mutare din apartament de 2 camere (vandut) intr-o casa destul de spatioasa, costisitoare, pe principiul ca una din fete ramane cu ei. N-a fost asa si dupa ce s-a tras linie se pare ca acele costuri au fost cam mari (si nu numai cele materiale). Daca mai adaug si elementul ca asta s-a intamplat in 2008, in Bucuresti, va dati seama despre ce costuri vorbim.

Investitia cea mai buna va fi in educatia copiilor, nicidecum in betoane, mai tarziu eu cred ca vor fi recunoscatori. Bineinteles, un minim ar fi ok, 3 camere, 2 bai/GS, mai ales la 6 pers.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 20 Feb 2023, 07:14
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Foarte bine zis, copii vin si pleaca... Si mai bine zis, investitie in educatia lor... Aici apare iar restrictia financiara, deoarece educatia mai ales superioara a 4 copii costa...
Asa este, sunt multe cazuri cu parinti ramasi in case imense, copiii dorind sa traiasca singuri...
Lucratorii aia straini daca vor veni in numar mare vor influenta doar piata chiriilor, n-or sa se apuce aia sa cumpere... N-au cu ce.
Deja exista un excedent de locuinte la vanzare, insa intr-adevar abia peste cativa ani preturile se vor regla.
Insa trebuie vazut cat ramane din vanzarea celui de 2 camere deoarece din ce am inteles la acest ap. inca se platesc rate... Vanzarea in aceste conditii nu va fi la un pret nemaipomenit.

This post has been edited by traffictours: 20 Feb 2023, 07:52


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 20 Feb 2023, 10:42
Post #250


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Banca Transilvania....unde imi intra un BO sau CEC peste 7 zile.....si care are IT-isti de mana a doua...strikes again.

Inrolare card in BT pay. Cica din aplicatie. Incerc.

Esti pregatit? - Sunt!
Trrimitem cod pe telefon....vine, il bag, mergem mai departe
Pozeaza fata CI - pozez, o verifica, accepta, mergi mai departe
Pozeaza Spate CI - pozez, o verifica, accepta, mergi mai departe.
Fa-ti un sefie, apare un oval pe ecran - ok, imi centrez fata in oval, o verifica, accepta, mergi mai depare
Intoarce capul spre dreapta (ca na, ca la parnaie, fata si profil), intorc, o verifica, accepta....Mulutmim, datele au fost trimise, in cateva minute...bla bla.

Dupa cateva minute....."autentificarea nu a reusit, reinstaleaza aplicatia". WTF, de ce? Lasa-ma sa reiau procesul. NU....reinstaleaza aplicatia. Ok, reinstalez, parcurg pasii....."autentificarea nu a reusit".

Ma duc la o agentie....povestesc, se uita unua la mine pe sistemul: uite ce prost e asta, nu stie sa parcurga niste pasi simpli, si vrand sa imi arate ca-s prost si nu ca au ei softul de 2 bani: hadeti sa incercam amandoi. Hai! Aceeiasi pasi, parcursi la fel....vede si aia ce am facut, zice ca e bine.....asteptam cateva minute.....evident, "autentificare esuata", reinstalati aplicatia.

Zic: vedeti ca am avut dreptate, nu-s eu prost, voi sunteti.

"Aaaaa, nu stiu ce s-a inatmplat, trebuia sa mearga". Da stiu...trebuia....dar nu merge.

Incercati din nou, dar la activare, bifati "Activeaza intr-o unitate BT." Veti primi dau un cod...
Primesc cod, i-l dau lu madama, imi da altul....gata, merge.

Stai lin ca nu merge, apare cardul, acelasi card, de 2 ori, o data activ, o data inactiv.
Aaaaaa "stergeti unul dintre ele, pe cel inactiv". Incerc.....oha, ca ala inactiv era default si softul nu stie ma lase sa-l sterg si sa-l faca automat default pe celalalt. Deci intru la celalalt, il fac default, abia acum merge sters celalalt.

Deci in epoca online-ului.....daca nu mergi la ei fizic.....nu merge.
Niste IT-isti ceva....nu luam si noi? Ca astia de-i au, sunt petarde.

This post has been edited by vallixx: 20 Feb 2023, 10:45


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 20 Feb 2023, 11:14
Post #251


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Si IT-ul ala livreaza ce i se cere: daca i se cere o porcarie, asta livreaza.

Daca porcaria nu e testata suficient si e si plina de bug-uri din cauza timpului scurt in care trebuie sa fie "live" ... iese bine de tot. wink.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 20 Feb 2023, 11:17
Post #252


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti





Testarea insuficienta e vina cui? Ca a mea ca utilizator...nu e.

This post has been edited by vallixx: 20 Feb 2023, 11:43


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Feb 2023, 12:08
Post #253


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




mah Vali de atatia ani de cati le sunt client sincer eu cu BT Pay sau Neo BT nu am avut treaba, a mers impecabil .. joi am facut actualizare de date fix cum spui tu .. nici o treaba .. nu este oare de la telefonul tau problema? intreb si eu ..

schimb telefoane des, imi trec de pe unul pe altul rapid a mers de fiecare data .. 90% din cunoscuti au conturi la BT, n8 am auzit pe nimeni sa injure aplicatiile de mobil .. inclusiv consoarta care are pe telefon vreo 4 sau 5 aplicatii de banca .. nu am auzit-o sa se planga .. in schimb mai pomeneste de bine alte banci ..

eu nu inteleg ..un lucru .. mi s-au parut de toata jena la un moment dat Raiffeisen .. mi-am inchis si am plecat, am incercat la un moment dat ING .. i-am lasat in pace ca nu imi place .. cine te tine?

This post has been edited by cj98czh: 20 Feb 2023, 12:10


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 20 Feb 2023, 13:12
Post #254


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




E de backup, contul principal il am la ING....si vad diferente majore. In timp ce ING e ok, functioneaza tot (mai putin cardurile fizice carora li se defecteaza contacless-ul), BT e din alt film.

Pe firma idem, ING principal, BT de backup si BCR .....facut la infiintarea firmei....si pentru ca mai am clienti care inca imi mai platesc in el....il tin. Dar intre BT si BCR,.....nu stiu zau....si BCR chiar nu e de recomandat.



--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Feb 2023, 13:45
Post #255


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu stau sa dezbat care este mai bun .. toti sunt camatari legali, nu am actiuni la nici unul din ei .. doar ziceam ca nu am avut probleme si nu stiu nici din cunoscutii mei sa aiba .. si majoritatea au contul principal la BT .. atat .. nu am gasit chestii cvare sa nu functioneze si de cate ori am avut tranzactii mari au fost cei mai deschisi la discutii, negocieri, etc .. deci pt. mine sunt ce trebuie, cand nu o sa mai fie .. mergem la altii ..

utilizand in paralel vreo 2 ani atat BT cat si ING .. din punctul meu de vedere nu sunt cu nimic peste nici unii nici altii, doar ca aia de la ING mi se par batuti in cap de cate ori ai o buba .. ceea ce dincoace nu am patit .. dar este vreme smile.gif

si ca tot ziceam de amicii destui vcare au conturi la BT .. aia majoritatea sunt fosti clienti ING plecati de acolo din diferite motive .. nu stiu la nivelul tarii .. dar din astia pe care ii stiu eu, colegi, prieteni, etc .. ING a pierdut clienti in ultimii 3-4 ani ... si indraznesc sa spun ca destul de multi ... de ce oare?

This post has been edited by cj98czh: 20 Feb 2023, 13:49


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 20 Feb 2023, 15:30
Post #256


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Da, nu stiu ce sa spun. Probabil ca BT functioneaza mai bine in Transilvania decat in Regat. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 20 Feb 2023, 16:17
Post #257


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Depinde. biggrin.gif
si eu am patit-o cu ei cu actualizarea datelor online, n-a mers. Am pus-o pe seama xp-ului meu (atunci n-aveam zmartfon) si m-am dus la cea mai apropiata filiala, am rezolvat-o acolo.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 Feb 2023, 16:43
Post #258


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




pai, tot pe ala il ai, nu-i asa?
tot fara sarci,


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 20 Feb 2023, 17:18
Post #259


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Daca intrebi de s.o., raspunsul e "da".
De vreun an am si "zmart", e complementar.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 7 8 9
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 07:37
Dacia