Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9754 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6739
30 Pages « < 28 29 30 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revolut, alternativa digitala la serviciile bancare clasice

tatimeu
post 8 Dec 2022, 14:30
Post #871


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(cj98czh @ 8 Dec 2022, 13:47)
pt. ca mai ai cazuri cand musai sa platesti cash .. gen o piata pe nu stiu unde .. 800 ron sunt mai mult decat suficienti  in majoritatea cazurilor ..
eu i-am gasitn destule beneficii si il folosesc de cate ori ies inafara sau pt. plati pe net .. acuma fiecare ..
*


De fiecare dată când ies din tara am minim 1000euro cu mine. In rest daca e nevoie de mai mult fac plata cu card euro.
În genere cu bani gheata plătesc atunci când suma e aproape rotunda, gen 49 și ceva euroi mă enervează maxim metalul.
Deci e clar nici un avantaj pentru mine doar așa sa mai am un plastic


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2022, 14:30
Post #872


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 8 Dec 2022, 14:28)
eu i-am gasitn destule beneficii si il folosesc de cate ori ies inafara sau pt. plati pe net ..

"probabil pt. ca eu nu am vazut avantajele pe care le-au vazut ei ... poate pt. ca eu sunt multumit de banca cu care colaborez"
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Util ca o gaura in plus in nas.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Dec 2022, 14:36
Post #873


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(tatimeu @ 8 Dec 2022, 13:09)
biggrin.gif am mai tot citit despre revolut dar tot nu pricep care e avantajul de a avea cont revolut
*




QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 13:15)
pari mai hip
*




QUOTE(cj98czh @ 8 Dec 2022, 13:47)
pt. ca mai ai cazuri cand musai sa platesti cash .. gen o piata pe nu stiu unde .. 800 ron sunt mai mult decat suficienti  in majoritatea cazurilor ..
eu i-am gasitn destule beneficii si il folosesc de cate ori ies inafara sau pt. plati pe net .. acuma fiecare ..
*




QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 13:50)
nu am auzit inca pe nimei sa ia si salariu in cont la revolut.
*




QUOTE(cj98czh @ 8 Dec 2022, 14:06)
ca nu ai auzit asta nu inseamna ca nu este .. o gramada de colegi prefera salariul in cont Revolut, de ce? probabil ca au ei motivele lor ..mai ales de cand au fuzionat cu Lybra .. dar daca tu nu stii .. inseamna ca nici nu "se ecsista" .. nimic nou ..
*




QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 14:07)
dar tu nu, oare de ce?
*




QUOTE(cj98czh @ 8 Dec 2022, 14:15)
probabil pt. ca eu nu am vazut avantajele pe care le-au vazut ei ... poate pt. ca eu sunt multumit de banca cu care colaboreze .. motive si motive, fiecare este liber sa aleaga ... dar tu pui etichete prima data si dupa ... ce pricepi in sfarsit si tu .. ca poate ala avea dreptate .. fie te dai la fund, fie te dai dupa cires ...
*




QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 14:17)
Ok, deci cum ziceam, nici tu nu stii sa zici ce face revolut in plus, ca altfel ne spuneai.
*




QUOTE(cj98czh @ 8 Dec 2022, 14:28)
ma nene .. mai semnalizezi mult? ce dracu este asa de greu sa te pui sa citesti un pic .. sa vezi singurel daca este sau nu o solutie potrivita pt. tine?

iti mai spun o data .. ca de desenat nu stiu ...

"probabil pt. ca eu nu am vazut avantajele pe care le-au vazut ei ... poate pt. ca eu sunt multumit de banca cu care colaborez"
*




QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 14:30)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif Util ca o gaura in plus in nas.
*




Exact ... esti util de numa ... si te dai iar dupa cires .. ca intotdeauna cand o dai de gard incerci sa duci discutia ca sa nu se vada aberatiile emise ..

This post has been edited by cj98czh: 8 Dec 2022, 14:38


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2022, 14:39
Post #874


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




E util rau revolut asta, dar nu stii sa zici ce face in plus fata de o banca clasica.... Si eu sunt ala care abereaza..


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 8 Dec 2022, 14:46
Post #875


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Mă ainștane, zău că exagerezi. Am înțeles că te-o supărat clujeanul, da' schimbați rețete de prăjituri și cozonaci în privat! mad.gif
Ce naiba, doar nu-i revolutu' lu' cezehaș, să-ți explice ce și cum... Unora le e util, altora nu. Eu prefer un card de credit, pe care pun când vreau, cât vreau. Nu e nici mai bine, nici mai rău ca la cei ce folosesc revolutu'. E suficient pentru ce-mi trebe mie. Și așa m-am obișnuit.

This post has been edited by gabize: 8 Dec 2022, 14:46


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Dec 2022, 14:53
Post #876


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(gabize @ 8 Dec 2022, 14:46)
Mă ainștane, zău că exagerezi. Am înțeles că te-o supărat clujeanul,
*



nuu Gabi .. el este suparat pe toti si pe oricine care indrazneste sa nu rezoneze cu el .. si de aici pana la a da cu bata in balta .. este un pas mic .. dupa doar schimba muzica si incearca sa ascunda rahatul sub pres .. ca poate, poate nu mai pute si nu il vede nimeni ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2022, 14:58
Post #877


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




da, si tu cand nu ai de zis ceva despre subiect (adica mai mereu), zici de interlocutor ca e mai simplu.....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Dec 2022, 15:00
Post #878


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Crede ca isi valideaza si el niste ... chesti.
Cum am mai zis, axa este de n ori mai barbat ca el. Atunci cand dai cu bata in balta, sa ai puterea sa recunosti.

This post has been edited by IRONICK: 8 Dec 2022, 15:02


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2022, 15:20
Post #879


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cred ca pe forumul asta am recunoscut mai mult decat voi 2 la un loc cand am gresit desi am mai putine posturi. Dar cotinuati, ca ma amuza.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Dec 2022, 15:30
Post #880


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




esti un exemplu de urmat .. ce mai incolo si incoace smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Dec 2022, 15:40
Post #881


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pai uite iti spun la ce in folosesc eu si la ce-mi este mie util.

Pe principiul daca n-ai multi bani pe card, n-ar nimeni ce sa-ti fure, il am ca si card de backup.
Incarc pe el sume mici, cat sa nu fie gaura in buget daca "se evapora".

Cu cardul virtual platesc tot ce tine de online. Utilitati, abonamente, cumparaturi de pe site-uri mai mult sau mai putin sigure. Nu-mi dau nicaieri cardul principal ci doar Revolut, pe are am doar cati bani am nevoie la acea tranzactie. Mai am nevoie....mai incarc, ca e instant.

De ce fac asa? Pentru ca sunt multe site-uri care daca au cardul tau, se mai intampla sa-ti ia de la sine putere cine stie ce fel de taxa inventata....sau daca vreun funizor unde am uitat sa dau cancel subscription....etc.....toti astia nu e bine sa aiba cardul tau principal. Ca sa nu stau sa ma cert cu ei....pur si simplu gasesc fonduri insificiente.....cele suficiente sunt numai cand si catre cine vreau eu sa fie.
Booking de exemplu....facuta rezervare unde scria clar in conditii ca nu debiteaza cardul ci doar ca garantie, ca platesc la ei. Cu o zi inainte...mesaj....."nu am reusit sa debitam cardul". Sa ma cert cu ei?...neeeah....fonduri insuficiente. biggrin.gif

Daca e vreo scurgere de date, cu un click pe telefon, cardul ala virtual s-a inchis si cu alt click apare altul cu alt numar, CVC, etc

Cu cel fizic fac plati prin concedii, erau legende mai mult sau mai putin urbane, ca se mai cloneaza carduri....prin BG...si altele. NU am emotii.....poa sa mi-l cloneze, n-au ce sa ia de pe el.

Conturile in mai multe valute ajuta....schimbul valutar e mai avantajos, desi la sumele pe are le rulez eu prin Revo, nu face mare diferenta.

Functia de SPLIT BILL e iar misto.....fac o plata cu Revo (Netflix de exemplu) si fac split cu ceilalti 3 cu care am contul. Automat suma se imparte la 4 si fiecare primeste request pentru partea lui. Idem nota la un restaurant....sau orice cumparaturi la comun.

Deci nu e diferenta majora fata de alte banci, dar sunt chestii mici si utile care fac viata mai usoara. SI pentru ca pot face toate astea moka.....de ce nu?

This post has been edited by vallixx: 8 Dec 2022, 15:52


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2022, 15:55
Post #882


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Multumesc pt timpul acordat scrierii mesajului pt prima parte exista chestii de genul: https://ing.ro/persoane-fizice/carduri-si-c...ri-virtuale-ING
pentru a doua vad ca ING si alte banci au si ele un sistem in care poti trimite bani cuiva doar pe baza numarului de telefon inrolat la banca, fara sa tastezi IBANul etc
Or fi fost revolut inovativi acu ceva vreme, dar acum.... nu mai vad rostul.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 8 Dec 2022, 16:25
Post #883


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




bre einsteine, esti retrograd, ca sa nu-ti zic si eu ce ti s-a zis mai sus.

ING a copiat in sfarsit cateva functionalitati de-ale revolutului. Nu pe alea intr-adevar utile lui valixx, dar aia e alta poveste.

Utilitatea maxima la romani e ca e bun pe post de card de concediu, ca e simplu de incarcat cu dinari la un curs acceptabil. Fa-ti tu la ING asta.

Sau card virtual single use, ca sa nu ai grija vreunei plati online facuta aiurea. Din nou, fa la ING asta.

Si as putea continua. Asta in conditiile in care, cel putin in .ro, pe partea de UX, cei de la ING sunt chiori in tara orbilor.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Dec 2022, 16:28
Post #884


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




La ING inca nu iti ajung toate notificarile, dar avem pretentia ca aplicatia este la fel de functionala (user friendly, nici vorba!) ca cea de la Revolut.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2022, 16:34
Post #885


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu e iNG singura banca din ro care ofera astea, dar daca zici sunt aia din urma, as crede ca alde raiffaiesen sau BCR deja sunt peste revolut. Card ING Single use vezi mai sus. Ca o fi mai simplu la Revolut nu stiu. Eu unul la plata pe curs visa atat la euro cat si la alte monede cand am avut nevoie nu m-am plans. Dar poate nu cheltui eu asa mult


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 8 Dec 2022, 16:48
Post #886


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 8 Dec 2022, 00:39)
Exact cum a zis si MOS-ul.

De luni pana vineri dupa amiaza e tot aia. Te costa la fel indiferent ca ai banii in lei sau in leva.
De vineri după amiaza pana luni dimineata cursul e dezavatajos, deci atunci da, mai bine ai leva in cont, schimbați din timpul saptamanii.

Asta la plati.

La extragere sa fii atent ca unele banci au comision de retragere, desi Revo zice ca echivalentul a 800 ron e free. Se pare ca depinde de banca. De exemplu muiangii de la Raiff BG voiau comision, UniCredit BG nu.
*



de obicei scot de la Unicredit...


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Dec 2022, 16:50
Post #887


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 16:34)
la plata pe curs visa atat la euro cat si la alte monede cand am avut nevoie nu m-am plans
*



dar nici nu ai curs valutar aproape de BNR ... ei au .. si da daca nu iesi inafara mai mult decat o vacanta la bulgari se prea poate sa nu ai treaba .. dar daca iesi .. se aduna ceva diferenta doar din schimb valutar ..

This post has been edited by cj98czh: 8 Dec 2022, 16:51


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Dec 2022, 16:57
Post #888


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ajstaine, daca eu am un curs mai bun la ING, nu inseamna ca toata lumea il are. Daca eu am Gold, nici aici nu fac generalizare.
Daca tu folosesti din an in paste, doar anumite operatii la ING sau sume mici unde diferenta de curs nu conteaza, nu inseamna ca pentru toata lumea este la fel de avantajos.
Trebuie sa iti dai jos ochelarii de cal si sa accepti diversitatea (la aia cuculorile nu ma bag).
Asa apare progresul.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 8 Dec 2022, 16:59
Post #889


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Schimb la curs valutar BNR cred că a și la mai toate băncile.
Nu am făcut plata on-line fara sa dau acceptul e pe aplicațiile băncilor.
Card virtual ai și la ing. Daca stau să mă gândesc bine pot să îmi deschid mai multe conturi la care de exemplu pot să am atașat și card. Daca tot tremur de frica furtului îl alimentez pe respectivul doar când vreau sa fac plata.
Chestia că nu îți ia taxe revolut e I firma de a spune, taxele se reîntorc o parte la ei prin convențiile cu băncile astea multe din lume


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Dec 2022, 17:01
Post #890


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




NU-i vorba ca tremur de frica furtului, insa daca exista o solutie comoda si mai ales, gratis, care ma scuteste de griji in plus.....eu zic multumesc.
Cu mai multe conturi la banci din Romania e o varianta, o foloseam si eu pana la aparitia Revolut, insa ca sa alimentezi instant trebuie sa ai si contul celalalt la aceeasi banca, altfel alimentezi pentru a doua zi.

QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 15:55)
Multumesc pt timpul acordat scrierii mesajului pt prima parte exista chestii de genul: https://ing.ro/persoane-fizice/carduri-si-c...ri-virtuale-ING
*


Am virtual si la ING, este inrolat in GPay. Problema cu el este ca este pe acelasi cont ca si cel fizic, adica fix pe contul principal. Nu-i bine asa.

This post has been edited by vallixx: 8 Dec 2022, 17:08


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2022, 17:09
Post #891


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




2 sau 3 bani distanta la un euro de BNR. Sau 30 de lei la 1000 de euro. cum ziceam, nu cheltui asa mult la destinatii.
Poti face cont separat pentru ala, il alimentezi cand ai nevoie.

This post has been edited by einstein1984: 8 Dec 2022, 17:10


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Dec 2022, 17:15
Post #892


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




de ce sa dau 30 de ron .. cand pot sa nu ii dau? la 1000 este 30 .. poate chiar mai mult .. dar la 7-9k .. de ce sa ii dau?

This post has been edited by cj98czh: 8 Dec 2022, 17:16


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Dec 2022, 17:16
Post #893


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Si Dacia 1300 te ducea din A in B.....ca si Mercedesul. Poti face chestii care sa fie un simulacru de Revolut...si fara Revolut. Cu conturi la mai multe banci, cu mai multe conturi la aceeasi banca.....dar de ce sa ma complic cand pot sa ma simplific?

Uite cu Split Bill-ul de exemplu. Vine Netflixul, il platesc eu din ING. Ceilalti 3 au cont la BCR, respectiv Trasilvania....si ultimul nu mai stiu unde. Asta inseamna ca trebuie sa-i anunt pe fiecare ca a venit factura, si fiecare sa-mi faca cate un transfer cu cate un sfert din suma, transfer care intra maine.

Asa iau plata catre Netflix, ii dau split....fiecaruia ii vine request in Revo, da doar un accept si in 5 secunde am banii in cont, indiferent unde are fiecare cardul de salariu.

Ti-am zis....chestii mici si multe, fiecare ajuta cate putin....si toate se cumuleaza.
Nu-i problema daca tie nu iti este util. Mie imi este. Daca vrei sa vezi in el diferente colosale fata de banci, nu o sa le vezi. Dar are unele chestii avantajoase...pe care pot sa le exploatez/folosesc.

Cu atat mai mult cu cat nici nu ma costa nimic sa o fac, in conditiile in care chiar si ING-ul imi pune conditii pentru comision zero: o plata cu cardul pe luna si minim 700 RON alimentare de cont lunar. Bun, e usor sa le indepinesc...nu zic.....dar asa ca idee.

This post has been edited by vallixx: 8 Dec 2022, 17:26


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Dec 2022, 18:08
Post #894


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Mă sună un prieten din alt oraș la 10 noaptea că n-are nici un chior in card să se ducă cu boltu' unde are treabă. El în BCR, Io-n ING. Fără revolut mergea pe jos.
Cardul virtual single-use, împreună cu cardul fizic, au acces la toate conturile. Daca sunt in Grecia și mai am 10 lei și 30 de leva in conturi pot sa fac o plată cu cardul in valoare de 14 euro fără să scot telefonul și să mut banii in contul de euro. Daca vreau sa pariez niste bani pot să cumpăr criptomonede sau acțiuni fara sa îmi fac alt cont pe alta platforma, sau sa am minim 5000 de "ceva" să mă lase onor ING-ul sau BCR-ul sa pierd banii in piață urs. Pot sa risc un leu, daca atât sunt dispus.
Plata în Bulgaria: banca de la care are magazinul POS-ul transforma la cursul propriu suma din leva in euro, banca din Ro care ți-a emis cardul "cumpără" euro aia cu leii din contul tău, la cursul băncii. In cazul platii cu revolut ai un singur schimb, și ăla la curs interbancar, facă nu ai leva destule in cont.
Einstein, faptul că ție nu-ți face trebuință nimic din astea nu înseamnă ca pe alții nu-i ajută cât de puțin. Dar după toate cele scrise pe topicul asta sa zici că nu aduce nimic în plus față de alti emitatori de carduri înseamnă cel puțin orbire.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Dec 2022, 18:10
Post #895


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 17:09)
2 sau 3 bani distanta la un euro de BNR. Sau 30 de lei la 1000 de euro. cum ziceam, nu cheltui asa mult la destinatii.
Poti face cont separat pentru ala, il alimentezi cand ai nevoie.
*


Tu iti permiti sa ii dai altuia sfaturi cum sa cheltuiasca banii?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 8 Dec 2022, 19:21
Post #896


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(tatimeu @ 8 Dec 2022, 13:44)
Pai după logica mea, bine poate e proasta, cine își face cont( card fizic, virtual) revolut îl face pentru a nu mai folosi numerar. Deci free 800lei/luna îmi pare așa o chestie doar buna de glumă. Totuși de ce sa scot numerar de pe revolut?
*



Exact. Nu prea ai de ce sa scoti bani de la bancomat. Eu cred ca am scos de 3-4 ori in 4 ani de cand il am. Dar de exemplu am fost in Austria acum 2 luni. La unele magazine nu acceptau card pentru sume mai mici de 5 sau 10 eur. Asa ca am scos 50 eur de la bancomat. Asta pentru ca eu plec de acasa cu 0 EUR cash, nu 1000 ca tine.
La fel, cand am fost in Georgia mergea cu cardul cam peste tot, dar prin unele locuri nu mergea, asa ca m-am dus la bancomat, am scos echivalentul a 150 eur in lari georgieni si mi-a ajunst pentru o saptamana cat am umblat pe acolo sa platesc unde nu acceptau carduri.

QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2022, 13:50)
Ai cont la brd de ti se pare asta o f mare realizare sa nu platesti comisioane la retragere si incasare? Ca si ing, si raiffeisen si multe alte banci ofera tot asta. SI sigur mai ai cont si la altii nu am auzit inca pe nimei sa ia si salariu in cont la revolut.
*



Nu era vorba ca e o mare realizare, nici pe departe. Doar explicam cum functioneaza procesul: faptul ca Revolut nu-ti ia bani (in limita a 800 RON) nu inseamna ca nu o sa platesti nimic pentru retragerea de la ATM.

This post has been edited by St: 8 Dec 2022, 19:23


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 8 Dec 2022, 19:49
Post #897


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Io am nevoie de cash zilnic. Catering, piață, unele colete prin curier unde din motive obiective vreau să plătesc la livrare etc.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Dec 2022, 21:33
Post #898


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(St @ 8 Dec 2022, 19:21)
La fel, cand am fost in Georgia mergea cu cardul cam peste tot, dar prin unele locuri nu mergea, asa ca m-am dus la bancomat, am scos echivalentul a 150 eur in lari georgieni si mi-a ajunst pentru o saptamana cat am umblat pe acolo sa platesc unde nu acceptau carduri..
*


Eu nu am scos deloc.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jan 2023, 11:11
Post #899


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ca tot vb. de timpi de asteptare .. virat azi (duminica) o suma de bani din Revolutul meu in BT, i-am avut in BT instant ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 31 Jan 2023, 16:58
Post #900


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Sistemul asta de transfer instant este si intre 8 banci, nu e specific revolut.

Cred ca pana la urma o sa fiu nevoit sa am si revolut pt a nu mai pierde timp lunar sau bani din diferenta de curs daca iau din banca.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 28 29 30
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:43
Dacia