Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

DACIA 1310 TLX din '89, imbunatatiri, reparatii, etc

Muttley
post 3 Sep 2010, 21:07
Post #421


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(om_bland @ 3 Sep 2010, 21:52)
Kog  te felicit , si sa nu-ti  para rau  ca  ai  luat acest Ford  , din partea mea ai toate aprecierile , sa o stapanesti sanatos . Parerea mea  este ca tatal tau  a luat cea mai buna decizie  in achizitionarea  unei masini straine !
*


Esti extrem de dubios...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 3 Sep 2010, 21:14
Post #422


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




NU MUTTLEY nu sunt deloc dubios si te rog accepta-ma asa cum sunt ! Eu il felicit din tot sufletul pe Kog si pe tatal sau pentru alegerea facuta , ii doresc tot binele din lume , iar atunci cand o va conduce sa fie tot chipul sau un zambet . Am spus si ma mai repet : Au luat decizia cea mai buna smile.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 3 Sep 2010, 21:34
Post #423


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(Muttley @ 3 Sep 2010, 20:07)
Dar m-am mai pacalit cand am ramas cu impresia ca nu va permiteti alta masina, si nu cred sa fiu singurul.
*


up.gif

QUOTE(argon @ 3 Sep 2010, 20:43)
Deci, cum vad eu situatia, familie obisnuita, tata brutar, fiul student, tata a vandut un teren si cam toti banii i-a bagat in fordu ala de 5 ani, asa pe fuga? 
*


Cam asta e mentalitatea "la tara" (sper sa nu se supere Kog, nu e cu intentia de a-l jigni) ... daca ai o masina "tare" esti bogat ... nu conteaza cum arata casa, masina sa fie scumpa!


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 3 Sep 2010, 22:02
Post #424


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Exista o vorba la romani si un principiu : De-as stii ca mananc paine cu sare dar sa am masina tare . Pana nu ne punem ,,pielea la saramura" nu rezolvam nimic in viata . Cati nu sunt de au rate pe ani si ani de plata la masina . Kog tu fi fericit ca ai putut-o lua cu ,,banii jos" wink.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 3 Sep 2010, 22:03
Post #425


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Pana la urma a facut omul ceva cu banii aia. Cati o fi luat pe teren, problema lui. Casa are, si nu cred ca e cineva in afara de doctor si marksman sa fi fost acolo, asa ca nu inteleg comentariile tendentioase. Ca oricum nu-ti faci alta casa cu 4000 de euro. Cat o fi luat pe teren, eu nu cred ca i-a dat pe toti pe masina. Si pana la urma masina nu e chiar o investitie care sa aduca numai pierdere, peste un an daca o intretine o fara sa aiba vreo pierdere enorma de bani, fiind destul de noua.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 Sep 2010, 22:27
Post #426


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Pe Fiesta cu motor ca asta am facut eu scoala de soferi (avea 180 000 km atunci)... si aveam un intructor asa de "treaba" incat ma lasa in parcare cu masina si el se ducea... acasa... ce intoarceri cu frana de mana si scartaieli am mai dat cu masina aia....

PS: chiar daca a dat 4000 de euro pe masina... era mai bine un "Golf 3 fabricat la 1814 din jermanica cu 50 000 km si condus de o batranica" la vreo 2000 euro? Nu a dat de la voi din buzunar, asa ca nu vad de ce va agitati...

This post has been edited by Iulikk: 3 Sep 2010, 22:30


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 4 Sep 2010, 00:24
Post #427


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




imi place ca vad pareri spuse cu cap pe aici respekt.gif . Eu am mai spus, pentru intretinerea Daciei am folosit in proportie de 80% banii mei, mare parte din combustibil tot eu am bagat, nu stiu cum si de unde, dar am bagat. Problema cu parintii statea in felul urmator: Dacia nu avea frane pe spate din cauza puntii, nu bloca rotile nici pe macadam si era senzatie nasoala cand te infigeai in bot la fiecare frana. Varul meu a dus la remat o dacie din 98 cu tamburi mari, e scris chiar pe primele pagini. Nu a trebuit sa ii platesc absolut nimic pe punte si pe arcurile aproape noi, m-a ajutat sa le si montez, iar acasa am avut parte de un scandal monstru ca eu distrug masina, ca o desfac toata ziua, ca am s-o impatur si o sa circul pe jos. Pe nici care nu i-a interesat ca ca la franare imi sare volanul din maini, ca tarai cu ea pe jos cu 4 persoane, ca planetarele stau sa sara etc. Atata timp cat se putea iesi cu ea din curte era ok. Pe scurt masina sa fie, nu conteaza ca ii curg tablele.

Argon are mare dreptate cu ce a zis, dupa mintea mea nu era necesara. Eu nu o sa am bani prea curand sa ma ocup de ea cum trebuie, iar o distributie, pivot, cauciucuri sau mai stiu eu ce trebuie nu e ceva chiar ieftin si varamiu nu are curtea plina de forduri cum era in cazul daciei. Da, nu o sa se strice cum s-a stricat Dacia zilele astea, dar totusi la o masina de asta recenta nu exista investitii minore, cel putin pentru bugetul meu. Se putea face altceva cu banii aia dar cum am spus, nu au fost ai mei si nici decizia nu mi-a apartinut, voi fi sofer si atat.

Si da daca se intelege ca nu imi permiteam alta masina se incelegea corect. Dupa mintea mea, nu imi permit alta masina, nu cred ca ca a vinde un teren (obligatoriu, vanzarea nu a depins de noi, treaba complicata, teren cu mai multi propietari) si a cumpara o maisna de banii aia nu inseamna prosperitate materiala. Acuma nu oi fi eu muritor de foame, dar na, daca nu ma angajez curand se impute pestele. Acuma om trai si om vedea, zise orbul.

Cat despre circulat prin oras nu stiu ce sa zic, In Lipova nu se poate nici sa vrei, e mult prea joasa pentru "strazile" alea, o aglomerare de bolovani pusi anapoda. O sa fac tot posibilul sa nu se duca dracu dacia aia. E masina mea de suflet, chiar daca se strica in draci. Asta e o promisiune adresata DaciaClub, si tuturor userilor care mai incearca sa tina pe drumuri batranele dacii.

Daca tot am revenit la Batrana dacie, la care o sa ii schimb maine cablul de ambreiaj ORIGINAL, cu unul cumparat acum vreo 15 ani, iote o poza cu Daciana si casuta de la munte

This post has been edited by kog: 4 Sep 2010, 01:14

Attached thumbnail(s)
P8160264.JPG ( Size: 782.73k ) Number of downloads: 697


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 4 Sep 2010, 09:26
Post #428


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Kog ai facut greseala ca ai expus problemele / neintelegerile tale familiare pe un forum , lumea e rea si o sa interpreteze iar gresit cum s-a interpretat : ,,A vandut teren ca sa-si cumpere masina" . Normal ca cei care te subapreciau considerau ca tu nu iti permiti altceva mai mult decat o dacie ( mai ales auzindu-te si pe tine). Dar capul sus si fii optimist . Ai aratat lumii intregi ca , chiar daca esti un baiat de la tara , tu impreuna cu familia ta puteti avea si o masina straina in curte ca marea majoritate smile.gif ... Cat despre domnul care a spus ceva de genul : "NU conteaza cum ai casa , sau etc dar sa ai masina in curte straina". Aceasta este spusa ( vorba) de un om care te subaprecia! Nu le mai spune ca nu ai serviciu , nu le mai spune absolut nimic din lucrurile personale pe forum. Ori ca luai acum sau mai tarziu o masina decenta , tot era necesara ( tot bani te-a costat si acum si candva odata cand o luai) . Nu sunt banii aruncati , nu sunt bani sparti cu baietii in cluburi si cu fetele , sunt bani investiti intr-un lucru de care te poti folosi 5-10-15 ani wink.gif . Priveste partea plina a paharului tinere smile.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 4 Sep 2010, 10:41
Post #429


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




Nu pun la suflet nimic. Realitatea e asa cum am spus-o, nu mi-e rusine sa recunosc nimic. Pentru mine a fost un fel de soc pentru ca nu m-am mai intalnit cu o situatie d-asta. Cand s-a cumparat dacia in 93 aveam 5 ani si nu prea stiam ce implica o masina, eu eram doar "UAAAAAAUUUU!!! Pedale, faruri, butoane, beculete wub.gif ", acuma insa stiu cam cum sta treaba si cum sa intretine o masina. In fine, subiectul se declara inchis.

@Muttley, chiar daca schimb cablul de ambreiaj nu cred sa rezolv ceva pentru ca mie nici cu motorul oprit nu imi intra vitezele


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 4 Sep 2010, 11:20
Post #430


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Anyways, multi km fara probleme tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 4 Sep 2010, 11:27
Post #431


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Bună alegere, s-o stăpâniți sănătoși, mulți chilometrip fără probleme!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Sep 2010, 11:49
Post #432


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(om_bland @ 4 Sep 2010, 09:26)
Ai  aratat lumii intregi  ca  , chiar daca esti un baiat de la tara
*



ce aiurea suna..oricum mie mi s-a parut mai orasean ca orasenii ca tot am facut cunostiinta live.

PS Lipova este oras.

This post has been edited by argon: 4 Sep 2010, 11:50


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 4 Sep 2010, 11:52
Post #433


Forumist


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 23 July 09




Felicitari pentru noua masina, sa n-ai probleme cu ea. Dar de 4300 euro iti sablai Dacia si o reconditionai ca la carte cu cele mai bune piese, pana la ultimul surub. Aveai la final o dacie la nivelul "frantuzoaicelor".


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 4 Sep 2010, 12:24
Post #434


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




majoritatea vedeti bine sau? tot il felicitati pe kog de alegere, ce alegere daca erau bani lui zicem da asa, tatal a luat decizia
pa o parte nu te mai bate nimeni la cap cand desfaci daciana, partea proasta e ca sa mai adus un consumator de resurse in peisaj dry.gif

il alta ordine de idei ,degeaba dai o gramada de bani pe o masina, daca nu te poti folosi de ia .sa mergi pe unde te taie capul, stand cu frica, si gandindute ca ai dat o gramada de bani si nu o bagi pe ori ce drum... la ce drumuri avem... majoriatea masinilor le plangi de mila

de oras. si de plimbari, merge, da in rest...?

This post has been edited by ct-03-tvy: 4 Sep 2010, 12:30


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 4 Sep 2010, 12:46
Post #435


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(Filip @ 4 Sep 2010, 11:52)
Felicitari pentru noua masina, sa n-ai probleme cu ea. Dar de 4300 euro iti sablai Dacia si o reconditionai ca la carte cu cele mai bune piese, pana la ultimul surub. Aveai la final o dacie la nivelul "frantuzoaicelor".
*




Ar fi fost culmea sa bage banii astia in dacie .....alegerea e buna asa cum e -ford fiesta ....sunt cert ca si fordul "va fi al tau" kog , ai grija de dacie sa o tii la conservare si sa te plimbi cu ea de dragul vremurilor ce au fost .....dupa ce o sa-ti intrii in mana cu fordul sunt cert ca dacia o sa fie ceva mai de omor ,carat cartofi etc .......La inceput de drum iti urez clasicul ,nelipsitul : " Multi kilometrii fara probleme " Sa o stapaniti sanatosi !

This post has been edited by vallyyy: 4 Sep 2010, 12:48


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 4 Sep 2010, 12:51
Post #436


Forumist


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 23 July 09




Da, dar de banii astia lua un IMS reconditionat, si ala era chiar bun pt. ce drumuri a spus @Kog ca sunt pe acolo. smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 4 Sep 2010, 12:57
Post #437


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Pilif daca nu sterge kog pe aici, incep si eu sa iti dau report la posturi. Tu realizezi ce imbecilitati spui?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 4 Sep 2010, 13:02
Post #438


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Si sa zicem ca "reconditiona" Dacia. Pai cu o Dacie de genu' asta mai mergi zi de zi?
Ia intreaba-i pe cei care au asa ceva, daca face masina aia o mie de km pe an e mult. Dar nici p-aia nu-i face.
Filip are numai idei foarte cretine, o sa dau si eu report pana la urma ca deja e aiurea.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 4 Sep 2010, 14:11
Post #439


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




QUOTE(Filip @ 4 Sep 2010, 12:51)
Da, dar de banii astia lua un IMS reconditionat, si ala era chiar bun pt. ce drumuri a spus @Kog ca sunt pe acolo. smile.gif
*



Filipe ai idee cam cat consuma un IMS, fie el si reconditionat? Sa iti amintesc ce motoare pe benzina au?

QUOTE(ct-03-tvy @ 4 Sep 2010, 12:24)

pa o parte  nu te mai bate nimeni la cap cand desfaci daciana
*



Mai la asta nu m-am gandit. Suna bine happy.gif , asta daca rezolv cutia aia


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 4 Sep 2010, 17:26
Post #440


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Se pot cara cartofi si cu Fordaku', doar pui folie, aspiri dupa.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 4 Sep 2010, 17:55
Post #441


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(Filip @ 4 Sep 2010, 12:51)
Da, dar de banii astia lua un IMS reconditionat, si ala era chiar bun pt. ce drumuri a spus @Kog ca sunt pe acolo. smile.gif
*


A exagerat. wink.gif In afara de "centrul" Lipovei, unde drumul e inca cu piatra, am vazut ca lucrurile se misca cat de cat si sunt asfaltate strazile.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 4 Sep 2010, 21:25
Post #442


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




se asfalteaza, dar prost, astia asfalteaza strazi izloate, ca sa treci de pe una pe alta tot prin bolovani treci. De exemplu la gara e nevoie de o legatura de asfalt de vreo 30 de metri, in rest e bun. De 10 ani nu asfalteaza nimeni bucata aia de drum, si iti rupi gatul acolo si pe bicicleta


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 4 Sep 2010, 21:31
Post #443


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




motor M 207.consum de la 15%.

Attached thumbnail(s)
DSC00052_20_28Small_29.JPG ( Size: 37.91k ) Number of downloads: 524


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 4 Sep 2010, 22:04
Post #444


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(Filip @ 4 Sep 2010, 12:52)
Dar de 4300 euro iti sablai Dacia si o reconditionai ca la carte cu cele mai bune piese, pana la ultimul surub. Aveai la final o dacie la nivelul "frantuzoaicelor".
*


QUOTE(Filip @ 4 Sep 2010, 13:51)
Da, dar de banii astia lua un IMS reconditionat, si ala era chiar bun pt. ce drumuri a spus @Kog ca sunt pe acolo. smile.gif
*



Aberatii cu rable mai bune decat masinile noi, pe topicul lui argon, nu aici.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Sep 2010, 22:17
Post #445


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(cdadan @ 4 Sep 2010, 23:04)
Aberatii cu rable mai bune decat masinile noi, pe topicul lui argon, nu aici.
*



offff, of.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 4 Sep 2010, 22:30
Post #446


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




kog, esti putin copil. Nici sa nu-ti treaca prin cap vreodata c-ai sa ai liniste in a te ocupa de Dacie d-acu-ncolo. D-aia a luat taica-tu' Fordu', ca sa nu mai fie nevoie sa cheltui bani cu Dacia. La primul leu pe care-l mai bagi in Dacie vei avea scandal monstru.
Mai mult, m-as mira sa-i mai faca taica-tu' vreodata vreun ITP sau sa-i mai plateasca asigurarile ori impozitul, deja 2 masini reprezinta un lux nu foarte la indemana.

Parerea mea este c-ar trebui sa te gandesti foarte bine ce urmeaza sa faci mai departe. Adica sa te gandesti bine daca vrei Dacia sau nu.
Eu vad lucrurile asa: o Dacie o pastrezi in contextul economic si social actual din 2 posibile motive: ori esti sarac lipit si nu-ti permiti altceva, ori esti pasionat.
Tu, sarac lipit esti. Strict TU, nu ne raportam la familie. Dar Dacia nu e a ta. Ori daca vrei masina TA, iti recomand s-o "cumperi" (cu sau fara ghilimele) de la tatal tau. Daca, pe de alta parte, te poti folosi de Fiesta aia si te poti folosi mai ales linistit de ea, poti renunta la Dacie. Pasionat nu stiu daca esti, nu stiu daca renteaza o astfel de pasiune, avantajele si satisfactiile-s intrucatva mici. Ma dau ca exemplu pe mine, as avea bani de aproape orice masina, noua, dar ma-ncapatanez cu rabla mea. Bine, destinatia de "masina de zi cu zi" a cam inceput sa dispara la mine, e mai mult tocatoare de timp liber, bani si umplere a capitolului "pasiuni" personal. Da' nu o singura data m-am intrebat cate as fi putut face si voi putea face in continuare cu timpul pe care mi-l consuma si mi-l va consuma si mai departe. Insa exista anumite satisfactii... nush cum sa le zic, unice cred ca le-ar descrie corect.
In linii mari, nu prea merita sa te irosesti cu o rabla dintr-asta daca ai de ales si daca nu-ti face placere.

Dupa atatea aberatii, sa-mi exprim si o parerea personala in ce te priveste: discuta cu ai tai, roaga-i/cumpara-i/etc sa-ti parvina tie Dacia. Adu-o pe linia de plutire ca nu mai ai mult pana termini. Tabla n-o repara, un RK caroserie e un calvar cu sanse mari de esec. Conserv-o cu vaselina acolo unde a atacat-o rugina. Foloseste-te de Dacie cat termini facultatea, pana te angajezi, pana apuci sa strangi niste bani, pana ajungi sa nu mai stai cu parintii, deci sa fi cat de cat autonom. Cam in acelasi moment, Dacia ar trebui sa-si dea si ultima suflare, moment in care poti trece la altceva. N-o fi un exemplu grozav de evolutie, dar vezi cazul Merced.
Insa cu mentiunea importanta ca NU vei scoate din Dacia aia o masina nici decenta, nici confortabila, nici performanta. Va trebui s-o tratezi ca p-o Dacie veche ce este, sa mergi batraneste, sa nu depasesti 3000 de ture, sa schimbi vitezele cu pauza de 1 secunda la punctul mort, samd.
Daca este sau nu oportun sa faci ce propun eu mai sus, numai si numai tu stii.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 4 Sep 2010, 22:41
Post #447


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ei, mai Muttley, fara pauza de 1 secunda la punctul mort. Se poate si altfel la fel de conservativ dar mai elegant tongue.gif

Prima mea Dashie, 1310 TLX rosu 28 (aka visiuniu), ramasa inca in familie, are peste 200.000 km si de cateva ori in an mai pun mana pe ea. Vede si 6000 rpm fara probleme.

Motorul lui Kog suna foarte bine, nu are nici o bataie anormala, acum are ulei ok tot timpul, iti zic eu ca doar cutia e hibalita la masina aia.
Cu o cutie SH buna, mai poate trage de ea ceva vreme.

This post has been edited by dr_mKe: 4 Sep 2010, 22:42


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 4 Sep 2010, 22:44
Post #448


Forumist


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 23 July 09




Muttley, tu de ce nu iti iei Subaru? Ca asta preferai intr-o vreme...


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 4 Sep 2010, 22:48
Post #449


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pilife, tu de ce nu mergi sa faci nani, ca-i cam tarziu pentru tine.


radmasa.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 4 Sep 2010, 22:57
Post #450


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Dom' doftor, lasa dublul ambreiaj. Sincer, eu de motor imi faceam ceva griji la Dacia lui kog, ori daca l-ai ascultat si tie-ti suna bine, pai daca esti pneumolog inseamna ca POATE nu bati campii.

Pilif,
vroiam Subaru pentru ca:
- ma plictiseam;
- incepusem sa am ceva bani adunati;
- aveam o mentalitate deficitara si infantila.

acum nu mai vreau Subaru pentru ca:
- am coborat (si bine am mai facut) cu picioarele pe pamant;
- mi-ar fi irosit cam toti banii fiindca are un consum nesimtit si piesele de schimb costa enorm;
- este aberant sa lasi o masina sa-ti dicteze viata, o Impreza este un moft pe care e posibil sa nu mi-l permit CU ADEVARAT vreodata;
- cel mai important: este cea mai mare absurditate sa-ti torni banii pe o masina care nu-ti este musai necesara. Mai degraba cumperi o casa, care este musai necesara;
- voi cumpara o masina, cat mai curand sper, dar nu pentru mine, ci ca inlocuitor pentru Golfu' 2 daramat al matusii mele care mi-a fost ca o a doua mama.

Revenind la kog va rog......


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 12:44
Dacia