Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Siguranta In Logan?

jagoman
post 18 May 2005, 22:16
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 596
Joined: 8 February 05
From: jud. Satu Mare




Ieri 17 Mai in judetul Salaj 5 persoane au murit intr-un Logan, si unul este intre viata si moarte, pe urma unui accident rutier grav. Conducatorul era un politist care avea permis de abia o luna (asa se spune). In masina mai erau 5 autostopisti pintre care doi bunici cu nepotii. Asa se explica ca erau 6 in masina ca pe baza legislatiei in vigoare copii sub 7 ani si tinuti in brate nu se considera pasageri sparat. 5 din ei au murit pe loc si un copil in varsta de 6 ani este in stare critica in spital. Vinovatul era politistul care conducea loganul deoarece a intrat in depasire intr-o curba cu vizibilitate redusa si a intrat frontal intr-un camion. Dupa frane camionul a oprit in cca 4-5 metri (am vazut personal, deoarece am trecut pe acolo cu nu mult dupa producerea accidentului) deci nu avea viteza mare. Partea din fata a masinii s-a facut praf, dar spatele, nu era grav avariat, totusi au murit pasagerii din spate.
Un eveniment foarte trist care m-a pus pe ganduri in legatura cu presupuse stele de NCAP pe care le va primi Loganul. Evident ca soferul Logan era de vina dar ce este cu rezulatele testelor Logan? Se dovedesc a nu fi chiar adevarate pe baza celor vazute ochii mei.


--------------------
Renault 11 1985 TL, Skoda Fabia 2002 Comfort , - SJ-02-XLK
R11 TL 1,4 44kw 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 18 May 2005, 22:32
Post #2


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Trist, foarte trist...
Nu doresc sa comentez despre siguranta in Logan, probabil ca o vor face altii mult mai bine informati, ci despre educatia rutiera a pasagerilor la noi. Desi toate masinile relativ noi - inclusiv Loganul - dispun de centuri de siguranta pentru locurile din spate, cred ca sint folosite in Romania in proportie de 1%. Tot referitor la educatie, e o timpenie sa bagi in spate 2 adulti + 2 copii, caz in care devine efectiv imposibil sa folosesti respectivele centuri. Cred ca legislatia ar trebui modificata.
Tendinta marii majoritati este sa zica: "eu stau in spate, ce naiba sa patesc, sint ferit destul de bine, ce-i aia centura?" Nimic mai gresit, impactul unei persoane de pe locurile din spate, fara centura pusa, in cazul unei coliziuni frontale, este cumplit de violent. Cele mai periculoase in acest caz sint loviturile la cap si in zona sternului.
Am avut o colega care a murit intr-o masina ultramoderna dormind intinsa pe bancheta din spate, tot asa - coliziune frontala violenta, lovitura fatala la cap.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 18 May 2005, 22:45
Post #3


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Problema e ca s-a izbit de un camion, care are bara de protectie mult mai sus. Impactul nu se aseamana catusi de putin cu unul NCAP. Pana cand nu se vor pune barele camioanelor mai jos, sa te fereasca Dumnezeu de accident cu un camion. In cazul de fata partea frontala a Loganului aproape nici n-a contat. S-a infipt sub camion si, in loc ca o parte din energie sa se consume cu deformarea partii frontale, socul a fost mult mai mare si mai prost distribuit.
Din ce am vazut eu la tv camionul reusise sa se opreasca de tot si chiar sa iasa pe jumatate in afara drumului la momentul impactului.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagoman
post 18 May 2005, 22:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 596
Joined: 8 February 05
From: jud. Satu Mare




Cam asa era, si mie mi s-a parut la fata locului ca camionul era oprit de tot. Referitor la centurile din spate sunt convins ca daca erau puse 3 persoane puteau sa supravietuiasca fara rani grave. Dar asta e la noi. Nu se folosesc centurile de siguranta de multe ori nici in fata.
Adevarat ca nu stiu viteza cu care se deplasa Loganul dar drumul nefiind prea bun nu cred ca putea avea viteza mare, mai ales daca a pus si frana, de fapt camionul a putut opri, nu inteleg urmarile asa de grave a impactului. Pot da vina doar pe sofer si pe constructia masinii.


--------------------
Renault 11 1985 TL, Skoda Fabia 2002 Comfort , - SJ-02-XLK
R11 TL 1,4 44kw 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 18 May 2005, 23:10
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




un accident intre o masina , oricare ar fi ea, si un camion nu are cum sa nu fie devastator pentru cei din masina. Dumnezeu sa ii ierte.

Cat despre siguranta si respect, raducu a pus punctul pe i.
acuma si cu viteza masinilor ce sa spun. daca camionul era mic sa zicem 5 tone si i s-a pus in fata o masina de 1,3 tone (6 pasageri totusi), normal ca urmele nu sunt relevante decat pentru a introduce lungimea lor in calcule. daca era un tir de 20 de tone, pai sa ma scuze, da si hummer daca avea in fata tot cat un matiz il facea. asta asa ca sa fac si eu niste teorie.

revenind la problema pusa de raducu, eu am pus pe forum cateva reclame care au circulat prin vest pe la tv. foarte dure si aveau menirea sa schimbe mentalitati.
daca le mai gasesc le pun pe aici pe undeva.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 19 May 2005, 07:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Caz real: Peugeot 605, 4 pasageri, 3 purtau centura de sigurantza, lovit o Dacie care a fost proiectata intr-un camion stationat cu aprox 60km/h, airbaguri umflate, cei 3 (cu centura, 2 in fata unul in spate) nu au patit nimic, frate-miu care nu purta centura in spate s-a infipt in scaun-tetiera ... rezultat dureri in piept, falca strambata, gat sucit, o nimica toata in vreo saptamana si-a revenit, concluziii: legea romaneasca nu stiu cum e dar afara e OBLIGATORIU de purtat centura de sigurantza si in spate.
Referitor la accidentul de mai sus e f trist, familii distruse etc. Tragic e ca cel care stia legea si trebuia sa o respecte a incalcat-o in repetate randuri, nu s-or numara copii sub 7 ani ca persoane adulte, dar sunt fiintze vii, si sa fii inconstient sa procedezi ca politistul de mai sus, sa-i ingramadesti in spate ca pe sardele, practic le-a luat orice sansa de supravieturie compactandu-i pe toti in spate.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 May 2005, 09:53
Post #7


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ceea ce s-a intamplat e foarte trist da ... sad.gif ...

http://www.autoshow.ro/autoshow/articles/?article_id=1579 cateva chestii interesante despre Logan ... (mai pe la mijloc in text) ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 19 May 2005, 09:57
Post #8


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Nici in vest procentajul de utilizare a centurilor nu e de 100%, e practic imposibil sa obtii asa ceva, insa gradul de utilizare este incomparabil mai ridicat decit la noi. Sint state la care este in jur de 90%. De asemenea, in UE centurile pe locurile din spate sint utilizate in proportie de 50%, procentaj imens pt Romania.

In 2003, 46.700 de cetateni ai Uniunii si-au pierdut viata in accidente rutiere, 2 milioane fiind raniti in aceleasi evenimente. Din aceasta cauza, oficialii europeni au demarat mai multe initiative pentru a scadea atat numarul accidentelor cat si urmarile acestora.
Toti expertii internationali au cazut de acord ca una dintre cele mai ieftine si eficiente metode de lupta impotriva pierdelor de vieti omenesti in accidente rutiere este folosirea centurilor de siguranta. Totusi, schimbarea compartamentului soferilor europeni, in sensul folosirii in mod obligatoriu a centurilor de siguranta si a dispozitivelor de siguranta, se face destul de greu. Studii recente arata ca in UE folosirea centurilor de siguranta la scaunele din fata ale automobilelor este inca nesatisfacatoare (intre 60% si 80%). In ceea ce priveste utilizarea centurilor de siguranta pentru locurile din spate situatia este si mai proasta (in jur de 50%).
Legatura dintre utilizarea centurilor si numarul de victime in accidentele rutiere este usor de observat chiar in cadrul UE. Astfel, in statele UE care detin cel mai scazut numar de victime ale accidentelor rutiere, procentul utilizarea centurii de siguranta de catre toti pasagerii automobilelor este de 90%.
La nivelul Uniunii s-a lansat inca din 2004, in Olanda, o campanie prin care se doreste convingerea cetatenilor sa utilizeze centurile, numita “Euchires 2005�. Ea se va extinde anul acesta si in Belgia, Republica Ceha, Finlanda, Germania, Polonia, Portugalia, Slovenia, Spania si Suedia.
Tinta principala a campaniei vor fi copiii, promovandu-se doua dispozitive, “Goochem� or “Armadillo�, care fac ca purtatul centurii de catre copiii in varsta de 4-12 ani sa fie mult mai placuta.
Comisia Europeana a dat un exemplu eventualilor sponsori la campania Euchires printr-o contributie de 1,4 milioane de euro.

Sursa: europa.eu.int


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 14:59
Dacia