Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna II SH - preturi

Lippi
post 1 Apr 2006, 17:49
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 31 January 06




Astazi am fost la firma din Ploiesti care aduce masini numai din Franta si cea pe care am testat-o avea acelasi tacanit de diesel in neregula. Apoi am testat la altcineva un passat 2002 - 150k km : era mult mai silentios ca laguna. Asta cu passatu' mi-a facut capu' calendar ca masinile din Franta sunt cazute, ca sunt luate la licitatii din parcuri auto si in general sunt masini de firma forjate, cu Km dati inapoi si cu cartile de sevice manarite (adica codul din carte nu acelasi cu cel de pe masina), etc... si ca oricum masinile frantuzesti sunt 0 fata de cele nemtesti. Nu sunt de acord cu asta, iar din punct de vedere estetic cu laguna nu se compara nici o cutie germana din aceiasi clasa.
Dar m-a cam pus pe ganduri si ma intreb daca nu ar fii mai bine sa iau o laguna de ocazie de la reprezentantele reno. Parca stai mai linistit ca nu e manarita....sau poate nu... huh.gif
Voi ce ziceti?


--------------------
Renault Laguna II 2004 1.9 Dci
Renault Laguna II Hatchback, Lux Privilege, 1.9 dCi 120 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 1 Apr 2006, 22:42
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Cel mai bine iei masina de la o persoana fizica din RO. Primul si singurul proprietar... in acest fel poti sa sti daca omul a avut sau nu grija de ea.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Apr 2006, 23:28
Post #33


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




mor cand ii aud p-aia cu masinile nemtesti sunt cele mai tari si alea frantuze cele mai proaste! i-as impusca pe toti ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 2 Apr 2006, 01:42
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Eh uite nu mai fi asa frustrat. smile.gif
Masinile nemtesti sunt cele mai fiabile , luxoase si bine facute ... iar cele frantuzesti NU. Cu siguranta nu sunt cele mai proaste , dar superioare celor nemtesti? never.

Polo > Clio , C3 , 207
Golf > Megane , C4 , 307
Passat > Laguna , C5 , 407
Phaeton > Vel Satis , C6 , 607

..si aici vb doar de VW , nu si de Mercedes , BMW , Audi , Porsche etc..


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 2 Apr 2006, 10:18
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




QUOTE(AND @ Apr 2 2006, 02:42 AM)
Passat > Laguna , C5 , 407
*



Eu am comparat in 2004 Laguna si Passat! Mi s-a parut plictisitor Passat-ul! Laguna este mai frumoasa atat pe interior cat si pe exterior decat fostul Passat! Si mult mai dotata("kit maini libere", "senzor parcare", "senzor ploaie")! Asta este cel putin parerea mea!


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 2 Apr 2006, 12:55
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(AND @ Apr 2 2006, 02:42 AM)
Polo > Clio , C3 , 207

*




hmmm, in 2003 cand am luat eu masina, Polo era la coada clasamentului printre masinile mici in 2 reviste germane, si astfel am scos-o din calcule

pe primele locuri erau ford fiesta si clio biggrin.gif


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i love laguna2
post 18 Aug 2006, 13:07
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 August 06




Eu am fost in Germania sa imi aduc masina pentru mine, nu sa fac afaceri cu ea, nu am gasit , am plecat in olanda, nu am gasit, si am ajuns in belgia am gasit laguna 2 cu 127k la bord la 6100euro + 250 actele + 100euro motorina+ 500 cheltuieli personale (cadouri si altele) + prin tara = 8700euro cu taxe platite + inscrisa


--------------------
renault laguna2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 18 Aug 2006, 14:10
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(i love laguna2 @ 18 Aug 2006, 14:07)
Eu am fost in Germania sa imi aduc masina pentru mine, nu sa fac afaceri cu ea, nu am gasit , am plecat in olanda, nu am gasit, si am ajuns in belgia am gasit laguna 2 cu 127k la bord la 6100euro + 250 actele + 100euro motorina+ 500 cheltuieli personale (cadouri si altele) + prin tara = 8700euro cu taxe platite + inscrisa
*



S-o stapanesti sanatos.

Comparativ cu Passat, e mai proasta la articulatii. La motor...niciodata. Laguna are pe motor numai Pierburg, Bosch, Valleo. Pe VAG am vazut mai multe dracii ieftine. Pana si turbina la VAG e fabricata in Romania, la Turbomecanica Bv.

Nu prea gasesti Laguna cu probleme la motor. Doar chestii subtiri...egr blocat, filtru infundat..etc. Dar nu turbine si pompe ca la VAG.

Laguna zdrangane, ca orice Renault. Greieri in interior. La Passat nu auzi asa ceva, e mai silentios.

Motoru de Passat nu are cum sa fie mai silentios decat motorul de Laguna. TDI are cate o pompa pt fiecare piston. DCI e rampa comuna (common rail), o singura pompa. De-aia Opel si VAG sunt mai galagioase.

i love laguna2: ai adus-o dupa ce s-a majorat vama ? daca da...zi-mi si mie cat ai platit. merci

This post has been edited by andu911: 18 Aug 2006, 14:20


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 18 Aug 2006, 18:40
Post #39


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Eu zic sa te feresti de astfel de masini.... "atractive"! Sigur aici este ceva la mijloc de este pretul atat de scazut...totusi din vanzarea unei masini trebuie sa mai si castigi ceva, nu? (Ma refer la cei care se ocupa cu astfel de lucruri - cumparari si vanzari de masini)! Bafta!


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 18 Aug 2006, 20:40
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




La articulatii? Stii tu cate brate se schimba la un Passat pe an? Daca au ajuns sa fie firme de rectificat si reconditionat brate de Passat biggrin.gif.
In schimb Laguna 2, cel putin pe fata are suspensia foarte simpla. Si cea de spate, cu toate ca mai apar mai des problemele cu bucsele fata de Laguna 1 care la puntea spate umblai odta la 200k km.
Si Laguna 1.9dCi mai sunt care au probleme la turbina. Nu dau atat de des "positive deviation" ca si cele de la VAG dar mai sunt unele probleme la cele cu VNT mai ales din anul 2001.
Atentie la istoricul masinii. Eu zic ca mai bine dai 1000 euro in plus pe o masina bine intretinuta, decat sa cumperi una doar pentru pret mai mic. O masina straina prost intretinuta, indiferent de marca te usureaza de 1000 de euro instant, si tot coaja ramane.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviu
post 26 Aug 2006, 17:14
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 August 06




QUOTE(Lippi @ 17 Feb 2006, 22:27)
Am uitat sa precizez ca masina e de vanzare in  germania si am gasit-o pe net. A luat careva masini gasita pe net si sa fie multumit?
*



eu tocmai am adus o Laguna 2 expresion di franta cu 5900


--------------------
renault laguna 2002 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviu
post 26 Aug 2006, 17:22
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 August 06




[quote=andu911,18 Aug 2006, 15:10]
S-o stapanesti sanatos.

Comparativ cu Passat, e mai proasta la articulatii. La motor...niciodata. Laguna are pe motor numai Pierburg, Bosch, Valleo. Pe VAG am vazut mai multe dracii ieftine. Pana si turbina la VAG e fabricata in Romania, la Turbomecanica Bv.

Nu prea gasesti Laguna cu probleme la motor. Doar chestii subtiri...egr blocat, filtru infundat..etc. Dar nu turbine si pompe ca la VAG.

Laguna zdrangane, ca orice Renault. Greieri in interior. La Passat nu auzi asa ceva, e mai silentios.

Motoru de Passat nu are cum sa fie mai silentios decat motorul de Laguna. TDI are cate o pompa pt fiecare piston. DCI e rampa comuna (common rail), o singura pompa. De-aia Opel si VAG sunt mai galagioase.

i love laguna2: ai adus-o dupa ce s-a majorat vama ? daca da...zi-mi si mie cat ai platit. merci
*

[/quote
Pe mine m-a lasat turbina dupa ce am trecu de vama bors dupa ce am parcurs 2100 km cu masina.


--------------------
renault laguna 2002 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 26 Aug 2006, 18:04
Post #43


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@flaviu, daca ai timp sa ne spui si noua cat te duce cu tot cu drum si taxe.

This post has been edited by amp: 26 Aug 2006, 18:04


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0875
post 27 Aug 2006, 00:51
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Pentru cei care posteaza in necunostinta de cauza exista doua marci de masini la care se pot afla km reali la reprezentanta(Renault si Peugeot posibil si Citroen dar nu sunt sigur). Se poate da kilometrajul inapoi si la ele dar la primul test la reprezentanta (sau din auzite la al doilea test la unele care provin din Germania se poate afla kilometrajul real ).Si tot pentru cei care sustin ca masinile din Franta sunt ,,manarite'' va rog atasati si o carte de service la cele din Germania ca sa vedem cum arata si sa nu mai luam plasa in viitor.Chiar sunt curios daca ati auzit ca exista asa ceva.


--------------------
Renault Laguna 2002/Estate Initiale
Laguna II 1.8 16V Estate Initiale Gri Eclipse 11/2002 Cutie Automata, Full Piele, Full Electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 27 Aug 2006, 01:54
Post #45


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Din cate stiu eu da o eroare in computer care nu poate fi stearsa daca s-au dat km inapoi (asa mi s-a spus la service). Poti sa faci 1000 de teste CLIP ca nu apare nici un numar de km. Cineva mi-a spus ca se pot citi km si pe carduri (nu stiu cat de adevarat este). Chiar daca s-ar putea, ar trebui sa le aduni, iar daca un card a fost schimbat, pa km. Singura metoda sigura e cea a aproximarii, adica mergi la service si ti se spune cand a intrat masina in service si cu cati km. Cu datele astea aproximezi cat facea masina pe an si deduci km reali. Masini manarite vin si din Franta si din Germania. Nu e neaparat nevoie sa se faca manarii acolo, se fac si aici destule....


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 27 Aug 2006, 08:50
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Pentru cei pe care va intereseaza la cat se ridica datoria vamala pentru Laguna, uitati-va aici:

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=51533

Am scris detaliat (dupa cca 6-8 luni de informare). Si am scris si cat m-a costat pe mine drumul acum 1 luna. Toate cheltuielile sunt in functie de stilul fiecaruia de a cheltui. Eu am stat 2 zile acolo (fortat de limita MasterCard la extragerea zilnica de numerar de 4000 Euro) si luat cca 6 beri cu 2,5 Euro si 4 Sucuri naturale cu 3 Euro. Plus altele. Daca faci economie nu cheltuiesti decat combustibilul (iti calculezi cat pana la tine acasa X cca. 1,1 Euro/l) plus vignete (7,5 Euro Austria + 7,5 Euro Ungaria) plus comision tranzit vamal (cca. 250 RON + 10 Euro)

This post has been edited by andrei1302: 27 Aug 2006, 08:51


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 31 Aug 2006, 17:20
Post #47


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Nu stiu cui platiti voi 250 RON tranzitul vamal. Nici aia 10 Euro. Eu am platit 80 RON in Bors.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 1 Sep 2006, 00:34
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Tot ce se poate sad.gif . Eu am trecut pe la Nadlac pentru ca era prima data cand iesisem din tara si nu mai stiam alt drum. Insa, toti cunoscutii mei care au avut drum in Europa de Vest au trecut numai pe la Nadlac. Sincer nu pot sa imi dau seama de ce. Ai cumva idee??? Oricum, cred ca data viitoare, chiar daca o sa ocolesc putin, voi trece pe la Bors.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 1 Sep 2006, 01:39
Post #49


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Nu e cazul sa ocolesti, tot atat e si la Nadlac. Preturile pot diferi de la comisionar la comisionar. Intreaba de exemplu cat costa un tranzit autoturism la Royal Sped si ti se va spune 800 de mii. Altii sunt mai 'descurcareti' si cer mai mult dar nu credeam sa fie chiar asa diferente.

This post has been edited by bh07xyk: 1 Sep 2006, 01:42


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 1 Sep 2006, 13:09
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Pai si spaga pentru vames nu ti-a cerut sau nu ai mai dat tu? Mie mi-a zis de la obraz ca daca nu dau nimic stau acolo pana dimineata (era 2:00 AM si eram mort de somn). A zis ca 10 euro dar nu mai aveam si i-am dat 50 RON.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 2 Sep 2006, 16:14
Post #51


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Parerea mea ca aia e un soi de semi-balivearna dar ma opresc aici. Esenta e: tranzitul vamal 80 RON, cu factura.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 3 Sep 2006, 03:58
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Nu am inteles ce consideri tu "baliverna".
Mie mi se pare greu de crezut pretul de 80 RON pt ca am mai multi prieteni care au fost nevoiti sa plateasca aceasta operatiune, iar cel mai fericit dintre ei a scapat cu 150 RON + 10 Euro. Oricum, o sa retin comisionarul pe care l-ai precizat tu, poate mai am nevoie. Mersi mult de tot.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 3 Sep 2006, 18:47
Post #53


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Balivera in sensul normal, de text cu iz de minciuna dar care nu poate fi verificat. Am mai intrebat si eu pe altii si da, cei 10 euro se practica dar nu sunt obligatorii, depinde cum prinzi. Iar preturile la tranzite le poate afla oricine la telefon de la comisionari. E bine sa mergi la firme mai mari de comisionari pentru rapiditate si preturi mai mici. Ex: Royal, de care am mai zis, Romtrans, Transped, Ceta samd, astea mi-au venit acum in cap.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 3 Sep 2006, 23:42
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Romania Combi este si in Bors si in Nadlac si costa 50 ron. 10 euro ii cere vamesu la comisionar pentru ca asa ii vamesu, dar nu ii obligatoriu si te rezolva si fara.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 4 Sep 2006, 18:13
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Eu ma gandesc ca isi fac preturile si de capul lor. Iar eu nu stau foarte bine cu negocierile, mai ales la ora 2 dimineata, dupa 11 ore de condus.
Despre Romtrans.... mad.gif .... n-as zice ca sunt printre cei ieftini pentru ca ei mi-ai facut declaratia vamala de import la Constanta (am luat masina pe firma). Si m-a costat 260 Ron dupa ce initial, cand am intrebat in prima zi, mi-au spus ca oparatiunea va costa 200 - 250 Ron. Si mi-au mai luat si 35 Ron sa imi introduca firma in serverul Vamii.
Oricum, o sa retin firmele astea pe care le ziceti voi. Mersi mult !


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 4 Sep 2006, 18:34
Post #56


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Nu stiu tarifele Romtrans exact, mi se pare cam mult totusi. Vama de destinatie, in cazul tau CT, am platit-o 100 RON la Transped Oradea. Introducerea in serverul vamii la 35 RON e chiar ok.

Ca tot vorbim, introducerea aia nu mai trebuie facuta inca o data, evident. Mai mult, se putea si gratis, daca stiai de ea inainte de a pleca.

Procedura pt. cine mai are nevoie: Se ia cerere tip din vama de destinatie/comisionari, se completeaza si se duce la semnat la seful de tura. Cu aia semnata se merge la dep. informatic la Regionala Vamala si se face inscrierea in serverul lor de Asycuda. In principiu merge usor. Asa e legea. practica poate sa difere.

Si pe mine au vrut sa ma tunda de 100 RON inscrierea si au ramas afis ca mi-am inscris firma singur in prealabil.

Din firmele alea eu as retine Royal Sped http://royalsped.ro/indexro.htm . Telefoane si locatii sunt pe site.

This post has been edited by bh07xyk: 4 Sep 2006, 21:54


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:47
Dacia